freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Συνδυασμός Δεδομένων και Προβολή σε Report

Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » SQL και SQL Servers (RDBMS) » MS Access
Moderators:  Super-Moderators, WebDev Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [6 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: δεδομένωνreportπροβολή Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
Dimitris T.

Μέλος από: 31 Οκτ 2003
Περιοχή: Περιστέρι, Αθήνα, Ελλάδα
View users profile
facebook linkedin 
ΜήνυμαΣτις: 16 Απρ 2006 17:11    Θέμα: Συνδυασμός Δεδομένων και Προβολή σε Report Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλησπέρα και από μένα. Είμαι αρχάριος σε θέματα σχετικά με Access όμως σταδιακά ανακαλύπτω τα όσα χρειάζονται και θα ήθελα να θέσω μια απορία η οποία σε πολλούς θα φανεί αστεία ενώ έψαξα, δεν κατάφερα και πολλά.

Σε μία βάση δεδομένων έχω δύο πίνακες (Linked με διαφορετικά αρχεία excel) με δεδομένα της μορφής:

ΑΑ Details_1
1000 A1
2000 B1
2000 B2
3000 Γ1
4000 Δ1
5000 Ε1
5000 Ε2

ΑΑ Details_2
1000 Ζ1
2000 Χ1
3000 Q1
3000 Q2
4000 W1
5000 S1
6000 R1

Και θα ήθελα εάν είναι εφικτό να συνδυάσω τα δεδομένα των δύο πινάκων με ένα query και να παρουσιάζονται σε ένα report ως εξής:

Η κάθε σελίδα θα εμφανίζει τις πληροφορίες ανά ΑΑ και τα details 1 & 2 σε δύο διαφορετικά σημεία της σελίδας ενώ θα παρεμβάλλεται κάποιο σταθερό κείμενο μεταξύ του πεδίου Details_1 & Details_2. Να σημειωθεί επίσης ότι για κάθε ένα ΑΑ μπορεί να αντιστοιχούν παραπάνω από 1 εγγραφές (πχ. ΑΑ 3000) και στο report θα πρέπει να φαίνονται μαζί.
Πχ:
Α/Α: 300

«Χαρακτηριστικά του παραπάνω ΑΑ είναι …»

Πεδίο Details_1: Γ1

«ενώ ταυτόχρονα περιλαμβάνει και…»

Πεδίο Details_2: Q1
Πεδίο Details_2: Q2

Το μόνο που προσωρινά έχω φτιάξει είναι ότι χειροκίνητα αντιστοιχίζω στο excel σε κάθε ΑΑ του πρώτου πίνακα το περιεχόμενο του αντίστοιχου ΑΑ από το δεύτερο πίνακα και προκύπτει το παρακάτω αποτέλεσμα:

ΑΑ Details_1 Details_2
1000 A1 Ζ1
2000 B1 Χ1
2000 B2
3000 Γ1 Q1
3000 Q2
4000 Δ1 W1
5000 Ε1 S1
5000 Ε2
6000 R1

Ο πίνακας αυτός μετά εισάγεται στην Access όπου με ένα query προσθέτω κάποια άλλα δεδομένα που χρειάζομαι και στο report έχω:
Page header: AA (sort and group)
Detail: το πεδίο Details_1
Footer: το πεδίο Details_2

Έτσι όμως όταν το πεδίο Details_2 έχει δύο εγγραφές για ένα ΑΑ εμφανίζεται μόνο η μία και όχι και οι δύο (χωρίς βέβαια να αναφέρω ότι η όλη διαδικασία της αντιστοίχησης είναι ιδιαίτερα χρονοβόρα και με σημαντική πιθανότητα λάθους).

Αν μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει σε κάποιο από τα παραπάνω θα ήμουν ευγνώμων!
dva_dev
Script Master

Μέλος από: 16 Σεπ 2005

View users profile Visit posters website
blog deviantART facebook linkedin 
ΜήνυμαΣτις: 16 Απρ 2006 19:05    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Υπάρχει περίπτωση για κάποια ΑΑ να υπάρχουν πολλά details_1 εκτός από πολλά details_2;
Dimitris T.

View users profile
facebook linkedin 
ΜήνυμαΣτις: 17 Απρ 2006 23:13    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ναι φυσικά, και ο τρόπος που έχω το αρχείο excel δείχνει το ένα κάτω από το άλλο είτε είναι όμοιο το ΑΑ είναι διαφορετικό οπότε δεν μπορώ (νομίζω) να θεωρήσω το πεδίο αυτό ως πρωτεύον κλειδί στη βάση δεδομένων για να γίνει μια πρώτη ομαδοποίηση και σύνδεση με το δεύτερο excel.

Το ψάχνω και εγώ συνεχώς για να μου λυθεί η περιέργεια.

Όποιος μπορεί καλοδεχούμενη οποιαδήποτε πρόταση
I have an idea!
koYkoY

Μέλος από: 23 Μαρ 2006

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 18 Απρ 2006 22:01    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δεν ξέρω αν είναι και ο καλύτερος τρόπος αλλά δοκίμασε να κάνεις το εξής:

Δημιούργησε ένα ερώτητα συνένωσης
SELECT AA, Details1, Details2
FROM Πίνακας1
UNION SELECT AA, Details1, Details2
FROM Πίνακας2;

Έτσι θα έχεις όλα τα δεδομένα και από τους δύο πίνακες μαζί.

Κατόπιν δημιουργείς μία αναφορά σε προβολή σχεδίασης και θέτεις ως προέλευση εγγραφών της αναφοράς το παραπάνω ερώτημα.
Κάνεις δεξί κλικ σε οποιοδήποτε σημείο της αναφοράς και μετά κλικ στην ταξινόμηση/ομαδοποίηση στο Πεδίο/έκφραση επιλέγεις ΑΑ,
σειρά ταξινόμησης αύξουσα κεφαλίδα ομάδας=Ναι, Διατήρηση μαζί=Ολόκληρη ομάδα.
Τοποθετείς τα πεδία Details1 και Details2 καθώς και το κείμενο που θέλεις στην ενότητα Λεπτομέρεια (όπως εσύ θέλεις να εμφανίζονται) και τέλος ρυθμίζεις την ιδιότητα της Κεφαλίδας ΑΑ Αρχή νέας σελίδας=Πριν από ενότητα.
dva_dev
Script Master

Μέλος από: 16 Σεπ 2005

View users profile Visit posters website
blog deviantART facebook linkedin 
ΜήνυμαΣτις: 22 Απρ 2006 01:33    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Για να έχεις μαζεμένα όλα τα details_1 και πιο κάτω μαζεμένα όλα τα details_2 μπορεί να γίνει χρησιμοποιώντας subreports.
Φτιάχνεις το main report να σου φέρνει το AA (και να εμφανίζει και τα σχετικά λεκτικά που θέλεις.
Φτιάχνεις δύο παρόμοια reports (ένα για τα details_1, και το άλλο για τα details_2).
Βάζεις το 1ο subreport μέσα στο main report και το συνδέεις με το ΑΑ (το ΑΑ του main report = AA του subreport).
Βάζεις παρακάτω (στο main report) τα υπόλοιπα λεκτικά που θέλεις, και παρακάτω βάζεις το 2ο subreport, και το συνδέεις και αυτό.
Dimitris T.

View users profile
facebook linkedin 
ΜήνυμαΣτις: 24 Απρ 2006 10:45    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Χρόνια Πολλά!

Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις συμβουλές!

Θα προσπαθήσω να τις εφαρμόσω (με το F1 ανοιχτό φαντάζομαι) και θα επανέλθω για νεότερα!

Και πάλι ευχαριστώ για το χρόνο σας να απαντήσετε!
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [6 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » SQL και SQL Servers (RDBMS) » MS Access

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Δημιουργία Βάσης Δεδομένων MS Access με αντιστοιχιση σε γραφικό στοιχείο 1 Charalampos77 22 Ιουλ 2016 13:22
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 26 Μαρ 2017 05:16 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites