Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

Πεδία με φιλτράρισμα άλλων πεδίων

Συζητήσεις για την τοπική βάση δεδομένων Access της Microsoft

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
xmen
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xmen » 18 Απρ 2006 12:15

Έχω κάποια πεδία σε έναν πίνακα (όνομα, πόλη, διαμέρισμα, Χώρα). Θέλω όταν επιλέγω το πεδίο "πόλη" στον πίνακα ή στη φόρμα, το επόμενο πεδίο "διαμέρισμα" να μου εμφανίζει αυτόματα το διαμέρισμα που υπάρχει η συγκεκριμμένη πόλη. Το ίδιο και για τη Χώρα.
Επίσης θέλω να κάνω και το αντίθετο. Όταν επιλέγω χώρα, να μου βγάζει τα
σωστά διαμερίσματα και αυτό με τη σειρά του τις σωστές πόλεις.

Επειδή δεν έχω χρόνο για ψάξιμο, μπορεί κάποιος να μου υποδείξει πως γίνεται στην Access 2000 gr και στην Access 2003 gr ;

Άβαταρ μέλους
koYkoY

Δημοσίευση από koYkoY » 18 Απρ 2006 18:02

Στο προέλευση εγγραφών του πεδίου [Διαμέρισμα] χρησιμοποίησε τη συνάρτηση DLookup.
=DLookup("[Διαμέρισμα]"; "ΌνομαΠίνακα"; "[Πόλη]=""" & Forms![ΌνομαΦόρμας]![Πόλη] & """")
Τώρα για μία επιλογή χώρας αν θέλεις να φιλτράρονται τα αποτελέσματα και να παρουσιάζονται οι πόλεις μιας χώρας θα πρέπει να κάνεις κάτι ανάλογο χρησιμοποιώντας ένα combobox που κάθε φορά που θα επιλέγεις μία χώρα θα φιλτράρει τη λίστα του και θα παρουσιάζει μόνο τις πόλεις που αντιστοιχούν στη συγκεκριμένη χώρα.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 22 Απρ 2006 02:35

Κοίταξε το http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=19548 μήπως σε βοηθήσει.

Απάντηση

Επιστροφή στο “MS Access”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες