freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Έρευνα: Απόψεις των Ελλήνων για το m-advertising

Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » Internet, πλοήγηση, συνδέσεις και τηλεφωνία » Κινητή & Σταθερή Τηλεφωνία
Moderators:  Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 3 [38 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: απόψειςέρευνα Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  1, 2, 3 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
butters

Μέλος από: 26 Απρ 2006

View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 26 Απρ 2006 00:44    Θέμα: Έρευνα: Απόψεις των Ελλήνων για το m-advertising Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Hello Freestuff Community,

Είμαι μεταπτυχιακός φοιτητής του πανεπιστημίου του Warwick (www.warwick.ac.uk), στο πρόγραμμα e-business management. Στα πλαίσια της πτυχιακής μου πραγματοποιώ έρευνα σχετικά με τη συμπεριφορά των Ελλήνων χρηστών κινητής τηλεφωνίας σχετικά με τη λήψη διαφημίσεων μέσω κινητών τηλεφώνων.

Για το σκοπό αυτό σχεδιάστηκε ένα on-line ερωτηματολόγιο το οποίο είναι διαθέσιμο στη διεύθυνση:

http://137.205.180.30/panos/

Η συμπλήρωση του ερωτηματολογίου και η καταχώρηση των απαντήσεών σας γίνονται on-line, μέσω επιλογής radio buttons και checkboxes (ο συμμετέχων δε χρειάζεται να πληκτρολογήσει τις απαντήσεις). Το ερωτηματολόγιο ΔΕΝ απαιτεί την υποβολή προσωπικών δεδομένων, όπως ονοματεπώνυμο, στοιχεία επικοινωνίας, εισόδημα κτλ. Περισσότερες οδηγίες και e-mail επικοινωνίας είναι διαθέσιμα στην αρχική σελίδα του ερωτηματολογίου.

Επίσης, παρακαλώ αν σας είναι εύκολο να προωθήσετε το e-mail ή απλά τη διεύθυνση του ερωτηματολογίου (http://137.205.180.30/panos/) σε επαφές σας.

Ευχαριστώ για την υποστήριξή σας,
Butters
sil3

Μέλος από: 08 Οκτ 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 26 Απρ 2006 03:03    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Έεεεεετοιμος butters,

Πράγματι πολύ ξεκούραστο το ερωτηματολόγιο, είναι και περασμένη η ώρα...

Μπαίνεις λίγο δυνατά στη σελίδα 3 με ερώτηση
"Σε τι μορφή θα θέλατε να είναι οι διαφημίσεις που θα λαμβάνετε; (Δυνατότητα πολλαπλών επιλογών)"
και στη σελίδα 6 με ρωτάς αν
"Πιστεύετε ότι η κινητή τηλεφωνία ενδείκνυται ως μέσο για την προβολή διαφημίσεων;"
Μήπως τα έχεις κάνει ανάποδα;

Καλή επιτυχία στην πτυχιακή σου εργασία!
megamak

Μέλος από: 13 Ιαν 2005
Νέα: 1

Περιοχή: Πάτρα, Μέγαρα
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 26 Απρ 2006 03:08    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλό το ερωτηματολόγιο, αν και λίγο μεγάλο... Anyway, καλή προσπάθεια! Περιμένουμε τα αποτελέσματα!!

ΜήνυμαΣτις: 26 Απρ 2006 03:52    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

sil3 ανέφερε:
Έεεεεετοιμος butters,

Πράγματι πολύ ξεκούραστο το ερωτηματολόγιο, είναι και περασμένη η ώρα...

Μπαίνεις λίγο δυνατά στη σελίδα 3 με ερώτηση
"Σε τι μορφή θα θέλατε να είναι οι διαφημίσεις που θα λαμβάνετε; (Δυνατότητα πολλαπλών επιλογών)"
και στη σελίδα 6 με ρωτάς αν
"Πιστεύετε ότι η κινητή τηλεφωνία ενδείκνυται ως μέσο για την προβολή διαφημίσεων;"
Μήπως τα έχεις κάνει ανάποδα;

Καλή επιτυχία στην πτυχιακή σου εργασία!

Ο λόγος για τον οποίο έβαλα τελευταίες τις ερωτήσεις για την αξιολόγηση του m-adv ως μέσου για την προβολή διαφημίσεων είναι ότι οι περισσότεροι προφανώς αντιτίθενται σε αυτή την ιδέα επειδή έχουν ήδη αρνητικές εμπειρείες. Κάποιοι επίσης δεν έχουν σκεφτεί πως το m-ad θα μπορούσε να είναι "ωφέλιμο" για τους ίδιους (πχ. η λήψη διαφημίσεων με αντάλλαγμα φθηνότερα sms ή έκπτωση σε προϊόντα).

Συνεπώς αν οι ερωτήσεις αξιολόγησης ήταν στην αρχή πολλοί θα απαντούσαν αρνητικά και δε θα συμμετείχαν στην έρευνα. Ωστόσο, από τη στιγμή που το m-adv αναπτύσσεται και στην Ελλάδα, θεώρησα πιο σωστά ερευνητικά να διατυπωθούν και απόψεις σχετικά με την ανάπτυξή του, π.χ. πόσο σημαντική είναι η εξουσιοδότηση, πώς θα έπρεπε να γίνεται (έγγραφη/sms κτλ), ώστε η έρευνα να συνεισφέρει περισσότερο.

Ο αριθμός των ερωτήσεων είναι σχετικά μεγάλος, ωστόσο έπρεπε να είναι αυτός "αναγκαστικά", επειδή έτσι ζητήθηκε από τον υπεύθυνο της πτυχιακής μου.

Σε κάθε περίπτωση, σας ευχαριστώ πολύ για τη συμμετοχή σας!!!

Για οποιεσδήποτε άλλες παρατηρήσεις, παρακαλώ μη διστάσετε να μου πείτε είτε στο forum είτε μέσω mail (P.Alpoyiannis@warwick.ac.uk)
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 475
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 26 Απρ 2006 12:18    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ελπίζω να μοιραστείς μαζί μας και κάποια από τα συμπεράσματα..

Dazed_and_confused

Μέλος από: 29 Νοε 2003
Περιοχή: Χίος, Θεσσαλονίκη
View users profile Send email to user Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 26 Απρ 2006 13:56    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το συμπλήρωσα κι εγώ. Απ' τα πιο ενδιαφέροντα ερωτηματολόγια που έχω κάνει.

enJoy
Rofl - Black Lotus
butters

ΜήνυμαΣτις: 27 Απρ 2006 00:25    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cordis ανέφερε:
Ελπίζω να μοιραστείς μαζί μας και κάποια από τα συμπεράσματα..

Εφόσον έχετε δηλώσει e-mail στο ερωτηματολόγιο, θα λάβετε στο e-mail στατιστικά αποτελέσματα και το τελικό report της πτυχιακής (στα αγγλικά).

Αυτή τη στιγμή έχω γύρω στις 200 συμμετοχές και συνεχίζεται...

Ευχαριστώ πολύ για τη συμμετοχή σας!!!
cdhyper
Literature Moderator

Μέλος από: 23 Ιουν 2001
Βοηθήματα: 4
Νέα: 4

Περιοχή: Φωτονερόπετρα
ΜήνυμαΣτις: 27 Απρ 2006 00:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εγώ butters πρέπει να σου πω ότι αυτός ο τρόπος της έρευνας είναι αρκετά αναξιόπιστος και ούτε ως ενδεικτικός δεν μπορεί να θεωρηθεί σε επιστημονικό επίπεδο. Το internet και το ανυπόγραφο ερωτηματολόγιο δεν διασφαλίζει απολύτως τίποτα. Κάποιος μπορεί να μπεί 50 φορές με διαφορετική ip και να σου το καταστρέψει με συνοπτικές διαδικασίες.

Ο σωστός τρόπος μέσω διαδικτύου είναι η συμμετοχή κατόπιν συστημένης προσκλήσεως σε προστατευμένη περιοχή μελών με ταυτόχρονο έλεγχο των υπογραφών του κάθε μέλους και επαλήθευση των στοιχείων.

Το πανεπιστήμιό σου ενέκρινε αυτόν τον τρόπο στατιστικής έρευνας; Μου κάνει εντύπωση γιατί υποτίθεται ότι κάνεις Master, δεν είσαι σε προπτυχιακό επίπεδο.

KGP
Honorary Member

Μέλος από: 18 Ιουλ 2002
Περιοχή: Mr Wonderful
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 27 Απρ 2006 01:19    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

sinepithete tha diafoniso entelos mazi sou, kathe morfi ereunas echeis ta iper kai ta kata tis -kai os pros tin diasfalisi autis-.

to thema den einai to meso -internet- an kai idi theorite se megalo vathmo aksiopisto "ergalio" gia research.

anyway kali epitichia kai perimeno me endiaferon -logo kai to oti ascholoume me mBusiness- ta apotelesmata kai fisika opiadipote simperasmata "vgoune"

butters

ΜήνυμαΣτις: 27 Απρ 2006 01:21    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cdhyper ανέφερε:
Εγώ butters πρέπει να σου πω ότι αυτός ο τρόπος της έρευνας είναι αρκετά αναξιόπιστος και ούτε ως ενδεικτικός δεν μπορεί να θεωρηθεί σε επιστημονικό επίπεδο. Το internet και το ανυπόγραφο ερωτηματολόγιο δεν διασφαλίζει απολύτως τίποτα. Κάποιος μπορεί να μπεί 50 φορές με διαφορετική ip και να σου το καταστρέψει με συνοπτικές διαδικασίες.

Ο σωστός τρόπος μέσω διαδικτύου είναι η συμμετοχή κατόπιν συστημένης προσκλήσεως σε προστατευμένη περιοχή μελών με ταυτόχρονο έλεγχο των υπογραφών του κάθε μέλους και επαλήθευση των στοιχείων.

Το πανεπιστήμιό σου ενέκρινε αυτόν τον τρόπο στατιστικής έρευνας; Μου κάνει εντύπωση γιατί υποτίθεται ότι κάνεις Master, δεν είσαι σε προπτυχιακό επίπεδο.

Καλησπέρα,

Καταρχήν να πω ότι η μόνη υποστήριξη που είχα ως μεταπτυχιακός φοιτητής σε e-business πρόγραμμα για να κάνω την έρευνα στα πλαίσια της πτυχιακής μου αφορούσε:
- Στη σύσταση του Joomla (www.joomla.org, www.myjoomla.gr) ώστε να αναπτύξω το ερωτηματολόγιο, καθώς και σχετική υποστήριξη στο πρώτο στάδιο
- Στη διαθεσιμότητα του ερωτηματολογίου on-line, το οποίο γίνεται μέσω server του πανεπιστημίου

Η έρευνα δεν υποστηρίζεται από κάποια εταιρεία ή οργανισμό, συνεπώς όλες οι προωθητικές ενέργειες γίνονται αποκλειστικά από μένα. Βέβαια το ερωτηματολόγιο έχει προωθηθεί σε εταιρείες και σε forums, αλλά σε κάθε περίπτωση παραμένει έρευνα η οποία πραγματοποιείται εξ' ολοκλήρου από μένα.

Συνεπώς το δείγμα σαφώς και δε θα είναι το πλέον αντιπροσωπευτικό, κάτι το οποίο είναι δεδομένο. Αυτή τη στιγμή, κάθε φορά που καταχωρείται μια συμμετοχή, εμφανίζονται μαζί με τις απαντήσεις τα παρακάτω στοιχεία (μέσω μηχανισμών που διαθέτει το Joomla):
- Submitted Date
- IP Provider
- System Browser,
τα οποία εν μέρει θα μπορούσαν να πιστοποιήσουν τον εκάστοτε χρήστη.

Αδιαμσφισβήτητα ο τρόπος που προτείνετε για διαδικτυακή έρευνα είναι πολύ πιο αξιόπιστος. Ωστόσο η διαδικασία θα έπρεπε να γίνει από μένα και μόνο, κάτι το οποίο ήταν μάλλον ανέφικτο στα δεδομένα χρονικά περιθώρια που έχω. Προφανώς και το πανεπιστήμιο δεν μπορεί να μου παρέχει υποστήριξη για τέτοιο περιβάλλον διεξαγωγής της έρευνας.

Η έρευνα υποστηρίζεται αποκλειστικά από άτομα που προτίθενται να συμμετάσχουν σε αυτή. Σε κάθε περίπτωση, ευχαριστώ για την υποστήριξή σας.

Butters
cdhyper
Literature Moderator

ΜήνυμαΣτις: 27 Απρ 2006 02:13    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πρέπει να σε υποστήριζαν περισσότερο δίνοντάς σου know-how για το πώς διεξάγονται οι επιστημονικές στατιστικές έρευνες αφενός και αφετέρου έπρεπε να σου δίνουν περισσότερο χρόνο. Για τις συνθήκες που μου περιγράφεις τότε καλά κάνεις και συγχαρητήρια για τις πρωτοβουλίες σου.

Εγώ στο λέω γιατί η μεταπτυχιακή έρευνα μπορεί να έχει προοπτικές δημοσίευσης και πρέπει να έχεις ισχυρά επιστημονικά τεκμήρια. Φαντάσου να δημοσιεύσεις σε ένα ανάλογο περιοδικό και να βγω εγώ σε ένα άλλο περιοδικό και να πω: "τα στοιχεία του είναι ψεύτικα" και να σου φράξω το δρόμο για εξέλιξη. Εσύ πώς θα αποδείξεις το αντίθετο; Λέγοντας ότι κρατάς ip και browser type; Αντιθέτως, αν κρατάς στοιχεία έχεις backup όλες τις υπογραφές και μπορεί ο οποιοσδήποτε σε αμφισβητήσει να επαληθεύσει αφενός ότι πρόκειται για υπαρκτά πρόσωπα και αφετέρου ότι δεν υπήρξε αλλοίωση αποτελέσματος.

Προσωπικά νόμιζα ότι στα περισσότερα πανεπιστήμια του εξωτερικού ασχολούνται μαζί σου περισσότερο, ιδιαίτερα όταν πληρώνεις ένα κάρο λεφτά όντας μεταπτυχιακός.

deninho
Super Moderator

Μέλος από: 17 Ιαν 2004
Βοηθήματα: 1
Νέα: 3

Περιοχή: σ'άλλη διάσταση
flickr facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 27 Απρ 2006 02:38    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Άστο αυτό cdhyper... Χειρότεροι από τους δικούς μας είναι, οι καθηγητές εκεί. Την αδερφή μου την βοήθησε ένας, έξω από το πανεπιστήμιο, ο οποίος έδινε τα στοιχεία-αρχεία που έπρεπε να επεξεργαστεί (δεν ξέρω τι ακριβώς ήταν, γιατί και να κάτσει να μου εξηγήσει είναι τσάμπα κόπος. Χρειάζεται δυο-τρεισ μέρες εισαγωγή), διότι ο υπεύθυνος, πολύ απλά βαριόταν να τα κοιτάξει. Η επίσημη δικαιολογία ήταν, ότι δεν ξέρει να χρησιμοποιεί καλά το Excel...

ΜήνυμαΣτις: 27 Απρ 2006 03:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cdhyper ανέφερε:
Πρέπει να σε υποστήριζαν περισσότερο δίνοντάς σου know-how για το πώς διεξάγονται οι επιστημονικές στατιστικές έρευνες αφενός και αφετέρου έπρεπε να σου δίνουν περισσότερο χρόνο. Για τις συνθήκες που μου περιγράφεις τότε καλά κάνεις και συγχαρητήρια για τις πρωτοβουλίες σου.

Εγώ στο λέω γιατί η μεταπτυχιακή έρευνα μπορεί να έχει προοπτικές δημοσίευσης και πρέπει να έχεις ισχυρά επιστημονικά τεκμήρια. Φαντάσου να δημοσιεύσεις σε ένα ανάλογο περιοδικό και να βγω εγώ σε ένα άλλο περιοδικό και να πω: "τα στοιχεία του είναι ψεύτικα" και να σου φράξω το δρόμο για εξέλιξη. Εσύ πώς θα αποδείξεις το αντίθετο; Λέγοντας ότι κρατάς ip και browser type; Αντιθέτως, αν κρατάς στοιχεία έχεις backup όλες τις υπογραφές και μπορεί ο οποιοσδήποτε σε αμφισβητήσει να επαληθεύσει αφενός ότι πρόκειται για υπαρκτά πρόσωπα και αφετέρου ότι δεν υπήρξε αλλοίωση αποτελέσματος.

Προσωπικά νόμιζα ότι στα περισσότερα πανεπιστήμια του εξωτερικού ασχολούνται μαζί σου περισσότερο, ιδιαίτερα όταν πληρώνεις ένα κάρο λεφτά όντας μεταπτυχιακός.

Σίγουρα το ιδανικό θα ήταν να γινόταν πιο στατιστικά αξιόπιστη δειγματοληψία που θα αντιπροσώπευε περισσότερο τους Έλληνες χρήστες. Η αλήθεια είναι ότι το επιδίωξα να συνεργαστώ με οργανισμούς ώστε η έρευνα να είναι πιο "σοβαρή" (οργάνωση, μέσα διεξαγωγής κτλ).

Συγκεκριμένα πρότεινα να διαμορφώσω το ερωτηματολόγιο σύμφωνα με τις κατευθύνσεις της εταιρείας και να πραγματοποιήσω όλη την στατιστική επεξεργασία μέσω SPSS. Από την άλλη, η εταιρεία θα αναλάμβανε το web design και την προώθηση του ερωτηματολογίου. Δυστυχώς αν και είχα επικοινωνήσει με ελληνικές εταιρείες που ασχολούνται με mobile/sms advertising, δεν προτίθεντο για συνεργασία.

Το κακό είναι απλά ότι στα πλαίσια της πτυχιακής απαιτείται εκτεταμένη βιβλιογραφική έρευνα. Στο διάστημα των 8 μηνών που μου δόθηκε, είχα παράλληλα να καλύψω τα μαθήματα του προγράμματος. Και για να είμαι ειλικρινής δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις για να γράφω κώδικα HTML κτλ, για αυτό και το ερωτηματολόγιο δεν έχει ιδιαίτερο design.

Ίσως αν η ίδια έρευνα γινόταν από 2 φοιτητές θα μπορούσε να γίνει πιο συστηματική δουλειά. Επίσης αν είχα συνεργασία με οργανισμό/εταιρεία η έρευνα θα είχε άλλα επίπεδα ποιότητας και αξιοπιστίας. Αλλά δυστυχώς οι επαφές με εταιρείες θέλουν χρόνο και επιπλέον η συνεργασία θα είχε κόστος για την εταιρεία.

Nevermind, that's life

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις και την υποστήριξή σας,
Butters
cdhyper
Literature Moderator

ΜήνυμαΣτις: 27 Απρ 2006 16:06    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Για να είναι κάτι αξιόπιστο δεν είναι απαραίτητο να μεσολαβεί εταιρεία, ούτε να πληρώσεις. Ένας καθηγητής με know how, διάθεση και μεράκι χρειάζεται και ένας εργατικός φοιτητής με αρκετό χρόνο, διάθεση και μεράκι επίσης, αλλά και ένα γνωστικό υπόβαθρο.

cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 475
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 27 Απρ 2006 17:16    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

γνωστικό υπόβαθρο στην στατιστική και στις δημοσκοπήσεις, κάτι που είναι μακριά από αυτό που σπουδάζει ο φίλος μας, μάλλον στους καθηγητές θα πρέπει να μετατοπίσουμε την ευθύνη.

Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 3 [38 Μηνύματα] Σελίδα:  1, 2, 3 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » Internet, πλοήγηση, συνδέσεις και τηλεφωνία » Κινητή & Σταθερή Τηλεφωνία
Τώρα είναι 04 Δεκ 2016 10:10 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites