freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Θα δείτε τον Κώδικα Da Vinci;

Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Κινηματογράφος - Θέατρο
Moderators:  Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 3 από 6 [85 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: κώδικα Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6 Επόμενο

Θα δείτε τον Κώδικα Da Vinci;
Άντε μία βδομάδα υπομονή (Ναι)
50%
 50%  [ 33 ]
Άλλη μία μπούρδα στις αίθουσες (Όχι)
9%
 9%  [ 6 ]
Άστο, μάλλον θα περιμένω το DVD (Και Ναι και Όχι)
35%
 35%  [ 23 ]
Δεν ασχολούμε με το "Άθλημα" (Αδιαφόρα)
4%
 4%  [ 3 ]
Total Votes : 65

ΑποστολέαςΜήνυμα
marathonrunner

Μέλος από: 19 Φεβ 2006

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 10 Μαη 2006 22:47    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Θεωρώ πως η ταινία θα είναι "αμερικάνικη".
Πιστεύω πως το βιβλίο ήταν μέτριο, γιατί ενώ το θέμα ήταν σημαντικό εξαντλήθηκε στο δήθεν αστυνομικό προφίλ και στην ουσιαστική αθώωση της Opus Dei. Νομίζω ότι η πιο σημαντική βλάσφημη ταινία ήταν ο "Τελευταίο πειρασμός" του Σκορτσέζε βασισμένη στο βιβλίο του Καζαντζάκη που πραγματευόταν εξαιρετικά το θέμα της ανθρώπινης φύσης του Χριστού.
Ρωτήστε και τον Χριστόδουλο, τι νομίζει!!!!!!
patriot
Honorary Member

Μέλος από: 20 Αυγ 2002
Βοηθήματα: 6

Περιοχή: Σπίτι μου!
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Μαη 2006 00:18    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Όχι δεν θα το δω. Μου την σπάνε όλα όσα γίνονται μόνο και μόνο για το πούλημα και συμφωνώ απόλυτα με τον cha0s. (Καλά εκεί που είπες ότι ξέρεις την επόμενη σκηνή χωρίς να ξέρεις καν ποια ταινία βλέπεις, πως να το κάνουμε τσάκισες κοκκαλα. Το ίδιο πράγμα έχω σιχαθεί και εγώ και είναι ένας από τους λόγους που έχω κόψει τα έργα.)

Super Moderator

Μέλος από: 17 Ιαν 2004
Βοηθήματα: 1
Νέα: 3

Περιοχή: σ'άλλη διάσταση
View users profile Visit posters website
flickr facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 11 Μαη 2006 03:12    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ανάλογα με το τι θα έχω να κάνω εκείνον τον καιρό. Πάντως εγώ συμφωνώ με τον Cha0s, ότι ο αμερικάνικος κινηματογράφος (εκτός ελαχίστων εξεραίσεων) είναι πλέον πολύ κοινότυπος.

Μέλος από: 22 Δεκ 2002

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Μαη 2006 09:16    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ti douleia tous kanoun oi Amerikanoi
deninho
Super Moderator

Μέλος από: 17 Ιαν 2004
Νέα: 3

Περιοχή: σ'άλλη διάσταση
flickr facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 11 Μαη 2006 12:38    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

δεν διαφωνούμε. απλά λέμε ότι οι ευρωπαίοι και οι Ασιάτες κάνουν πιο ποιοτική δουλειά από τους Αμερικάνους

Μέλος από: 25 Ιαν 2004
Βοηθήματα: 66
Νέα: 12
Templates: 1

Περιοχή: Wild West
View users profile
deviantART facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 11 Μαη 2006 13:17    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ωραία είναι να μιλάς γενικά αλλά αν τεκμηρίωνες κιόλας αυτά που λες.

Μέλος από: 28 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 2
Νέα: 1

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Μαη 2006 13:29    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Στην τέχνη δεν υπάρχει τεκμηρίωση.

Άλλο που θεωρώ εγώ ποιότητα, ο άλλος μπορεί να το δει πατάτα, και το αντίθετο.

Για το συγκεκριμένο θέμα μιλώντας προσωπικά για ποιότητα εννοώ το σενάριο και την σκηνοθεσία (που στις Αμερικάνικες παραγωγές με χαλάει πλέον για τους λόγους που έχω αναφέρει)

Μέλος από: 25 Ιαν 2004
Βοηθήματα: 66
Νέα: 12
Templates: 1

Περιοχή: Wild West
View users profile
deviantART facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 11 Μαη 2006 13:37    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αυτό λέω και εγώ.

Προσωπική τεκμηρίωση ήθελα να διαβάσω και όχι "αυτοί είναι καλύτεροι από τους άλλους"

Και πάλι όμως γενικεύεις την κατάσταση. Δεν είναι όλες οι Αμερικάνικες ταινίες ίδιες.

Θα μπορούσες να το διαφοροποιήσεις. Υπάρχουν αριστουργήματα Αμερικάνικου κινηματογράφου που δεν έχουν αναφερθεί πουθενά. Όλοι εστίασαν στα εφέ.

Μέλος από: 28 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 2

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Μαη 2006 13:55    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καταρχήν το φτάσαμε μακρυά το θέμα!

Εγώ είπα ότι από το trailer μου φάνηκε ότι περισσότερο θα εστιαστεί σε κλασσικές σκηνές Αμερικάνικων ταινιών παρά στο ίδιο το θέμα.

Αυτή ήταν η προσωπική μου εκτίμηση και άποψη από το trailer και μόνο.

Ούτε το βιβλίο έχω διαβάσει ούτε το story ξέρω.

Σαφέστατα και δεν είναι όλες οι Αμερικάνικες ταινίες ίδιες και φυσικά δεν είναι όλες οι μή Αμερικάνικες ταινίες τέλειες (αντιθέτως υπάρχουν τρελές πατάτες )

Για να ξεκαθαρίσω και την θέση μου.
Η αγαπημένη μου ταινία είναι το Back to the future.
(Από αυτό πιστεύω να καταλαβαίνεις την άποψη μου γενικότερα )

Μέλος από: 03 Μαρ 2006
Περιοχή: Κέρκυρα/Μεσολόγγι
View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 11 Μαη 2006 17:04    Θέμα: Panellhnies Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Exartate to ma8hma! an exoun perasei oi panellhnies kai dinw kana ma8hma genikhs, pou de skothsthka kai polu 8a paw. E... an twra er8ei ki egw thn allh dinw Ma8hmatika 3erw gw de trela8hkame kiolas! Pantws elpizw na er8ei afou teleiwsoun ola(epidh 8elw na to dw, exw dei kati treiler kai miazei kalo, alla kata va8os einai oti m'arese to vivlio), pragma pou nomizw pws 8a ginei, giati menw Kerkura kai edw ehume Mono enan Kinymatografo se oloklhro to nhsi(!) Ka fernoun oti 8eloun, opote 8eloun kai sou lene plhrwse 7 eurw na to deis kai an de s'aresei "agnanteue thn mikrh arkto' 3erw gw! ToolTimes at work
Ria

Μέλος από: 01 Απρ 2006

View users profile
deviantART facebook 
ΜήνυμαΣτις: 11 Μαη 2006 18:47    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Λέω να το δω, αλλά θα περιμένω και λίγες μέρες αφού βγει η ταινία στις αίθουσες για να ακούσω και καμια κριτική.
Το βιβλίο μου άρεσε πάντως!
algio

Μέλος από: 17 Μαρ 2006

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Μαη 2006 13:15    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ο ντόρος που δημιούργησε το βιβλίο ήταν πραγαμτικά εντυπωσιακός. Οι πωλήσεις διεθνώς ξέφυγαν απο τα μεχρι τώρα standards της αγοράς του βιβλίου.
Μόνο και μόνο απο περιέργεια για το πώς θα το αποδώσουν, αξίζει να το δώ. Αλλωστε εχουμε δει τόσα και τόσα...

Μέλος από: 16 Νοε 2003
Νέα: 15

Περιοχή: Athens
View users profile Send email to user Visit posters website
blog cv portfolio deviantART flickr picasa 
myspace facebook linkedin hi5 sync twitter 
friendfeed deviantART digg del.icio.us skype 
ΜήνυμαΣτις: 12 Μαη 2006 14:57    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Άστο, μάλλον θα περιμένω το DVD

εχω διαβασει το βιβλιο και νομιζω η ταινεια
μαλλον θα χαλασει την αισθηση που πηρα απο το βιβλιο
οταν βγει με το καλο το dvd θα το δω τοτε για να δω την διαφορα
ειναι γεγονος οτι καθε ταινεια που μεταφερεται απο βιβλιο ποτε σχεδον δεν ειναι ετσι οπως το βιβλιο
υπαρχουν διαφορες και προσθηκες για να μπορει να φανει στην οθονη

Μέλος από: 13 Ιαν 2005

Περιοχή: Πάτρα, Μέγαρα
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Μαη 2006 16:44    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εγώ πάντως θα πάω να το δω απλά και μόνο γιατί έχει γίνει τόσος ντόρος για το βιβλίο και επειδή δε διαθέτω την απαιτούμενη υπομονή να διαβάσω τόσες σελίδες. Άσχετο, πιστεύω πως η επιλογή του πρωταγωνιστή είναι ατυχής, δε ταιριάζει καθόλου η ταινία στον Tom Hanks.

Μέλος από: 23 Ιαν 2002
Βοηθήματα: 26
Scripts: 5

Περιοχή: Lost in the mansion
ΜήνυμαΣτις: 12 Μαη 2006 17:58    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Θα περιμένω κανά δυό μέρες να βγεί σε div.. DVD

Για την ώρα ξεκίνησα να παίζω πάλι το Broken Sword 1 - Shadow of the templars μετά από πολλά χρόνια (και αναγκάστηκα να μετατρέψω ένα parition από Ntfs σε fat32 για να το εγκαταστήσω )

Δέν ξέφυγα από την πλύση εγκεφάλου ούτε εγώ Άν πάντως είναι ωραίο παραμυθάκι και δέν ξενερώσω μπορεί να πάω με παρέα να το δώ και από καμιά κινηματογραφική αίθουσα

Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 3 από 6 [85 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Κινηματογράφος - Θέατρο
Τώρα είναι 08 Δεκ 2016 13:49 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites