freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Θα δείτε τον Κώδικα Da Vinci;

Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Κινηματογράφος - Θέατρο
Moderators:  Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 4 από 6 [85 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: κώδικα Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6 Επόμενο

Θα δείτε τον Κώδικα Da Vinci;
Άντε μία βδομάδα υπομονή (Ναι)
50%
 50%  [ 33 ]
Άλλη μία μπούρδα στις αίθουσες (Όχι)
9%
 9%  [ 6 ]
Άστο, μάλλον θα περιμένω το DVD (Και Ναι και Όχι)
35%
 35%  [ 23 ]
Δεν ασχολούμε με το "Άθλημα" (Αδιαφόρα)
4%
 4%  [ 3 ]
Total Votes : 65

ΑποστολέαςΜήνυμα
megamak

Μέλος από: 13 Ιαν 2005
Νέα: 1

Περιοχή: Πάτρα, Μέγαρα
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 13 Μαη 2006 02:52    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

spookyb52 ανέφερε:
Για την ώρα ξεκίνησα να παίζω πάλι το Broken Sword 1 - Shadow of the templars

Sorry που ξεφεύγω απ'το θέμα, αλλά δε μπορώ να μην απαντήσω σε αυτό... spookyb52, σε πάω με χίλια!!! Μπράβο, μπράβο... Και μετά πάει ένα Flight of the amazon queen (ψιλοεύκολο, αλλά ωραίο), και μετά γιατί όχι και ένα Beneath a steel sky...

Μέλος από: 23 Ιαν 2002
Βοηθήματα: 26
Scripts: 5

Περιοχή: Lost in the mansion
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 13 Μαη 2006 18:38    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλά το Beneath a steel sky... Δέν περίμενα να θυμηθείς και το flight of the amazon link to amazon queen! Αν αρχίσουμε να αναφέρουμε μερικά από τα καταπληκτικά adventures τον προηγούμενων 2 δεκαετιών και κυρίως της δεκαετίας που πέρασε δέν θα τελειώσουμε! Περασμένα μεγαλεία όμως Έχουμε φτάσει στο σημείο και τις μετριότητες να τις θεωρούμε αριστουργήματα (syberia)

Ίσως το syberia ανάμεσα στα υπόλοιπα adventures της εποχής να μοιάζει καλό. Βάλτο όμως δίπλα σε ένα Gabriel knight 1/2, Monkey island 1, zork grand inquisitor, Broken sword, Day of the tentacle, Grim Fandango, Quest for glory κτλ. και θα φανεί η διαφορά.

Εγώ περιμένω πώς και πώς (εδώ και μερικά χρόνια...) την ανεξάρτητη συνέχεια των king's quest με τις ευλογίες μάλιστα της vivendi που έχει πλέον την sierra και τα δικαιώματα τών τίτλων της. (άν και αρχικά προσπάθησε να σταματήσει αυτή την ανεξάρτητη προσπάθεια)

http://www.kqix.com/

Ok, νομίζω ότι αρκετά ξέφυγα Ποιό ήταν το θέμα μας?

Α, ναί... Adventure RULEZ

Υγ: Και εγώ σε πάω

Reporter

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 13 Μαη 2006 19:18    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Cha0s respect!
Κατά τα άλλα σαφώς και έχουν κυκλοφορήσει και Αμερικάνικές ταινίες (εμπορικές ή μη) που άξιζαν και αξίζουν, αλλά δυστυχώς πλέον δεν βγαίνουν ούτε 3 αξιόλογες τον χρόνο... η προπαγάνδα πάει σύνεφο και το marketing κάνει άψογα καλά τη δουλειά του. Η "ποιότητα" καλώς ή κακώς είναι θέμα υποκειμενικό, οπότε ο καθένας μας εκφράζει προσωπική άποψη. Κάτι που για μένα είναι σαβούρα, για τον άλλο μπορεί να είναι για όσκαρ.
ThyClub
Honorary Member

Μέλος από: 17 Νοε 2003
Βοηθήματα: 8
Νέα: 2
Templates: 3
Scripts: 5

Περιοχή: Hell's Kitchen
portfolio facebook twitter deviantART digg del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 13 Μαη 2006 22:27    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δεν με ενοχλεί αν η ταινία είναι αμερικάνικη κινέζικη ή αλβανική αρκεί να με ευχαριστεί όσο την βλέπω. Με τον ίδιο τρόπο που είδα την Λολίτα έτσι είδα και το Underworld... Απλά λόγω αντιδραστικότητας δεν θέλω να βλέπω ταινίες που μου ζαλίζουν το μυαλό οι διαφημίσεις...

Δεν έχω δεί ούτε 1 επειδόδιο των Star Wars, απεχθάνομαι τον 007 και δεν πρόκειτε να δώ τον κώδικα Da vinci εκτός και αν το πετύχω μετά απο 3-4 χρόνια σε κανένα Star.

Και κάτι άσχετο :

παράθεση:
Αντέχουμε τα πάντα... αλάτι στις πληγές, δουλειά σε ορυχεία πτώση χωρίς αλεξίπτωτο αλλά σας παρακαλώ ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΑΡΥ ΠΟΤΕΡ
misato

Μέλος από: 13 Μαη 2006
Περιοχή: Tokyo 3
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Μαη 2006 12:50    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

mipos, leo ego tora, tosos ntoros gia to tipota?
opos kai me to vivlio (to opoio exo diavasei) etsi kai me tin tenia! mia euxaristi peripetia na perasei h ora!
asxeto-sxetiko: kala h Opus Dei tora me tin tenia 3esiko8ike kai 8elei na kanei miniseis? h (or) auto isxie kai gia to vivlio?

Μέλος από: 05 Δεκ 2004
Περιοχή: Berlin - Thes/niki
ΜήνυμαΣτις: 18 Μαη 2006 02:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πήρε άσχημη κριτική η ταινία... δεν ακουμπάει με καμια περίπτωση το βιβλίο, το οποιο είναι καλούτσικο!

Μέλος από: 28 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 2

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 18 Μαη 2006 11:45    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Απότι ακούγεται έπεσε γιουχάρισμα τρελό...

Ούτε καν ένα χειροκρότημα!

(Τουλάχιστον βγαίνω αληθινός μέχρι στιγμής! χαχαχα)

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 476
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 18 Μαη 2006 15:31    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αλλά, με τέτοια διαφήμιση που της έκανε η εκκλησία θα βγάλουν τα άντερά τους...

Cha0s
SysAdmin

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 18 Μαη 2006 15:35    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μα αυτό ήταν το αρχικό σχέδιο.

Δεκάρα δεν δίνουν για το story του βιβλίου.

Τον ντόρο που δημιουργήθηκε από το βιβλίο εκμεταλεύτηκαν για να πουλήσει η ταινία.

Τουλάχιστον για μένα οι διαστάσεις που έχει πάρει το θέμα αυτό μου δείχνει...
Απλά ένα εμπορικό δημιούργημα καθαρά για το κέρδος.

Μέλος από: 25 Ιαν 2004
Βοηθήματα: 66
Νέα: 12

Περιοχή: Wild West
View users profile
deviantART facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 18 Μαη 2006 16:19    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Θα κάνω σύκριση με το βιβλίο και αύριο θα σας πω ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ την γνώμη μου.

Το κακό με τα βιβλία και τις ταινίες είναι ότι το βιβλίο μπορεί να σου πάρει και δεκαπέντε μέρες να το διαβάσεις και κάθε κεφάλαιο που διαβάζεις να το σκέφτεσαι όλη την υπόλοιπη μέρα ενώ οι ταινίες ένα δίωρο και τέλος.

Συμφωνώ ότι όλα τα έκαναν για τον ντόρο από την εκκλησία.

Δεν πιστεύω σήμερα να είναι απ' έξω από το Village η Λουκά. ToolTimes at work ToolTimes at work ToolTimes at work ToolTimes at work ToolTimes at work ToolTimes at work

Μέλος από: 05 Δεκ 2004
Περιοχή: Berlin - Thes/niki
ΜήνυμαΣτις: 18 Μαη 2006 22:49    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Σε περίπτωση που κάποιος δεν έχει διαβάσει το βιβλίο δεν θα καταλάβει τίποτα.

Μέλος από: 30 Νοε 2004

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 19 Μαη 2006 00:11    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Opoios to eide as grapsei entiposeis gia na ksero ti tha me perimenei tin kiriaki.....
Mou fainetai biastika na kleiso eisitirio!
manolism
Super Moderator

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 19 Μαη 2006 09:34    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Λοιπόν έχουμε και λέμε.

Σε μένα που έχω διαβάσει το βιβλίο μου φάνηκε γνώριμη. Εξελίσσεται με συνοπτικές διαδικάσίες αλλά πάντα πάνω στο βιβλίο. Μία normal ταινία χωρίς καθόλου εφέ παρά μόνο κάποιες ωραίες τεχνικές μοντάζ.

Από ερμηνείες μόνο αυτή της Sofi δεν μου άρεσε καθόλου ένω οι άλλοι στάθηκαν απλά στο ύψος των περιστάσεων.

Πάρα πολύ ωραία ατμοσφαιρική μουσική σε όλη την διάρκεια του έργου.

Η μεταφορά από το βιβλίο έγινε αρκετά επιτυχημένα ακολουθώντας όλες τις τοποθεσίες κατά γράμμα. Ωραία γυρίσματα και τοποθεσίες

Σε γενικές γραμμές μία καλή ταινία που όπως λέω εγώ "άξιζε για να την δω στο σινεμά".

Τώρα κάποιοι άλλοι που δεν είχαν διαβάσει το βιβλίο την είδαν πιο ζεστά γιατί όλα ήταν απρόβλεπτα.

Τέλος να πω ότι το "μυστικό" αποκαλύφθηκε αρκετά νωρίς

Αυτά. Άντε τώρα να κάνουν και το Illuminati μιας και το θεωρώ πολύ καλύτερο βιβλίο από τον κώδικα.

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 19 Μαη 2006 12:15    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το Illuminati δεν έχει βγει;

Το έχω απότι θυμάμαι... κάτι σε φάση ντοκιματέρ ήταν νομίζω...

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 19 Μαη 2006 12:16    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Σαν ντοκυμαντέρ δεν ξέρω αλλά σαν ταινία όχι

Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Κινηματογράφος - Θέατρο
Τώρα είναι 08 Δεκ 2016 13:54 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites