freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Ανακοινώθηκαν τα System requirements για τα Windows Vista

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 3 από 4 [49 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: windowsvistasystem Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
ThyClub
Honorary Member

Μέλος από: 17 Νοε 2003
Βοηθήματα: 8
Νέα: 2
Templates: 3
Scripts: 5

Περιοχή: Hell's Kitchen
View users profile Visit posters website
portfolio facebook twitter deviantART digg del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 03 Ιουν 2006 00:23    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Conor γιά δείξε και πόσο πιάνει η τυπική διεργασία που ονομάζεται explorer.exe πρόσθεσε την με την τιμή του iexplorer.exe και πέστα μας σούμα
HeartDoc

Μέλος από: 03 Ιουν 2006
Περιοχή: Λιμνούπολη
ΜήνυμαΣτις: 03 Ιουν 2006 01:02    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Veni, Vidi, Vista!
Ήλθα, είδα, θέλω SLI για να σου δείξω το desktop!

Πολλους Linux-άδες υποπτεύομαι ότι θα έχουμε στο σύντομο μέλλον...

- O Πυθείας
(Αγγλικιστί: Python )

Η μοναξιά του Δον Κιχώτη...
Megistos

Μέλος από: 14 Ιουν 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 03 Ιουν 2006 16:11    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Connor MacLeod ανέφερε:
Τορα αν θερωρείς ότι ο firefox ειναι τυπική εφαρμογη, τι να πώ δες αυτό: ...

Megistos ανέφερε:
...ή μία σελίδα στο internet (γιατί κι αυτές τρώνε τεράστιο μέρος της μνήμης)...

I rest my case... Αυτό που σου είπα, οι σελίδες τρώνε μνήμη και επεξεργαστική ισχύ αναλόγως των images, flash, javascript κ.λπ. Αυτό που μου δείχνεις δεν λέει κάτι εάν έχεις ανοίξει 5 σελίδες στον firefox και 2 στον IE. Και πάντα αναλόγως την σελίδα! Υπάρχει και σελίδα με flash intro που φτάνει την CPU μου στο 70%. Τι πάει να πει; Η χρήση παίζει ρόλο και όχι η εφαρμογή.

Και ναι, ο firefox είναι τυπική εφαρμογή. Άσχέτως της χρήσης της. Θες π.χ. να σου στείλω ένα sql script το οποίο είναι txt αρχείο στην ουσία με την διαφορά του ότι είναι 180ΜΒ; Θα το ανοίξει το notepad; Εάν το ανοίξει πόση μνήμη θα δείχνει το notepad.exe στον task manager; Εάν το notepad δείξει 120ΜΒ χρήση μνήμης πάει να πει ότι το notepad είναι εφαρμογή υψηλών απαιτήσεων; Τι λέμε τώρα... (Ξανά...) Η χρήση παίζει ρόλο και όχι η εφαρμογή.

Κατάλαβες τώρα τι σημαίνει ελάχιστες απαιτήσεις; Όταν τις βγάζουν πρέπει να υπολογίσουν και την χρήση πολύ περισσότερο από τις εφαρμογές. Τα υπόλοιπα είναι ψιλά γράμματα.

Μέλος από: 28 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 2
Νέα: 1

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 03 Ιουν 2006 16:14    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

VFXCode ανέφερε:
Nice.
Εχεις AWMN??? αν ναι μπορεις να τα στειλεις???

Cha0s #2331 Εδώ

User Mpaglamas πάνω πάνω (admin) στα κεντρικά hubs.

Ψάχτο νομίζω το έχω στα shares κάπου...

Αν όχι από βδομάδα που θα είμαι Αθήνα μου λες να το βρούμε...

Μέλος από: 01 Ιουν 2006

View users profile Send email to user Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 03 Ιουν 2006 16:49    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Cha0s περιμενω ενεργοποιηση του dc++ διοτι δεν εχω static ip.
Αρα με direct connect ή torrent.
Εκτος και αν ξερεις κανενα αλλο τροπο.

ΥΓ. Εχω account στον email server σου
Connor MacLeod
Honorary Member

Μέλος από: 07 Φεβ 2005
Βοηθήματα: 11
Νέα: 16

Περιοχή: Μεσολόγγι έως το 2017
facebook linkedin twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 03 Ιουν 2006 17:10    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ρε συ!Πλάκα μου κάνεις?Δεν είδες τι σου δίχνω?
Να υπολογίσουν τι?Και σαν κατότερη-Ανώτερη τιμη για μια "τυπική εφαρμογη" πιο μέγεθος?
Που νομίζει ότι είμαστε.Στα Win98 που έτρεχες το office 97 και το word κατανάλωνε 8MB RAM?

Πες μου εσυ τι θεωρείς τυπική εφαρμογή.Ποση RAM θεωρεις ότι τρώει μια τυπική εφαρμογη,
Συμφονα με εσένα.Το ξέρεις οτι υπάρχει ενα πραματάκι στο που αποθικεύετε στο HDD και
Λέγετε page file system?Γιαυτο υπάρχει για να μη γεμίζει ποτε η RAM.
(Βεβαια γεμίζει με αναλογα Με το μέγεθος του δισκου και ποσο την ορίζεις).
Τις τυπικές εφαρμογές που λές οτι εχει υπολογίσει η Microsoft link to Microsoft τις εχει υπολογίσει συμφονα
Με αυτές που έχει default μεσα στα Win.Αυτο έλιπε να σου λέει να θελει μονο για να σηκωθουν τα windows link to windows 512ΜΒ.Σου λεει οτι με αυτά τα 512MB συκόνετε το σύστιμα και τρέχεις
Και τις εφαρμογές που έχουν ΕΓΚΑΤΕΣΤΙΜΕΝΕΣ τα windows.

Σου λέω.Θεωρείς τον firefox τυπικη εφαρμογη με τα 60MB RAM που χρειάζετε?
Οραια.Σήμερα τυπική εφαρμογή θεωρίτε ένα πρόγραμμα DVD Authoring.(Για να φτιάχνεις
Δικά σου DVD με μενου).Το πιο απλό πρόγραμα και ευχριστω(και ισως το μόνο στα ελληνικα)
ειναι το nero vision express:

Να το θεωρίσω και αυτό τυπική εφαρμογη με 90MB RAM?

Cha0s
SysAdmin

Μέλος από: 28 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 2
Νέα: 1

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 03 Ιουν 2006 17:19    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Γιατί πιστεύεις αυτά που δείχνει ο Task Manager;

Μέλος από: 17 Ιαν 2004
Βοηθήματα: 1
Νέα: 3

Περιοχή: σ'άλλη διάσταση
flickr facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 03 Ιουν 2006 18:19    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

είναι αρκετά σωστά. Το βλέπω όταν κλείνω μια εφαρμογή από το πόση μνήμη ελευθερώνεται (έχω εφαρμογή διαχείρησης μνήμς)

ΜήνυμαΣτις: 03 Ιουν 2006 18:21    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Cha0s ανέφερε:
Γιατί πιστεύεις αυτά που δείχνει ο Task Manager;

Ελα Ντε!!!!
Ε..Κοιτα στο περίπου έτσι ειναι!!

Megistos

Μέλος από: 14 Ιουν 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 04 Ιουν 2006 14:37    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

O task manager ΔΕΝ δείχνει RAM. Με ρωτάς αν ξέρω τι είναι το page file; Τι να πω... Ναι, ξέρω ευχαριστώ! Βέβαια δεν είναι τόσο απλά όσο νομίζεις αλλά δεν μπαίνω στη διαδικασία να σου εξηγήσω πώς δουλεύει το PF και ο GC. Απλά να σου πω ότι το PF δίνει μνήμη στις εφαρμογές ανάλογα με το τι έχει διαθέσιμο εκείνη την στιγμή.

Εξακολουθείς να μην μου έχεις απαντήσει πάντως. Πιστεύεις ότι σε Vista με 512ΜΒ μνήμη δεν θα τρέχει το winrar, ο firefox, ο flash player;

ΜήνυμαΣτις: 04 Ιουν 2006 16:28    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ναι ενοείτε οτι θα παίζει.Γιατί όχι?
Τι ενοείς?Δε κατάλαβα!Προς τί η ερώτηση?

HeartDoc

ΜήνυμαΣτις: 04 Ιουν 2006 20:55    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Interface + Appz >> 512mb ram

Θέλει 512 για να τρέξει μόνο τα Vista. Δηλαδή θα γράφεις στο notepad? Δεν θα χρειαστείς (πχ) το Office? [Δεν λέω για firefox γιατί θα μου πεις ότι υπάρχει ο IE.]

Αποκλείεται να έχεις Vista και σταθερό σύστημα με 512mb μνήμη... όσο καλό κι αν ακούγεται...

Connor MacLeod
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 05 Ιουν 2006 19:15    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Connor MacLeod ανέφερε:

System requirements:
The minimum system requirements for Windows Vista Beta 2 are an 800 MHz 32-bit (x86) or 64-bit (x64) microprocessor, 512 MB of RAM, a 20 GB hard drive with 15 GB of free space, and a CD-ROM drive.

For Vista Home Basic, Microsoft recommends a 3D video card and a DVD-compatible optical drive, along with audio and Internet capabilities.

For Vista Home Premium, Ultimate, Business, and Enterprise editions, the company ups the ante with 1 GHz microprocessor, 512 MB of RAM, an "Aero capable" video card, and a 40 GB hard drive. That's it, nothing complicated, and certainly nothing particularly daunting. Forget all that noise about your PC not being able to run Vista.

Λοιπόν Τα λεει ξεκάθαρα.Δεν λεέι ουτε για τυπικες εφαρμογες, ουτε για παραμυθια ουτε
Για τιποτε.....
Γιαφει ξεκάθαρα οτι θελει ταδε RAM για τα VISTA.Αν ο καθένας εδω θελει να κανει
Υποθέσεις και να λεειτ α δικάτου, οτι διλ. λεει μαζι με τις "ΤΥΠΙΚΕΣ" Εφαρμογες
(Αν ο firefox που καταναλονει 60MB και το Nero Με 90MB ειναι τυπικες εγω ειμαι ο Bill Gates)
H xωρις τις τυπικες η οτιδιποτε αλο, εγω τι να πω μαλων δε ξερετε να διαβάζετε.

Κανεις δεν ειπε ότι αν έχεις 512RAM δε θα τρεχουν εφαρμογες σαν το Firefox και ακομα
και το Photoshop θα παιζει.Εγω τρεχω Σε P-4 1.2 με 192(128+64) RAM ta XP και το photoshop CS2.Τι συμένει αυτό?Μονο το photoshop Ζητάει 320MB of RAM.

Mη λετε ότι θελετε..

HeartDoc

ΜήνυμαΣτις: 05 Ιουν 2006 20:25    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Στατιστικά τα ΝΤ-Classes έχουν δείξει ότι συνήθως χρειάζεται η τετραπλάσια μνήμη από αυτή που αναφέρει η M$. Πχ αν θες να τρέξεις αξιοπρεπώς τα Vista χρειάζεσαι τουλάχιστον 2GB μνήμης.

Kαι κοίταξε πάλι τα requirements να δεις :

παράθεση:
A new PC that carries the Windows Vista Capable PC logo can run Windows Vista. All editions of Windows Vista will deliver core experiences such as innovations in organizing and finding information, security, and reliability. All Windows Vista Capable PCs will run these core experiences at a minimum. Some features available in the premium editions of Windows Vista—like the new Windows Aero user experience—may require advanced or additional hardware.

A Windows Vista Capable PC includes at least:

* A modern processor (at least 800MHz1).
* 512 MB of system memory.
* A graphics processor that is DirectX 9 capable.

Windows Vista Premium Ready PCs
To get an even better Windows Vista experience, including the Windows Aero user experience, ask for a Windows Vista Capable PC that is designated Premium Ready, or choose a PC that meets or exceeds the Premium Ready requirements described below. Features available in specific premium editions of Windows Vista, such as the ability to watch and record live TV, may require additional hardware.

A Windows Vista Premium Ready PC includes at least:

* 1 GHz 32-bit (x86) or 64-bit (x64) processor1.
* 1 GB of system memory.
* A graphics processor that runs Windows Aero2.
* 128 MB of graphics memory.
* 40 GB of hard drive capacity with 15 GB free space.
* DVD-ROM Drive3.
* Audio output capability.
* Internet access capability.

Πηγή

Connor MacLeod
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 05 Ιουν 2006 20:43    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Eντομενταξι ουτε η MS ξερει τι λεει!!
Στο Site μεσα εχει αυτό που ανεφερες εσυ:
A Windows link to Windows Vista Premium Ready PC includes at least:
* 1 GHz 32-bit (x86) or 64-bit (x64) processor1.
* 1 GB of system memory.
* A graphics processor that runs Windows Aero2.
* 128 MB of graphics memory.
* 40 GB of hard drive capacity with 15 GB free space.
* DVD-ROM Drive3.
* Audio output capability.
* Internet access capability.

Στα Φιλαδια της MS που έχω στα χερια μου εγω Λεει και για τα Home Premium, Ultimate, Business, and Enterprise editions αλλα και για τα Vista Home Basic και Beta2
Ζητάει 512ΜΒ RAM πουθενα στα εγγραφα που εχω δε κάνει λογο για 1GB!!!

ουτε η microsoft link to microsoft δε ξερει τι ζητάει τελικα!

Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 3 από 4 [49 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Τα Windows 10 διαθέσιμα σε 190 χώρες ως δωρεάν αναβάθμιση 28 cordis 15 Σεπ 2015 08:28
DGeorge Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
H Microsoft ενθαρρύνει Devs από Windows, iOS, Android, Mac αλλά και Linux 0 cordis 05 Μαη 2015 15:08
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Visual Studio Code, ένας δωρεάν Cross-Platform Code Editor για OS X, Linux και Windows 1 cordis 30 Απρ 2015 16:03
unseen1980 Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 31 Μαρ 2017 00:33 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites