freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Νέες ταχύτητες ADSL από τον ΟΤΕ

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 8 από 10 [140 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: adslΟΤΕ Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, ..., 6, 7, 8, 9, 10 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
id12586
στις καρδιές μας

Μέλος από: 23 Ιουν 2003
Βοηθήματα: 6
Νέα: 1

Περιοχή: Far away
View users profile
blog deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 02 Σεπ 2006 12:56    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Άστο Ξένια μπάχαλο τα έκαναν
Ένας συνάδελφος είναι στο DSLam του Σκαγιοπούλιου και του αναβαθμίστηκε χθές σε 1024. Στην αρχή κατέβαζε με 120 και μετά του έπεσε σε 40...
ΜΠΑΧΑΛΟ!
Πάντως αυτό το DSLam είναι πράγματι απο τα πιο γρήγορα/άδεια...

Μέλος από: 10 Φεβ 2004

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 03 Σεπ 2006 14:18    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δηλαδή να παρακαλάμε να μη μας κάνουν την αναβάθμιση; Καλό ε!
sem27gr

Μέλος από: 13 Ιαν 2006
Περιοχή: Halandri-Athens
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 05 Σεπ 2006 00:57    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Κάτω χαλάνδρι πάντςσ διπλασιάστηκε η 384 μου από τις 28 Αυγούστου και κατεβάζω σταθερά με 80Κ.....

Άντε και στα δικά σας....

(δεν ξέρω αν έχει υποθεί αλλά άκουσα ότι ο ΟΤΕ εξαναγκάστηκε να μειώσει τις τιμές λόγω ευρωπαικής ένωσης, και αντί να τις ρήξει διπλασίασε τις γραμμές....)

Μέλος από: 04 Μαη 2006

View users profile
twitter 
ΜήνυμαΣτις: 06 Σεπ 2006 20:53    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

sto iraklio pote tha ginei?o ypalilos toy ote mou eipe oti tha ginei to septemvri....ante na doume
ertert

Μέλος από: 21 Αυγ 2004

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 07 Σεπ 2006 11:03    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Stin Xalkida egine h ananeosi exthes... to thema einai oti to upload omos pleon einai san na exeis dialup... den xero ean einai thema provider (tellas) ...h to provlima vriskete stin grammi ...h mipos to modem ?

Sas etyxe kati tetoio ?
greek_manager
Honorary Member

Μέλος από: 21 Οκτ 2002

Περιοχή: Back to Greece
View users profile Send email to user Visit posters website
blog flickr picasa facebook linkedin twitter 
friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 07 Σεπ 2006 21:52    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Φόρμα ελέγχου αναβάθμισης ταχύτητας, ανάλογα με την περιοχή σας:

http://www.oteshop.gr/adslupgrade_popup.asp

dja374

Μέλος από: 16 Σεπ 2003
Περιοχή: ATHENS - GLYFADA
View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 08 Σεπ 2006 02:23    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΟΥ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΗ ΤΙΠΟΤΑ
ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΙΑ 512 ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΟΥΝ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΩΣ ΜΕ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΙΑΣ & KATEBAZEI ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 50 ΕΩΣ 70 ΣΤΗΝ ΚΑΛΗΤΕΡΗ ΜΕ ΑΠΟΚΩΡΙΦΩΣΗ ΠΡΟΧΤΕΣ 3 ΕΩΣ 4!!!!
ΟΥΤΕ ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ISDN ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΠΙΔΩΣΕΙΣ !!!
Cha0s
SysAdmin

Μέλος από: 28 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 2

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Σεπ 2006 15:43    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

greek_manager ανέφερε:
Φόρμα ελέγχου αναβάθμισης ταχύτητας, ανάλογα με την περιοχή σας:

http://www.oteshop.gr/adslupgrade_popup.asp

Θανάση, λείαν επιοικώς λέει μ...κιες εκεί....

Ήμουν από τους πρώτους που με αναβάθμισαν όταν ακόμα ήταν στο πιλωτικό στάδιο η αναβάθμιση και λέει:

παράθεση:
Αριθμός τηλεφώνου: 2109645***

Στην περιοχή σας δεν έχει ολοκληρωθεί η αναβάθμιση ADSL ταχύτητας.

Τελευταία ενημέρωση μηχανής Αναβάθμισης : 7/9/2006
Επόμενη ενημέρωση μηχανής Αναβάθμισης : 14/9/2006

sem27gr νομίζω ισχύει αυτό που άκουσες...

Dark_Claw εγώ παρακάλαγα να με βγάλουν από το πιλωτικό πρόγραμμα γιατί είχα ξενερώσει με το χάλι που έπαιζε.... σερνόμουν...

Ξένια εγώ κατέβαζα σταθερά χωρίς διακυμάνσεις πολύ πριν ανακοινώσει η forthnet ότι θα αναβαθμίσει τα πακέτα της.

(απάντησα έτσι μαζεμένα σε όλους γιατί από λάθος στα mail μου ξέφυγε το τόπικ και έχασα πολλά )

Μέλος από: 10 Φεβ 2004

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 13 Σεπ 2006 02:14    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ναι και σε μένα δεν ισχύουν τα αποτελέσματα από τη σελίδα της otenet
deninho
Super Moderator

Μέλος από: 17 Ιαν 2004
Βοηθήματα: 1
Νέα: 3

Περιοχή: σ'άλλη διάσταση
flickr facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 13 Σεπ 2006 15:45    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

πρώτον είναι oteshop, και δεύτερον τα αποτελέσματα δεν αφορούν στο συγκεκριμένο αριθμό που δίνεις αλλά στην περιοχή που βρίσκεται, που είναι πολύ πιθανό να μην έχει τελειώσει η αναβάθμιση

ΥΓ Επίσης μη ξεχνάτε ότι η βάση του αναβαθμίζεται once per week

Μέλος από: 13 Απρ 2003
Περιοχή: Μοσχάτο
ΜήνυμαΣτις: 13 Σεπ 2006 17:56    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

1024 έχω (μέχρι τώρα είμαι ευχαριστημένος) και περιμένω να διπλασιαστεί.....
ertert

Μέλος από: 21 Αυγ 2004

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Σεπ 2006 08:36    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

...kalimera ...epanerxome sto thema pou egrapsa parapano ...gia to provlima pou exo me to upload meta tin anavathmisi

...tilefonisa kai stin Tellas(provider) kai ston OTE(grammi) gia to provlima ...kai oloi lene oti den ftene aytoi

...to provlima einai entono ...anevazo FTP h stelno email me 2.5-3kb/sec

...lete na einai to modem ? SIEMENS XPRESSLINK
kai meta pernaei apo firewall-router LINKSYS BEFSX41

...kapoia idea ?
Cha0s
SysAdmin

Μέλος από: 28 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 2

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Σεπ 2006 09:57    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Λόγω προβλημάτων με την γραμμή του ΟΤΕ μετά την πρόσφατη μετακόμιση μου, χρησιμοποιώ Tellas προσωρινά αντί για Forthnet.

Μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και δεν το περίμενα.

Η γραμμή είναι 8mbit (τα 4 μου δίνονται εμένα) και κατεβάζω/ανεβαζω κανονικά και με Ελλάδα και με Εξωτερικό.
Σίγουρα λοιπόν το backbone της Tellas είναι οκ (πολύ πιο οκ απόσο φανταζόμουν )

Για να βρεις τώρα αν φταίει το modem σου ή όχι δεν γίνεται μέσω των windows τουλάχιστον όσο απόσο γνωρίζω.

Με ένα linux σαν router και το Modem εκεί πάνω μπορείς να κάνεις πολύ περισσότερο troubleshooting και να αποδείξεις τελικά αν φταίς εσύ ή ο ΟΤΕ ή ακόμα και η Tellas ίσως.

Χρειάζεται πολλά τεστ, κατεβάσματα, ανεβάσματα, pings, traceroutes, γραφήματα με στατιστικά του packet loss, lag, traffic κλπ.

Γενικώς για να μπορέσεις να δώσεις μία εικόνα του τι συμβαίνει και να σταματήσουν να σου λένε λύσεις που δεν στέκουν (Helpdesk rules ) πρέπει να΄καλύψεις όλες τις λύσεις μόνος σου, και να ασχοληθουν σοβαρά με το πρόβλημα που ενδεχομένως έχεις.

Με το να πεις απλά ότι κατεβάζεις χάλια και ανεβάζεις ακόμα πιο χάλια δεν δίνεις κανένα στοιχείο για το τι πρόβλημα έχεις και δεν πρόκειται να λάβεις ποτέ μία σοβαρή απάντηση.

Βέβαια θα μου πεις, γιατι να μπεις σε όλη αυτή την διαδικασία εφόσων πληρώνεις και έπρεπε να δουλεύει....
Δίκιο θα έχεις αλλά όταν ο ένας τα ρίχνει στον άλλον (ISPs <> OTE) και δεν βγάζεις άκρη ή μένεις με το πρόβλημα και ξενερώνεις, ή βρίσκεις την λύση μόνος σου.

Πάντως στο www.adslgr.com νομίζω θα υπάρχει κάποιο guide για να δεις αν φταίει η γραμμή σου.

Μέλος από: 25 Ιαν 2004
Βοηθήματα: 66
Νέα: 12
Templates: 1

Περιοχή: Wild West
View users profile
deviantART facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 27 Σεπ 2006 20:25    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Yea! Yea! Yea! Yea! Yea! Yea! Yea! Yea! Yea! Yea! Yea!

Ήρθε και στο Περιστέρι η αναβάθμιση.

Μέλος από: 23 Απρ 2005
Βοηθήματα: 5
Νέα: 2

Περιοχή: http://127.0.0.0
View users profile
deviantART flickr 
ΜήνυμαΣτις: 27 Σεπ 2006 21:06    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

εμένα ειχε έρθει απο 24-25 Αυγουστου!!

Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 8 από 10 [140 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, ..., 6, 7, 8, 9, 10 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
SAP next-gen Forum Γνώρισε τις εξελίξεις στις νέες τεχνολογίες. 0 cordis 20 Οκτ 2016 11:41
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 19 Ιαν 2017 23:44 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites