freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Τέλος Εποχής για τους Pentium 4

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 3 από 4 [46 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: intel Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
Megistos

Μέλος από: 14 Ιουν 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 09 Ιουν 2006 13:16    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ναι ναι και ddr2 (at last).. Αλλά απ'ότι μου είπε δεν διαφοροποιούνται στην ουσία οι cpu. Απλά τη ζητάμε για AM2.

Μέλος από: 16 Νοε 2005
Βοηθήματα: 9
Νέα: 3

Περιοχή: Στα αλατορυχεία της Ζουαζιλάνδης...
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 09 Ιουν 2006 13:19    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μα δεν είναι δυνατόν η Intel να έχει DDR2 και η AMD όχι!!!

Αλλά και πάλι έχεις πρόβλημα με τα socket... Πας να κάνεις αναβάθμιση και σκέφτεσαι... 940 in ή να περιμένω το 1207 ( ή 1209 )...

Μεγάλο κόλλημα...

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 09 Ιουν 2006 14:43    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλά ναι η DDR2 παίζει με intel εδώ και 1,5 χρόνο. Όπως και η PCI Express. Ήταν λίγο ξεφτίλα.

Απ'ότι μας είπαν πάντως το AM2 ήρθε για να μείνει.

Μέλος από: 07 Φεβ 2005
Βοηθήματα: 11
Νέα: 16

Περιοχή: Μεσολόγγι έως το 2017
View users profile Send email to user Visit posters website
facebook linkedin twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 09 Ιουν 2006 15:13    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Megistos τι δουλεια κάνεις?

Connor MacLeod
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 09 Ιουν 2006 15:19    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ποιος σου ειπε ότι το AM2 θα μηνει?!
Στο τέλος 2008 αρχες 2009 θα αλλάξει.

Θελεις να μάθεις και τι θα ακολουθισει μήπως?

Γιατι έχω την εντίποση ότι κάνουμε την ίδια δουλεία?

Megistos

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 09 Ιουν 2006 15:29    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλά ρε φιλαράκι όταν λέμε στην πληροφορική ήρθε για να μείνει τι λες να εννοούμε 10-15 χρόνια; Απλά το είπα επειδή είπε ο φίλος πιο πάνω ότι έρχονται τα νέα sockets τα οποία όπως ξέρω δεν θα το καταργήσουν το AM2.

Όσο για το επάγγελμα δεν ξέρω, IT Manager είμαι και δουλεύω σαν εξωτερικός συνεργάτης σε πελάτες. Από συμβουλές μέχρι υποστήριξη. Κυρίως σε exchange δουλεύω, σε intranets, σε crm, σε διάφορες άλλες εφαρμογές κ.λπ. (μέχρι και sites).

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 09 Ιουν 2006 15:41    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ωραίο επάγγελμα ρε φίλε... και εγώ αυτό θέλω να κάνω... αλλά έχω ψωμί ακόμα...

Σχετικά με τα sockets τώρα... Το 940 ήρθε για να μείνει, σίγουρα. Το θέμα που απασχολεί εμένα είναι το εξής. Το 940 ήρθε αμέσως μετά το 939.

Όλοι όσοι αγόρασαν 939 για να κάνουν αναβάθμιση ΔΕΝ θα αγοράσουν 940. Απλά δεν ξέρω αν θα πιάσει στην αγορά. Το άλλο socket όμως θα αργήσει ακόμα. Οπότε, λογικά, σε ένα βάθος 3 ετών θα πάνε όλοι εκεί.

Το μόνο καλό που βλέπω εγώ στο 940 είναι οι νέοι opteron που clockάρονται εύκολα.

Επίσης πρέπει να θυμόμαστε ότι μέχρι να δούμε πωλήσεις και δοκιμές όλα παίζουν παιδιά... Ποιός ξέρει? Μπορεί να πάρω και Intel... Μπαααααα αποκλείεται... ΧΑΧΑΧΑΧΑ

ΜήνυμαΣτις: 09 Ιουν 2006 15:53    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ρε παιδια.Επικινονιτε ?Τι λετε.
Θεωρουμε ότι η AMD έχει κρατίσει το 939 πολύ διάστιμα?
Η intel ξερετε από ποτε έχει το 775?Γιατι ακόμα δεν το αλλάζει?

Ιδη έχουμε μεσα 2006.Δηλ.Σε 1.5 χρονια που θα βγει το socket F και οι K8L επεξεργαστές της
AMD θεωρίτε αρκετό διάστημα?

Και ενοητε πως όταν ερθουν το socket F θα καταργήσει το AM2.Αυτό εξιπακούετε.
Εχεις την εντιποση οτι πλεον η AMD διαθέτει CPU σε 939?Ειναι ότι προλάβει ο καθένας τώρα.
Οτι stock εχει μινει.Εμενα τουλάχιστον μου είπαν με mail ότι απτόν άλο μηνα παει να προμηθευει με 939 η AMD.(Αν θυμαμε το μαιλ ηταν της octabit).Εντομενταξι εχει κικλο-
φορίσει το AM2, αν ακομα δε το ξερατε!

Ριχτε εδω μια ματια:

http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=22878

Connor MacLeod
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 09 Ιουν 2006 15:58    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

γμτ. Ε,ενταξι λιγο εξω επεσα στη δουλεια.
Δε κανουμε την ιδια αλλα ανικουμε στον ιδιο τομέα.

GeoStuff
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 09 Ιουν 2006 16:01    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Τα βλέπεις λίγο λάθος φίλε μου. Δεν με ενδιαφέρει τι κάνει η AMD. Με ενδιαφέρει τι κάνω εγώ ο αγοραστής και όλοι οι όμοιοί μου...

Δεν είπα ότι η AMD θα βγάζει 939 μέχρι να κλείσει...

Απλά όλοι όσοι πήραν 939 ΔΕΝ θα πάρουν 940... Τόσο απλά...

Και δεν καταλαβαίνω το ύφος σου... χαλαρή κουβέντα κάνουμε...

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 09 Ιουν 2006 17:01    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

GeoStuff ανέφερε:

Μαλακία είναι! Χαχχαχαχα...

Βασικά ρε αναγκάζομαι να κάνω και μεταπώληση και εγκατάσταση και υποστήριξη στον exchange γιατί στην Ελλάδα ΔΕΝ μπορείς ακόμη να πείσεις τον πελάτη για ένα πράγμα! Ότι όταν πάω βλέπω τον χώρο, μελετάω την χρήση και τις απαιτούμενες προδιαγραφές και του προτείνω exchange αντί για notes ή κάτι άλλο (εννοείται και σε αντίστοιχες εφαρμογές - sql, crm) πρέπει να πληρωθώ. Μόνο για αυτό! Αυτό είναι το σωστό, αλλά η μικρομεσαία επιχείρηση δεν μπορεί να το συνειδητοποιήσει αυτό... Είναι νωρίς ακόμη! Οπότε τα έσοδά μου είναι από το sale και το after-sale. Απ'το pre-sale (που είναι ουσιαστικά το αντικείμενό μας) παίρνουμε @@...

Τα υπόλοιπα (websites, εφαρμογές και κάτι γέφυρες που φτιάχνω) είναι από καύλα και μόνο! Δεν μπορώ να το αποχωριστώ το development!

@Connor: Καλά στον ίδιο χώρο είμαστε λίγο πολύ όλοι

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 09 Ιουν 2006 17:10    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Τέτοια λέγε μου να μεταστατεύσω στο φεγγάρι... Όλες μου οι σπουδές είναι πάνω στο IT Management. Ακόμα και οι επόμενες...

Anyway μια ή άλλη θα δείξει στην πορεία... Λογικά δεν θα την ψάξω εδώ για δουλεία οπότε βλέπουμε...

ΜήνυμαΣτις: 09 Ιουν 2006 19:33    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Τι υφος.Με παρεξιγισες!!
Δεν ειπα κατι για κοντρα!

Γιατι να μη πάρουν 940 όσοι έχουνε 939?Εγω είδη σήμερα μόνο έχω 18 παραγγελιες από
Πελάτες για sempron σε 940.Που να έχθουν και οι Athlon τι έχει να γίνει!!

GeoStuff
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 10 Ιουν 2006 02:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Να σου πώ την βασική διαφορά μας, από ότι έχω καταλάβει δηλαδή, μέσα από αυτό το topic.

Εγώ βλέπω τα πράγματα με το τι έχω στην τσέπη μου... Εσύ τα βλέπεις με ένα διαφορετικό τρόπο, δεν λέω αν είναι σωστός ή όχι, δεν με αφορά.

Πραγματικό παράδειγμα. Έσκασα 300 ευρώ για να πάρω μητρική και επεξεργαστή σε 939. 2 - 3 μήνες μετά βγήκε το 940. Πόσα άτομα μπορούν να ξαναδώσουν 300 σε 2 - 3 μήνες?? Με την ίδια λογική μόλις πήρα την 7800 GT θα έπρεπε να την δώσω για να πάρω μια 7900 και να σκάσω πάλι 200 πάνω???

Αυτοί που θα τα έχουν δεν θα χρειάζονται νέα πλατφόρμα και αυτοί που θα γουστάρουν νέα πλατφόρμα δεν θα έχουν φράγκα... Όπως συμβαίνει παντού...

Οπότε γιατί να πάρεις το 940 όταν θα βγεις σε λίγο καιρό το 1207( ή 9 δεν θυμάμαι )... Είναι τόσο απλό.

Τώρα σχετικά με το ύφος που είπα... το αν επικοινωνούμε ή όχι είναι δικό μας θέμα... ναι δεν κάνουμε κόντρα αλλά ας μην αντιδρούμε σαν να είμαστε σε μία...

Μέλος από: 01 Ιουν 2006

View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 10 Ιουν 2006 05:23    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Megistos ανέφερε:
GeoStuff ανέφερε:

Μαλακία είναι! Χαχχαχαχα...

Βασικά ρε αναγκάζομαι να κάνω και μεταπώληση και εγκατάσταση και υποστήριξη στον exchange γιατί στην Ελλάδα ΔΕΝ μπορείς ακόμη να πείσεις τον πελάτη για ένα πράγμα! Ότι όταν πάω βλέπω τον χώρο, μελετάω την χρήση και τις απαιτούμενες προδιαγραφές και του προτείνω exchange αντί για notes ή κάτι άλλο (εννοείται και σε αντίστοιχες εφαρμογές - sql, crm) πρέπει να πληρωθώ. Μόνο για αυτό! Αυτό είναι το σωστό, αλλά η μικρομεσαία επιχείρηση δεν μπορεί να το συνειδητοποιήσει αυτό... Είναι νωρίς ακόμη! Οπότε τα έσοδά μου είναι από το sale και το after-sale. Απ'το pre-sale (που είναι ουσιαστικά το αντικείμενό μας) παίρνουμε @@...

Τα υπόλοιπα (websites, εφαρμογές και κάτι γέφυρες που φτιάχνω) είναι από καύλα και μόνο! Δεν μπορώ να το αποχωριστώ το development!

@Connor: Καλά στον ίδιο χώρο είμαστε λίγο πολύ όλοι

Φίλε μου ως επαγγελματίας του χώρου σου λέω πως έχεις απόλυτο δίκιο. Έτσι είναι.
Όσο για το αν η INTEL κέρδισε άλλο ένα στοίχημα επιτρέψτε μου να αμφιβάλλω. H AMD πάντα καραδοκεί τώρα που έχει πάρει τα πάνω της. Γεγονός πολύ σημαντικό για τον ανταγωνισμό και το όφελος του τελικού καταναλωτή.

ΤΕΧΝΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ Η/Υ ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΩΝ - SERVICE - ΕΜΠΟΡΙΟ Η/Υ, NOTEBOOKS, HARDWARE, ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΩΝ - HOSTING

http://www.pcrepair.gr
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 3 από 4 [46 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Τώρα είναι 28 Μαρ 2017 21:39 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites