freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Στους τηλεφωνικούς καταλόγους μπαίνουν και οι αριθμοί των κι

Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » Internet, πλοήγηση, συνδέσεις και τηλεφωνία » Κινητή & Σταθερή Τηλεφωνία
Moderators:  Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 2 από 2 [18 Μηνύματα]       Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2
ΑποστολέαςΜήνυμα
Hermeia
Honorary Member

Μέλος από: 01 Αυγ 2004
Βοηθήματα: 4

Περιοχή: Αθήνα
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 26 Αυγ 2006 01:30    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Τελικα ΠΟΥ βρίσκονται αυτά τα τηλέφωνα ?
Πως τα αναζητάμε όταν τα χρειαζόμαστε ?

πχ. εχω το κινητό ενος γιατρου, δεν εχω σοβαρό λόγο να τον ενοχλήσω στο προσωπικό του κινητο.. για να ζητησω το τηλέφωνο του ιατρείου του!!!
- Πιστευω ότι ως γιατρος θα τα εχει φανερά/δηλωμένα και τα δυο
- και δεν ξερω γιατί αλλά τα yellowpages.gr δεν λειτουργουν (πια?)

Για τους δημόσιους καταλόγους των κινητων ..
Η προσωπική μου εμπειρία είναι η εξής

- Απο τη στιγμή που υπήρχαν ευρέως τα κινητα (τουλαχιστο σε 2 εταιρίες στην ελλάδα),
υπήρχαν και οι τηλεφωνικοί τους καταλογοι - δηλ. ενα τηλέφωνο όπου μπορούσες να καλεσεις και να αναζητήσεις,
και όταν αγόρασες το τηλέφωνο, σε ρωτούσαν αν το θέλεις φανερό (στον καταλογό τους) ή κρυφό, υπήρχε κουτάκι στο συμβόλαιο που έπρεπε να το συμπληρώσεις..
Το μπλέξιμο ήταν όταν έψαχνες το τηλ. κάποιου που δεν ηξερες σε ποια εταιρεία είναι.. κι έπρεπε να καλέσεις τα τηλέφωνα-καταλόγους όλων .. Κι οταν δεν το είχαν στον φανερό-δηλωμένο κατάλογό τους σου έλεγαν "δεν εμφανίζεται τέτοιο όνομα στον κατάλογο. Μπορεί να είναι σε άλλη εταιρεία ή μπορεί να έχει απόκρυψη (εφοσον εισαι σιγουρος ότι εχει κινητο..)

Στα καρτοκινητά επίσης, όταν τηλεφωνουσες τα στοιχεία σου για την ενεργοποίηση, μια απο τις απαραίτητες δηλώσεις σου ήταν η απόκρυψη ή μη του αριθμου σου - απο τον κατάλογο φυσικά.. μια και στις κλήσεις ρυθμίζεται απο τη συσκευή..

Τελευταια.. μάλλον δεν σε ρωτάνε πια τίποτα.. αν κρίνω απο τα σχόλιά σας ?
(ή δεν το θυμάστε ? )

Δεν ξερω.. ειναι μαλλον πάνω απο 3-4 χρόνια απο την τελευταία φορά που πηρα νέο νούμερο..
Περσι άλλαξα το καρτοτηλέφωνο που είχα σε συμβόλαιο, κι επειδή αντιστοιχεί σε νέα σύνδεση (κι ας κράτησα το νούμερο), υπηρχε στο συμβόλαιο το κουτάκι με την επιλογή "θέλω/Δεν-θέλω" να δημοσιεύεται το τηλέφωνο μου στους καταλόγους..
(τωρα που το ξερει το μισό διαδίκτυο κι εχει κυκλοφορήσει σε τόσα Cd και γι αυτό και κράτησα τον αριθμο.. πλάκα θα είχε να του τραβήξω μια απόκρυψη.. αλλά δεν έπεσα στον πειρασμο !)

Τωρα εσεις λέτε ότι .. ειναι τόσο εύκολο να το βρει κανεις.. ΠΟΥ βρε παιδια.. Να πάρω ένα τηλ. τις πληροφορίες του ΟΤΕ και θα μου το δώσει ?
(η συνδεσή μου δεν ειναι ΟΤΕ)

Το λένε στο τηλέφωνο καταλόγου της εταιρείας μου όπως το λεγανε και παλια κλι όπως ήξερα απο την πρώτη μου συνδεση ? - Μα αυτό δεν ειναι καινούριο,
Τί άλλαξε, "τωρα" και συχίζεστε θα μου εξηγήσει κάποιος ?

Ζητήσατε ποτε από τον παροχέα του τηλεφώνου σας απόκρυψη, και δεν σας την έκανε ?

Εγω αλλου το ξέρω το ανέκδοτο..
Βάζεις καινουριο σταθερό απο τον ΟΤΕ.
Με την αίτηση, ταυτόχρονα ζητάς και απόκρυψη. Σου λένε "οταν σας έρθει" Γενικα τώρα έρχεται γρήγορα (αναλογα με το πού είσαι.. εχω μια αιτηση που περιμενει απο το 1991.. )
Ερχεται λοιπον το πολυπόθητο, κάνεις και τη σχετική αίτηση για την απόκρυψη τη μερα που πληρώνεις .. και

- ετσι ακριβώς έκανε η Αδελφή μου, ήταν λιγες μέρες πριν βγει το 1ο CD-κατάλογος του ΟΤΕ..
Το οποιο CD επειδη το πουλάγανε τρελά ακριβά.. εγινε της αντιγραφής ω αντιγραφέα.. και ξερω μερικά γραφεια που ακομα εκείνο έχουνε, το 1ο .. (φυσικα σε αντίγραφο)

Μαντέψτε γιατί ανεφερε το "κρυφό" τηλ. της αδελφής μου, και αν μπορείτε να φανταστείτε τι της είπανε όταν ζήτησε πίσω τα αρκετά λεφτά που πληρώνει απο την πρώτη μέρα (πριν τη συνδεση και τη δημοσίευση!) - για την απόκρυψη!
" Μα η αίτησή σας χρειάζεται 4-5 εργάσιμες για να ενεργοποιηθεί !" - η αιτηση της απόκρυψης που προ-πληρώνεται φυσικά..

Αν εχετε εκεινο το cd.. μην της το πειτε, γιατί συχίζεται..

σε καλό μας !

Honorary Member

Μέλος από: 18 Ιουλ 2002
Περιοχή: Mr Wonderful
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 26 Αυγ 2006 06:19    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

gia to CD kai tin chreosei den echeis adiko.

nomizo oti vriskete sta dikastiria gia auto to thema kai echoun ginei entones kataggelies stin EETT... einai ontos megalo thema

alla mporeis na kaneis mia dilosi stin archi prostasias dedomenon oti den theleis na chrisimopiite to noumero sou gia commercial skopous etc (einai dorean) kai kathenas pou se pernei na sou poulisei kati i den ksero kai ego ti kratas ta stoichia (imerominia kai otidipote allo stoichio mporeis) kaneis mia katagelia stin DPA kai pernei ton dromo tou

ta prostima einai idieteros tsouchtera kai oi ipeuthinoi diachiriseis dedomenon echoun poinikes kiroseis kati pou den einai kai oti kalitero.

id12586
στις καρδιές μας

Μέλος από: 23 Ιουν 2003
Βοηθήματα: 6
Νέα: 1

Περιοχή: Far away
View users profile
blog deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 26 Αυγ 2006 13:15    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Hermeia ανέφερε:

Ζητήσατε ποτε από τον παροχέα του τηλεφώνου σας απόκρυψη, και δεν σας την έκανε ?

Aν μιλάμε για κινητά,η μητέρα μου.
Έχει σύνδεση Cosmote εδώ και πολλά χρόνια, και πριν κανα 4άρι της έστειλαν γράμμα για να την (ξανα)ρωτήσουν αν θέλει το κιν της να "δημοσιοποιηθεί". Η μητέρα μου απάντησε ΟΧΙ. Έλα όμως που την πέρνουν στο κινητό της Τράπεζες-Πολιτικοί-και γενικά διαφημιστές που δεν μπορούν να έχουν διαφορετικά το κιν της παρα μόνο απο τον provider... Let me think... Άρα κρυβόμαστε πίσω απο το δάκτυλο μας,αν αυτό είναι το case.

Αν μιλάμε για σταθερά, γράψτε άκυρο

Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 2 από 2 [18 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » Internet, πλοήγηση, συνδέσεις και τηλεφωνία » Κινητή & Σταθερή Τηλεφωνία
Τώρα είναι 04 Δεκ 2016 10:05 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites