freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Δημιουργια περιοδικου στο corel (help με page setup)

Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » Multimedia - επεξεργασία εικόνας, video & ήχου » Corel Draw & Paint Shop
Moderators:  Graphics Moderators, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [8 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: corelδημιουργίαsetup Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
emskan

Μέλος από: 07 Ιουν 2006

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 07 Ιουν 2006 15:57    Θέμα: Δημιουργια περιοδικου στο corel (help με page setup) Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Παιδιά γεια σας! Πολύ καλό το forum, αν και το έχω συμβουλευτεί αρκετές φορές μόλις σήμερα έγινα μέλος!
Λοιπόν, θέλω να σχεδιάσω ένα περιοδικό στο corel (100 σελίσες). Μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει σχετικά με το πως πρέπει να διαμορφώσω το page setup ωστε οι σελίδες να εκτυπωθούν στην σωστή σειρά; Μπορώ να σχεδιάζω τις σελίδες αντικρυστά και στην εκτύπωση να μπαίνουν αυτόματα στην θέση τους; (Η πρώτη με την τελευταία, η 2 με 99 κ.ο.κ)
Σας ευχαριστώ
Banavas
Script Master

Μέλος από: 21 Νοε 2004
Βοηθήματα: 2
Templates: 1
Scripts: 2

View users profile Send email to user Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 07 Ιουν 2006 19:28    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Έχει πολύ μεγάλη σημασία για να μπορέσουμε να απαντήσουμε το που θα τυπωθεί (σε τι μηχάνημα) και αν το εξώφυλλο θα είναι με το ίδιο υλικό (χαρτί) που θα έχουν οι εσωτερικές σεκίδες.

Μάρκος
emskan

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 07 Ιουν 2006 19:40    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δεν ξέρω ακόμα για το που θα τυπωθεί γιατί μαζεύω προσφορές από τυπογραφεία. Όσο για το χαρτί, το εξώφυλλο θα είναι διαφορετικό από τις εσωτερικές σελίδες.
Banavas
Script Master

ΜήνυμαΣτις: 08 Ιουν 2006 00:41    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εφόσον τυπωθεί σε οφσετ θα τυπωθεί σε 16σέλιδα σε χαρτί 70Χ100 ή 61χ86 αν το παίρνει. Τα 16σελιδα έχουν ένα συγκεκριμένο τρόπο που θα μπουν οι σελίδες ώστε με τρία διπλώματα να δημιουργούνται 16 σελίδες με την σωστή σειρά. Αλλά και πάλι αλλάζει ο τρόπος σελιδοποίησης ανάλογα με την βιβλιοδεσία. Αν γίνει με καρφίτσα τα 16ασέλιδα μπαίνουν το ένα μέσα στο άλλο. Αν γίνει σε στύλ βιβλίου τα 16σέλιδα κολλιούνται στο εξώφυλλο ( ή και συρράπτονται για πιο ποιοτική έκδοση ) το ένα δίπλα στο άλλο.

Τα σοβαρά filmάδικα κάνουν τη διαδικασία αυτή (μονταζ) αυτόματα με ειδικό πρόγραμμα αρκεί να τους πεις πως το θέλεις, αν και σου προτείνω να επιλέξεις τυπογράφο που να διαθέτει CTP ώστε να αποφύγεις τα film που για την περίπτωσή σου είναι αξιοσέβαστο το νούμερο...

Μάρκος
EneMe
Super Moderator

Μέλος από: 09 Ιουλ 2002
Βοηθήματα: 10
Νέα: 11

Περιοχή: Στα όρη, στα άγρια βουνά, μέσα στα κοσμικά χιόνια!
View users profile Visit posters website
blog deviantART twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 08 Ιουν 2006 02:04    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Στο mag.patrinorama.com έχει τα pdf... Βοηθούν ή όχι;

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 08 Ιουν 2006 13:07    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά σχεδιάζω κανονικά και το τυπογραφείο αναλαμβάνει το μονταζ. Το συγκεκριμένο (κατά 90% θα τυπωθεί εκεί), είναι από τα μεγαλύτερα στο Ηράκλειο και από ότι ξέρω δεν χρησιμοποιεί φιλμ. Όταν συζητήσαμε μου είπε ότι χρησημοποιεί τσίγκο(!). Είδα δουλειά του από άλλα περιοδικά που τυπώνει και έμεινα ικανοποιημένος. Απλά δεν έχω ασχοληθεί ξανά με σχεδίαση περιοδικού και προσπαθώ να ενημερωθώ για να μην κάνω διπλή και τριπλή δουλειά.
Μαρκο σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
Banavas
Script Master

ΜήνυμαΣτις: 08 Ιουν 2006 14:36    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

emskan ανέφερε:
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά σχεδιάζω κανονικά και το τυπογραφείο αναλαμβάνει το μονταζ. Το συγκεκριμένο (κατά 90% θα τυπωθεί εκεί), είναι από τα μεγαλύτερα στο Ηράκλειο και από ότι ξέρω δεν χρησιμοποιεί φιλμ. Όταν συζητήσαμε μου είπε ότι χρησημοποιεί τσίγκο(!). Είδα δουλειά του από άλλα περιοδικά που τυπώνει και έμεινα ικανοποιημένος. Απλά δεν έχω ασχοληθεί ξανά με σχεδίαση περιοδικού και προσπαθώ να ενημερωθώ για να μην κάνω διπλή και τριπλή δουλειά.
Μαρκο σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Θα σχεδιάσεις χώρια το εξόφυλλο σε Α3+ ( το + είναι συν τα ξακρίσματα ) και θα τυπωθεί χώρια (λόγο διαφορετικού υλικού ) αν η εσωτερική πλευρά του εξωφύλλου είναι τυπωμένη τότε αυτή η εκτύπωση θα γίνει μαζί με το εξώφυλλο (σε χαρτί 50Χ70 τούμπα γωνία)

Θα σχεδιάσεις τις εσωτερικές σελίδες σε ένα αρχείο με σχήμα Α4 και κάθε πραγματική σελίδα θα είναι μία σελίδα του Corel. Θέλει προσοχή τα ξακρίσματα να βγαίνουν εκτός σελίδας μόνο από τις ελευθερες πλευρές και όχι από την πλευρά του δεσίματος. Αν είσαι άπειρος προτίμησε το θέμα να μην βγαίνει έξω από την σελίδα οπότε δεν θα χρειάζεται ξακρίσματα.

Με τσίγκο τυπώνουν όλες οι οφσετ μηχανές αλλά το θέμα αποτυπώνεται πάνω στον τσίγκο είτε με φίλμ είτε απευθείας από το αρχείο με μηχάνημα CTP (κάτι δηλαδή σαν εκτυπωτής 50-60 εκ δραχ)

Σχετικά με τη δουλειά του τυπογράφου δεν μπορείς να κρίνεις αν είναι καλός από το δείγμα που σου έδειξε αν δεν το συγκρίνεις με δοκίμιο το οποίο δείχνει τι πραγματικά ήταν το αρχείο.
Κατα πολύ μεγάλο ποσοστό οι δουλειές πάνε στα σκα..... με ευθύνη του γραφίστα. Αλοιώς δείχνουν τα αρχεία (και ειδικά από corel - pc ) και αλλοιώς είναι ηεκτύπωση χωρίς να φταίει ο τυπογράφος.

Επειδή μου έδωσες την εντύπωση ότι δεν είσαι έμπειρος θα σου συνιστούσα να μην επιχειρήσεις την εκτύπωση του περιοδικού αν δεν είσαι σίγουρος για αυτό που κάνεις (λόγω του υψηλού κόστους που μπορεί να πάει χαμένο) Βάλε τον τυπογράφο να ελέγξει τις λεπτομέρειες.

Για να αισθάνεσαι σίγουρος για την δική σου δουλειά ζήτησε "Δοκίμιο" είτε από τα φίλμ (αν τελικά χρειάζονται είτε ηλεκτρονικό Στην δεύτερη περίπτωση θέλει προσοχή γιατί δεν ενοούμε απλό εκτυπωτή inkjet ή laser ( πάλι χορεύουν τα εκατ_μύρια).

Υπ όψιν μπορεί να τυπωθεί και με άλλους τρόπους σε μικρότερα σχήματα αλλά αυτά που προανέφερα αφορούν την οικονομικότερη περίπτωση.
Ελπίζω να σε βοήθησα

Μάρκος
ProgramA

Μέλος από: 08 Μαη 2006

ΜήνυμαΣτις: 13 Ιουν 2006 22:15    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Γενικά πάντως ένα καλό πρωτόκολλο συνεργασίας με εκτυπωτές πάσης φύσεως είναι το pdf x3 που υποστηρίζει το Corel Draw X3.

Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » Multimedia - επεξεργασία εικόνας, video & ήχου » Corel Draw & Paint Shop

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
[Solved] Αδέλφια τα φώτα σας για Bar Code από Corel 9 DGeorge 25 Ιουν 2013 14:34
DGeorge Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 20 Οκτ 2014 23:10 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites