freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

δωρεάν ασύρματη πρόσβαση στο γρήγορο Ιντερνετ

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 2 από 3 [33 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: δωρεάνιντερνετ Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
mrFrodo

Μέλος από: 02 Ιουν 2003

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 21 Ιουν 2006 12:46    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δηλαδή στον Έβρο 2 σημεία και ούτε ένα από αυτά στη πρωτεύουσα του νομού; Α ρε δήμαρχε...μ'αρέσει που έρχονται και εκλογές.....
ALKIVIADES
Honorary Member

Μέλος από: 07 Απρ 2005
Νέα: 71

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 21 Ιουν 2006 13:33    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

..μετά το 2007 να δούμε τι χρέωση θα πέσει και μετά θα σχολιάσουμε ανάλογα, το θέμα είναι πως με τέτοια θέματα δεν μπορείς να κάνεις πολιτική του φθηνού ίντερνετ για ένα χρόνο και μετά να χρεώνεις με ότι "κάτσει".. για να δούμε τι θα δούμε, ελπίζουμε είς το καλύτερο!
Πάντως, αφού το Adsl δεν τραβάει για τους πολλούς και διάφορους λόγους ( και κρίμα.. ) αν τελικά το Wifi γίνει πράξη σε όλους αυτούς τους δήμους, θα ήταν λογικό να μπούν και άλλες περιοχές μέσα το συντομότερο δυνατό, έτσι γιατί δεν είναι μόνο 84 δήμοι η Ελλάδα .
Από την στασιμότητα που υπήρχε ως τώρα, εγώ θα κρίνω ως θετική την κίνηση του Συντάγματος αλλά αναμένω να γίνει πράξη γρήγορα και στους 84 καθώς και αμέσως αλλά αμέσως μετά επέκταση του δικτύου..και φυσικά μετά το 2007 ΔΩΡΕΑΝ

*..κάπου είχα διαβάσει αν δεν απατώμαι, "πως το ίντερνετ είναι δικαίωμα του σημερινού ανθρωπου στην ελεύθερη πρόσβαση του στις πληροφορίες"

* Βλέποντας τη σελίδα του athenswifi δεν υπάρχουν instructions για την σύνδεση με Linux !
Cha0s
SysAdmin

Μέλος από: 28 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 2
Νέα: 1

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 21 Ιουν 2006 13:51    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ο χαλκός χωράει παντού όμως.

Το WiFi δεν χωράει παντού.

Εννοώντας ότι γίνεται κορεσμός της μπάντας.
Στον χαλκό όταν γίνει κορεσμός, περνάς καινούριες γραμμές και καθάρισες.

Στον αέρα τι θα κάνεις;

Και πως θα αποκλείσεις τους ιδιώτες και μη;
Δεν γίνεται να κουμαντάρεις μία μπάντα που είναι ελεύθερη για όλους.

Καλό το τσάμπα αλλά έχει και τα κατά του.

Καλή σαν κίνηση για την προώθηση της ευρυζωνικότητας αλλά δεν είναι κάτι που θα παίζει για πάντα.

Το WiFi σήμερα παίζει, αύριο όχι (σκάει ο χ γείτονας και σε πατάει).
Δεν μπορούμε να βασίσουμε την ευρυζωνικότητα της χώρας στους 2.4GHz που τους έχουν ξεσκίσει όλοι καταπατώντας την νομοθεσία που ορίζει η ΕΕΤΤ.

Δεν μπορούμε να βασίσουμε την ευρυζωνικότητα μας σε καμία ελεύθερη μπάντα.

Ναι να χρησιμοποιηθεί ο αέρας για την ζεύξη κομβικών σημείων αλλά να υπάρξει και η ανάλογη υποδομή ώστε η ευρυζωνικότητα να μπει σε όλα τα σπίτια μέσω χαλκού ή ότι άλλο χρειαστεί.

Σταθερά και ποιοτικά, όχι άρπα κόλα που μας χαρακτιρίζει.

Όχι με την νοοτροποία: Άντε αφού παίζει σήμερα άστο και βλέπουμε

Μέλος από: 09 Ιουλ 2002
Βοηθήματα: 10
Νέα: 11

Περιοχή: Στα όρη, στα άγρια βουνά, μέσα στα κοσμικά χιόνια!
View users profile Visit posters website
blog deviantART twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 21 Ιουν 2006 14:29    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Φυσικά δεν υπάρχει κάτι για Αχαΐα, έτσι;

Reporter

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 22 Ιουν 2006 10:52    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

mrFrodo ανέφερε:
Δηλαδή στον Έβρο 2 σημεία και ούτε ένα από αυτά στη πρωτεύουσα του νομού; Α ρε δήμαρχε...μ'αρέσει που έρχονται και εκλογές.....

Συμπολίτης;;;
Βάλε μέσα και το 53. ΔΗΜΟΚΡΙΤΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΡΑΚΗΣ... και το 71. ΝΟΜΑΡΧΙΑΚΗ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΣΗ ΡΟΔΟΠΗΣ ΕΒΡΟΥ ...
και έχουμε και:
6. ΔΗΜΟΣ ΒΥΣΣΑΣ ΝΟΜΟΥ ΈΒΡΟΥ
30. ΔΗΜΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΟΣ ΝΟΜΟΥ ΈΒΡΟΥ
35. ΔΗΜΟΣ ΣΑΜΟΘΡΑΚΗΣ ΝΟΜΟΥ ΈΒΡΟΥ
38. Δήμος Τριγώνου Νομού Έβρου
Λογικά θα πιάσει και Αλεξ/πολη (ξέρεις εκεί κοντά στο νοσοκομείο) και Ξάνθη.
Από όσο γνωρίζω οι προτάσεις συνεχίζουν να καταθέτονται... ούτως ή άλλως επιδοτούμενα από την Ε.Ε. είναι τα πάντα!
Για την Αλεξανδρούπολη παίζει και πρόγραμμα με οπτικές ίνες και hotspots.
mrFrodo

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 22 Ιουν 2006 17:12    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ναι αγαπητέ,
το 53 είναι και Κομοτηνή....
το 71 δε, αν μιλάει για τα κτήρια της υπερνομαρχίας επίσης χαιρετίσματα για Αλεξανρούπολη/Έβρο
Μου διέφυγε ότι στα Δίκαια υπάρχει... Μαγκιά τους τους ανθρώπους και λογικό, διότι πο εύκολο είναι να πάει wifi παρά adsl (δυστυχώς...)
Αλεξανρούπολη οπτικές ίνες και hotspots; Θα πέσει πολύ τρίψιμο στα μάτια όταν το δω, για να το πιστέψω...
Δεν ξέρω, νομίζω πως ο δήμος μας, σαν δήμος, δεν ενδιαφέρεται για τεχνολογία... Μακάρι να βάλει κανένα wifi εντός πόλης...Μακάρι.

Τέλεια η υπογραφή σου :Ρ
dimsis
Reporter

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 22 Ιουν 2006 19:47    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

mrFrodo ανέφερε:
Δεν ξέρω, νομίζω πως ο δήμος μας, σαν δήμος, δεν ενδιαφέρεται για τεχνολογία... Μακάρι να βάλει κανένα wifi εντός πόλης...Μακάρι.

Δυστυχώς εδώ και καμιά 20αριά χρόνια οι Δήμαρχοι Αλεξανδρούπολης μόνο πλακάκια στα πεζοδρόμια της Λεωφόρου Δημοκρατίας αλλάζουν και να φτιάχνουν (αποτυχημένα και πανάκριβα) συντριβάνια... (και ακόμα και αυτά ΜΟΝΟ όταν πλησιάζουν εκλογές)
Αυτό για τις οπτικές και τα hotspots μου τα είπε συνάδελφος από την εταιρεία που καταθέτουν προτάσεις για τέτοια έργα. (αυτοί που πήραν και αυτά της Βυσσας, Ορεστιάδας και Σαμοθράκης + κάποια άλλα στην Κέρκυρα κλπ)
cardogram

Μέλος από: 16 Ιουν 2006

blog myspace deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 23 Ιουν 2006 00:22    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Γεια σας

Δεν έχω πολλή εμπειρία επι του θέματος αλλά προσπαθώ να μπω στη σελίδα http://wiki.awmn.gr ανεπιτυχώς. Για την ακρίβεια ζητά την βοήθεια του υπεύθυνου για τη διαχείριση του παρόντος εξυπηρετητή. Ο παροχέας σύνδεσης είναι? Και μια άλλη ερώτηση ποιοί εξυπηρετητές του WWW βασίζονται σε Apache?

Ελπίζω να μην σας κούφανα με τις ερωτήσεις

Μέλος από: 28 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 2
Νέα: 1

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 23 Ιουν 2006 01:35    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το site του AWMN είναι www.awmn.net

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 23 Ιουν 2006 17:59    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

dimsis ανέφερε:
Δυστυχώς εδώ και καμιά 20αριά χρόνια οι Δήμαρχοι Αλεξανδρούπολης μόνο πλακάκια στα πεζοδρόμια της Λεωφόρου Δημοκρατίας αλλάζουν και να φτιάχνουν (αποτυχημένα και πανάκριβα) συντριβάνια... (και ακόμα και αυτά ΜΟΝΟ όταν πλησιάζουν εκλογές)
Αυτό για τις οπτικές και τα hotspots μου τα είπε συνάδελφος από την εταιρεία που καταθέτουν προτάσεις για τέτοια έργα. (αυτοί που πήραν και αυτά της Βυσσας, Ορεστιάδας και Σαμοθράκης + κάποια άλλα στην Κέρκυρα κλπ)

Για τα πλακάκια άκουσα τώρα ότι βάζουν σε άνοδο και κάθοδο. Ολημερίς το χτίζανε...άλλα κι άλλα δεν τα κοιτάνε, ο ποδηλατόδρομος μας μάρανε. (το συντριβάνι καράβι, συγνώμη αλλά εγώ, φέτος έμαθα ότι απεικονίζει καράβι.....)

Για να μην ξεφεύγς απ'το θέμα, μακάρι να γίνει όπως τα λες, σύντομα. Γιατί πάλι σε 3 εβδομάδες έρχομαι και δεν θα έχω νετ να ανεβάζω κάποια αρχεία που θέλω και θα ξενιτεύομαι μόνο και μόνο γι αυτά σε νετ καφέ... Κάνει και ζέστη...
KGP
Honorary Member

Μέλος από: 18 Ιουλ 2002
Περιοχή: Mr Wonderful
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 24 Ιουν 2006 04:03    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

dimsis ανέφερε:
mrFrodo ανέφερε:

auto me tis optikes ines ischiei, opos kai to wifi -an prolavoun....ta_lamogia_saved_by_the_bell -

o dimos endiaferete gia tin technologia... to thema einai lefta iparchoun? giati ta eksoda ton diikitikon sinvoulion einai polla... kai oi "epichorigiseis" pantos idous liges

deninho
Super Moderator

Μέλος από: 17 Ιαν 2004
Βοηθήματα: 1
Νέα: 3

Περιοχή: σ'άλλη διάσταση
flickr facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 24 Ιουν 2006 14:17    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

KGP, επειδή την Τρίτη μιλούσα με ένα δήμαρχο, και του ανέφερα το συγκεκριμένο θέμα (αν υπάρχει περίπτωση να μπει ο δήμος μας στο πρόγραμμα), μου είπε ότι το μεγαλύτερο μέρος των κονδυλίων για την ΚτΠ μένουν αδιάθετα... Άρα τα λεφτά υπάρχουν, και όπως φαίνεται περισσεύουν. Η διάθεση λείπει, καθώς και η γνώση επί των θεμάτων αυτών

Μέλος από: 16 Νοε 2003
Βοηθήματα: 1
Νέα: 15

Περιοχή: Athens
View users profile Send email to user Visit posters website
blog cv portfolio deviantART flickr picasa 
myspace facebook linkedin hi5 sync twitter 
friendfeed deviantART digg del.icio.us skype 
ΜήνυμαΣτις: 24 Ιουν 2006 14:21    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

οχι δεν ειναι αυτο
το θεμα ειναι οτι ακομα δεν βρεθηκαν αυτοι που θα μασησουν τα φραγκα γιαυτο δεν προχωρα το προγραμμα και καθε προγραμμα

Honorary Member

Μέλος από: 01 Αυγ 2004
Βοηθήματα: 4

Περιοχή: Αθήνα
ΜήνυμαΣτις: 26 Ιουν 2006 02:10    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πάτμος

http://www.horapatmos.gr/linuxpatm/index.php?option=com_content&...=60&Itemid=58

Reporter

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 26 Ιουν 2006 15:30    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

fiskilis ανέφερε:
οχι δεν ειναι αυτο
το θεμα ειναι οτι ακομα δεν βρεθηκαν αυτοι που θα μασησουν τα φραγκα γιαυτο δεν προχωρα το προγραμμα και καθε προγραμμα

Αν είναι να κάνουν το έργο πράξη, τότε ας μασήσουν κιόλας! Το να γυρνάνε τα φράγκα αμάσητα και χωρίς έργα και να τα τρώνε σε άλλες χώρες είναι χειρότερο...
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 2 από 3 [33 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Viber, δωρεάν κλήσεις σε σταθερά και κινητά, μόνο για την Ελλάδα! 4 cordis 14 Σεπ 2016 15:32
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Data Science μαθήματα από την Microsoft δωρεάν για όλους. 0 cordis 18 Ιουλ 2016 15:18
Skype Meetings, το νέο δωρεάν εργαλείο τηλεδιάσκεψης της Microsoft για μικρές επιχειρήσεις 0 cordis 06 Ιουλ 2016 18:30
Φτιάξε εφαρμογές για WP, Android και iOS με το Xamarin και το Visual Studio Δωρεάν! 2 cordis 18 Ιουν 2016 13:26
alou Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Δωρεάν Node.js Tools στο Visual Studio Dev Essentials 0 cordis 14 Μαη 2016 15:24

Τώρα είναι 18 Ιαν 2017 22:17 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites