freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Ιnnovation2006

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 7 από 8 [111 Μηνύματα]       Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
Venturer

Μέλος από: 09 Φεβ 2007

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 09 Φεβ 2007 16:23    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αγαπητέ φίλε,

καταχήν συγχαρητήρια για το που έφτασες ! Η προσπαθεια μετράει πάντα!

Δευτερον, επειδή γνωρίζω πολύ καλά το χώρο και τις διαδικασίες, θα σου πω γιατί σωστά ΔΕΝ πέρασες (κατά την γνώμη μου)..

Το σημαντικό είναι (δεδομένου ότι το κατέθεσες στην Επιχειρηματικότητα !!) να πείσεις τον επενδυτή να επενδύσει πάνω σου για να βγάλει λεφτά (θετικό ROI).. αυτό είναι όλο.. Η καινοτομική ιδέα ΔΕΝ σημαίνει ότι απαράιτητα ΒΓΑΖΕΙ ΛΕΦΤΑ !! Εαν ήσουν εφευρετικότητα δεν ξέρω τι θα γινόταν (αν και το concept σου υπάρχει σε pluggins ήδη)

Αυτό ΔΕΝ το καταφέρνεις για τους εξής λόγους..

1) Σε γενικές γραμμές το BP σου είναι κακογραμμένο..θα βοηθούσε πολύ να είχες μέσα Business Case με εισροές και εκροές, SWOT ανάλυση και το σημαντικό.. Ανάλυση PORTER..κάτι που δεν είδα..

2) Από την Ανάλυση PORTER θα έβλεπες (στα Υποκατάστατα προιόντα) ότι το όλο concept σου μπορεί κάλλιστα να έχει ισχυρούς ανταγωνιστές και όχι μόνο..αλλά μόνο με ένα απλό add-on (plugin) στον open source Mozilla (free προιόν),το οποίο να κάνει ακριβώς αυτό που περιγράφεις (personilization kai stream-click mining) και FREE έχεις ήδη χάσει το προιόν σου και το differentiation..γιατί απλά θα υπήρχε στην αγορά free !

3) Αυτό που περιγράφεις ως βασική εισροή (διαφημίσεις στον browser!) πρώτη το δοκίμασε η xtream στην Ελλάδα και απέτυχε, καθώς είναι κάτι το εξαιρετικά ενοχλητικό..ήδη βάζουμε ειδικά plugins για να κόβουμε τα popups και τις διαφημίσεις...άρα η καινοτομία σου ΔΕΝ δίνει στον επενδυτή ασφαλές cash flow..

4) Αυτό που περιγράφεις μπορεί επίσης να γίνει και με external toolbar (ie Google) το οποίο ενσωματώνεται σε οποιοδήποτε browser...άρα και άλλο υποκατάστατο προιόν..το οποίο είναι και σχεδόν έτοιμο..

5) Το λεγόμενο profiling είναι κάτι πιασιάρικο και γίνεται ήδη σε sites (ie Amazon etc) και το οποίο μπορεί να ενσωματωθεί μέσω pluggins...

6) Δεν βλέπω ΠΩΣ το concept σου προωθεί την χρήση του Internet (βασικό ζητούμενο διαγωνισμού !).. εγώ πχ δεν θα αγόραζα ADSL για να παίξω με τον browser σου...

Για αυτούς τους λόγους ΔΕΝ θα επένδυα τα λεφτά μου..δεδομένου βέβαια πάντα για ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ !! (Entrepreneurship)..

Εαν θες συμβουλή για επέκταση προσπάθησε να συνδέσεις το browsing me HCI (Επικοινωνία Ανθρώπου Υπολογιστή) έτσι ώστε real time να ανιχνεύεις το psychological profile (sensors) και να προτείνεις sites κατά την διάρκεια του browsing... Αυτό κάτι μπορεί να βγάλει, ειδικά σε ΑΜΕΑ (Άτομα με ειδικές ανάγκες...)

Καλή τύχη..!!
cdhyper
Literature Moderator

Μέλος από: 23 Ιουν 2001
Βοηθήματα: 4
Νέα: 4

Περιοχή: Φωτονερόπετρα
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 09 Φεβ 2007 16:35    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Θα μπορούσαν να είναι σωστές οι απόψεις σου σε άκρως υποθετικό επίπεδο. Τις ίδιες ενστάσεις θα είχες και με το ξεκίνημα και το πρώτο plan του google από τους 20χρονους εμπνευστές του.

Η πρόταση κατατέθηκε παράλληλα και στις 2 κατηγορίες, και πέρασε στην επιχειρηματικότητα. Το ROI είναι πάντα απρόβλεπτο για να μπορείς με μαθηματοκοποιημένο τρόπο να το προβλέψεις, και εγώ, αν υπήρχε τέτοιο εργαλείο και ήμουν άσχετος με το internet, θα είχα ισχυρό κίνητρο να βάλω internet.

Και μη μου συγκρίνεις τη μέθοδο διαφημίσεών μου με την X-treme!! Τι σχέση έχουν; Αν διάβασες προσεχτικά θα καταλάβαινες ότι περισσότερο σχέση έχει με το Google Adwords παρά με ο,τιδήποτε άλλο. Δεν νομίζω να έχει ξαναδοκιμαστεί αυτό από ελληνική εταιρεία.

Δηλ. το "Βέλτιστη διαχείριση ενεργειακών πόρων" είναι καλύτερο κίνητρο για να βάλει κανείς internet;

Ειλικρινά πάντως ευχαριστώ που ασχολήθηκες. Ίσως αυτοί που το διάβασαν δεν ασχολήθηκαν τόσο.

Venturer

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 09 Φεβ 2007 19:04    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αγαπητέ Παναγιώτη,

μα....το Business Plan είναι κάτι το υποθετικό !! Εξόρισμού προσπαθείς να γίνεις πιστευτός με το μικρότερο ρίσκο για μία ιδεά την οποία στοιχειοθετείς και υποστηρίζεις βάση ενός υποθετικού σχεδίου ! οπότε όλα είναι υποθετικά !!...

το ROI ασφαλώς και υπολογίζεται μαθηματικά με ειδική εξίσωση και με περιθώρια ρίσκου βάση Financial projection και Cash flow analysis..κάτι που είναι μέσα σε όλα τα BP..

Για άλλες προτάσεις δεν είναι σωστό να μιλάμε καθώς βρισκόμαστε σε διαγωνισμό..αλλά επειδή το έθιξες δεν ξέρω ο τύπος πως έχει δέσει το internet με την ενέργεια αλλά έχει πιάσει έναν τομέα ο οποίος θα παίξει χοντρά τα επόμενα χρόνια με πολλες επενδύσεις και λεφτά (εξοικονόμιση, Ανανεώσιμες πηγές κλπ)..εαν έχει καταφέρει να τα δέσει με αυτά τότε μπορεί να είναι φαβορί..αλλά πρέπει να δούμε ολοκληρωμένο BP γιατί όπως σου είπα η καλή ιδέα ΔΕΝ φέρνει τα καλά λεφτά !!

Το Google είναι μία ιδιόμορφη περίπτωση που διδάσκεται ως Case Study παντού ! και..βασίζεται όχι σε νέο προιόν αλλά σε νέα φιλοσοφία προιόντος, η οποία και πηγάζει από το πολύ καλό paper του Larry Page όταν ακόμα ήταν PhD Candidate στο Stanford και τον αλγόριθμο PageRank για νέες μεθόδους εύρεσης...

Και σου ξαναλέω ως συμβουλή ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΣ !! Καλά έκανες και δημοσιοποίησες το email σου (γιατί μπορεί να υπάρξει ενδιαφέρον) αλλά ΚΑΚΩΣ δημοσιοποίησες ΟΛΟ το BP σου... Μόνο το executive summary έφτανε...

Συμβουλή -> δούλεψε με plugin..άρχισε να αναπτύσεις αυτό που έγραψες ως pluggin και δωσεις αρχικά free.. μετά άρχισε να δένεις added-value υπηρεσίες πάνω σε αυτό το pluggin κάνοντας συγχρόνως targeting σε ομάδες πελατών (πιστιρίκια, μεγάλοι, ειδικές ανάγκες..) πάνω στα services μπορεί να έρθει και το κέρδος..

Καλή συνέχεια !!!
cdhyper
Literature Moderator

ΜήνυμαΣτις: 09 Φεβ 2007 19:18    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

To ROI είναι μαθηματικό, όπως και η στατιστική και ο νόμος των πιθανοτήτων, αλλά με τίποτα δεν προβλέπεται παρόλη την μαθηματικότητά του. Διαφορετικά όλοι οι μαθηματικοί θα ήταν πλούσιοι. Έτσι είναι η ζωή. Όλα στα χαρτιά μπορεί να είναι τέλεια, αλλά επειδή στην ψυχή του καταναλωτή κανείς δεν εισχωρεί, υπάρχει τεράστιο ποσοστό απροσδιοριστίας. Προσωπικά αυτό το project πιστεύω ότι θα έφερνε χρήματα σε όποιον το αναλάμβανε, πράγμα το οποίο πίστεψαν και αυτοί που το προέκριναν στην τελική φάση. Το γιατί δεν πήρε βραβείο μπορεί να είναι συνάρτηση και άλλων παραγόντων. Εσύ πάλι μπορεί να πιστεύεις ότι δεν θα έφερνε χρήματα, αλλά αυτό το πρόβλημα είναι αιώνιο όταν μιλάμε για νέες ιδέες και δεν λύνεται a priori.

Σχετικά με τον παραλληλισμό με το google, συμφωνούμε. Κι εγώ νέα "φιλοσοφία προϊόντος" προσπάθησα να εισάγω: Το λογισμικό που παίρνει το καλούπι σου και γίνεται στενός σου φίλος. Είχα κι εγώ το δικό μου "pagerank" που θα βασιζόταν περισσότερο σε ψυχομετρική αξιοποίηση δεδομένων.

Και κάτι τελευταίο σχετικά με αυτό που λες: Το δημοσίευσα αυτούσιο και ολόκληρο γιατί είπα εξαρχής ότι είναι πολύ δύσκολο να το υλοποιήσω μόνος μου. Δεν έχω προς το παρόν τα resources που χρειάζονται και την απαραίτητη υποδομή. Αν ήταν κάτι που θα μπορούσα να υλοποιήσω να είσαι σίγουρος ότι δεν θα το δημοσίευα. Στην ουσία δηλαδή τώρα, εις γνώσιν μου το "καίω" γιατί θα έμενε στο συρτάρι. Προς το παρόν δίνω προτεραιότητα σε άλλες ιδέες μου που μπορώ να τις υποστηρίξω ευκολότερα, και θα τις ανακοινώνω πάντοτε στο freestuff όταν υλοποιούνται (πχ pivot.gr).

Σε ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου και που στάθηκα η αφορμή να γράψεις το πρώτο σου post εδώ.

vortalifer

Μέλος από: 02 Ιουν 2003
Βοηθήματα: 1
Νέα: 1

twitter 
ΜήνυμαΣτις: 09 Φεβ 2007 22:07    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Παρακαλω συνεχιστε την κουβέντα. εχει εξαιρετικο ενδιαφέρον.
Venturer

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 09 Φεβ 2007 23:09    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αγαπητοί Φίλοι,

συνεχίζω λίγο καθώς πιστεύω ότι προσφέρω κάποια πράγματα σε εσάς

Παναγιώτη, ένα βασικό σου λάθος είναι η γενική προσέγγισή σου στο BP σου.. Ξεχνάς ότι απευθύνεσαι σε Χρηματοδότη-Επενδυτή και ΟΧΙ σε πελάτη που θα αγοράσει τον browser ή διαφημιστική εταιρία.. Σκοπός σου ΔΕΝ είναι να μου πουλήσεις την ιδέα σου...σκοπός σου είναι να με ΠΕΙΣΕΙΣ να την χρηματοδοτήσω, λέγοντάς μου ότι αντί να καταθέσω 100.000 ευρώ την Τράπεζα, τα οποία μετά από Χ χρόνια θα μου αποφέρουν κέρδη Ν% με βάση τους τόκους και μετά από αυτά τα Χ χρόνια το ποσό που θα έχω πάρει πίσω θα έχει Ζ αξία σύμφωνα με τον τότε πλυθωρισμό πρέπει να τα ρίξω στην δική σου ιδέα.... Αυτό πρέπει να είναι το objective σου !! Εσύ λοιπόν με αυτό που κατέθεσες ΔΕΝ με έπεισες καθώς δεν είσα ούτε νούμερα ούτε ανάλυση ανταγωνιστών ούτε targeting ούτε positioning της ιδέα σου..! και η ιδέα σου μπορεί να είναι super duper !

Μην ξεχνάς ότι αυτοί που κρίνουν το BP σχεδόν ΠΑΝΤΑ έχουν οικονομικό background, είναι Managers και ψάχνουν νούμερα - νούμερα - νούμερα και δεν έχουν ιδέα τί είναι personalisation... Το αιώνιο πρόβλημα των επενδύσεων είναι πάντα ο CFO (οικονομικός διευθ.) ο οποίος θέλει εχέγγυα.. ποιά είναι αυτά.. στην απλούστερη μορφή το ROI το οποίο ΔΕΝ είναι στοχαστικό και απρόβλετπο είναι ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ-ΠΟΣΟΣΤΙΑΙΟ, σαφώςε προβλέπεται ΠΟΣΟΣΤΙΑΙΑ και βγάζει το κέρδος στην επένδυση που θα κάνεις για να το συγκρινω εγώ με την υποθετική κατάθεσή μου στην Τράπεζα, όπου βγάζω κάποια λεφτά μην κάνοντας ΤΙΠΟΤΑ (κλασσική Venture επένδυση)...και ασφαλώς μου λες και τα ρίσκα (πχ..ένα κλειστό συμβόλαιο με πελάτες μειώνει το ρίσκο ! γιατί μου εξασφαλίζει ΚΑΤΙ)

Περισσότερα εδω με παράδειγμα -> http://en.wikipedia.org/wiki/Return_on_investment

Για να με πείσεις λοιπόν..να επενδύσω..να μπω μετά μέτοχος σε μία μελλοντικη εταιρία που θα εκμεταλλεύεται την ιδέα σου και που θα σε βοηθήσω να την φτιάξεις..και μετά να πουλήσω το μετοχικό κεφάλαιο + το κέρδος μου μέχρι τότε για να βγάλω το κέρδος επί της επένδυσής μου ΠΡΕΠΕΙ να με πείσεις, λέγοντας μου ότι εαν επενδύσεις 100.000 ευρώ και σύμφωνα με πωλήσεις κλπ κλπ θα βγάλεις τόσα % μετά από 4 χρόνια.. Αυτό ήταν το σημαντικότερο στοιχείο που έλλειπε και σωστά κόπηκες...

Παρόλα αυτά ΚΕΡΔΙΣΕΣ ΠΟΛΛΑ !
Γιατί ?? γιατί την πρότασή σου την είδαν ΠΟΛΛΟΙ !! (Πίστεψέ..με πολλές εταιρίες παρακολουθούν τον διαγωνισμό και ΔΕΝ τους ενδιαφέρει ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΒΓΕΙ ΠΡΩΤΟΣ αλλά ποιά πρόταση αξίζει !) Ένα άλλο λάθος που κάνετε για αυτον τον διαγωνισμό και οποιοδήποτε διαγωνισμό entrepreneurship είναι το gained feedback.. Εμένα εαν συμμετείχα ΤΙ θα με έννοιαζε ?? Να βγω πρώτος με βύσμα, να πάρω 50.000 ευρώ και μετά σπίτι μου ??..ή να δουν την πρότασή μου εκατομμύρια στο site της Otenet, να υπάρξει ενδιαφέρον από χρηματοδότη να κλέισω συμφωνία και να βγάλω 50.000 Χ 100 ??... Χαμένος ΔΕΝ είσαι επουδενή !! Γιαύτό ΜΗΝ το διαγράφεις..δούλεψε το BP σου..εμπλούτισέ το..

Άρα δεν είναι ότι πιστεύω ότι η ιδέα σου ΔΕΝ έχει λεφτά..απλά ΔΕΝ με έπεισες σαν Venturer !!

Eξέλιξε το BP σου..ΜΗΝ το παρατήσεις.. κάνε υπολογισμούς με τιμές..πωλήσεις και διαφημιστικά έσοδα..υπολόγισε τα έξοδά σου σε εκροές..βρες το ισολογιστικό σου κέρδος για 3-4 χρόνια μπροστά εκτιμώντας και τους πελάτες σου..υπολόγισε τα καθαρά σου κέρδη και λάβε υπόψιν σου τους τόκους σε περίπτωση που πάρεις δάνειο...

ΠΕΙΣΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΜΕ ΝΟΥΜΕΡΑ !! Είναι το πρώτο βήμα !

Δυστυχώς η Επιχειρηματικότητα ΑΠΟΥΣΙΑΖΕΙ από τα Πανεπιστήμια και τα σχολεία.. Είμαστε ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ για αυτό !!!

Συνεχίστε με τις ιδέες σας .. Παναγιώτη δεν χρειάζεται να με ευχαριστείς..αυτά που σου λέω είνα συμβουλές σε παιδιά που προσπαθούν να διαφοροποιηθούν στην ζωή τους.. και καλά κάνουν !!! Μην απογοητεύεστε..πάρτε το feedback και καλυτερέυστε την προσέγγισή σας και την ιδέα σας !!

PS. Θα δω και το pivot και θα σου πω την γνώμη μου..εαν είναι κάτι σημαντικό θα σου στείλω pm
vortalifer

twitter 
ΜήνυμαΣτις: 09 Φεβ 2007 23:36    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Venturer ανέφερε:

Παρόλα αυτά ΚΕΡΔΙΣΕΣ ΠΟΛΛΑ !
Γιατί ?? γιατί την πρότασή σου την είδαν ΠΟΛΛΟΙ !! (Πίστεψέ..με πολλές εταιρίες παρακολουθούν τον διαγωνισμό και ΔΕΝ τους ενδιαφέρει ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΒΓΕΙ ΠΡΩΤΟΣ αλλά ποιά πρόταση αξίζει !)

Δηλαδη οι προτάσεις ειναι ανοιχτές για να τις μελετησουν οσοι θέλουν; Και αν ναι , υπάρχει τέτοια δυνατότητα για τις προτάσεις που δεν περάσαν στην πρώτη φάση;
Venturer

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 10 Φεβ 2007 00:37    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Φίλε Vortal,

δεν γνωρίζω εαν μπορεί κάποιος να έχει πρόσβαση σε ένα Business Plan που δεν έχει περάσει αλλά πιθανολογώ ότι ναι εαν έχει γνωριμίες με OTENET..

Γνωρίζω όμως αρκετές εταιρίες που έχουν δει τους τίτλους της 46αδας και θα θέλανε να αναζητήσουν δημιουργούς κάποιων ιδεών από αυτές που αναφέρθηκαν...καθώς για αυτές τις ιδέες συντάχθηκε Business Plan..οπότε ο δημιουργός συνέταξε και οργάνωσε την ιδέα του σε ένα Επιχειρηματικό σχέδιο..

Αυτό όμως όπως καταλαβαίνες ΔΕΝ γίνεται τώρα, αλλά μετά το πέρας του διαγωνισμού..

Για τις ιδέες που δεν πέρασαν καθόλου την Α Φάση δεν γνωρίζω, αλλά εαν είσαι ένας από αυτούς μην ξαφνιαστείς εαν δεχτείς κάποιο τηλέφωνο..μελλοντικά..

Τώρα βέβαια για να σε προλάβω, θα μου πείς γιατί να σε πάρω τηλ. ενώ μπορώ να σου κλέψω απλά την ιδέα?? Απλά γιατί σε περίπτωση που ΔΕΝ έχω ούτε τα IT resources ούτε τα μέσα (πχ. Venturing Capitalist ή Επενδυτική) θα πληρώσω ΕΝΑΝ ή ΔΥΟ εργαζόμενους, εσένα τον δημιουργό, ο οποίος γνωρίζει καλά αυτό που θέλει να κάνει, πώς να το κάνει και τον χρόνο που θέλει..ολα κρίνονται βέβαια στις συζητήσεις που θα γίνουν σε περίπτωση που κάποια εταιρία σε καλέσει..

Κάποιες ΙΤ εταιρίες ήδη έχουν αρχίσει και έρευνα αγοράς πάνω σε κάποιες ιδέες...καμία δεν θα κινηθεί έτσι απρόσκοπτα...αλλά την παρούσα φάση πολύ λίγες εταιρίες IT Ελληνικές θα επενδύανε σε κάτι innovative...σε 8-10 μήνες μπορεί..

Μακάρι να γίνονται τέτοιοι διαγωνισμοί, καθως το innovation θέλει κίνητρα και σαν λαός έχουμε καλές ιδέες
vortalifer

twitter 
ΜήνυμαΣτις: 10 Φεβ 2007 01:44    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Φιλε Venturer,

σωστα καταλαβες ειμαι απο αυτους που οι προτάσεις του δεν περασαν στην πρώτη φάση. Δεν το είχα συζητήσει εδώ στο forum , ούτε κάπου αλλού, και η απόρριψη των προτάσεων μου δεν μου δημιούργησαν κανένα ιδιαίτερο συναίσθημα και ετσι δεν είχα σκοπό να το συζητήσω , απλά παρακολουθούσα τις εξελίξεις.
Αφορμή λοιπόν της αναφοράς μου τώρα ηταν η παρέμβαση σου . Πραγματικά μου εκανε εντυπωση το πώς αξιολόγησες την πρόταση του cdhyper (Παναγιώτη) , γιατί εγώ έκανα τις προτάσεις μου απαντώντας στο ζητούμενο : «Στόχος του Διαγωνισμού είναι να αναδείξει και να επιβραβεύσει τις πρωτότυπες ιδέες που θα συμβάλλουν στην περαιτέρω εξάπλωση της χρήσης του Internet και στην προώθηση της καινοτομίας στην Ελλάδα.» ( χωρίς να ισχυρίζομαι ότι οι προτάσεις μου μπορούν να το καταφέρουν)
Η ανάλυση που έκανες με αφορμή την ιδέα του cdhyper με καλύπτει και πιθανόν να έχει εφαρμογή και στις δικές μου προτάσεις , (ειδικά στην κατηγορία Επιχειρηματική δραστηριότητα,) .
Απλά είχα την αίσθηση ( και πες μου αν διαφωνείς ) ότι ενας από τους στόχους του διαγωνισμού είναι να δημιουργηθούν projects που να κάνουν το internet πιο φιλικό, πιο χρήσιμο, πιο ελκυστικό ( να σε πείσουν να βάλεις adsl όπως ανέφερες ) και όχι απαραίτητα να καταλήξεις σε πώληση (τουλάχιστον μεσοπρόθεσμα ). Αυτή την αίσθηση μου την ενίσχυσε το γεγονός ότι διοργανωτής του όλου εγχειρήματος είναι η otenet (καθώς και Ειδική Γραμματεία για την Κοινωνία της Πληροφορίας κτλ)

Βεβαια όταν το κοιτάς από την πλευρά μιας εταιρία , φυσικά δεν θα επενδύσει σε κάτι που « δεν βγαίνουν τα νούμερα» ή έχει μη κερδοσκοπικό χαρακτήρα. Ακόμα και εδώ όμως αν πχ το σχεδιο του cdhyper έπειθε ότι σε 8 μήνες από τώρα το 80% των Ελλήνων θα χρησιμοποιούν τον browser του, δωρεάν, δεν θα ήταν κάτι ελκυστικο που θα μπορούσε να ενταχθεί στην «φαρέτρα» μιας εταιρίας (εφοσον υπάρχει και η αντιστοιχη στρατηγική);
cdhyper
Literature Moderator

ΜήνυμαΣτις: 10 Φεβ 2007 02:49    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Venturer, η ΟΤΕΝΕΤ παρέθεσε έναν οδηγό για το πώς θα ήθελε το business plan. Το businness plan δεν είναι σε όλες τις περιπτώσεις το ίδιο. Οι ενότητες που ήθελε ήταν:

Σύνοψη επιχειρησιακού σχεδίου
Είσοδος του ΙΝΤΒ στην αγορά
Προϊόν, καινοτομία
Στρατηγική marketing
Στρατηγική ανάπτυξης
Απαιτήσεις υλικοτεχνικού, έμψυχου και οικονομικού χαρακτήρα
Εκτίμηση κινδύνων

Ένα μικρό, ελάχιστο κομμάτι του προτεινόμενου BP είχε να κάνει με χρηματορροές. Εκεί ζητούσαν την οικονομική κατάσταση της υπάρχουσας εταιρείας (αλήθεια, ποιας εταιρείας;) και τα κέρδη στα επόμενα 2 έτη. Αυτό το κομμάτι το θεώρησα γελοίο για 2 λόγους: Πρώτον γιατί ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΘΑ ΤΟ ΥΛΟΠΟΙΗΣΕΙ. Πώς είναι δυνατόν να αναλύσω την υπάρχουσα κατάστασή της και να υπολογίσω τα κέρδη της; Το ίδιο project ακριβώς μπορεί να το διαχειριστεί μια άλφα εταιρεία και να γίνει top billioner και μια βήτα εταιρεία που θα χρεωκοπήσει. Και αυτό γιατί η επιτυχία του project εξαρτάται ΚΑΙ από την υπάρχουσα δομή και την οικονομική κατάσταση της άγνωστης σε μένα εταιρείας. Αν δεν έχω τα δεδομένα της εταιρείας που θα το αναλάβει ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ να συντάξω χρηματοροές. Αν το έκανα αυτό θα το θεωρούσα μια θεωρητική αφέλεια και σε μένα τουλάχιστον που θα το διάβαζα θα ήταν γελοίο.

Αν ήθελε λοιπόν η ΟΤΕΝΕΤ όντως να συντάξω εύστοχα χρηματοροές και όχι στον αέρα, θα έπρεπε να μου πει: "Έστω κύριε Παναγιώτη ότι το project σου το αναλαμβάνει ο Άλφα επενδυτής που έχει κύκλο εργασιών τάδε, εσύ τι του υπόσχεσαι;". Αν έχω μια υποθετική εταιρεία τότε θα υπολογίσω τις δυνατότητές της και θα συντάξω τις ανάλογες απαιτήσεις και τις ανάλογες προσδοκίες. Όταν όλα είναι στον αέρα το θεωρώ ανόητο να ζητήσω κεφάλαιο 500.000 ευρώ ενώ θα αναλάβει το project μου η "Τρία κιλά κώδικα Α.Ε.". Επίσης θα ήταν ανόητο να ζητήσω κεφάλαιο 10.000 ευρώ αν θα αναλάβει το project μου η OTENET. Παρόλαυτά η δουλειά γίνεται και με 500.000 ευρώ και με 10.000 ευρώ, αλλά οι χρηματοροές και τα προσδοκώμενα ωφέλη θα ήταν διαφορετικά.

Ελπίζω να έδωσα τη διάστασή μου. To BP δεν είναι μονομερής υπόθεση, αφορά και τον επενδυτή. Αν δεν έχω ούτε έναν υποθετικό επενδυτή, δεν μπορώ να μιλήσω για συγκεκριμένα ποσά. Όπως είπα και παραπάνω, μπορείς να κάνεις το ίδιο πράγμα με διάφορα ποσά. Το θέμα είναι τι αποτελέσματα θες να έχεις και τι υποδομές έχεις.

Κάπου εδώ θα είναι και το λαμόγιο ο KGP που είναι ειδικός στις
"χρηματοροές" παντός είδους να μας πει και αυτός τη γνώμη του

cdhyper
Literature Moderator

ΜήνυμαΣτις: 10 Φεβ 2007 02:57    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Και μια επιπρόσθετη γνώμη Venturer: Δεν νομίζω να υπάρχουν αρκετές ελληνικές εταιρείες που να επενδύουν στο άγνωστο και ελπιδοφόρο. Πέσμου μια καινοτομία που έχει κάνει πχ η ΟΤΕΝΕΤ στα τόσα χρόνια. Ίσα ίσα που ακόμα και οι βασικές υπηρεσίες σε αρκετές περιπτώσεις είναι κάτω του μετρίου.

Επομένως, είναι ελπιδοφόρο να μου λες ότι ίσως κάποιος ενδιαφερθεί. Από την άλλη όμως δεν ζούμε USA. Εδώ είναι Ελλάδα και πρέπει να συμβιβαστούμε με τη νοοτροπία της ανάθεσης δημοσίων έργων και της μίζας στο επίπεδο της επιχειρησιακής βιωσιμότητας.

Επομένως χλωμό το βλέπω να περιμένω κάποιο τηλέφωνο ή να ενδιαφερθεί κάποια ελληνική εταιρεία για κάτι τέτοιο. Αν το μεταφράσω και το σπρώξω έξω ίσως. Οι εταιρείες εδώ μάλλον από περιέργεια θα είδαν τις προτάσεις και όχι από διάθεση υλοποίησης. Και αν θες τη γνώμη μου επί του προκειμένου, η ΟΤΕΝΕΤ (και ίσως οι περισσότερες εταιρείες) θα υλοποιήσει (αν υλοποιήσει) μια πρόταση που θα έχει απορρόφηση από το δημόσιο και που θα μπορεί να ενταχθεί σε κάποιο χρηματοδοτικό πρόγραμμα της ΕΕ. Όταν βέβαια αυτή η πρόταση έχει διατυπωθεί και από καθηγητή του Πολυτεχνείου, είναι ευκολότερα τα πράγματα τόσο για την ένταξη σε ευρωπαϊκό πρόγραμμα, όσο και για την απορρόφηση από το δημόσιο.

Και μη μου πεις ότι δεν ήξεραν ποιος υπέβαλλε την πρόταση. Είναι αστείο. Ο καθηγητής με τα ενεργειακά θέματα την έχει δημοσιευμένη στην ιστοσελίδα του εδώ και πολύ καιρό. Για ποια ανωνυμία και ποια αξιοπιστία διαγωνισμού μιλάμε;

Venturer

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 10 Φεβ 2007 12:40    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αγαπητέ Vortal,

την πρόταση την αξιολόγησα σαν ΕΠΕΝΔΥΤΗΣ που θα επένδυες τα λεφτά του.. Ασφαλώς και το ζητούμενο του διαγωνισμού είναι και αυτό που λες, αλλά μην ξεχνάμε ότι ναι μεν θα προωθήσει η ιδέα σου το Internet αλλά ΠΩΣ ? Πάντα υπάρχει η συνιστώσα του προιόντος και της καινοτομίας ! Και ειδικά την κατηγορία Επιχειρηματικότητα !

Ο στόχος του διαγωνισμού ήταν ΚΑΙ τα 2 από αυτά που αναφέρεις..και να γίνει πιο ελκυστικό και να υπάρξει προιον, όπως αναφέρεται και στον Τομεα Επιχειρηματικότητα.. όποια πρόταση τα είχε ΚΑΙ τα 2 ασφαλώς θα είχε περισσότερες ελπίδες.. Εαν κοιτάξεις στα βραβεία, θα δεις ότι το Υπουργείο σε χρηματοδοτεί και "επισπευδει" τις διαδικασίες για εταιρία..οπότε ασφαλώς μιλάμε για κλασσική Επιχειρηματικότητα ! που υποθέτει ότι θα έχεις κάποια υπηρεσία-προιόν !

Το σχέδιο του Παναγιώτη ΔΕΝ έπειθε ένα Οικονομικό Διευθ. γιατί απλά ΔΕΝ είχε business case με νούμερα.. το να σου λέω επίμονα ότι εαν κάνω μία άλφα ιδέα θα βγάλω λεφτά δεν έχει νόημα εαν δεν κάτσω κάτω και βγάλω νούμερα ! έστω και υποθετικά αναλύοντας το έσοδά μου και τά έξοδά μου ! Το να ενταχθεί σε ένα υπάρχον προιόν ασφαλώς και μπορεί να γίνει και είναι αυτό που τον συμβούλεψα να δουλέψει με addons..εκεί υπάρχει κάτι...

Παναγιώτη,

πάντα όταν κάνεις ένα business plan ΠΑΝΤΑ μιλάς για ΝΕΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ! Το να κάνεις BP για απλά μία ιδέα δεν έχει νόημα. Άντε στην χειρότερη περίπτωση να γίνει ένα εσωτερικό business unit σε μία υπάρχυσα εταιρία..αλλά ΠΑΝΤΑ ζητάς χρήματα για εταιρία ! Υπάρχουν άλλες διαδικασίες για μία εταιρία για να ξεκινήσει εσωτερικά μία νέα επένδυση-project και αυτό λέγετε R&D Business Development..

Όταν μιλάμε για εταιρία εννούμε ΥΠΟΘΕΤΙΚΗ εταιρία, την οποία δημιουργείς για να φτιάξεις και να προωθήσεις τον browser σου.. Εταιρία με τους προγραμματιστές σου, το marketing, το sales κλπ... Αυτή την ετιαρία εννοεί και μία τέτοια εταιρία έπρεπε να αναφέρεις, ζητώντας κάποιο κεφάλαιο ! Οι χρηματοροές δεν είναι καθόλου γελοία αλλά ένα από τα σημαντικότερα κομμάτια του BP, γιατί απλά μεταφέρεις σε νούμερα τις φιλολογικές σκέψεις σου !

Το ΒP το συντάσεις χωρίς να ξέρεις τον επενδυτή σου ! Μετά βγαίνεις και αναζητάς κεφάλαιο από Επενδυτικές ή Τράπεζες ! Σχεδόν πάντα μέσα από ένα BP δημιουργείται μία καινούργια εταιρία !!

Για τα ενεργειακά δεν μπορώ να ξέρω ποιος την κατέθεσε στην οτενετ αλλά σχετικά με την δημοσίευση από ότι είδα είναι υποψηφίου διδακτορα, μαζί με τον καθηγητη του προφανώς, δηλ. φοιτητή, κάτι που δεν αποκλειόταν από τους κανονισμούς.. με προφανώς την έρευνά του..εαν ο καθηγητής του τον έχει βάλει μπροστάρη για να πάρει τα λεφτά ή έχει μιλήσει στην επιτροπή δεν ξέρω, θα φανεί στο τέλος ποιοι ονομαστικά κατέθεσαν την πρόταση, αλλά δεν πρέπει να αποκλείουμε οτι και ο φοιτητής όντως έχει διεξάγει καινοτομική έρευνα. Αυτά θα τα δούμε μόνο στο τέλος ανάλογα με το ποιός θα βγεί.. Πάντως έπρεπε να υπήρχαν κριτές και από άλλα Πανεπιστήμια γιατί έτσι όπως το έκανα που φαίνεται πολύ "κλειστός κύκλος" και χάνει την αντικειμενικότητά του μην πω τίποτα πιο βαρύ..

Τέλος όσον αφορά την ΟΤΕΝΕΤ και τις καινοτομίες της απλά θα σου πω ένα : OnDSL Camera..ήταν project διπλωματικής από το Τμήμα Πληροφορικής στης ΑΣΟΕΕ προωθήθηκε από Καθηγητή μέλος του ΔΣ....και τώρα είναι υπηρεσία που σπάει ταμεία..και το πήρε ΚΑΙ ο ΟΤΕ με το COnxx View..και έρχονται και άλλα Παναγιώτη...

Ασφαλώς ΔΕΝ είμαστε Ελλάδα ! Αλλά αυτό ΔΕΝ σημαίνει οτι πρέπει να σταματήσουμε να προσπαθούμε !!
cdhyper
Literature Moderator

ΜήνυμαΣτις: 10 Φεβ 2007 18:49    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αγαπητέ Venturer αφού ζήταγαν στο BP να γράψω την ήδη υπάρχουσα κατάσταση της εταιρείας και τα προηγούμενα 2 έτη (κύκλοι εργασιών)! Αν θες να σου ανεβάσω και το pdf. Για ποια νέα εταιρεία μου λες; Και άντε, καλά να εικάσω μια υποθετική νέα εταιρεία, αλλά μια υποθετική παλιά εταιρεία δεν θα μπορούσα να φανταστώ, θα έπρεπε να έχω καλπάζουσα φαντασία! Τέλως πάντων, καλό είναι που μου τα λες τα παραπάνω, δεν συντάσσω και κάθε μέρα BP. Τουλάχιστον έκανα την προσπάθεια μόνος μου και αποκόμισα αρκετή εμπειρία.

Σχετικά με την ondsl camera δεν νομίζω ο ίδιος να πιστεύεις ότι πρόκειται να καινοτομία. Ένα κόλπο marketing είναι από τα χιλιάδες στην αγορά και τίποτα περισσότερο.

Venturer

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 10 Φεβ 2007 19:49    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Φίλε Παναγιώτη,

και το youtube μια βλακεία ακούγεται αλλά είδες...μπορεί να μην σο φαίνεται καινοτομία η όλη ιδέα αλλά υπάρχει πάντα αυτή η συνιστώσα που λέγεται opportunity ! και ασφαλώς.. ΤΥΧΗ !!

Σαφώς στα λέω όταν ετοιμάσεις το επόμενο BP να είσαι super !

Η OnDSL Cam θα έλεγα ότι είναι πρωτοτυπία ! Πάντως "βαράει" στην ανάγκη μας για επιτήρηση και ασφάλεια και πιάνει !!!

Πάνω τους !
cdhyper
Literature Moderator

ΜήνυμαΣτις: 11 Απρ 2007 15:22    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Και επισήμως πλέον. Στην επιχειρηματική δραστηριότητα: http://www.innovation2006.gr/gr/
Και οι 3 πρώτες προτάσεις είναι από υποψήφιους διδάκτορες τμημάτων μηχανικών Η/Υ, δηλ. φορέων που συμμετείχαν στην αξιολόγηση των δικών τους προτάσεων.

Μάλιστα αυτοί εδώ: http://www.innovation2006.gr/gr/Content.aspx?PID=45
το αναφέρουν ρητά και στην περιγραφή της πρότασης, πράγμα που απαγορευόταν από τους όρους του διαγωνισμού. Μάλιστα σε μένα και σε κάποια άλλα θύματα που προκρίθηκαν οι υπεύθυνοι της ΟΤΕΝΕΤ λέγανε: "Κανείς δεν ξέρει τα ονόματα των συμμετεχόντων, είναι ανώνυμος διαγωνισμός για τη διασφάλιση της αξιοπιστίας."

Ρε δεν πάτε στο διάολο, λαμόγια. Σε ανώνυμο και αξιόπιστο διαγωνισμό υπάρχουν τέτοιες περιγραφές;

παράθεση:
Τα μέλη της ιδρυτικής ομάδας, Στυλιανός Μαμαγκάκης και Αλέξανδρος Μπάρτζας, είναι υποψήφιοι Διδάκτορες Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί και Μηχανικοί Υπολογιστών με βαθειά τεχνική γνώση στο ερευνητικό πεδίο της LowerCost. Η βάση της καινοτομίας προέρχεται από την ερευνητική δραστηριότητα τους στα πλαίσια του ευρωπαϊκού ερευνητικού προγράμματος AMDREL του Εργαστηρίου Τεχνολογίας Ηλεκτροτεχνικών και Ηλεκτρονικών Υλικών του Δ.Π.Θ.

παράθεση:
Η παρούσα κατοχυρωμένη ιδέα (Ο.Β.Ι) παρουσιάζει ένα καινοτόμο σύστημα παροχής ενεργειακών και λοιπών ηλεκτρονικών υπηρεσιών διαχείρισης ενέργειας, μέσω του Internet και ενός αμφίδρομου portal.

Είπαμε, ξέρατε από πριν ποιους θα βγάλετε και για ποιο λόγο, αλλά να τους λέγατε τουλάχιστον να μην είναι και τόσο προκλητικοί στις περιγραφές των προτάσεών τους αναφέροντας ρητά ονοματεπώνυμα και ιδιότητες. ΛΑΜΟΓΙΑ λέμε. Και περιμένουμε και καινοτομίες μετά. Ουστ ρε. Όταν θα εκλιπαρείτε για δουλειά τη στιγμή που θα μας αλώσουν πλήρως οι πολυεθνικές να δω πόσοι θα κλαίγεστε για την έλλειψη της ελληνικής καινοτομίας. Αλλά αυτό σας αξίζει, να τα κλείσετε τα μπουρδέλα με τις ρουσφετολογικές συμπεριφορές σας.

Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 7 από 8 [111 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Τώρα είναι 21 Ιαν 2017 02:06 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites