freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Βγαίνουν λεφτά από το adsense;

Forum index » Internet Marketing και Διαφήμιση » Διαφημίσεις στις σελίδες μας » Google AdSense
Moderators:  Super-Moderators, WebDev Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 4 από 5 [71 Μηνύματα]       Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
Dr_Michael

Μέλος από: 10 Μαη 2002
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: Ευρώπη
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 27 Ιουλ 2006 23:29    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cordis ανέφερε:
να υπολογίζεις και ότι η DB σου θα γίνει τουλάχιστον διπλάσια σε μέγεθος.

Δηλαδή από 1 GB θα γίνει 2 GB Καλό ε!
Απαπαπα....

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 475
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 27 Ιουλ 2006 23:48    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ναι..

KGP
Honorary Member

Μέλος από: 18 Ιουλ 2002
Περιοχή: Mr Wonderful
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 28 Ιουλ 2006 05:40    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

orfeo ανέφερε:
Μία πρόταση θα σου κάνω Dr γιατί είμαι fun του site σου.

Κάνε το τεράστιο βήμα να μετατρέψεις ΟΛΟ το site σε unicode. Είναι πολύ δύσκολο, αλλά πραγματικά μπορεί να σε κάνει επιτέλους να ανταμειφθείς για την πολύ καλή δουλειά που έχεις/έχετε κάνει.

Δεν θα επεκταθώ, αλλά το λέω ξέροντας 5 πράγματα και πραγματικά καλόβουλα.

Άντε 3 πράγματα... εντάξει KGP?

Doctora o orfeo echei dikio.... kai pisteuo kai ego oti tha deis diafora...

tora orfeo nomizo oti einai 2.... alla den to kano thema

KGP
Honorary Member

Μέλος από: 18 Ιουλ 2002
Περιοχή: Mr Wonderful
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 28 Ιουλ 2006 05:44    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

NwS ανέφερε:
KGP ανέφερε:
signomi alla esei me pion/pia (eteria) "tha pigenes" kai "den tha pigenes"?

eime poli periergos na matho

Makria apo google.

Apo ekei k pera douleuw me:

Chitika
Clicksor
AdBrite
Bidvertiser

k twra xekinisa k me to Fastclick.

Apo auta mexri stigmis to kalitero einai to AdBrite.

Perimenw to Yahoo Publisher Network na to testarw mias k exw akousei arketa thetika sxolia.

K fisika k to MSN pou se ligo kairo tha erthei k me to diko tou programa.

Cya.

file NWS tha ithela poli na matho pia eteria apo tis parapano tha sou dosei -se periptosi pou en mia nikti se kanei "ban"- tous logous pou tin odigisan se tetia kinisi.

i moni periptosi na se proidopiisoun kapies apo autes pou aneferes einai gia traffic levels -ochi quality-.

episis toulachiston dio -isos kai treis alla gia tis dio eime 100% sigouros- apo tis eteries pou aneferes dechontai kathe "karidias karidi".

NwS

Μέλος από: 06 Δεκ 2004
Περιοχή: Thessaloniki
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 28 Ιουλ 2006 10:10    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

KGP ανέφερε:
NwS ανέφερε:
KGP ανέφερε:
signomi alla esei me pion/pia (eteria) "tha pigenes" kai "den tha pigenes"?

eime poli periergos na matho

Makria apo google.

Apo ekei k pera douleuw me:

Chitika
Clicksor
AdBrite
Bidvertiser

k twra xekinisa k me to Fastclick.

Apo auta mexri stigmis to kalitero einai to AdBrite.

Perimenw to Yahoo Publisher Network na to testarw mias k exw akousei arketa thetika sxolia.

K fisika k to MSN pou se ligo kairo tha erthei k me to diko tou programa.

Cya.

file NWS tha ithela poli na matho pia eteria apo tis parapano tha sou dosei -se periptosi pou en mia nikti se kanei "ban"- tous logous pou tin odigisan se tetia kinisi.

i moni periptosi na se proidopiisoun kapies apo autes pou aneferes einai gia traffic levels -ochi quality-.

episis toulachiston dio -isos kai treis alla gia tis dio eime 100% sigouros- apo tis eteries pou aneferes dechontai kathe "karidias karidi".

Apo oti thimamai apo alla atoma pou exw milisei to Bidvertiser k Clicksor sou dinoun logous enw milas k me atoma k oxi me botakia.. Pantos boreis na vreis lisei se autes.

Auti pou dexete kathe karidias karidi opws les einai to Bidvertiser. Clicksor thes kapoio traffic lvl na exeis, Chitika pleon thes traffic lvl k quality opws episis k to Fastclick pou kaneis k ligo xrono na beis k to AdBrite einai mia alli istoria.. =)

Cya,
NwS
Panagioths

Μέλος από: 23 Φεβ 2004

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 28 Ιουλ 2006 10:12    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Όντως η μετατροπη του site (υλικου κτλ) σε utf-8 σε ανεβαζει κατα πολυ στις μηχανες αναζητησης και συνεπως εχεις περισσοτερο κοσμο! Εμενα μου εδωσε ενα 20% πανω σε unique χρηστες ανα μερα!
orfeo

Μέλος από: 17 Μαη 2001
Περιοχή: Αθήνα
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 02 Αυγ 2006 11:33    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cordis δεν νομίζω ότι είναι σωστό να συγκρίνεις το blog σου με το dpgr.gr.

Δεν το λέω φυσικά για να το υποτιμήσω. Ένα blog έτσι και αλλιώς είναι πολύ πιθανό να μην έχει όρους και theme το οποίο να τραβάει διαφήμιση.

Πιστεύω ότι με utf θα μπορέσεις Dr να δεις διαφήμιση της Canon link to Canon X8788 στο review σου για την ίδια Canon, κάτι που πιστεύω ότι τώρα δεν βλέπεις.

Το unicode έχει αρχίσει να γίνετε πολύ σημαντικό. Όλες οι καινούργιες τεχνολογίες που θέλουν να ασχοληθούν με non-english περιεχόμενο χρησιμοποιούν το utf. Αυτό είναι γιατί είναι ο πιο βολικός τρόπος να είναι σίγουροι ότι αυτό που κάνουν θα δουλέψει σωστά.

Επίσης είναι ο μοναδικός τρόπος να βάλεις στην ίδια σελίδα σουηδικά και ελληνικά και να φανούν σωστά. Και αν αυτό σας φαίνεται ασήμαντο σκεφτείτε το εξής. Ένας Ελληνας χρήστης που μένει στην Σουηδία μπαίνει στο freestuff. Το Google μπορεί να έχει σουηδικές διαφημίσεις να του δείξει. Εφόσον όμως η διαφήμιση ανοίγει σε σελίδα με iso-7 κωδικοποίηση o χρήστης θα δει ερωτηματικά κ.α. Αν γυρίσει την κωδικοσελίδα του στην αντίστοιχη σουηδική θα δει με ερωτηματικά το ελληνικό περιεχόμενο.

Χρησιμοποιώ το Google σαν παράδειγμα. Δεν πιστεύω ότι όποια άλλη εταιρία μπει σε αυτόν το χωρό ( MSN, Yahoo) θα το κάνει με άλλο τρόπο εκτός του utf.

Νομίζω ότι δεν έχω χάσει κάτι, αν κάνω λάθος ας μου πει κάποιος.

Όσο για το utf και το μέγεθος. Έχει δίκιο ο cordis ότι θα διπλασιαστεί το μέγεθος αλλά αυτό θα γίνει μόνο για τους ελληνικούς χαρακτήρες, οι λατινικοί θα συνεχίσουν να καταλαμβάνουν το ίδιο μέγεθος. Η βάση σου όμως το πιο πιθανό είναι να έχει πολύ μεγάλους πίνακες για στατιστικά και άλλα στοιχεία των posts εκτός από τα posts αυτά καθαυτά. Αν δηλαδή οι ελληνικοί χαρακτήρες αποτελούν το 40% της βάσης (ίσως να είναι και λιγότερο) τότε η βάση σου θα γίνει 1,4 Gb. Και πάλι αν κάνω λάθος κάποιος πιο τεχνικός ας με διορθώσει.
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

ΜήνυμαΣτις: 02 Αυγ 2006 12:33    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Υπήρχε και το frestuff στην σύγκριση.. ελπίζω αυτό να είναι σωστό..

ένα άλλο πρόβλημα του utf-8 είναι ότι θα δυσκολευτείς να πεις στο google ότι η σελίδα σου είναι Ελληνική, μιας και μπορεί να είναι είτε Σουηδική είτε Κινέζικη είτε Ουγκαντιανή. Το Blog μου (και συγνώμη που το αναφέρω πάλι) παιδευτικά πολύ να μου το βγάζει στα Ελληνικά αποτελέσματα και όχι σε αυτά της Κίνας.

Τώρα εάν αξίζει να πειραματιστείς με ένα τεράστιο site όπως το dpgr.gr (και όχι ένα σκατό όπως το blog μου) για να έχεις 10 Σουηδικές διαφημίσεις παραπάνω, μόνο ο webmastορας του το γνωρίζει.

Figaro
Honorary Member

Μέλος από: 08 Φεβ 2004

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 02 Αυγ 2006 12:45    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παράθεση:
ένα άλλο πρόβλημα του utf-8 είναι ότι θα δυσκολευτείς να πεις στο google ότι η σελίδα σου είναι Ελληνική, μιας και μπορεί να είναι είτε Σουηδική είτε Κινέζικη είτε Ουγκαντιανή.

An einai se domain .GR den tha diskoleftei.
An to domain einai .COM me elliniko content xriazete perissotera links apo .GR domains me ellinika anchor text gia na "peis" pio grigora sti google pws i selida sou einai elliniki.
cordis

ΜήνυμαΣτις: 02 Αυγ 2006 12:47    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δε θα δυσκολευτεί στο "σελίδες από Ελλάδα", αλλά στο "σελίδες γραμμένες στα Ελληνικά ";

Figaro
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 02 Αυγ 2006 12:57    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Oxi, den tha diskoleftei.
To provlima (otan milame gia .COM domains) tha einai pws pleonektima gia tin katataksh sto index tis google.gr tha exoun oi selides se .GR domain.

Later Edit.
Sto "selides apo ellada" enoite pws to .COM domain de tha fanei katholou.
cordis

ΜήνυμαΣτις: 02 Αυγ 2006 14:01    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

κι όμως, αυτήν την στιγμή, το jsclavos.com (και συγνώμη που το αναφέρω) εμφανίζετε και στις δύο επιλογές...

Figaro
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 02 Αυγ 2006 14:45    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Exeis dokimasei na vgaleis to:
κώδικας:
<meta http-equiv="Content-Language" content="el" />

na deis ti ginete ?

Prosopika osa site se .COM exw psaksei kai emfanizonte kai sto search gia "Selides apo Ellada" eixan kati apo ta parakatw sto source tous.
- To charset se 7
- To content language=el
- Den eixan setarismeno charset
Figaro
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 02 Αυγ 2006 14:58    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

orfeo ανέφερε:
cordis δεν νομίζω ότι είναι σωστό να συγκρίνεις το blog σου με το dpgr.gr.
Δεν το λέω φυσικά για να το υποτιμήσω. Ένα blog έτσι και αλλιώς είναι πολύ πιθανό να μην έχει όρους και theme το οποίο να τραβάει διαφήμιση.
Πιστεύω ότι με utf θα μπορέσεις Dr να δεις διαφήμιση της Canon X8788 στο review σου για την ίδια Canon, κάτι που πιστεύω ότι τώρα δεν βλέπεις.

Sto blog omos (wordpress), otan mpenei kapio keimeno, aftomata alazei to page title (me vash to titlo tou keimenou), yparxei ena <h2> sto title kai poli perisotero unique content se sxesi me tis ipolipes selides tou idiou blog + mod_rewrite.

Sto dpgr.gr, den iparxei oute optimized URL, oute title, oute kapio heading mesa sto content + oti to kainourio (ana selida) content einai poli ftwxo

An kaneis sigkrisi ena blog me to dpgr.gr ... to blog (pistevw) exei poli perisoteres pithanotites na vgalei kales diafimiseis - arkei to keimeno na einai "commercial".
cordis

ΜήνυμαΣτις: 03 Αυγ 2006 12:01    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Figaro ανέφερε:
Exeis dokimasei na vgaleis to:
κώδικας:
<meta http-equiv="Content-Language" content="el" />

na deis ti ginete ?

Έχουμε ξεφύγει τελείως, αλλά νομίζω ότι είναι χρήσιμα πράγματα. Πριν βάλω αυτό με είχε για Κινέζο... μόνο έτσι κατάφερα να "καταλάβει" ότι είμαι Γρεκός. Οπότε αν το βγάλω θα ξαναγίνω Κινέζος!

Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 4 από 5 [71 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Internet Marketing και Διαφήμιση » Διαφημίσεις στις σελίδες μας » Google AdSense
Τώρα είναι 06 Δεκ 2016 07:43 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites