freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

αναδρομικά ΠΑΓΙΑ ISDN...

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 2 από 3 [34 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: isdn Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
Sheena
Honorary Member

Μέλος από: 06 Σεπ 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 20 Ιουλ 2006 10:41    Θέμα:
Περιγραφή θέματος: τόκοι υπερημερίας
Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cordis ανέφερε:
Και αν έχετε αντιληφθεί είναι η μόνη επιχειρήσει κοινής ωφελείας που σου βάζει τόκους υπερημερίας εάν καθυστερήσεις έστω και μια ημέρα να πληρώσεις τον λογαριασμό. Πράγμα που ούτε η Vodafone, που είναι ιδιωτική, δεν κάνει. Μόνο ο ΟΤΕ και οι πιστωτικές κάρτες...

Αμ, εδώ είναι το θέμα cordis. Αρπάζομαι της ευκαιρίας περί τόκους υπερημερίας και σας λέω ένα παρόμοπιο συμβάν.

Εξοφλούσα τους λογαριασμούς του ΟΤΕ σε ένα Προπατζίδικο κοντά στο σπίτι μου τις 2 προτελευταίες φορές και μου έβαζαν στον λογαριασμό μου τόκους υπερημερίας, ενώ ποτέ δεν έχω αφήσει να εξοφλήσω λογαριασμό τελευταία μέρα ή έστω και με καθυστέρηση.

Στον τελευταίο λογαριασμό πήρα το 134 να μάθω τι είναι οι τόκοι υπερημερίας που είχα στον λογαριασμό μου(δεν ήξερα ως τότε, μια και δεν μου είχε ξανασυμβεί), και την επόμενη το πρωΐ πήγα η ίδια στο κατάστημα του ΟΤΕ να μάθω από κοντά πλέον τι συμβαίνει. Μου είπαν και καλά πώς είχα αργήσει να εξοφλήσω τους 2 προηγούμενους λογαριασμούς μου και γι' αυτό είχα τόκους υπερημερίας. Πλήρωσα εκείνη την ημέρα κανονικά με απόδειξη που πήρα από το κατάστημά τους, μια και δεν είχα αποδείξεις στα χέρια μου για την καθυστέρηση που μου έλεγαν παρά μόνο ο λόγος μου. Επιστρέφοντας το απόγευμα σπίτι από την δουλειά έψαξα τους 2 προηγούμενους λογαριασμούς να δω για απόδειξη από το προπατζίδικο και φυσικά αυτό δεν είχε. Ευτυχώς που σημειώνω σε ένα σημειωματάριο πότε κάνω τι. Κατάλαβα από αυτό πως το προπατζίδικο καθυστερούσε να στείλει στον ΟΤΕ τα αποκόμματα των πληρωμένων λογαριασμών που είχε. Τουλάχιστον εκεί κετέληξα.

Στο εξής θα πηγαίνω να εξοφλώ στο κατάστημα του ΟΤΕ τους λογαριασμούς μου και ας είναι μακριά από το σπίτι μου και καθυστερώ λίγο το πρωΐ να φτάσω στην δουλειά.

Ελπίζω να μην ξέφυγα από το θέμα......

Καλή τύχη στον Greek_Manager!!

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 490
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 20 Ιουλ 2006 11:26    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Θα δεις ότι ακόμα κι αν πληρώσεις τον λογαριασμό σου την επόμενη φορά έγκαιρα οι τόκοι υπερημερίας θα συνεχίσουν να υπάρχουν... Γιατί ο τρόπος που τοκίζονται είναι αρκετά παράξενος... Το "κόλπο" για να σταματήσουν να υπάρχουν είναι στον επόμενο λογαριασμό που θα πληρώσεις έγκαιρα να βάλεις λίγα παραπάνω απ' ότι σου ζητάνε (πχ 1 με 2 ευρώ) ώστε να εξαλειφθεί το "χρέος" που σου έχουν καταγεγραμμένο...

supernet
Honorary Member

Μέλος από: 22 Μαρ 2001
Περιοχή: Thessaloniki
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 20 Ιουλ 2006 15:20    Θέμα:
Περιγραφή θέματος: τόκοι υπερημερίας
Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

[quote="Sheena28"]
cordis ανέφερε:
Στο εξής θα πηγαίνω να εξοφλώ στο κατάστημα του ΟΤΕ τους λογαριασμούς μου και ας είναι μακριά από το σπίτι μου και καθυστερώ λίγο το πρωΐ να φτάσω στην δουλειά.

Πληρώνω μέσω web banking και χω το κεφάλι μου ήσυχο.

Αυτό που είπες... "το προπατζίδικο καθυστερούσε να στείλει στον ΟΤΕ τα αποκόμματα" μεταφράζετε σε "καθυστερούν να πληρώσουν τον ΟΤΕ". Μου χε τύχει και μένα τέτοια περίπτωση. Καθυστερούσε ο προποτζής 1 βδομάδα ολόκληρη Ξέρωντας ότι στις 15 μέρες κόβουν τη σύνδεση. Το τι μπινελίκι άκουσε, δεν λέγεται.

Μέλος από: 21 Οκτ 2002
Νέα: 1

Περιοχή: Back to Greece
View users profile Send email to user Visit posters website
blog flickr picasa facebook linkedin twitter 
friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 20 Ιουλ 2006 20:52    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

H καταγγελία έχει σταλεί σε ΕΕΤΤ και ΓΓ Καταναλωτή, καταρχήν περιμένω να δω πρώτη αντίδραση από αυτούς (έστω ότι την έλαβαν)

supernet
Honorary Member

Μέλος από: 22 Μαρ 2001
Περιοχή: Thessaloniki
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 20 Ιουλ 2006 21:28    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Στείλε και στο ΙΝ.ΚΑ. Έχει νομικό τμήμα. Δικηγόρος, 1 η 2 φορές την εβδομάδα βρίσκεται στα γραφεία του ΙΝ.ΚΑ. και όποιος θέλει καλεί ή πηγαίνει από εκεί προκειμένου να πάρει συμβουλές.

210.9577877 έως 9.

Οι νομικοί σύμβουλοι του ΙΝΚΑ ενημερώνουν τους καταναλωτές για την Εθνική και Ευρωπαϊκή νομοθεσία σχετικά με την Προστασία του Καταναλωτή. Επιπλέον παρέχουν νομική υποστήριξη στους καταναλωτές σχετικά με την επίλυση διαφορών μέσω φιλικού διακανονισμού και ενημέρωση για τα δικαιώματά τους και την πρόσβαση στη δικαιοσύνη και ασκούν προς όφελος των καταναλωτών συλλογικές αγωγές.

http://www.inka.org.gr

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 21 Ιουλ 2006 10:52    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cordis ανέφερε:
Θα δεις ότι ακόμα κι αν πληρώσεις τον λογαριασμό σου την επόμενη φορά έγκαιρα οι τόκοι υπερημερίας θα συνεχίσουν να υπάρχουν... Γιατί ο τρόπος που τοκίζονται είναι αρκετά παράξενος... Το "κόλπο" για να σταματήσουν να υπάρχουν είναι στον επόμενο λογαριασμό που θα πληρώσεις έγκαιρα να βάλεις λίγα παραπάνω απ' ότι σου ζητάνε (πχ 1 με 2 ευρώ) ώστε να εξαλειφθεί το "χρέος" που σου έχουν καταγεγραμμένο...

Αυτό ήταν τους δύο προηγούμενους λογαριασμούς. Ευτυχώς εχθές που ήρθε ο νέος δεν είχε τόκους υπερημερίας!

Κατα τα άλλα αναμένουμε τα νέα από τον Greek_Manager... Εύχομαι να βγάλει γρήγορα άκρη.....!!

greek_manager
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 01 Αυγ 2006 01:10    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Σήμερα έλαβα μέσω κλασσικού ταχυδρομείου, αντίγραφο της κοινοποίησης από την ΓΓ Καταναλωτή προς τον ΟΤΕ με ημξερομηνία 21 Ιουλίου, με την οποία ζητούν να λάβει θέση μέσα σε 10 εργάσιμες.
Από ΕΕΤΤ δεν έχω πάρει τπτ ακόμα.

Sheena
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 01 Αυγ 2006 10:01    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

greek_manager ανέφερε:
Σήμερα έλαβα μέσω κλασσικού ταχυδρομείου, αντίγραφο της κοινοποίησης από την ΓΓ Καταναλωτή προς τον ΟΤΕ με ημξερομηνία 21 Ιουλίου, με την οποία ζητούν να λάβει θέση μέσα σε 10 εργάσιμες.
Από ΕΕΤΤ δεν έχω πάρει τπτ ακόμα.

Α, να δούμε τι θα κάνουν στον ΟΤΕ...... Εύχομαι, να σου πάνε όλα καλά, greek_manager!

greek_manager
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 22 Αυγ 2006 10:11    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μέσα στο 15νθήμερο των διακοπών μου έλαβα 2 επιστολές από ΟΤΕ. Μία που έλεγε ότι θα εξεταστεί το ζήτημά μου και μετά μια 2η που έλεγε ότι εξετάστηκε και ότι σύμφωνα με μια παράγραφο του αστικού κώδικα που θα την αναφέρω όταν πάω σπίτι, οι αναδρομικές οφειλές δεν παραγράφονται αλλά πληρώνονται όποτε τις ανακαλύψουν. Το καλό από αυτήν την ιστορία είναι ότι μου απάντησαν για το ποιο ειναι το χρονικό διάστημα που με χρεώνουν. Είναι από όταν (πριν 3 χρόνια) είχα κάνει αναβάθμιση της γραμμής μου σε ISDN. Το κακό είναι ότι τα αναδρομικά δεν ήταν όλα αυτά που πλήρωσα, αλλά υπάρχει και ενα μικρότερο υπόλοιπο που θα χρεωθεί σε επόμενο λογαριασμό. Ο επόμενος λογαριασμός ήρθε, αλλά αναδρομικά δεν έχει.

Συμπέρασμα (άλλη μια φορά): στην Ελλάδα είναι να μην σου κάτσει.

KGP
Honorary Member

Μέλος από: 18 Ιουλ 2002
Περιοχή: Mr Wonderful
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 22 Αυγ 2006 14:29    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

pigene ston sinigoro tou politi kai zita tous kai esi antisticha na pliroseis opote.....anakalipseis oti echeis lefta

Sheena
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 25 Αυγ 2006 01:08    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εμ, τι άλλο θα έλεγαν από τον ΟΤΕ.... Να τα πάρουν θέλουν μόνο και κοιτάνε με ποιό τρόπο..... Μην τους αφήνεις έτσι..... Κινήσου όσο μπορείς πιο έξυπνα να βγάλεις άκρη!

Εύχομαι ό,τι καλύτερο!

greek_manager
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 25 Αυγ 2006 02:04    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δεν υπάρχουν και πολλά που μπορεί να κάνει κανείς πλέον, δυστυχώς.
Βεβαίως, προσφέρθηκαν να κάνουμε διακανονισμό στο ποσό, να το δώσω σε δόσεις. Βέβαια εγώ το ποσό, τους ανέφερα και στην επιστολή ότι το έχω ήδη πληρώσει. Δείγμα πόσο προσοχή μου έδωσαν σε όσα τους έγραφα. Default απάντηση ήταν, έχουν και άλλοι το ίδιο πράγμα πάθει και προφανώς δεν ήμουν η πρώτη επιστολή που στείλανε ToolTimes at work

Sheena
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 25 Αυγ 2006 12:26    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Τα χρήματα να πάρουν θέλουν μόνο και από εκεί και πέρα τι τους λέει ο καθένας προφανώς τον γράφουν..... Χάθηκε λίγη ανθρωπιά;; Που ζούμε;; Αλλά δημόσιος οργανισμός είναι και μάλιστα έχει και το μονοπώλιο!..... Αχ, τελικά μαζεύουμε εμπειρίες και μαθαίνουμε, έστω και από τα στραβά και άδικα...... Τι να πω πια... Καλή τύχη σε όλους μας!!

KGP
Honorary Member

Μέλος από: 18 Ιουλ 2002
Περιοχή: Mr Wonderful
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 25 Αυγ 2006 16:29    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ta idia kanoun kai oi antagonistes tou sheena -ase pou echo ksanapei oti den einai dimosios organismos....-

Sheena
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 25 Αυγ 2006 19:34    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

KGP ανέφερε:
ta idia kanoun kai oi antagonistes tou sheena -ase pou echo ksanapei oti den einai dimosios organismos....-

Ποιοί είναι οι ανταγωνιστές τους;; Και πώς δεν είναι δημόσιος οργανισμός;; Τεκμηριώσου...

Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 2 από 3 [34 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Τώρα είναι 30 Μαρ 2017 12:49 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites