freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Flood με 1190 SMS: κόλλημα του δικτύου ή της συσκευής;

Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » Internet, πλοήγηση, συνδέσεις και τηλεφωνία » Κινητή & Σταθερή Τηλεφωνία
Moderators:  Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [5 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: sms Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
astral_cyborg

Μέλος από: 01 Μαη 2006
Περιοχή: Πετρούπολη
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 20 Ιουλ 2006 14:17    Θέμα: Flood με 1190 SMS: κόλλημα του δικτύου ή της συσκευής; Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλησπέρα.

Η μητέρα μου διαθέτει ένα κινητό τηλέφωνο, το Nokia 3410. Είναι αρκετά παλιό, αλλά συνεχίζει να δουλεύει κανονικά. Η συσκευή είναι με σύνδεση στο δίκτυο της Q Telecom.

Ένα βράδυ, έστειλε ένα SMS σε έναν γνωστό. Της ήρθε αναφορά ότι το μήνυμα παραδόθηκε επιτυχώς. Μετά από αυτό, άρχισε να λαμβάνει συνέχεια αναφορές αποτυχίας αποστολής μηνύματος. Παρ'όλα αυτά, ο παραλήπτης, όπως ο ίδιος είπε, λάμβανε το ίδιο SMS συνέχεια για τρεις συνεχόμενες ημέρες. Σκεφτήκαμε ότι θα ήταν κάποιο πρόβλημα στο δίκτυο, αφού οι αναφορές έλεγαν ότι το μήνυμα απέτυχε να σταλθεί.

Δυστυχώς, όταν ήρθε ο λογαριασμός, τα μηνύματα αυτά είχαν χρεωθεί κανονικά και ο αριθμός τους ήταν στα 1190 SMS. Επικοινωνήσαμε με την Q και ζήτησαν να στείλουμε fax, όπου να αναγράφεται με λεπτομέρειες η κατάσταση του προβλήματος. Έτσι κι έγινε.

Μετά από μερικές ημέρες, επικοινώνησε μια υπάλληλος από το τμήμα τεχνικής υποστήριξης και ρώταγε εάν ο παραλήπτης, όταν ελάμβανε τα SMS βρισκόταν εντός ή εκτός Ελλάδας. Απαντήσαμε ότι ήταν εντός. Μετά από λίγες ημέρες, επικοινώνησαν πάλι μαζί μας και είπαν ότι εξετάσαν το πρόβλημα και συμπέραναν ότι δεν οφείλεται στο δίκτυό τους, αλλά στην τηλεφωνική συσκευή και να πηγαίναμε να την αναβαθμίσουμε.

Πήγα στο πλησιέστερο κατάστημα της Nokia και τους εξήγησα την κατάσταση. Ο τεχνικός που ήταν εκεί, μου είπε ότι κάτι τέτοιο δεν έχει ακούσει να έχει ξαναγίνει και μου έλεγε ότι δεν πρέπει να οφείλεται στην συσκευή, αλλά σε κάποιο πιθανό προσωρινό πρόβλημα του δικτύου της Q. Μου είπε βέβαια, εάν θέλω, να την αφήσω την συσκευή για αναβάθμιση, αλλά αυτό θα κόστιζε 15 ευρώ.

Την συσκευή δεν την άφησα ακόμα για αναβάθμιση. Το θέμα είναι ότι δεν είχε ξαναγίνει κάτι τέτοιο με αυτή τη συσκευή (ούτε με καμιά άλλη) και μάλιστα μετά από εκείνη την φορά, αφού τελείωσε η λήψη όλων των αναφορών από τα SMS, δεν παρουσιάστηκε ξανά κανένα πρόβλημα. Επίσης, πάνω στην ίδια συσκευή έχουμε χρησιμοποιήσει παλιότερα και συνδέσεις από άλλες εταιρίες (Cosmote και Tim) κι αυτές χωρίς προβήματα.

Δεν ξέρω εάν το παραπάνω περιστατικό οφείλεται στο δίκτυο της εταιρίας. Χρησιμοποιώ κι εγώ και ένα ακόμα μέλος της οικογένειας σύνδεση στην Q και δεν έχει εμφανιστεί ποτέ και σε κανέναν άλλον παρόμοιο περιστατικό. Επίσης, δεν ξέρω εάν έφταιγε και η συσκευή, αφού και να είχε κολλήσει για κάποιο λόγο εκείνη τη στιγμή και να έστειλε όντως τόσα πολλά SMS, θα έπρεπε τουλάχιστον να λάμβανε αναφορές επιτυχούς παράδοσης των μηνυμάτων κι όχι αποτυχίας.

Παρακαλώ, όποιος έχει καμιά ιδέα πάνω σε αυτό το ζήτημα, ας την προτείνει. Προς το παρόν δεν έχω πληρώσει το λογαριασμό, δεν έχω κάνει αναβάθμιση στην τηλεφωνική συσκευή και δεν έχω επικοινωνήσει ακόμα με κανέναν μετά από την επίσκεψή μου σε εκείνο το τοπικό κατάστημα της Nokia. Ευχαριστώ.
EneMe
Super Moderator

Μέλος από: 09 Ιουλ 2002
Βοηθήματα: 10
Νέα: 11

Περιοχή: Στα όρη, στα άγρια βουνά, μέσα στα κοσμικά χιόνια!
View users profile Visit posters website
blog deviantART twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 20 Ιουλ 2006 20:35    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Να κάνεις αναβάθμιση, δεν είναι και τόσο ακριβή διαδικασία...
Από την άλλη ρώτα και το ΙΝ.ΚΑ...

Super Moderator

Μέλος από: 17 Ιαν 2004
Βοηθήματα: 1
Νέα: 3

Περιοχή: σ'άλλη διάσταση
View users profile Visit posters website
flickr facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 22 Ιουλ 2006 18:28    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αμφιβάλλω ότι φταίει η συσκευή, γτ το έχω πάθει κι εγώ αυτό, αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό, με συσκευή όχι Nokia (ήταν ή Ericsson ή Samsung ή SE). Εμένα απλά το έστειλε 4 φορές, και δεν μου ήρθε καμία αναφορά (απλά μου είπανε, "το κατάλαβα δε χρειάζεται να το στείλεις 4 φορές")

Μέλος από: 26 Ιουλ 2004
Περιοχή: Heraklion
View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 28 Ιουλ 2006 01:34    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

einai apo ta paraksena pou simvainoun me ta kinita!!!
ti na pei kaneis... kai ego exo mia gnosti pou kathe minima pou mou stelnei erhetai 2 i kai 3 fores akribws to idio!!! (oeo?!?!?!)

Right now, as you read this,
7 Million people are having SEX!
And you're on the computer!
omg...you must be a psycho....
Asmodeus

Μέλος από: 08 Οκτ 2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 20 Δεκ 2006 19:59    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Έχει συμβεί σε όλους μας κάτι τέτοιο. Δυστυχώς κανείς δεν το έχει ψάξει όπως εσύ γιατί (ευτυχώς) δεν στάλθηκαν τόσα μηνύματα αλλά σταμάτησε στα 2-3.

Εγώ πιστεύω πως είναι κάποιο πρόβλημα του εκάστοτε δικτύου (bug) το οποίο εφόσον δεν αναφέρεται συχνά από τους πελάτες δεν το ψάχνουν ούτε οι εταιρείες.

Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » Internet, πλοήγηση, συνδέσεις και τηλεφωνία » Κινητή & Σταθερή Τηλεφωνία
Τώρα είναι 05 Δεκ 2016 06:26 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites