freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Αυξήσεις στην κινητή τηλεφωνία από 1/10/06

Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » Internet, πλοήγηση, συνδέσεις και τηλεφωνία » Κινητή & Σταθερή Τηλεφωνία
Moderators:  Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [12 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: τηλεφωνια Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
supernet
Honorary Member

Μέλος από: 22 Μαρ 2001
Περιοχή: Thessaloniki
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 28 Ιουλ 2006 02:20    Θέμα: Αυξήσεις στην κινητή τηλεφωνία από 1/10/06 Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δεν ξέρω αν το πήρατε πρέφα. Διαβάστε:::::::::::

Κατατέθηκε ΧΘΕΣ στη Βουλή το σχέδιο νόμoυ: «Οργάνωση συστήματος ελέγχου για τη διασφάλιση της χρηστής δημοσιονομικής διαχείρισης του κρατικού υπολογισμού και των εκτός του κρατικού προϋπολογισμού φορέων και φορολογικές ρυθμίσεις».

To περιβόητο Άρθρο 30 αυτού του σχεδίου, λέει τα εξής:

Τέλη συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας

1. Το δεύτερο εδάφιο της παραγράφου 1 του άρθρου 12 του ν. 2579/1998 (Α 31) αντικαθίσταται ως εξής:

«Το τέλος αυτό υπολογίζεται προ του φόρου προστιθέμενης αξίας για κάθε μηνιαίο λογαριασμό κάθε σύνδεσης και ορίζεται ως εξής:

Για μηνιαίο λογαριασμό μέχρι 30 Ευρώ 2 Ευρώ

Για μηνιαίο λογαριασμό πάνω από 30 Ευρώ και μέχρι 60 Ευρώ 5 Ευρώ

Για μηνιαίο λογαριασμό πάνω από 60 Ευρώ και μέχρι 120 Ευρώ 8 Ευρώ

Για μηνιαίο λογαριασμό πάνω από 120 Ευρώ και μέχρι 240 Ευρώ 15 Ευρώ

Για μηνιαίο λογαριασμό πάνω από 240 Ευρώ 25 Ευρώ

2. Η ισχύς της προηγούμενης παραγράφου αρχίζει από την 1η Οκτωβρίου 2006 και καταλαμβάνει λογαριασμούς που εκδίδονται από την ημερομηνία αυτή και μετά.

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 28 Ιουλ 2006 02:35    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Kαι μετά την είδηση, ας κάνω και το σχόλιο μου:

Κατ'αρχάς να πω, ότι τελικά τα καλοκαίρια περνάνε οι νόμοι πολύ πιο εύκολα! Ε?

Εάν αναλογιστείτε ότι αυτό το χαράτσι μπαίνει προ φόρου, μπορείτε να καταλάβετε ότι η επιβάρυνση είναι πραγματικά μεγαλύτερη. Βέβαια, δεν συζητάμε ότι εδώ έχουμε φόρο επί τον φόρο. Καλό ε!

Τώρα για τις αυξήσεις τι να πω? Ότι ουσιαστικά θα την πληρώσουν αυτοί που κάνουν μεγάλους λογαριασμούς? Και τι εστί "μεγάλος λογαριασμός"? Ο καθένας μας γνωρίζει τα περιθώρια του και για τον καθένα μας... ο μηνιαίος λογαριασμός δεν είναι και το πιο ευχάριστο που θέλει να θυμάται.

Βρίσκομαι σε ένα μεταβατικό στάδιο. Πριν λίγο καιρό είχα κάνει χρήση της φορητότητας και πήρα έναν αριθμό (με συμβόλαιο) από ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ και το πήγα σε ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΕΤΑΙΡΙΑ (σε καρτοκινητό). Ήμουν έτοιμος να ζητήσω να μετατραπεί σε συμβόλαιο. Αλλά τελικά, το σκέφτομαι πάρα πολύ σοβαρά να μείνω στην καρτοκινητή, μετά από όλα αυτά. Και ξέρετε γιατί?

1) Γιατί, διαπίστωσα ότι όσο ήμουν με το συμβόλαιο (πακέτο 240 λεπτών τον μήνα) έκανα αλόγιστη χρήση και μερικές φορές ξεπερνούσα ακόμα και τα 240 λεπτά. Ενώ τώρα με το καρτοκινητό έχω περιορίσει αρκετά τη χρήση του. Και επικοινωνώ πραγματικά όταν θέλω να ε π ι κ ο ι ν ω ν ή σ ω !

2) Γιατί, δεν πάμε καθόλου καλά! Θα μας πιουν το αίμα... και γω δεν είμαι αιμοδότης. Η μία αύξηση πίσω από την άλλη. Μάλλον θεωρούν το κινητό, είδος πολυτελείας. Ας το γυρίσουμε όλοι σε καρτοκινητό να δούμε τι θα σκαρφιστούν. Φόρο επί του καρτοκινητού??? Διόλου απίθανο.

3) Γιατί αυτοί μας βάλανε στο tripaki & αυτοί θα μας βγάλουν από αυτό!

Άντε καλό (υπόλοιπο) καλοκαίρι Και μη χειρότερα να λέμε.

Μέλος από: 16 Νοε 2003
Βοηθήματα: 1
Νέα: 15

Περιοχή: Athens
View users profile Send email to user Visit posters website
blog cv portfolio deviantART flickr picasa 
myspace facebook linkedin hi5 sync twitter 
friendfeed deviantART digg del.icio.us skype 
ΜήνυμαΣτις: 28 Ιουλ 2006 11:26    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

μηπως μια λυση ειναι να παρουν ολοι καρτοκινητα ??

εχει φτασει να ειναι φτηνοτερα σε καποιες περιπτωσεις μιας και δεν εχουν εξοδα διαχειρησης λογαριασμου και δουλευουν αυτοματα ??

λεω μηπως ???

εγω ολα τα κινητα που εχω ειναι καρτες

παραδειγμα με 7,5 ευρω μιλαω με την γυναικα μου και τον γιο μου απο 500 λεπτα τον καθενα σε ενα μηνα μεσα

και τονισαν οτι αυτο δεν θα επιρεασει τα καρτοκινητα

στις καρδιές μας

Μέλος από: 23 Ιουν 2003
Βοηθήματα: 6
Νέα: 1

Περιοχή: Far away
View users profile
blog deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 28 Ιουλ 2006 11:45    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Και με ποιο δικαίωμα περνάει αυτή η αύξηση????

Δηλαδή εγώ θα πληρώνω 96 € Παραπάνω τον χρόνο και με το ΦΠΑ 115 €???????

Είμαστε καλά ρε??? ToolTimes at work

Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 28 Ιουλ 2006 12:08    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

το δικαιωμα που τους εδωσες εσυ και εγω να μας Πηδανε επι 4 χρονια καθως τους ψηφισαμε στις εκλογες

supernet ανέφερε:
Kαι μετά την είδηση, ας κάνω και το σχόλιο μου:

Κατ'αρχάς να πω, ότι τελικά τα καλοκαίρια περνάνε οι νόμοι πολύ πιο εύκολα! Ε?

νομιζω οτι δεν ειναι νομος αλλα υπουργικη αποφαση και δεν χρειαζετε να περασει απο την βουλη

στις καρδιές μας

View users profile
blog deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 28 Ιουλ 2006 12:10    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δυστυχώς δεν ψήφισα στις προηγούμενες εκλογές, αλλά έτσι και αλλιώς έχω την τάση να "μαυρίζω"

Καλά, τα πήρα πολύ άσχημα με αυτό το ζήτημα. Μα δεν υπάρχει ούτε μια σοβαρή πρόφαση! ToolTimes at work

Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 28 Ιουλ 2006 12:17    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παράθεση:
Αντιδρούν οι εταιρείες

Πρόκειται για πρωτοφανή «κεφαλικό φόρο», που δεν έχει προηγούμενο, αλλά και στην έκταση αυτή δεν εφαρμόζεται σε καμιά άλλη χώρα-μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης, λένε οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας TIM, Vodafone, CosmOTE και Q-Telecom.

Όπως επισημαίνουν οι εκπρόσωποί τους, «για το χαράτσι αυτό» δεν κλήθηκε κανένας τους σε διαβούλευση, ώστε να διατυπωθούν οι θέσεις των εταιρειών.

«H κυβέρνηση επέλεξε τον τέλειο αιφνιδιασμό ενός κλάδου που συμβάλει τα μέγιστα στην οικονομία, τόσο από πλευράς επενδύσεων και απασχόλησης όσο και από πλευράς φορολογικών εσόδων», ανέφερε χαρακτηριστικά στα «NEA» στέλεχος της εταιρείας TIM.

Πλήγμα στα προγράμματα

Στους συνδρομητές με συμβόλαιο συγκαταλέγονται απλοί πελάτες, εταιρείες και επιχειρήσεις, για τους οποίους το κινητό τηλέφωνο είναι εργαλείο δουλειάς. Τους πελάτες αυτούς, που οι εταιρείες «επιβραβεύουν» με ειδικά προγράμματα και δωρεάν χρόνο ομιλίας ώστε να μιλούν περισσότερο, έρχεται τώρα το Δημόσιο να τους «τσεκουρώσει» βάζοντάς τους επιπλέον φόρους, τονίζει στέλεχος της CosmOTE.

Οι εταιρείες - προσθέτει το ίδιο στέλεχος - θα πρέπει πλέον να αντιμετωπίσουν νομικά το «χαράτσι» αυτό, καθώς ουσιαστικά το Δημόσιο με τις παρεμβάσεις του προκαλεί προβλήματα στην ίδια τη λειτουργία της αγοράς κινητής τηλεφωνίας.

Κι αυτό καθώς υπάρχει πλέον το ενδεχόμενο κάποιοι συνδρομητές με συμβόλαιο, λόγω της φοροεπιδρομής του Δημοσίου, να καταργήσουν τις συνδέσεις με συμβόλαιο (πράγμα που θα στοιχίσει στις εταιρείες) και να στραφούν στην καρτοκινητή τηλεφωνία, της οποίας οι αποδόσεις είναι μικρότερες για τις εταιρείες.

http://www.tanea.gr/print_article.php?e=A&f=18599&m=N09&aa=1

Με την Άδεια Αναδημοσίευσης που μου έχει παραχωρηθεί από την εφημερίδα ΤΑ ΝΕΑ

Honorary Member

Μέλος από: 06 Σεπ 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 28 Ιουλ 2006 15:10    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

supernet ανέφερε:

3) Γιατί αυτοί μας βάλανε στο tripaki & αυτοί θα μας βγάλουν από αυτό!

Ποιό τριπάκι;; Να έχουμε κινητό;; Αυτό είναι καθαρά απόφαση του καθενός μας να κάνει χρήση ή όχι του κινητού! Ξέρω άτομα που από τότε που κυκλοφόρησαν τα κινητά στην Ελλάδα μέχρι σήμερα δεν έχουν και αυτό από καθαρή επιλογή τους.

Και παιδιά μη αρχίζουμε για το ποιους ψηφίσαμε ή όχι, δεν έχει νόημα....

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...
supernet
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 28 Ιουλ 2006 16:03    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

fiskilis ανέφερε:
νομιζω οτι δεν ειναι νομος αλλα υπουργικη αποφαση και δεν χρειαζετε να περασει απο την βουλη

Just an arrow? Νομοσχέδιο είναι και κατατέθηκε στη Βουλή

View users profile
blog deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 09 Οκτ 2006 23:17    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Άκουσα ότι τώρα ξεκίνησαν οι αυξήσεις..

Εχει δεί κανείς διαφορα? Εγώ έτσι και αλλιώς το πληρώνω μέσω τράπεζας (όχι πιστώτικής) και έχω χάσει την μπάλα

Μέλος από: 17 Νοε 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 10 Οκτ 2006 00:45    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

κατσε να ερθει ο επομενος κ βλεπουμε.
παντως ουτε με καρτες συμφερει.Γιατι πχ to whatsup που αναφερθηκε πρεπει ολοι να εχουνε για να ισχυει η χρεωση.Δεν εχουν ολοι ομως.κ.ο
michaeldim

Μέλος από: 24 Μαρ 2003

Περιοχή: Bugibba, Malta
blog cv portfolio facebook linkedin twitter 
deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 27 Οκτ 2006 01:37    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

όταν επιστέψω στην Ελλάδα θα κρατήσω τον αριθμό που έχω στο εξωτερικό. Μπορεί να είναι φτηνότερο το roaming...

Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [12 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » Internet, πλοήγηση, συνδέσεις και τηλεφωνία » Κινητή & Σταθερή Τηλεφωνία
Τώρα είναι 09 Δεκ 2016 02:03 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites