freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Χρόνια πολλά αγαπημένο μου PC

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 2 [29 Μηνύματα]       Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  1, 2 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 478
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 12 Αυγ 2006 11:40    Θέμα: Χρόνια πολλά αγαπημένο μου PC Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Σαν σήμερα και πριν από 25 χρόνια, ναι τόσα λίγα, η IBM παρουσίαζε τον πρώτο προσωπικό υπολογιστή και εγκαινίαζε αυτήν την τεράστια και παγκόσμια αγορά των προσωπικών υπολογιστών.

Υπολογίζετε ότι έχουν πολωθεί πάνω από 1.6 δισεκατομμύρια PC με εφαλτήριο εκείνη την ημέρα, στις 12 Αυγούστου του 1981, που η IBM έβγαλε στην αγορά το πρώτο της PC με κόστος κτίσης γύρο στα 1.565 δολάρια.

Το μοντέλο 5150 της IBM έγραψε ιστορία ως η πρώτη ηλεκτρονική συσκευή που έφερνε στο σπίτι ή στο γραφείο πραγματική επεξεργαστική ισχύ την στιγμή που οι υπερυπολογιστές της εποχής χρειάζονταν ένα ολόκληρο κτήριο για να στεγασθούν. Ο υπολογιστής αυτός ήταν εφοδιασμένος με μικροεπεξεργαστή της Intel που περίεχε 40KB ROM και 16KB μνήμη χρήσης.

Αυτό το άρθρο το εκδίδω από την παραλία μέσω του φορητού μου HP - Intel Pentium Mobile με 1GB RAM και κάνοντας χρήση μιας 3G κάρτας κινητής τηλεφωνίας. Κάνεις δεν αμφιβάλει ότι στα επόμενα 25 χρόνια οι υπολογιστές που θα υπάρχουν θα φαντάζουν ως τέρατα συγκρινόμενοι με τους δικούς μας.

Πηγή: http://www.electricnews.net/news.html?code=9765917
Υπενθύμιση από KGP

LightForce
WebDev Moderator

Μέλος από: 13 Απρ 2003
Περιοχή: Μοσχάτο
ΜήνυμαΣτις: 12 Αυγ 2006 14:25    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αυτό εδώ είναι ο 5150, τον έχω προλάβει και έχω δουλέψει πάνω του !

Στις 12 Αυγούστου του 1981 η IBM έβγαλε στην αγορά το πρώτο της PC με κόστος γύρο στα 1.565 δολάρια.
2.5 χρόνια αργότερα αγόρασα έναν home computer Commodore-64 (απο την Ολλανδία παρακαλώ) 64 KB RAM περίπου 40000 δρχ (ήταν αρκετά λεφτά τότε)
Eίχα ξεκινήσει όμως πιο πρίν με έναν Texas Instuments TI99/4A ενός φίλου μου.
PC αγόρασα αργότερα, ήταν ένα Ικαρος 286.

Εχουμε πολλά ακόμα να δούμε στα χρόνια που θάρθουν.
KGP
Honorary Member

Μέλος από: 18 Ιουλ 2002
Περιοχή: Mr Wonderful
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Αυγ 2006 16:31    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

pou thimithikes ton ikaro....

Ps re si webmastora pia ipenthimi...gia na mou to metafraseis se ellinikous charaktires sto estila hahahahahahahaha

fiskilis
Honorary Member

Μέλος από: 16 Νοε 2003
Βοηθήματα: 1
Νέα: 15

Περιοχή: Athens
View users profile Send email to user Visit posters website
blog cv portfolio deviantART flickr picasa 
myspace facebook linkedin hi5 sync twitter 
friendfeed deviantART digg del.icio.us skype 
ΜήνυμαΣτις: 12 Αυγ 2006 21:50    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

εμενα αυτος ηταν ο πρωτος υπολογιστης πριν 22 χρονια

μετα περασα σε spectrum αυτον με τις γομες και μετα σε amstrad 6128

επεισης το 1984 δουλεψα γιακαιρο στην συναρμολογηση του πρωτου greek pc της Gigatronics

Μέλος από: 25 Απρ 2006
Περιοχή: localhost
linkedin 
ΜήνυμαΣτις: 13 Αυγ 2006 01:24    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

respect!!
ArchangelX
Honorary Member

Μέλος από: 24 Μαρ 2004
Βοηθήματα: 6
Νέα: 5
Templates: 5

Περιοχή: 7ος Ουρανός
blog deviantART flickr facebook twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 13 Αυγ 2006 13:52    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Α ρε περήφανα γηρατιά...

Εγω το πρωτο pc Που έπιασα ήταν ένα quest. Νομίζω οτι ήταν ένα 286 αλλα δεν ειμαι σίγουρος. Μιλάμε για χρονιά 1994. Δεν ήταν δικό μου αλλα των εργαστηρίων του λυκείου. Απ ότι θυμάμαι δεν ειχε σκληρό δίσκο αλλα δουλευαμε με τις μεγάλες δισκέτες.

Το πρώτο δικό μου pc ήταν ένα 386 το οποίο το έχω ακόμα και ειναι σε άριστη κατασταση. Σε καμία 20αριά χρόνια ίσως και να πάρει αξία...

Μέλος από: 06 Μαρ 2001
Περιοχή: XALANDRI
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 13 Αυγ 2006 18:57    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Σας ριχνω! Εμενα ο πρωτος μου υπολογιστης ηταν ο sinclair zx80, το 1982 αν θυμαμαι καλα αυτο με την κασετα που εκανε θορυβο υπερτροφικου κουνουπιου οταν φορτωνε τα παιγνιδακια

ΥΣ. Α ρε εποχες!!!
pbarbalias

Μέλος από: 02 Νοε 2005

ΜήνυμαΣτις: 21 Αυγ 2006 21:34    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αχ τι μου θυμήσατε τώρα..
Το 1986 που αγόρασα τον Commodore 64.
Με εξωτερικό disk drive αλλά και tape drive.
Χώρια τα joysticks που χάλαγα κάθε χρόνο...

Ο περήφανος C-64 λειτουργεί ακόμα μια χαρά.
Ακόμα θυμάμαι τις πρώτες μου δοκιμές με την ενσωματωμένη BASIC.

Και το ξύλο που ρίχναμε με τους κατόχους amstrad και spectrum...
Megistos

Μέλος από: 14 Ιουν 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 09 Σεπ 2006 14:28    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Έλα partner! Κι εγώ γμστα...
C64 τα Χριστούγεννα του '85! Το εξωτερικό disk drive ήταν ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ (και στο μέγεθος κεντρικής μονάδας πλέον!
LOAD"...",8,1 - Θρησκεία!

Εεε από 'κει κόλλησα... Amiga, Schneider (8086 νομίζω), Tulip 286, ένα Mac ΙΙ για πολύ λίγο, 486 DX2, και το '96 P133,32MB,3.2GB (700.000 δρχ.)
Πώς περνάν' τα χρόνια!

Μέλος από: 02 Νοε 2005

ΜήνυμαΣτις: 11 Σεπ 2006 02:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ela re dude!
Ki esy C-64? Oraios!
Ti magiko mixanaki itan ki auto...

Apo ekei kai pera mas vgike to ladi..
386DX, 486-50mhz, 486-133, P133,
P2-350, P3-700Celeron, P3-1000,
IBM Laptop P3-600,
kai perysi Laptop Acer P4-1,5Centrino
kai P4-3.0Ghz 64bit..

Ante na paroume kana Dual Core fetos..

Poli pc echei pesei mou fainetai.. Katarameni douleia,
pou tha paei, den tha to paro to XBOX?
LightForce
WebDev Moderator

ΜήνυμαΣτις: 11 Σεπ 2006 22:55    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Όλοι οι commodorάκηδες εδώ μαζευτήκανε !
Τι φοβερές μάχες με Spectrum και Amstrad users.
Και μετέπειτα με Amigades, Atari ST και Acorn Archimedes (ειδικά για τον τελευταίο όταν βγήκε τα ..χρειάστηκα)

Πάντως ήμουν κάτοχος και των τριών 8-bit μηχανημάτων και τουλάχιστον στα παιχνίδια ο Commodore δεν είχε ποτέ πραγματικό αντίπαλο.

Επίσης (τώρα θα σας κουφάνω) ήμουν κάτοχος των παρακάτω:
BBC Electron
Commodore 128D
Amstrad 464,6128
Spectrum +2 (με το ενσωματωμένο κασετόφωνο)
Sinclair QL (με microdrive)
Amiga 500/500+/600/1200/2000
Schneider Euro PC
Atari 520 ST, 1040 STE

και πολλά άλλα...
misato

Μέλος από: 13 Μαη 2006
Περιοχή: Tokyo 3
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Σεπ 2006 09:25    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Παναγιά μου!!! Εδώ κρατάτε μπαστουνάκι!!!!! Παππούδια

Μέλος από: 28 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 2
Νέα: 1

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Σεπ 2006 15:37    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Commodore64 είχα και εγώ!

Αλλά ήμουν πολύ πιτσιρικάς για να το χρησιμοποιώ για τίποτα χρήσιμο...

Summer Games, Pac Man, Hotwheels κλπ ήταν τα παιχνίδια που ήξερα να φορτώνω

Μέλος από: 07 Φεβ 2005
Βοηθήματα: 11
Νέα: 16

Περιοχή: Μεσολόγγι έως το 2017
View users profile Send email to user Visit posters website
facebook linkedin twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 24 Σεπ 2006 17:29    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εγω αν και νέος ο πρώτος υπολογιστής που είχα ήταν ένας Atari 520ST με CPU ίδια με αυτή των τότε Mac.( Motorola 68000 - 8MHz ) και το τεράστιο ποσο μνήμης της τάξεος των ... 512KB!!!
Αυτό το πράμα βγήκε 4 μηνες πριν γενιθώ εγώ(1985 ιανουάριο) και εγω το απέκτησα το ... 1991!!
Μετα από 2χρόνια πήρα εναν 80386DX 40MHz με 8MB RAM Και σκλιρο για την εποχή του αρκετά μεγάλο.(212ΜΒ) και βέβαιη CPU ΄ηταν AMD αλλά δυστιχώς χωρις μαθηματικο συνεπεξεργαστή το έχω ακόμα (Σε κομάτια όμως):

LightForce
WebDev Moderator

ΜήνυμαΣτις: 25 Σεπ 2006 20:06    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ο 520 ST ήτανε φοβερό μηχάνημα. απο τα αγαπημένα μου μηχανάκια Connor. Ακόμα και την εποχή που πιά είχα περάσει στα pc αγόρασα μια μέρα έναν 1040 STe απο αγγελία, στα τέλη του 90. Μού είχε λείψει.. και ένα μπλουζάκι atari που είχα διαλύθηκε απο τα πολλά πλυσίματα...κατάραμένα windows link to windows...
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 2 [29 Μηνύματα] Σελίδα:  1, 2 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Τώρα είναι 24 Ιαν 2017 09:07 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites