Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

Ας οργανωθούμε..

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Ας οργανωθούμε..

Δημοσίευση από cpulse » 05 Οκτ 2006 18:18

Γεια χαρά σε όλους και όλες..

Με αφορμή μια συζήτηση που έχει να κάνει με τα ελληνικά μέσα μαζικής ενημέρωσης ήθελα πολύ να ξεκινήσει ένας διάλογος για κάποια θέματα που με απασχολούν ως μέλος της ευρύτερης κοινότητας των Ελλήνων κομπιουτεράδων...

Βλέπω πολύ γκρίνια από διάφορους χώρους, μεταξύ αυτών και των υπολογιστών, οτι η Ελλάδα δεν κάνει τίποτα σημαντικό όταν συγκρίνεται με άλλες χώρες. Από την άλλη έχω φίλους και γνωστούς των οποίων η δουλειά είναι απίστευτη σε ποιότητα και έμπνευση. Τις περισσότερες φορές όμως αυτή η δουλεία πάει στα σκουπίδια επειδή δεν γίνεται αντιληπτή από τους ανθρώπους που θα είχαν την θέληση να την χρησιμοποιήσουν. Έτσι ένας φοβερός προγραμματιστής ή ένας φοβερός web designer μένει στην αφάνεια και κατηγορεί το κράτος, ή το οτι είναι στην επαρχεία και είναι εκ των πραγμάτων αδικημένος κι άλλα τέτοια..

Πιστεύω οτι αν τα Ελληνικά μέσα μαζικής ενημέρωσης (τύπος, ραδιόφωνο, τηλεόραση, portals) αφιέρωναν λίγο από τον χώρο τους για να διαφημίζονται εξαίρετες δουλειές από τους τομείς των υπολογιστών θα είχαμε οφέλη όπως:

1. Συνεργασίες
Ένα αστέρι προγραμματιστής που έχει φτιάξει κάτι πολύ χρήσιμο θα μπορούσε να συνεργαστεί με ένα αστέρι designer και να φτιάξουν κάτι που θα είναι διαφήμιση και για τους εαυτούς τους και για την Ελλάδα ως σύνολο. Ή.. ένας γραφίστας ή προγραμματιστής που έχει μια ιδέα και του λύπει η χρηματοδότηση να μπορεί να βρεί σπόνσορα.

2. Πρότυπα στην ποιότητα
Με την ανάδειξη του κορυφαίου βάζουμε πρότυπα ποιότητας. Έτσι ένας επαγγελματίας που αποφασίζει να φτιάξει μια ιστοσελίδα μπορεί να ξέρει τι είναι καλό και τι όχι. Επίσης δεν μπορεί το Χ λαμόγιο να πουλάει ηλίθια πράγματα σε τιμές χρυσού και η βλακεία που τον δέρνει να παρασύρει και τους υπόλοιπους.

3. Πρότυπα σε κοστολογήσεις
Όταν ξέρουμε οτι ο καλός επαγγελματίας ζητάει 100 δραχμές δεν μπορεί ο μέτριος να ζητάει 300. Επίσης ο πελάτης μπορεί να αντιληφθεί οτι αν θέλει μια καλή δουλειά δεν θα πρέπει να ζητάει εξευτελιστικά κοστολόγια.

Οι προτάσεις μου:
Μ' αρέσει η ιδέα των directories από το web (όπως είναι η κατηγορία συζήτησης "Σελίδες που ανακαλύψαμε"), αλλά των εστιασμένων directories. Για παράδειγμα.. top 10 web scripts, top 10 designers, top 10 ο,τιδήποτε. Επίσης νομίζω οτι είναι χρήσιμο να δείξουμε και στα περιοδικά και σε τηλεοπτικούς παραγωγούς οτι το να φωτίζουν τους καλύτερους από εμάς, ωφελεί φυσικά εμάς αλλά κι εκείνοι έχουν θέματα για την δουλειά τους, και ανεβαίνει το επίπεδο συνολικά.

Εγώ από την μεριά μου, έχω μια νέα εταιρία και ετοιμάζω τέτοιες προσπάθειες σε μορφή websites. Αλλά επειδή σε τέτοια πράγματα παίζουν στην μέση λεφτά και δόξα, τέτοιες προσπάθειες πρέπει να είναι πολλές για να εξασφαλίζουμε αντικειμενικότητα. Κάνω αυτή την παρένθεση για να μην επιτρέψω σε κανένα να με βλέπει με μισό μάτι. Ο στόχος μου όμως είναι το συνολικό κέρδος όλων μας, γι αυτό και θα θελα να ακούσω γνώμες, links αν υπάρχουν από ήδη υπάρχουσες προσπάθειες.

Αλέξης

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ας οργανωθούμε..

Δημοσίευση από ThyClub » 07 Οκτ 2006 15:43

Η αρχή πιστεύω θα ήταν αν διάφορα περιοδικά του χώρου εκτός του να ψάχνουν τζάμπα υλικό στα διάφορα φόρα καλό θα ήταν απλά να βάζουν και μια πηγή...

napolg

Ας οργανωθούμε..

Δημοσίευση από napolg » 10 Οκτ 2006 13:27

Para polu kali idea alla i organosi apo ti kserete filoi mou einai to megalo problima tis xoras mas kaka ta psemata.Ama eimastan pio organomenoi san xora (kai den ennoo san deisgn kai web alla genikotera) tha eimastan pantodunamoi autin tin stigmi. thumitheite esto kai ligo tin arxaia ellada me sokrati klp klp pou otan emeis ftiaxname theatra oi alloi mazeuan karudes apo ta dentra

crisav

Ας οργανωθούμε..

Δημοσίευση από crisav » 10 Οκτ 2006 14:05

Όταν εγώ έμπαινα στο Ιντερνετ το 1997-1998 κανείς δεν ήξερε τι είναι αυτό και τι μπορούσε να προσφέρει.
Ξενύχταγαμε μεχρι πρωιας και αναλωμασταν σε συζητήσεις με ουσία.
Αργότερα μαθαμε το ντομέιν σε τζι-αρ και σιγά σιγά μπαίναμε στο χώρο της ελληνικής πληροφόρησης.
Σήμερα , πάνω απο 250 εταιρίες υπάρχουν που προσφερουν ντομέιν και χόστινγκ.

ομως μαθαμε πως, όπως στην ζωή, έτσι και στο ιντερνετ υπάρχουν οι ανώμαλοι που ικανοποιουν τις ανωμαλες ορέξεις τους. (βλ. παιδόφιλοι).
Ταυτόχρονα, ανθρωποι δημιουργούσαν σελίδες με ουσία.
Κι όμως, οι δημοσιογράφοι ΔΕΝ δείχουν μέχρι σήμερα μερικά σάιτ με ουσια αλλα το ότι ο τάδε παιδόφιλος δρούσε μεσω του διαδικτύου διανέμοντας παράνομο υλικό.

Ναι, κύριοι δημοσιογραφίσκοι. επειδή χρησιμοποιουν οι ανωμαλοι το διαδικτυο δεν παει να πει οτι αυτο το μεσο δεν είναι υπέροχο. Το ότι κλεφτες θέλουν να κλεψουν τα στοιχεία πιστωτικών καρτών δεν παει να πει πως ο κόσμος του διαδικτυου δεν προσφερει χρησιμες υπηρεσίες.

Λες και εκτος διαδικτυου οι κομπιναδοροι και τα λαμογια δεν δρουν.

Η παραπληροφόρηση του τι είναι αυτο το μέσο το 60% των Ελλήνων ΔΕΝ θα το μάθει ποτέ όσο τα ΜΜΕ παραπληροφορουν το κόσμο.
Ολος ο κόσμος, συγγενεις και φίλοι, όταν μου μιλαμε για το ιντερνετ με ρωτανε για το οτι δεν εμπιστεύονται το ηλεκτρονικο κατάστημα για να μην τους κλέψουν τα στοιχεία της πιστωτικής κάρτας.
Οι πιθανοτητες να κλαπουν αυτα τα στοιχεία είναι 1: 2,5 δις. Μπορεί και παραπάνω.

Ο τομέας Διαδικτυο πρεπει να "καθαριστεί" απο τα ΜΜΕ απο αυτην την πλευρά.
Επειδή ο παιδόφιλος είχε Η/Υ για να κάνει την βρωμοδουλειά του, δεν παει να πει οτι εγω που κανω την δουλειά μου μεσω Η/Υ είμαι παρανομος.
Και η τηλεοραση είναι μέσω πληροφορίας κι όμως δεν έχει κατακριθεί που δείχνει παράνομα πράγματα που και που.
Μπορώ να μιλάω για ωρες ατελειωτες για αυτο το θεμα. Συγγνωμη που είπα τοσα πολλα.

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Ας οργανωθούμε..

Δημοσίευση από cherouvim » 10 Οκτ 2006 17:04

crisav έγραψε:Όταν εγώ έμπαινα στο Ιντερνετ το 1997-1998 κανείς δεν ήξερε τι είναι αυτό και τι μπορούσε να προσφέρει.
Τελικά το 97 ή το 98 μπήκες;

crisav

Ας οργανωθούμε..

Δημοσίευση από crisav » 10 Οκτ 2006 17:35

Τέλη 1997 αρχές 1998. Το ΄97 δεν μετράει. Για 2 μηνες,ε;

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Ας οργανωθούμε..

Δημοσίευση από skeftomilos » 10 Οκτ 2006 20:54

crisav έγραψε:Η παραπληροφόρηση του τι είναι αυτο το μέσο το 60% των Ελλήνων ΔΕΝ θα το μάθει ποτέ όσο τα ΜΜΕ παραπληροφορουν το κόσμο.
Η τηλεόραση είναι ανταγωνιστικό μέσο. Μην περιμένει κανείς υποστήριξη από εκεί, μόνο δυσφήμιση και τρικλοποδιές.
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Ας οργανωθούμε..

Δημοσίευση από cpulse » 11 Οκτ 2006 16:50

skeftomile διαφωνώ συμφωνώντας μαζί σου :p

Όλα είναι ανταγωνιστικά.. απλά νομίζω στην τηλεόραση πρέπει να βρούνε δράμα. Αν δεν έχει κλάμα και sex η ιστορία δεν βγαίνει. Πάλι καλά που υπήρχε εκείνη η εκπομπή στην ΕΤ3 (συγνώμη αλλά δεν θυμάμαι πως την λένε). Ελπίζω πραγματικά να συνεχιστεί και σε αυτή την σεζόν. Και από περιοδικά έχω να μεταφέρω την πληροφορία για το Financial RAM οτι ψάχνει τέτοια πράγματα. Άρα υπάρχουν κάποιες προσπάθειες αλλά και πάλι χρειάζονται περισσότερα.

Εγώ πραγματικά νιώθω αδικημένος ως Έλληνας. Εχω γνωρίσει ταλεντάρες από διάφορους τομείς της επιστήμης. Έχει τύχει να γνωριστώ με ανθρώπους που το κράτος τους έφτυσε στα μούτρα και τις ανακαλύψεις τους να εφαρμόζονται σε άλλες χώρες. Και μετά να πρέπει τα ζώα εμείς να αγοράζουμε τις ανακαλύψεις τους από τις άλλες χώρες τις οποίες να θεωρούμε πρότυπα προς μίμηση.

Στο χέρι μας είναι όμως. Το κράτος μας έχει αποδείξει οτι είναι πουλημένο και αναξιόπιστο. Και έτσι θα συνεχίζει να είναι γιατί οι πραγματικά ικανοί άνθρωποι δεν έχουν κίνητρο να μπουν στην πολιτική όταν βλέπουν τέτοια ζουντούβουλα να διοικούν. Αν θέλουμε άσπρες μέρες πρέπει να τις διεκδικήσουμε μόνοι μας.

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Ας οργανωθούμε..

Δημοσίευση από gaucho » 11 Οκτ 2006 23:23

Sti zwi den asxoloumaste me oti mas aresei panta. Alla me oti aksizei apo apopsi oikonomiki.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες