freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Διασκευές που αγαπήσαμε

Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Μουσική
Moderators:  Super-Moderators, greekbytes
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 2 [16 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: διασκευές Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  1, 2 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
MitsBits

Μέλος από: 26 Σεπ 2006
Βοηθήματα: 1

View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 15 Νοε 2006 15:18    Θέμα: Διασκευές που αγαπήσαμε Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Έχετε ακούσει διασκευή που να ήταν καλύτερη από το original ?
Υπάρχει διασκευή που ακούσατε και δεν πιστεύατε στα αυτιά σας ?
Ξέρετε κομμάτια που έιναν γνωστά από μια διασκευή τους ? (Το "Tainted Love" π.χ.)
Για να ξεκινήσω έχω το "Ace Of Spades" των Motorhead σε country!
Όποιος (rocker) θέλει το mp3 να σφυρίξει να του το στείλω, δε νομίζω πως μπορώ να το ανεβάσω εδώ.
Α, και quiz.
Ποιο είναι το πιο πολυδιασκευασμένο κομμάτι ?
Για ποιο αυτοκίνητο έχουν γραφτεί τα περισσότερα κομμάτια ?

"Paranoia is the belief in a hidden order behind the visible."
MichalisS
Honorary Member

Μέλος από: 03 Ιαν 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 15 Νοε 2006 15:36    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Σε μια συναυλία, πριν λίγες μέρες, άκουσα διασκευή 2 τραγουδιών των "Τερμιτών" από τα Κίτρινα Ποδήλατα και τον Αντώνη Μιτζέλο και ήταν καταπληκτικά!
TRoMoS

Μέλος από: 30 Ιουν 2006
Περιοχή: Απο δώ και πάνω
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 15 Νοε 2006 16:11    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Η διασκευή των Tool στο "No Quarter" των Led Zeppelin.
Απλά απίστευτο Yea!

Μέλος από: 17 Νοε 2003
Βοηθήματα: 8
Νέα: 2
Templates: 3
Scripts: 5

Περιοχή: Hell's Kitchen
portfolio facebook twitter deviantART digg del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 15 Νοε 2006 16:17    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Korn - Word up
takis1985

Μέλος από: 17 Μαη 2001
Περιοχή: lesvos
ΜήνυμαΣτις: 15 Νοε 2006 16:46    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Club tropicana apo tous Wham.To exo se diaskevi me bitato rythmo gyro sta 130 bpm nomizo poly kaliteri apo to authentiko komati , alla kai to authentiko exei tin omorfia tou.
Simera kalos i kakos kathe ligo kai ligaki bgenoun diaskeves palion komation akoma kai diaskevi sti diaskevi kanoun.Einai gnosto pia oti den yparxei ebneush.Yparxei koresmos.Stin Ellada mia poly kali diaskevi einai to komati me titlo "Eisai omorfi" apo tous Stavento.Oi De facto exoun diaskevasi se Rock to paradosiako "Ena palikari 20 xronon" poly kali douleia.Kai opos eipe o filos pio pano gia tis diaskeves pou kanan ta kitrina podilata etsi kai se polla rock-pop-elektro sximata ginontai poly kales live diaskeves kapoies kales eixa akousei stin arxitektoniki apo tous aderfous Milonadaki.Eixan kanei to komati "San Star tou cinema" live remix mazi me to HotStuff kai to Ceri Ceri lady apo Donna Summer kai Modern Talkin andistixa.
Ena komati pou to exo akouseis se poles diaskeves einai to Plastic Dreams - JayD
xyma

Μέλος από: 18 Δεκ 2004

ΜήνυμαΣτις: 15 Νοε 2006 17:07    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

το υπαρχω του καζαντζιδη σε ροκια απο τον πουλικακο.
υπαρχει στην ταινια ο δρακουλας των εξαρχειων
spookyb52

Μέλος από: 23 Ιαν 2002
Βοηθήματα: 26

Περιοχή: Lost in the mansion
ΜήνυμαΣτις: 15 Νοε 2006 22:03    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλές διασκευές που έχω ακούσει και μου έρχονται στο μυαλο τώρα είναι:

Johnny Cash - Hurt (Nine Inch Nails)
Sepultura - Orgasmatron (Motorhead)
Yardbirds - The train Kept a rolling (Johnny Burnette Trio)
Pearl Jam - Let my love open the door (Pete Townshend)
Rage - Tom Sawyer (Rush)
Iggy Pop - Louie Louie (The Kingsmen)
Rainbow - Difficult to cure (Beethoven's ninth)
Ramones - What A Wonderful World (Louis Armstrong)
Body Count - Hey Joe (Jimmy Hendrix)
Monster Magnet - The Right Stuff (Hawkwind)

ΜήνυμαΣτις: 17 Νοε 2006 11:43    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μπράβο ρε Spooky, ωραίες μουσικές. Το cd με τις διασκευές που έχουν κάνει στους Ramones το άκουσες ("We Are A Happy Family. A Tribute To Ramones") ?
Να ακούσεις Tom Waits να τραγουδάει Ramones να ξεφύγεις!
U2 να λένε "Beat On The Brat", super. Είναι και σε προσφορά στο Metropolis.

spookyb52

Μέλος από: 23 Ιαν 2002
Βοηθήματα: 26

Περιοχή: Lost in the mansion
ΜήνυμαΣτις: 17 Νοε 2006 13:19    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Έχω ακούσει μερικές από τις διασκευές αλλά πιστεύω ότι τα τραγούδια των Ramones είναι από μόνα τους όπως πρέπει να είναι. Φυσικά οι διασκευές μας δίνουν την ευκαιρία να δούμε και την άποψη κάποιου άλλου καλλιτέχνη πάνω στο αυθεντικό και ίσως να ανακαλύψουμε πράγματα που δέν είχαμε προσέξει.

Η χειρότερη διασκευή που έχω ακούσει πάντως είναι στο Too drunk to f**** των Dead Kennedys. Θα πρέπει να κλείσουν την ηλίθια σκύλα που το έκανε σε ίδρυμα

Επίσης θα ήθελα να ακούσω μια (πιο σκληρή, όχι metal) διασκευή στο No more heroes από Stranglers

ΜήνυμαΣτις: 17 Νοε 2006 13:43    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το ήξερες ότι ο Biafra των Dead Kennedys είχε έρθει δεύτερος σε ψήφους για την δημαρχία του L.A. ?!? Καλό ε!

Έπεσε στα χέρια μου ένα cd απο ένα τύπο που λέγεται King, είναι γιαπωνέζος με φωνή εντελώς Elvis!!!
'Εχει διασκευές (ωραίο Voodo Child - Hendrix) αλλά το θεόκουφο είναι το Rape Me - Nirvana στα γιαπωνέζικα. Γαμοοοοοοοοοοοοο!

Οι Stranglers πάντως στο Ρόδον το τελευταίο Σ/K παίξανε τέλεια με το νέο τραγουδιστή, αρκετά σκληρά και διασκεύασαν και Doors.
By the way, Body Count στο Ρόδον έιχες δει ? Super duper!

A, και τέλος θέλω να πω πως αν δεν υπήρχαν οι Cramps με τις διασκευές τους σε '50s κομμάτια δεν θα είχα ανακαλύψει εγώ (και η γενιά μου) τον απίστευτο μουσικό πλούτο αυτής της δεκαετίας. Για του λόγου το αληθές ακούστε τις συλλογές της Crypt Records "The Songs The Cramps Tought Us".

Εγώ θέλω να ακούσω ένα (σκληρό, όχι metal) "Love Will Tear Us Apart". Μπορώ ?

GeoStuff
Honorary Member

Μέλος από: 16 Νοε 2005
Βοηθήματα: 9
Νέα: 3

Περιοχή: Στα αλατορυχεία της Ζουαζιλάνδης...
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 17 Νοε 2006 14:18    Θέμα: Re: Διασκευές που αγαπήσαμε Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

MitsBits ανέφερε:

Α, και quiz.
Ποιο είναι το πιο πολυδιασκευασμένο κομμάτι ?
Για ποιο αυτοκίνητο έχουν γραφτεί τα περισσότερα κομμάτια ?

To πιό πολυδιασκευασμένο κομμάτι είναι το Summertime με πάνω από 1000 διασκευές...

Τι κερδίζω????????????

Τώρα για το αυτοκίνητο δεν κατέχω αλλά θα ήθελα να μάθω...

ΜήνυμαΣτις: 17 Νοε 2006 15:53    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Λένε ότι το πιο πολυδιασκευασμένο είναι το "Stand By Me".
Για το αυτοκίνητο είνα πρώτο το Mercedes Benz και με μικρή διαφορά η Cadillac.
Από μοντέλα πρέπει να είναι πρώτο το GTO.
Κερδίζεις τη χαρά της συμετοχής! (...μπρρρρ, κρυάδα!)

ArchangelX
Honorary Member

Μέλος από: 24 Μαρ 2004
Βοηθήματα: 6
Νέα: 5
Templates: 5

Περιοχή: 7ος Ουρανός
blog deviantART flickr facebook twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 17 Νοε 2006 16:13    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

2pac - Until The End Of Time (Feat R L From Next)

Ειναι το παλιό "take these broken winds"

Μέλος από: 16 Νοε 2005
Βοηθήματα: 9
Νέα: 3

Περιοχή: Στα αλατορυχεία της Ζουαζιλάνδης...
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 17 Νοε 2006 16:25    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

MitsBits ανέφερε:
Λένε ότι το πιο πολυδιασκευασμένο είναι το "Stand By Me".
Για το αυτοκίνητο είνα πρώτο το Mercedes Benz και με μικρή διαφορά η Cadillac.
Από μοντέλα πρέπει να είναι πρώτο το GTO.
Κερδίζεις τη χαρά της συμετοχής! (...μπρρρρ, κρυάδα!)

Δεν ξέρω τι λένε για το Stand By Me... Δεν το ήξερα καν αυτό που λες...

Εϊχα ακούσει ότι το Summertime είχε μπει στο βιβλίο Guiness ακριβώς για αυτό το λόγο...

http://members.lycos.nl/summertimeweb/

http://www.summertime-collection.com/

κώδικας:
The common opinion is that "Summertime" vies with the Beatles' "Yesterday" as one of the most popular cover songs in popular music, with an estimated 2,500 different versions recorded. However, an even greater number of recordings exist: an international group of collectors of Summertime under the name "The Summertime Connection" knows on November 13rd, 2006 at 08.49 GMT of 13,985 public performances of which 10,903 have been recorded. Of those the group has 6,201 full recordings and about 1,100 samples and incomplete recordings in its collection.

Πηγή: http://en.wikipedia.org/wiki/Summertime_%28song%29

Κουράστικα...

Μέλος από: 01 Ιαν 2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
ΜήνυμαΣτις: 17 Νοε 2006 16:25    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Dust in the Wind από τους SCORPIONS
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 2 [16 Μηνύματα] Σελίδα:  1, 2 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Μουσική
Τώρα είναι 28 Μαρ 2017 23:33 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites