freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

'Ερχεται το Google "Space" ;

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [4 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: googlespace Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα

Θα πρέπει να υπάρχουν όρια στην πρόσβαση του κοινού στην επιστημονική πληροφορία ;
Ναί, πάντα πρέπει να υπάρχουν όρια
12%
 12%  [ 3 ]
'Οχι, η πρόσβαση στην επιστημονική πληροφορία είναι δικαίωμα
84%
 84%  [ 21 ]
Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
4%
 4%  [ 1 ]
Total Votes : 25

ΑποστολέαςΜήνυμα
ALKIVIADES
Honorary Member

Μέλος από: 07 Απρ 2005
Νέα: 71

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 20 Δεκ 2006 04:28    Θέμα: 'Ερχεται το Google "Space" ;
Περιγραφή θέματος: " Space Act Agreement "
Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το Google Earth θα το γνωρίζετε σίγουρα, οι περισσότεροι το έχετε δοκιμάσει ήδη, όμως τι θα λέγατε για την επερχόμενη συνέχεια με στόχο την μεταφορά στις οθόνες των ηλεκτρονικών μας υπολογιστών και τοπίων, τόπων εκτός Γής ;

Αν και ακόμα το όνομα της νέας προσπάθειας προϊόν της συνεργασίας της μεγαλύτερης μηχανής αναζήτησης επί της Γής Google με την NASA (Nasa Ames Research Center) δεν είναι σίγουρο, η ονομασία Google "Space" θα το χαρακτήριζε απόλυτα μίας και όπως ανακοίνωσαν από κοινού εκπρόσωποι των δύο πλευρών την Δευτέρα που μας πέρασε ο στόχος της συνεργασίας είναι σταδιακά η μεταφορά των πιο χρήσιμων πληροφοριών της NASA στο διαδίκτυο . Αρχικά αυτό θα υλοποιηθεί με την πρόβλεψη του καιρού και την απεικόνιση σε πραγματικό χρόνο, ακόμα, με υψηλής ευκρίνειας τρισδιάστατους χάρτες του φεγγαριού και του πλανήτη 'Αρη, σε πραγματικό χρόνο καταγραφή, παρακολούθηση του διεθνούς διαστημικού σταθμού και του space shuttle στο μέλλον .

Βέβαια αυτά όλα θα πάρουν κάποιο χρόνο αλλά η πρόκληση είναι εδώ και όπως δήλωσε ο διοικητής της NASA Μichael Griffin: "Αυτός ο καινοτόμος συνδυασμός της επιστήμης της Πληροφορικής και Διαστημικής επιστήμης θα καταστήσει την εργασία της εξερεύνησης του διαστήματος της NASA προσιτή στον καθένα."

δη η Google παρέχει μερικές πληροφορίες σε συνεργασία με την NASA μέσω των υπηρεσιών της Google Moon και Google Mars αλλά με την συμφωνία της Δευτέρας η συνεργασία γίνεται πλέον εντατική μιας και προβλέπει την κατασκευή ειδικών εγκαταστάσεων(*βλέπε..κατασκευή από την Google κέντρου έρευνας που είχε συμφωνηθεί από το περασμένο έτος κοντά στις εγκαταστάσεις της NASA), συνεργασία και των δύο πλευρών σε πολύπλοκα υπολογιστικά θέματα, εκπαίδευση στελεχών κ.α με πάντα βασικότερο την συνολική πλέον μεταφορά και παροχή της πληροφορίας από την NASA στο ευρύ κοινό .

Η συμφωνία που υπεγράφη φέρει το όνομα " Space Act Agreement " , με τον Eric Schmidt της Google να δηλώνει χαρακτηριστικά: "Είμαστε ιδιαίτερα ευτυχείς που θα έχουμε την ευκαιρία να συνεργαστούμε σε ποικίλες τεχνικές προκλήσεις μέσω της υπογραφής της Space Act Agreement ."

*
Η ανακοίνωση από την επίσημη ιστοσελίδα της NASA .

* Επίσημες σελίδες διαδικτυακών τόπων που αναφέρονται στο άρθρο : Nasa's Ames Research Center | Google Mars | Google Moon

* Σχετικά ηλεκ. άρθρα στον ιστό : Playfuls.com | Stuff.co.nz | News24.com

Μέλος από: 18 Δεκ 2003
Περιοχή: Ελλάς, Κύπρος, Λεμεσός, Κάτω Πολεμίδια
View users profile Send email to user Visit posters website
facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 20 Δεκ 2006 09:37    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ωραία τώρα θα μπόρω επιτέλους να βλέπω το εξοχικό μου στον Άρη από το σπίτι μου.

ipnotistis

Μέλος από: 26 Απρ 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 03 Ιαν 2007 16:37    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Son^Goku ανέφερε:
Ωραία τώρα θα μπόρω επιτέλους να βλέπω το εξοχικό μου στον Άρη από το σπίτι μου.

Και να μην χανεσαι στο δρόμο.. Είπαμε...
21century

Μέλος από: 11 Ιουλ 2002

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 06 Ιαν 2007 19:03    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μαλλον φετος θα δουμε πολλες καινουργιες εφαρμογες και θα τριβουμε τα ματια μας παιδια...

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Η Google μπαίνει και αυτή στην κοινότητα Microsoft .NET 0 cordis 22 Νοε 2016 15:25
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Project Bloks από την Google για να μάθουν τα παιδιά προγραμματισμό. 0 cordis 30 Ιουν 2016 11:52
Google: τα antivirus της Symantec έχουν πολλές ατέλειες. Ενημερώστε τα άμεσα! 0 cordis 29 Ιουν 2016 15:06
Google Developer Agency program, για εταιρείες που χρησιμοποιούν Google APIs 0 cordis 28 Ιουν 2016 15:28
Google free Course: Deep Learning. Taking machine learning to the next level 0 cordis 27 Ιαν 2016 17:25

Τώρα είναι 17 Ιαν 2017 12:58 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites