freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

OLE object... Πως θα εμφανίζεται η εικόνα .jpg που εβαλα???

Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » SQL και SQL Servers (RDBMS) » MS Access
Moderators:  Super-Moderators, WebDev Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [5 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: jpgμαθητέςΕικόναφόρμα Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
majuranus

Μέλος από: 01 Μαρ 2006
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: Veria
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 20 Ιαν 2007 00:56    Θέμα: OLE object... Πως θα εμφανίζεται η εικόνα .jpg που εβαλα???
Περιγραφή θέματος: Πως εμφανίζεται η εικόνα στην φόρμα π.χ αν έχω ένα κατάλογο με μαθητές και
Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Θέλω να βλέπω την φωογραφία κάθε μαθητή με τα στοιχεία του αλλα όταν πηγαίνω στην αντίστοιχη εγγραφή μου εμφανίζει απλά το όνομα του αρχειου. ξέρει κανείς πως γίνεται??? ευχαριστώ

Ειδήσεις από όλη την Ελλάδα
pavlosmanowar

Μέλος από: 10 Αυγ 2003
Περιοχή: Αθήνα
View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 11 Φεβ 2007 16:33    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δοκίμασε τη φωτογραφία να την ανοίξεις και να τη σώσεις πάλι με την ζωγραφική. Σε μένε έτσι έπαιξε.
majuranus

Μέλος από: 01 Μαρ 2006
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: Veria
ΜήνυμαΣτις: 11 Φεβ 2007 20:03    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ευχαριστώ αλλά βρήκα λύση... Η όλη διαδικασία είναι απλή αρκεί να κατέβασεις ένα activeX το οποίο θα εισάγει φωτογραφίες

Ειδήσεις από όλη την Ελλάδα
aterzakis

Μέλος από: 28 Νοε 2007

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 26 Απρ 2008 19:43    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

μήπως μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος γιατί έχω το ίδιο πρόβληματί ακριβώς να κατεβάσω?
kon73
Script Master

Μέλος από: 13 Απρ 2008
Βοηθήματα: 3

ΜήνυμαΣτις: 27 Απρ 2008 03:29    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Φίλε aterzakis καλό Πάσχα και Χριστός Ανέστη.

Να απαντήσω σχετικά με την λύση που έδωσες για ActiveX είναι κάτι που δεν το συνιστώ όχι μόνο εγώ αλλά πολλοί Developers της Access.Ιδίως όταν προσπαθείς να διανέμεις το αρχείο σε άλλους χρήστες και Η/Υ. Θα ήθελα ωστόσο να γνωρίζω ποιο ActiveX έχεις βρει. Τα ActiveX θέλω registration σε κάθε mdb και διαφορετικό Η/Υ που θα τα βάλεις.

Τώρα σχετικά με την εμφάνιση της εικόνας σου που αντί αυτής βλέπεις την διεύθυνση του αρχείου.

Το είδος του πεδίου στο table προφανώς είναι OLE Object. Επομένως Εσύ κάνεις Insert Object Create from files.

1η ΛΥΣΗ :
Αν είχες Access 2000 ή XP που προφανώς δεν φαίνεται να έχεις θα υπήρχε εγκαταστημένο το photo Editor. Έτσι επειδή προφανώς έχεις 2003 ή 2007 Office θα χρειαστεί να ανατρέξεις σε Office 2000 ή XP και να το ξαναεγκαταστήσεις. Έτσι θα έχεις Link με PhotoEditor αντί να βλέπεις το package στο πεδίο OLE Object του πίνακα σου. Η Λύση αυτή έχεις ως αποτέλεσμα να βλέπεις τις φωτογραφίες σου και σε αναφορές-reports.
2η ΛΥΣΗ :
Μετατρέπεις όλες τις φωτογραφίες σου σε bmp και έτσι σίγουρα σου τις εμφανίζει.
3η ΛΥΣΗ :
Δεν χρησιμοποιείς OLE Object αλλά text ως ιδιότητα του πεδίου σου και σ'αυτό εισάγεις path και όνομα αρχείου και στην Φόρμα σου αντί για text box bound με το πεδίο OLE Object βάζεις το αντικείμενο Image και την ιδιότητα Picture την αλλάζεις με VBA έχοντας μία συνάρτηση στο Event Current με προβολή της φόρμας σε single με την πλήρη διεύθυνση και το όνομα του αρχείου. (Η πλήρη διεύθυνση και το όνομα του αρχείου εισάγονται με το Application.FileDialog (Αν έχεις Access XP και πάνω ή με Windows link to Windows API για Access 2000). Όσο για το report εκεί τοποθετείς την συνάρτηση στο Detail Print.

Για την 3η ΛΥΣΗ θα εμφανίσω αν θελετε τον κώδικα VBA που χρειάζεται η φόρμα και το report μαζί με File Open (Για επιλογή του αρχείου) το Windows API για Access 2000 καθώς και το Application.FileDialog για Access ΧΡ στο site μου καθότι εδώ θα είναι πολύ μεγάλο το Post μου.

Γενικώς για την 3η ΛΥΣΗ σκέφτομαι να δημιουργήσω ένα Sample mdb το οποίο και θα ανεβάσω για καλύτερη κατανόηση.
kon 73[/img]

Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [5 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » SQL και SQL Servers (RDBMS) » MS Access
Τώρα είναι 23 Ιαν 2017 16:48 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites