Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

Φιμώνουν και το Liantinis.gr

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 13 Φεβ 2007 15:16

cdhyper έγραψε:
patriot έγραψε:δεν είναι άξιο απορίας που συμφωνεί με τον cdhyper ο οποιος δεν έχει καν χριστιανικές ρίζες; Γι' αυτό και ρώτησα...
Διορθώνω: Δεν έχω θρησκευτικές ρίζες, όχι μόνο χριστιανικές. Σημειωτέον ότι μικρός πήγαινα και κατηχητικό και εξαπτέρυγα κράταγα κλπ :lol:
:lol: Σόρρυ λάθος λέξη.

:o :o :o :o Πήγαινες κατηχητικό;;;;; :o :o :o Πω, πω... αυτό θα ήθελα να το δω!!!
Καμιά φωτογραφία έχεις; :kaloe: :lol: :P

Ερώτηση: και τώρα που το σκεφτομαι... Πώς σου ήρθε και κατέληξες στην φιλοσοφία; :o

Όμως ρε.. απίστευτο το πόσο τελείως αντίθετοι άνθρωποι ειμαστε. Όλα ανάποδα τα κάναμε. Πήγαινες στο κατηχητικό και κατέληξες φιλόσοφος. ΔΕΝ πήγαινα κατηχητικό (ούτε καν στην εκκλησία) και ομως κατέληξα χριστιανός... Κοίτα πως τα φέρνει η ζωή.... :-? :question:
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 13 Φεβ 2007 15:25

Ναι αμέ και μέσα στο ιερό περίμενα το Πάσχα να φέρω γύρα τα εξαπτέρυγα με τον επιτάφιο και τακτικά κοινωνούσα και αγία γραφή και ευαγγέλια διάβαζα και ο καλύτερος μαθητής στα θρησκευτικά ήμουν. Ξέρω αρκετές πτυχές του δόγματος. Όντως η ζωή είναι άτιμη.

Πάντως σύμφωνα με τον Νίτσε ακολούθησα φυσιολογική πορεία: Τα στάδια της ζωής του ανθρώπου κατά τον Νίτσε είναι: στην αρχή καμήλα, στην πορεία λιοντάρι και στο τέλος μικρό παιδί. Τότε ήμουν καμήλα (φορτονόμουν τα βάρη του δόγματος) μέτα έγινα λιοντάρι και τα αποτίναξα και στο τέλος θα γίνω μικρό παιδί καλώς εχόντων των πραγμάτων :)
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 13 Φεβ 2007 15:42

patriot έγραψε:
cdhyper έγραψε:
patriot έγραψε:δεν είναι άξιο απορίας που συμφωνεί με τον cdhyper ο οποιος δεν έχει καν χριστιανικές ρίζες; Γι' αυτό και ρώτησα...
Διορθώνω: Δεν έχω θρησκευτικές ρίζες, όχι μόνο χριστιανικές. Σημειωτέον ότι μικρός πήγαινα και κατηχητικό και εξαπτέρυγα κράταγα κλπ :lol:
:lol: Σόρρυ λάθος λέξη.

:o :o :o :o Πήγαινες κατηχητικό;;;;; :o :o :o Πω, πω... αυτό θα ήθελα να το δω!!!
Καμιά φωτογραφία έχεις; :kaloe: :lol: :P
siga more kai ego pigena... kai sto telos... ante na min po...

re sinepithete kamia ekseliksi iparchei?
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 13 Φεβ 2007 16:04

Θα ενημερώσω για τις εξελίξεις όταν έχουμε νεότερα.

Άβαταρ μέλους
JavaS

Δημοσίευση από JavaS » 13 Φεβ 2007 16:06

cdhyper έγραψε:
JavaS έγραψε: Τέσπα, είπα εξ΄αρχής, εγώ είμαι ρηχός, η μόνη φιλοσοφία που αντιλαμβάνομαι είναι αυτή του χρήματος! :-)
Επομένως δεν πιστεύω να περιμένεις σοβαρή απάντηση στα όσα γράφεις.
Αναλόγως αν θεωρείς σοβαρά τα όσα λέει/διδάσκει ο "δάσκαλος"!

Μία απορία να καταλάβω για πιο λόγο τον έχετε "αγιοποιήσει" την έχω, αλλά να καταλάβω το "δόγμα" του δεν το έχω, για τον απλό λόγο ότι προτιμώ να πατάω στο σήμερα και στο εδώ και όχι στο κάποτε και στο ίσως!

Αλλά κάπως έτσι αντιλαμβάνομαι τη φιλοσοφία, γιατί πές μου ποιός κάθετε να φιλοσοφήσει όταν έχει να πληρώσει λογαριασμούς, να μεγαλώσει τα παιδιά του, να παρευρεθεί σε κοινωνικές υποχρεώσεις και να δουλέψει 12 με 18 ώρες την ημέρα;!

Για μένα η απορία μου είναι η εξής: "Τι το σημαντικό έχει κάνει ο συγκεκριμένος εκτός από το να παρατήσει την οικογένιά του και να πάει στα βουνά να πεθάνει, για να αξίζει να γίνεται ολόκληρη κουβέντα γύρω από το όνομά του;!" Και εμείς εδώ στη πόλη έχουμε ένα "τρελό" που πετάει φοβερές ατάκες, δεν δέχεται ελεημοσύνες, μένει στα βουνά και έχει πάντα έναν καλό λόγο για όλους και που κάποτε (λέει ο μύθος της πόλης) ήταν μορφωμένος και καλοβαλμένος (αλλά μία νεαρά του έκλεψε τη καρδιά και το μυαλό - πάντα σύμφωνα με το μύθο της πόλης), αλλά δεν έχει φτιάξει κανείς site για αυτόν, ούτε ασχολείται -έστω- η espresso μαζί του! Και αυτός από άποψη έχει πάρει τα βουνά!

Πάντως βλέπω στη κουβέντα ότι έχετε πιάσει και τα θρησκευτικά δόγματα και πολύ γουστάρω! Ποιές είναι οι πλευρές;! Χριστιανοί και Δωδεκαθειστές;! Να πάρω θέση! :-)
en telh, PHP kai agios o theos.. ASP kai agia MS :P dialegeis kai perneis :P

Άβαταρ μέλους
JavaS

Δημοσίευση από JavaS » 13 Φεβ 2007 16:11

patriot έγραψε:Όμως ρε.. απίστευτο το πόσο τελείως αντίθετοι άνθρωποι ειμαστε. Όλα ανάποδα τα κάναμε. Πήγαινες στο κατηχητικό και κατέληξες φιλόσοφος. ΔΕΝ πήγαινα κατηχητικό (ούτε καν στην εκκλησία) και ομως κατέληξα χριστιανός... Κοίτα πως τα φέρνει η ζωή.... :-? :question:
Και εγώ που δεν πήγα ούτε κατηχητικό, ούτε ήμουνα φιλόσοφος και συνεχίζω να βγάζω καντήλες όταν βλέπω εκκλησία και παραμένω πεζός, είμαι αντίθετος και από τους δύο σας;! :-)

Βρε παναθεμά με! Κανένα ενδιαφέρον δεν απέκτησα; Καμία "εσωτερική παρόρμηση να ανακαλύψω τα βαθύτερα θεμέλια του είναι μου, να ενδοσκοπήσω στο ψυχικό μου κόσμο και να λύσω το αιώνιο ερώτημα - ποιός είμαι, πού βρίσκομαι, πού πάω";!

Βρε γαμώ τη πεζότητά μου! Εξελίχθηκα σε ΓΝΗΣΙΟ ΕΛΛΗΝΑ ΨΗΦΟΦΟΡΟ!!!!! ΩΙΜΕΕΕΕΕ!!!!

:) :) :) :) :) :) :) :)

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 13 Φεβ 2007 16:14

JavaS εξακολουθείς και κάνεις χαβαλέ, οπότε δεν περιμένεις και πάλι σοβαρή απάντηση.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 13 Φεβ 2007 17:22

patriot έγραψε:
δεν καταλαβαίνω την αναφορά σου στον Fiskilis...
Να... ο fiskilis είχε αναφέρει κάποτε ότι είναι χριστιανός με κεφαλαίο "Χ". Ποιο πάνω όμως σε ένα ουσιαστικά υβριστικό κατά του χριστιανισμού ποστ συμφώνησε βάζοντας το σχετικά αντίστοιχο emoticon ---> :shhh: . Ουσιαστικά δηλ συμφωνούσε με το συγκεκριμένο ποστ. Δεν είναι περίεργο;
δεν νομίζω ότι έχει αναφέρει κάτι τέτοιο, αλλά κι έτσι να είναι τα emoticons που χρησιμοποίησε πιο πολύ σαν απορία μου έκαναν και όχι ότι ήταν συγκαταβατικά.. γι' αυτό και η ερώτησή μου.. ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
JavaS

Δημοσίευση από JavaS » 13 Φεβ 2007 17:25

cdhyper έγραψε:JavaS εξακολουθείς και κάνεις χαβαλέ, οπότε δεν περιμένεις και πάλι σοβαρή απάντηση.
Πράγματι κάνω χαβαλέ, αλλά περιμένω σοβαρή απάντηση (όχι βεβαίως στο χαβαλέ). Απάντησέ μου σοβαρά και θα κόψω το χαβαλέ μαχαίρι!

Άβαταρ μέλους
dthebest

Δημοσίευση από dthebest » 13 Φεβ 2007 18:05

Πιστέυω οτι πρέπει να εκφραστεί και μια αλλη αποψη απο καποιον που δεν ξερει για τι ακριβώς λέτε ....
ρε παιδιά , μήπως δεν του εκανε τη δουλειά ? και ετσι εκείνος το έριξε στη φιλοσοφία ? και τώρα παει να μαζέψει τα απλυτα αφου το καταλαβαν όλοι μεσα απο τα αποσπάσματα ?

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 13 Φεβ 2007 19:03

Ρε σεις μην το κάνουμε espresso, αρκετά έχει γίνει ήδη. Αν θέλετε να μιλήσουμε για τον Λιαντίνη, ή ανοίχτε άλλη θεματική, ή ελάτε στα filosofia.gr / liantinis.gr

Άβαταρ μέλους
karnesi

Δημοσίευση από karnesi » 13 Φεβ 2007 22:08

pantos prepei na omologiso oti proti fora blepo toso humor se forum.
orea.

oso gai ton liantini nomizo ekane tin arxi kai ego etoimazome siga siga alla afoy grapsoi prota ta apomnhmoneymata moy na meinei kati. :brushteeth:

Άβαταρ μέλους
JavaS

Δημοσίευση από JavaS » 13 Φεβ 2007 23:02

karnesi έγραψε:oso gai ton liantini nomizo ekane tin arxi kai ego etoimazome siga siga alla afoy grapsoi prota ta apomnhmoneymata moy na meinei kati. :brushteeth:
Να συννενοηθούμε τα βουνά που θα πάμε, μην έχουμε μπερδέματα!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

@cdhyper: Εγώ πάντως ακόμα περιμένω σοβαρή απάντηση, όποτε θές σε αυτό το topic ή σε άλλο, γιατί πραγματικά με ενδιαφέρει να μάθω τί το ιδιαίτερο είχε αυτός ο άνθρωπος.

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 13 Φεβ 2007 23:59

Έβλεπε τα πάντα διαφορετικά από το "διαφορετικά" που τα βλέπει ο καθένας μας...

Dominos

Δημοσίευση από Dominos » 14 Φεβ 2007 08:57

cdhyper έγραψε:Ρε σεις μην το κάνουμε espresso, αρκετά έχει γίνει ήδη. Αν θέλετε να μιλήσουμε για τον Λιαντίνη, ή ανοίχτε άλλη θεματική, ή ελάτε στα filosofia.gr / liantinis.gr
Νομίζω ότι με τις ταμπέλες που φέρεις σε κάθε σου post, ΔΕΝ μου φαίνεσαι και πολύ αντικειμενικός.

λ.χ επισκέφτηκα το "filosofia.gr" και διαπίστωσα μια σχετική αντικειμενικότητα για το συγκεκριμένο καθηγητή. Απογοήτευσή και ερωτηματικά από τα γραφόμενα στο ομώνυμο site του καθηγητή "liantinis.gr" - να πω θρησκοληψία από τη μια και μανιοκαταθλιπτοκή αντίδραση από τη άλλη με κάτι κατεβατά "σεντονάτα" που δεν νομίζω ότι τα διαβάζει κανείς - μάλλον γράφουν για να γράφουν.

Στη συνέχεια με αναζήτηση πήγα για περισσότερα στο "EPTική υποκουλτούρα" άρθρο στα "ΝΕΑ" της δημοσιογράφου Πόπης Διαμαντάκου με θέμα : "Συνονθύλευμα μυστικιστικών αφελειών και αβάσιμων ισχυρισμών περί της «φιλοσοφικής αξίας» μιας αυτοκτονίας σκηνοθετημένης για να κατασκευάσει «μύθο» "

Ένα απόσπασμα του άρθρου "Το ντοκιμαντέρ της ET1, ένα συνονθύλευμα μυστικισμού επιπέδου λαϊκών αναγνωσμάτων και σοφιστειών περί ζωής και θανάτου, που μπέρδευε απόψεις του καθηγητή από διδασκαλίες του και ερμηνείες από οπαδούς του, τον παρουσίαζε τουλάχιστον σαν προφήτη μιας νέας θρησκείας. Ένα είδος γκουρού με πνευματικές δυνάμεις, τις οποίες υποτίθεται είχε τελειοποιήσει. Θύμιζε όλο αυτό εκπομπές της Δρούζα για τη «δύναμη του πνεύματος». Οι διάφοροι μάλιστα «μάρτυρες» της «θρησκείας» Λιαντίνη, οι οποίοι υποστήριζαν εξωφρενικές αρλούμπες, όπως ότι «δεν πρόκειται περί θανάτου, αλλά περί ανάληψης στους ουρανούς» και ότι δεν ήταν «αυτοχειρία» ο θάνατός του, αλλά «αυτοθυσία», παρουσιάζονταν χωρίς να αναγράφεται στην οθόνη ούτε το όνομά τους, ούτε η ιδιότητά τους. Ποια η εγκυρότητά τους; Άγνωστο. Πρόσθεταν μάλιστα προς επίρρωσιν των απίθανων αυτών ισχυρισμών που αποθέωναν τον αυτόχειρα και ειδικώς επιλεγμένα αποσπάσματα από παραδόσεις του, με φράσεις όπως «αν θέλεις να ζήσεις πρέπει να είσαι έτοιμος για τον θάνατο», που είχε χρησιμοποιήσει ο Φρόυντ παραφράζοντας τους Ρωμαίους. Οι τηλεθεατές βρέθηκαν να παρακολουθούν ένα είδος προσηλυτισμού στις απόλυτες και αναντίρρητες αξίες μιας θρησκείας της αυτοχειρίας, η οποία μάλιστα παρουσιαζόταν ως απόδειξη υψηλής πνευματικής ποιότητας του αυτόχειρα."

Για λόγους οικονομίας postάρισα ένα μικρό μέρος, αξίζει να το διαβάσεις ολόκληρο και να μου πεις την άποψη σου.

http://ta-nea.dolnet.gr/print_article.p ... m=P43&aa=1

Βέβαια θα μου πεις ΕΡΤ είναι αυτή με Δρούζα, UFOλογίες, κουτόχορτο και frapeλιά.

Το να υμνούμε και τις αυτοκτονίες πάει πολύ δεν νομίζεις.

Έτσι τα βλέπω τα πράγματα - μπορεί να κάνω και λάθος.

ΥΣ. αν βάλεις στο ψαχτήρι "γκουρού αυτοκτονίας" θα δεις και θα φρίξεις - δεν έχει νόημα να τα postάρω και αυτά σέβομαι τους συμφορουμίστες μας.
"Η εμπιστοσύνη είναι απαραίτητη στις ανθρώπινες σχέσεις. Συχνά οι άνθρωποι ζημιώνονται από τις υποψίες τους, παρά από τις 'απιστίες' των άλλων".[Franz Kafka]

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες