freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

«O Νικ Μάρβελ και ο Πόλεμος με το Θηρίο»

Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Λογοτεχνία, Βιβλία & Κόμικς
Moderators:  Super-Moderators, cdhyper
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 8 από 10 [145 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: βιβλίοπόλεμος Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, ..., 6, 7, 8, 9, 10 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
ksarm

Μέλος από: 22 Μαη 2007

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 08 Ιαν 2009 10:47    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το πρώτο βιβλίο Χάρι Πότερ η συγγραφέας δήλωσε πως το απέρριψαν πολλοί εκδότες και τελικά αυτή πήρε 2500 λίρες αγγλίας με target group τα παιδιά 9-11 ετών. Επίσης πήρε 100 χιλιάδες δολλάρια για τα πνευματικά δικαιώματα της Αμερικής και στην συνέχεια πήγε στην Πορτογαλία για να.. δουλέψει ως δασκάλα Αγγλικών!!! Από τα παραπάνω συμπεραίνει εύκολα κάποιος πως μια αποτυχημένη (μέχρι τότε) συγγραφέα δεν θα την διάλεγαν να γράψει ένα βιβλίο που μετά θα το έκαναν ταινία. Απλώς "έκατσε" έτσι το σκηνικό και το βιβλίο μοσχοπούλησε επειδή ήταν καλό ως βιβλίο, έβγαλε και το δεύτερο βιβλίο που είχε μεγάλη ανάλυση του ψυχικού κόσμου και των συναισθημάτων του πρωταγωνιστή και έδεσε το γλυκό.

Τώρα αν ο Νικολάκης Μάρβελ θα καταφέρει να κάνει τα παιδάκια να περιμένουν στις ουρές των βιβλιοπωλείων, πολύ χλωμό το βλέπω....
lefterian

Μέλος από: 21 Νοε 2008
Περιοχή: NeverLand
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 08 Ιαν 2009 11:26    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Στην αρχή μπορεί να ήταν έτσι. Μετά όμως;

Εννοείται και δε θα δημιουργήσει ουρές ο Μάρβελ (να φανταστείς ούτε εγώ το έχω διαβάσει), αλλά αυτό δεν είναι πάντα κριτήριο για το πόσο καλή δουλειά είναι (το οποίο, αφού δεν το έχω διαβάσει, δεν το ξέρω).

βασικά πρέπει να πούμε ότι εφόσον ο Μάρβελ προσεύχεται σε έναν συγκεκριμένο Θεό, αυτό δείχνει, ότι σε πρώτη φάση αναφέρεται στα παιδιά του χριστιανικού κόσμου.

τώρα μπορούν να ειπωθούν και μερικά άλλα...

πρώτον, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πειράζει τόσο η προσευχή σε ένα μυθηστόρημα. αν κάποιος μελετήσει τα λαϊκά παραμύθια της Ελλάδας αλλά και της Γερμανίας (των αδελφών Γκριμ, τα λεγόμενα)-αναφέρω αυτά γιατί αυτά 'κυκλοφορούν' περισσότερο στην Ελλάδα- θα δει ότι είναι γεμάτα προσευχές στο Θεό. και προφανώς θα ήταν, αφού είναι λαϊκά και εκφράζουν το λαϊκό αίσθημα. Ακόμα και παραμύθια του Άντερσεν να διαβάσετε (την πιστή αγγλική μετάφραση) θα μείνετε έκπληκτοι από τις αναφορές στις προσευχές ηρώων αλλά και από τις αναφορές στη λατρεία (καθολικός ήταν μάλλον). Τώρα, ερχόμενες οι πολυεθνικές να πουλήσουν, διασκευάζουν τα κείμενα, για να μπορεί να τα διαβάζει άνετα και κάποιος μουσαλμάνος ή κάποιος αθεϊστής (οι οποίοι αθεϊστές συνήθως εμφορούνται με μίσος σε τέτοια πράγματα). Αυτό, μπορεί να είναι ανεκτό στα λαϊκά παραμύθια (παρ' όλο που αλειώνουν τον χαρακτήρα τους) αλλά δεν είναι καθόλου ανεκτό στα παραμύθια του Αντερσεν, καθώς του αλλάζει το κείμενό του.

τώρα δεν προλαβαίνω άλλα, ίσως αργότερα...

Μέλος από: 22 Μαη 2007

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 08 Ιαν 2009 15:30    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ΟΚ, καλά τα λες, αλλά η περιγραφή για την υπόθεση του βιβλίου είναι αυτή καθεαυτή προπαγάνδα υπέρ της θρησκείας και εναντίον της μαγείας (μάλιστα περιέχει και ένα ψήγμα ζηλοφθονίας με το δεν έχει ανάγκη από «μαγείες»). Άλλο να βλέπεις την Χάιντι να λέει "Καλέ μου θεούλη, γιάτρεψε τον παππού μου" κι άλλο είναι αυτό που εκλαμβάνω διαβάζοντας την περιγράφη της υπόθεσης για τον Νικ Μάρβελ. Μπορεί να κάνω και λάθος εφόσον δεν διάβασα το βιβλίο, αλλά παραφράζοντας τον cdhyper αυτό το total δεν θα το αγοράσω γιατί δεν μου αρέσει η συσκευασία του, φαίνεται να είναι "κομμένο".
cdhyper
Literature Moderator

Μέλος από: 23 Ιουν 2001
Βοηθήματα: 4
Νέα: 4

Περιοχή: Φωτονερόπετρα
ΜήνυμαΣτις: 08 Ιαν 2009 16:27    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

O Χάρι Πότερ είναι βλακεία (σε σχέση για παράδειγμα με τα αριστουργήματα της Disney) αλλά δεν αποσκοπεί στον προσυλητισμό και την θρησκευτική προπαγάνδα. Τουλάχιστον δεν είναι τόσο επικίνδυνο.

patriot
Honorary Member

Μέλος από: 20 Αυγ 2002
Βοηθήματα: 6

Περιοχή: Σπίτι μου!
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 08 Ιαν 2009 17:28    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ksarm ανέφερε:
cdhyper και patriot μιλάτε για δύο διαφορετικά πράγματα: ο μεν μιλάει για τους παπάδες ως εκφραστές της ορθοδοξίας και ο δε για την ορθοδοξία ως θρησκεία.
Ksarm εγώ και ο cdhyper έχουμε συζητήσει πάρα πολλές φορές. Και από όλες αυτές τις συζητήσεις μόνο ελάχιστες φορές έχουμε φτάσει στο συμπέρασμα που εσύ το ανέφερες με μια μόνο φράση. Οι 9/10 ήταν τύπου "εγώ έχω δίκιο", "όχι εγώ", "όχι εγώ", "εγώ σου είπα" κ.τ.λ.... Τώρα όμως δεν είναι έτσι. Προσπαθώ να τον κάνω να καταλάβει ότι:
1) Οι άλλοι που δεν πιστεύουν αυτό που αγαπάει αυτός δεν είναι ηλίθιοι και ότι είναι προσωπική τους επιλογή.
2) Ότι δεν χρειάζεται να τον ρωτήσουν γι' αυτήν τους την επιλογή (γιατί εκεί καταντήσαμε αφού ξέρουμε ότι κάθε φορά που θα πούμε κάτι το διαφορετικό από αυτόν θα αρχίσει τα σχόλια τύπου 'παπάρες')
3) Ότι άμα αντιπαθεί την θρησκεία να το κάνει για κάτι κακό που έχει η ίδια η θρησκεία, όχι γι' αυτό που νομίζει ότι έχει.

Για το Νο3 αν πας και κοιτάξεις μια κάποια συζήτηση μας, θα δεις ότι δεν θέλει να παραδεχτεί ορισμένα συγκεκριμένα πράγματα. Π.χ δεν θέλει να καταλάβει ότι άλλο πράγμα η θρησκεία (μια κάποια θρησκεία) και άλλο πράγμα η ορθοδοξία. Για να στο αποδείξει ότι έχει δίκιο, σου λέει κάποιο παράδειγμα που έχει στο μυαλό του ότι είναι κακό (αν είναι όντως είναι άλλο θέμα... αλλά ας πούμε ως παράδειγμα ότι είναι) π.χ τότε που είχε πει ότι η θρησκεία κοιμίζει τα μυαλά μιας και λέει "πίστευε και μη ερεύνα" και δεν λαμβάνει υπ' όψην του ότι αυτό το λέει άλλη θρησκεία και όχι η ορθοδοξία. Δηλ η ορθοδοξία φταίει για κάτι που.... δεν έχει!! Το "ερευνάται τα γραφάς" που το λέει ο ίδιος ο Χριστός δεν τον ενδιαφέρει καν. Έχει κολλήσει εκεί, στον Πάπα (οι καθολικοί το λένε αυτό).
Όταν όμως φτάνει σε κάποιο νόημα που δεν μπορεί να ανταπεξέλθει, αλλά ξέρει ότι δεν μπορεί να το διαψεύσει γιατί γνωρίζει ότι είναι αλήθεια, μια αλήθεια τύπου "γιατί φταίει η θρησκεία για τάδε πράγμα αφού δεν θρησκεία δεν το υποστηρίζει αυτό, αλλά ούτε ΚΑΝ το λέει" ή δεν σου δίνει απάντηση καθόλου ή σου αλλάζει θέμα για το τι όμορφος που είναι ο καιρός (π.χ τι ωραία πράγματα που έχει η επιστήμη ενώ η θρησκεία όχι), ή σου λέει καμουφλαρισμένα σε απάντηση σχόλια ενώ στην πραγματικότητα σου πετάει μια μπάλα ονόματι "αλλαγή θέματος" για να φταίς εσύ για την αλλαγή του θέματος. ΟΥΤΕ ΜΙΑ φορά δεν έχει σκεφτεί ότι εγώ ΠΑΝΤΑ "πέφτω" σε αυτήν την παγίδα με την θέληση μου λίγο για να μην τον προσβάλλω αρνούμενος την επιστήμη του, για να του δείξω δηλ ότι τον υπολογίζω πρώτον και δεύτερον για να του δώσω να καταλάβει ότι εγώ δεν πάω κόντρα στην επιστήμη του αλλά στον εγωισμό του που νομίζει το Νο1 και το Νο2.

Μέχρι να τα καταλάβει αυτά εγώ θα του πηγαίνω κόντρα. Εκτός βέβαια αν δεν μου δώσει το δικαίωμα (με κάποια 'παπαριά'). Με δυο λόγια "Μην με βρίζεις, να μην σου βρίζω" είναι το τελικό νόημα cdhyper. Και νομίζω πως είναι δίκαιο.

παράθεση:
ΟΚ, καλά τα λες, αλλά η περιγραφή για την υπόθεση του βιβλίου είναι αυτή καθε αυτή προπαγάνδα υπέρ της θρησκείας και εναντίον της μαγείας (μάλιστα περιέχει και ένα ψήγμα ζηλοφθονίας με το δεν έχει ανάγκη από «μαγείες»). Άλλο να βλέπεις την Χάιντι να λέει "Καλέ μου θεούλη, γιάτρεψε τον παππού μου" κι άλλο είναι αυτό που εκλαμβάνω διαβάζοντας την περιγράφη της υπόθεσης για τον Νικ Μάρβελ.

Προπαγάνδα σημαίνει να είναι ένα πράγμα π.χ μπλε να λες σε όλους ότι είναι γαλάζιο για να κατορθώσεις στο τέλος να κερδίσεις το θαλασσί. Το πετυχαίνεις αυτό στρέφοντας την σκέψη του πλήθους ενάντια σε κάτι (άσχετα αν αυτό το κάτι είναι καλό ή κακό) λέγοντας κάποιες λέξεις, και επαναλαμβάνοντας ξανά και ξανά αυτές τις λέξεις μέχρι να εμπεδωθούν για να κερδίσεις εις βάρος τους. Δεν λες καθαρά και ξάστερα "αυτό και αυτό". Από την στιγμή που το βιβλίο γράφει καθάρα και ξάστερα ότι είναι ορθόδοξο τότε δεν πρόκειται για προπαγάνδα. Και ναι "η Χάιντι" λέει "καλέ μου θεούλη σώσε τον παππού μου" μέσω της ευχής προς τον Ιησού που ΟΠΟΙΟΣ θέλει την πράττει και δεν κάνει ψυχολογικό εκβιασμό όπως οι αστρολόγοι που λένε ότι το τάδε ζώδιο θα περάσει από τον τάδε σημείο του ουρανού άρα εγώ είμαι πολύ τυχερός γιατί θα βρω το χρυσάφι στο τέλος του ουρανίου τόξου, αλλιώς το Φεγγάρι και η Εκλείψη θα πάνε βολτούλα και ξέρω γω τι άλλα πράσινα άλογα που σε κάνουν να χάνεις τα λεφτά σου κατά κύριο λόγο αν όχι και για άλλους ακόμα λόγους. Πίστεψε με προπαγάνδα δεν είναι.

Τώρα αν είναι κατά ή υπέρ της μαγείας, σαφέστατα είναι κατά, όμως δεν την κατηγορεί. Περιγράφει απλά την διαφορετικότητα της ζωής του ήρωα (του Νικ Μάρβελ) με τους ανθρώπους που με κάποιο τρόπο μπλέχτηκαν στην μαγεία. (Π.χ με αυτούς που ασχολούνται με τα ζώδια). Το αν ο αναγνώστης θα αποφασίσει μετά να ακολουθήσει τον τρόπο ζωής του Νικ ή της μαγείας είναι δικό του θέμα. Πουθενά δεν λέει κάτι που να οδηγήσει σε ψυχκό εκβιασμό.

παράθεση:
Μπορεί να κάνω και λάθος εφόσον δεν διάβασα το βιβλίο, αλλά παραφράζοντας τον cdhyper αυτό το total δεν θα το αγοράσω γιατί δεν μου αρέσει η συσκευασία του, φαίνεται να είναι "κομμένο".

Αυτή τουλάχιστον είναι δίκαιη κριτική! Το πέρασες από "εξεταστική επιτροπή" και αποφάσισες.

Last edited by patriot on 11 Ιαν 2009 00:11, edited 1 time in total
patriot
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 08 Ιαν 2009 17:37    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cdhyper ανέφερε:
O Χάρι Πότερ είναι βλακεία (σε σχέση για παράδειγμα με τα αριστουργήματα της Disney) αλλά δεν αποσκοπεί στον προσυλητισμό και την θρησκευτική προπαγάνδα. Τουλάχιστον δεν είναι τόσο επικίνδυνο.

Λάθος κάνεις cdhyper. Κάνει προπαγάνδα υπέρ των Wicca, ή αλλιώς της "εκκλησίας του σατανά" όπως είναι γνωστή.

Όσο για την Disney... πάντα μου άρεσε. Μόνο τώρα τελευταία έμαθα ότι και αυτή με την σειρά της κάνει ύπουλο πόλεμο μέσω των κρυφών (υποσυνείδητων) μηνυμάτων. Σε στιγμές που το μάτι δεν βλέπει αλλά ο εγκέφαλος το συγκρατεί βάζει διαφόρων ειδών μηνύματα (διαφημιστικά, σεξουαλικά κ.τ.λ) στις ταινίες της. Μάλιστα το κάνει πολλά χρόνια τώρα (απλά εγώ το έμαθα πρόσφατα). Και στεναχωρήθηκα γιατί ακόμα και αυτή ξέπεσε. Ούτε το θάρρος να πει τα πράγματα της δεν έχει. Έγινε και αυτή μια ύπουλη εταιρεία στο όνομα του χρήματος.... Κρίμα για μια τόσο σπουδαία εταιρεία....

Literature Moderator

ΜήνυμαΣτις: 08 Ιαν 2009 17:48    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Γιατί λες ότι δεν σου έχω φέρει επιχειρήματα εναντίον της θρησκείας; Πόσες φορές έχω μιλήσει για τα εγκλήματα της θρησκείας; Το κλείσιμο πανεπιστημίων, την καταστροφή του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού, το κυνήγι της επιστήμης, την συνεργασία με τον σουλτάνο τότε και με τη χούντα πρόσφατα, τον αφόρητο και προκλητικό πλουτισμό, την καταδυνάστευση του σχολείου με τους υποχρεωτικούς θεσμούς της (προσευχή, εκκλησιασμός, θρησκευτικά), την απαγόρευση της σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης και την αμαρτία των προγαμιαίων σχέσεων, το αφορολόγητο του Αγίου Όρους και την καταλήστευση της ελληνικής οικονομίας και τα τεράστια ποσά από μαύρα χρήματα που φεύγουν στα παγκάρια και άλλα τόσα, ίσως ακόμη χειρότερα, που έχουν να κάνουν κατά κύριο λόγο με την εκπαίδευση, την οικονομία αλλά και τις διεθνείς σχέσεις.

Δεν τίθεται θέμα περί θρησκείας για μένα. Όταν σταματήσει η συστηματοποίηση στην εκμετάλλευση της ανθρώπινης ανάγκης για λατρεία, μόνο τότε θα έχουμε καλύτερο κόσμο. Όσοι πιστεύετε στην "ελευθερία της ορθοδοξίας" είστε όλοι υποκριτές (αν όχι απατεώνες οι πιο υψηλόβαθμοι) γιατί με υποχρεώνετε και να πληρώνω τους παπάδες μέσω της υψηλής φορολογίας μου και να στέλνω τα παιδιά μου σε ένα σχολείο όπου κυριαρχούν οι θρησκευτικές δοξασίες και οι θρησκευτικές εικόνες σε όλες τις τάξεις.

Αν θέλεις να μην σε κατακρίνω, στείλε μια επιστολή στον αρχιεπίσκοπο και ζήτα να βγάλετε κάρτες μέλους και να βάλετε ταμειακές μηχανές σε όλους τους ναούς. Έτσι και η θρησκεία θα συνεισφέρει στο κοινωνικό σύνολο (όχι μόνο στα λόγια) και ούτε εγώ που δεν πιστεύω σε αυτές τις ανοησίες θα είμαι υποχρεωμένος να σας πληρώνω. Το να σας πληρώνω χωρίς να σας θέλω, το να με έχετε καβαλήσει κανονικότατα και να απαιτείτε από πάνω να σας σέβομαι δείχνει μια προαιώνια θρασύτητα που έχει ριζώσει για τα καλά στην άθλια νεοελλάδα μας.

Αν θέλεις την εκκλησία σου να την πληρώνεις και να βάζεις τα δικά σου παιδιά να προσεύχονται και να στέκονται σούζα στον αγιασμό. Εγώ δεν σου φταίω σε τίποτα. Η μεγαλοσύνη του Χριστού δεν στο δίδαξε αυτό; Σου είπε κανείς να λατρεύεις το θεό σου πάνω στις δικές μου πλάτες; Ή μόνο εσύ έχεις δικαιώματα που είσαι χριστιανός σε αυτή τη χώρα; Εγώ που δεν πιστεύω πουθενά είμαι καταδικασμένος να πληρώνω τους άλλους που πιστεύουν;

cdhyper
Literature Moderator

ΜήνυμαΣτις: 08 Ιαν 2009 18:02    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

BTW Μπορεί να κλειδωθεί το θέμα από τον cordis γιατί είναι λογικό να μην θέλει τέτοιες συζητήσεις σε ένα τεχνολογικό forum αλλά αφενός όταν βλέπω τέτοια θέματα τριγυρνάτε ο Νικ Μαρβελ και οι υπόλοιποι στη γκλίτσα του τσοπάνη και αφετέρου είμαι πάντα εντός θέματος (μην πει κάποιος ότι έχω βγει εκτός, αυτό είναι το θέμα μας).

patriot
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 08 Ιαν 2009 20:11    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Για την πρωτη παράγραφο
Διαφωνώ μαζί σου γιατί ότι τα μισά από όσα λες δεν ανήκουν σε εμάς (στην ορθοδοξία). Από τα τα υπόλοιπα πράγματα που απομένουν τα 9/10 είναι καλά. Κατά την γνώμη μου. Για να κρίνουμε αντικειμενικά όμως να πούμε ότι είναι μόνο τα 5 από τα 10. Τα 5 καλά είναι καλά. Δεν μπορείς να τα κρίνεις αρνητικά. Για τα 5 κακά που απομένουν και μπορείς να τα κρίνεις και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Πολυ καλά κάνεις. Δυστυχώς υπάρχουν και ξεφτλισμένοι.

Γενικότερα σε ότι αφορά τα κακά.
Έχοντας αφήσει απέξω καυγάδες τύπου "αυτό είναι κακό", "όχι αυτό είναι καλό" σύμφωνα με την γνώμη του καθενός (ε, βαρέθηκα ) πάμε κατευθείαν στην κριτική τους. Από τα καμμιά 10αριά πράγματα που αναφέρεις τα μισά τα θεωρώ θεολογικού περιεχομένου. Δηλ είναι λογικό να γίνονται μιας και πιστεύουμε. Όσοι δεν τα πιστεύουν κάνουν ότι θέλουν άρα δεν τίθεται πρόβλημα εκβιασμού. Π.χ η εκκλησία μιλάει για τις προγαμιαίες σχέσεις αλλά η κοινωνία διαλέγει άλλο. (Βέβαια δεν διαλέγει το άλλο επειδη διαφωνεί με την εκκλησία αλλά επειδή δεν ξέρει την τύφλα της περί εκκλησίας. Άκου λέει "επιτρέπονται οι σεξουαλικές σχέσεις προ του γάμου... δεν ξέρω" [από μία εκπομπή που άκουσα!! ]).

Τα υπόλοιπα δεν τα αποδέχομαι με τον χαρακτηρισμό που τους προσδίδεις. Είναι καθαρά δική σου γνώμη.

Για την συγκεκριμένη πρόταση
Δεν τίθεται θέμα περί θρησκείας για μένα. Όταν σταματήσει η συστηματοποίηση στην εκμετάλλευση της ανθρώπινης ανάγκης για λατρεία,
Η λατρεία είναι η αγάπη που εκφράζει ο άνθρωπος προς κάτι. Δεν είναι ανάγκη αυτό να είναι θρησκεία. Στο είπα και πριν αυτό. Λάθος λέξεις έβαλες. Εννοούσες "ανάγκης για θρησκεία". Δυστυχώς πάλι δεν βγαίνει γιατί είπαμε ότι καρδιά "θρώσκει". Από μόνη της. Η οποία αυτή λέξη είναι ίδια με την λέξη αγάπη (περίπου). Θα πρέπει να βάλεις μια συγκεκριμένη θρησκεία μέσα π.χ χριστιανισμός.

Και ο χριστιανισμός μπορεί να είναι η θρησκεία της Ελλάδας, αλλά στην π.χ τουρκία είναι ο μουσουλμανισμός. Και μπορεί αυτές οι δύο θρησκείες να έχουν διαφορετικά πρότυπα όμως και τα δύο έχουν μέσα την έννοια του Θεού. Που σημαίνει ότι ο Θεός είναι μέσα σε κάθε άνθρωπο. Ακόμα και την άλλη άκρη του κόσμου να πας, ακόμα και άθεο να ρωτήσεις ξέρει κάτι (είτε θετικό είτε αρνητικό) για τον θεό επειδή πολύ απλά τον έχει μέσα του έστω και αν είναι τσοπάνης στο βουνό χωρίς ίντερνετ και χωρίς δυνατότητα επικοινωνίας ώστε να πει ότι έχει κάνει συζητήσεις άρα κάπου άκουσε γι' Αυτόν. Ο Θεός δεν μπορεί να βγει επειδή έτσι το θέλουν κάποιοι. Ακόμα και εσύ Τον έχεις μέσα σου. Και αμφιβάλλω πολύ αν πηγαίνεις στα αλήθεια σε Αυτόν κόντρα. Νομίζω ότι πηγαίνεις στα άσχημα που έχει προσδώσει ο κόσμος εις βάρος του ονόματος Του.... Θαρρώ ότι το διάβασμα περί θεού (που υποτιθετε ότι είναι ανώτερος από τον άνθρωπο αλλιώς τι στο καλό καυγαδίζουμε τόση ώρα;; ) είναι το μέγιστο που μπορεί να κάνει ο άνθρωπος. Όσο ποιο πολύ Τον πλησιάζει τόσο ποιο πολύ γίνεται σαν και Αυτόν. Παίρνει δηλ την χάρη Του. Αν ο άνθρωπος θέλει να ασχοληθεί με την επιστήμη κιόλας, ακόμα καλύτερα μιας και νοητικά τουλάχιστον είναι το μέγιστο της ανθρωπότητας πρώτον και βοηθάει τον εαυτό του προς την προσέγγιση του Θεού δεύτερον. Απλά να μην χάνουμε το ένα για χατήρι του άλλου.

Για τις υπόλοιπες παραγράφους
Δυστυχώς τα νομικά, και η γραφειοκρατία δεν είναι μέσα στις αρμοδιότητες μου. Δεν ξέρω τι να σου απαντήσω σε αυτό. Πιστεύω ότι σε μερικά πράγματα έχεις δίκιο. Όσο μπαίνει μέσα μας η πλεονεξία τόσο το χειρότερο. Όλος ο κόσμος έχει αρχίσει να γίνεται θεότρελος!! Αλλά κυρίως άπληστος. Αυτό με τις ταμειακές μηχανές -σε ότι αφορά βέβαια τους κλέφτες- ακούγεται δίκαιο. Μόνο που δεν ξέρουμε ποιοι ακριβώς είναι αυτοί οι κλέφτες. (Εδώ χρειάζόμαστε τις ταμπέλες αλλά που δυστυχώς δεν τις βάζει κανείς). Μιας και δεν ξέρω τι ακριβώς να σου απαντήσω επιφυλάσσομαι.

Να τονίσω όμως ότι όσο εγώ ως ορθόδοξος σας εκβιάζω να βλέπετε τις εικόνες στα σχολεία, ΠΟΥ ΠΑΝΤΑ ορθόδοξα ήταν εδώ και 2000 χρόνια άλλο τόσο με εκβιάζετε εσείς με την επιστήμη σας. Όχι με την ίδια την επιστήμη, όσο με την ιδέα σας ότι πρεπει να την αποδεχτώ ως πρωτεύουσα. Είναι καλή, είναι σούπερ, είναι καταπληκτική αλλά... μέχρι εκεί. ΘΕΙΚΗ δεν είναι.

Τέλος θέλω να σου υπενθυμίσω. ΚΑΝΕΙΣ δεν βάζει τα παιδιά του σούζα για τον αγιασμό ή για κάποιον αγιασμό τέσπα. Τα βάζει σούζα για οποιδήποτε πράγμα γουστάρει ο ίδιος χωρίς πολλές φορές να τα ρωτήσει. Δεν αμφιβάλλω ότι και εσύ θα βάλεις τα δικά σου στο όνομα της επιστήμης. Μην κατηγορείς τους άλλους που είσαι πρόθυμός να κάνεις και εσύ. Αυτό είνα ένα νόημα που θέλω να καταλάβεις. ΤΙΠΟΤΑ δεν λέει ότι το δικό σου είναι σωστό και το δικό μου λάθος ή το αντίθετο. Είναι απλά οι προτιμήσεις μας.

ΥΓ: Σαφέστατα δεν θα σε κατηγορήσω αν ο cordis κλειδώσει το θέμα. (Αν και δεν νομίζω να το κάνει... θαρρώ πως έχουμε φτάσει στο τέλος πια...)

Last edited by patriot on 11 Ιαν 2009 00:15, edited 1 time in total
cdhyper
Literature Moderator

ΜήνυμαΣτις: 08 Ιαν 2009 20:27    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δηλαδή αν σε υποχρέωνα εγώ έτσι όπως είσαι τώρα να πληρώνεις αυτούς που λατρεύουν τον Δία θα ήταν θέμα γραφειοκρατικό και όχι ουσιαστικό; Εγώ νομίζω απλά ότι είναι ανελεύθερο και αντιδημοκρατικό. Παραβιάζει τα ανθρώπινα δικαιώματα.

Ο άνθρωπος δεν έχει ανάγκη από θρησκεία, έχει ανάγκη από πίστη. Η ανωμαλία ξεκινάει από τη στιγμή που το κράτος ορίζει επικρατούσα πίστη και φτιάχνει επαγγελματικό σύστημα πίστης, έναν θεσμό, τη θρησκεία. Όταν λοιπόν η θρησκεία δένεται με το κράτος, τότε επισημοποιείται μια κοινωνική διάσταση της πίστης και το παιδί και κάθε παιδί αισθάνεται ψυχική υποχρέωση να μην διαφέρει από τον κανόνα. Εγώ θυμάμαι ότι μια μάρτυρα του Ιεχωβά την βλέπαμε σαν εξωγήινη και την αντιμετωπίζαμε ρατσιστικά σαν μικρά παιδιά (σκληρή η κοινωνία των παιδιών).

Ο χωρισμός κράτους και εκκλησίας, ο ουσιαστικός χωρισμός, είναι αυτονόητο ανθρώπινο δικαίωμα που η χώρα μας με τους ακροδεξιούς και ηλίθιους πολιτικούς δεν τολμά να κάνει.

Εσύ έχεις πρόβλημα να λατρεύεις ό,τι θες χωρίς να το επιβάλλεις σαν επίσημο στοιχείο του κράτους σε όλους τους άλλους; Ποια ανάγκη σε ωθεί να εξουσιάζεις τους υπόλοιπους;

by the way τα σχολεία δεν είναι ορθόδοξα 2.000 χρόνια, η ΝεοΕλλάδα έχει μόλις 200 χρόνια ιστορίας. Η Ρωμαϊκή και Οθωμανική αυτοκρατορία δε νομίζω ότι μετράνε. Ίσως μετράει βέβαια κάτι που δε σε συμφέρει στο συλλογισμό σου: Η αρχαία Ελλάδα που είχε 1000 χρόνια ιστορίας και φυσικά δεν ήταν ορθόδοξη. Όπως και να χει, η ποσότητα των ετών δεν αποτελεί επιχείρημα ορθότητας.

lefterian

ΜήνυμαΣτις: 09 Ιαν 2009 09:07    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

προφανώς και έχει βγει το θέμα εκτός θέματος και αυτό είναι εξ ολοκλήρου δική σου ευθήνη cdhyper. ρε παιδιά αν είναι έτσι, γιατί έχετε κλείσει τα (ή τέλος πάντων δεν έχετε, δεν ξέρω) θρεντ της θεολογίας; Σε άλλα φόρουμ, με το πρώτο (καλά, με το δεύτερο) που θα είχε αρχήσει να ξεφεύγει το θέμα, θα άνοιγε ο αντμίν ένα ξεχωριστό θέμα στη 'θεολογία' και η συζήτηση θα συνεχιζόταν εκεί, με αποτέλεσμα το συγκεκριμένο, που είναι για το βιβλίο (και όχι για τον χωρισμό διοίκησης της Εκκλησίας και κράτους), να έμενε ανέπαφο.
Δηλαδή, από τη μία κλείνουμε τη 'θεολογία' για να μην υπάρχουν προστριβές και από την αλλή 'χώνουμε', όπου βρούμε χώρο. Αυτό είναι υποκριτικό. εγώ δεν υποστήριξα ποτέ να μη γίνονται συζητήσεις για θεολογικά θέματα εδώ (το λίγο χρόνο που βρίσκομαι) αλλά αν γίνονται, να γίνοναι στο σωστό χώρο. αποφασίστε τι θέλετε.

Όσον αφορά τώρα τα 'του βιβλίου'.
να επαναλάβουμε, λοιπόν, ότι στον Πότερ, το θέμα της μαγείας παρουσιάζεται πιο 'επιστημονικά'. Η μαγεία, όπως παρουσιάζεται στα έργα του είδους είναι και φύση και τέχνη. Εννοώ, ότι τα παιδιά που διαλέχτηκαν για τη σχολή, διαλέχτηκαν για κάποιο λόγο. Προφανώς κάτι είχαν, που δεν είχαν τα άλλα. Αλλά είναι και τέχνη με την έννοια ότι διδάσκεται και μάλιστα τέχνη αυστηρή. αν πεις το ξόρκι λάθος, απλά δεν πιάνει, αλλά τι είναι το 'ξόρκι'; προφανώς δεν είναι κάποια ρήση η οποία σου ενεργοποιεί της 'ξεχωριστές δυνάμεις του εγκεφάλου' (που θα έλεγε κι η Βάνα Μπάρμπα), γιατί αν τις έχεις τις δυνάμεις, δεν χρειάζονται ξόρκια για να τις βγάλεις. δηλαδή τι; είναι ένας τρόπος επικεινωνίας του εαυτού σου με τον... εαυτό σου. άρα τα ξόρκια μπορεί να θεωρηθούν και ένα είδος επίκλησης. που θέλω να καταλήξω;

αν τα φέρουμε όλα στην ίδια βάση, μπορούμε να πούμε τα εξής: η προσευχή (υπόψει μιλάω για την Ορθοδοξία γιατί αυτήν ξέρουμε περισσότερο) είναι είδος λατρείας. αλλά και στις αποκρυφιστικές ομάδες, η μαγεία είναι πάλι είδος λατρείας (επίκληση πνευμάτων). οπότε και στις δύο περιπτώσεις έχουμε αναφορά σε κάποιου είδους λατρείας. Θα μου πείτε, ότι στον Πότερ δεν τίθεται έτσι το θέμα. Ε, προφανώς και δεν τίθεται, επειδή η συγγραφέας δεν είναι υποχρεωμένη να το θέσει, δεν είναι υποχρεωμένη να εξηγήσει τα πάντα. Και ο Τόλκιν, όταν ρωτήθηκε τι είδους πλάσμα είναι ο Γκάνταλφ, απάντησε: "Δεν γνωρίζω, ίσως ένας άγγελος ενσαρκωμένος". Ο συγγραφέας, συλλαμβάνει ένα χαρακτήρα στο μυαλό του αλλά, ίσως, δεν είναι υποχρεωμένος να μας τα εξηγήσει όλα.

Επίσης, η φράση 'δεν έχω ανάγκη από μαγείες' για έναν Χριστιανό, δεν είναι σνομπ αλλά έκφραση της πίστης του, αφού όταν πιστεύεις σε έναν Θεό και πιστεύεις παράλληλα ότι είναι παντοδύναμος, πραγματικά, δεν έχει ανάγκη αυτός ο Χριστιανός από μαγείες.

Συμπερασματικά:
όσους εννοχλεί η προσευχή του Μάρβελ, θα πρέπει να εννοχλεί το ίδιο και η 'επιστημονική' μαγεία του Πότερ.

για την disney τώρα, η αλήθεια είναι ότι το έχει παραχέσει. π.χ. στον Prince Caspian, όλη αυτή η φάση που έδειχνε τρυπήματα δαχτύλων για να βγει αίμα, τη μάγισσα να παρακαλάει για... λίγο αίμα και τα σχετικά, δεν υπάρχουν στο έργο του Λιούις ούτε κατά διάνοια! Γιατί τα έβαλε, λοιπόν, αφού δεν προσέφεραν τίποτε στην πλοκή, ποιος ξέρει;

Literature Moderator

ΜήνυμαΣτις: 09 Ιαν 2009 10:21    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Όλο το thread είναι απόλυτα εντός θέματος. Το βιβλίο πάει να πουλήσει σε παιδικό κοινό κυρίως με όπλο τη θρησκεία. Αυτό έλειπε αν δεν το κατακρίνω κιόλας. Αν ποστάρω εγώ ένα καινούριο ναρκωτικό θα σας λέω να συζητήσετε επί του ναρκωτικού μου και όχι για το αν θα πρέπει να μιλήσουμε γενικά για τα ναρκωτικά;

patriot
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 09 Ιαν 2009 17:50    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αυτό με τον Δία απόλυτα σωστό. Δεν θα μου άρεσε καθόλου. (Αλλά εσύ λογικά που δεν πιστεύεις τα δόγματα απαγορεύεται να το αναφέρεις ως παράδειγμα )
Όμως πράγματι νομίζω πως είναι γραφειοκρατικό. Επειδή δεν ξέρω από γραφειοκρατία όμως (δεν έχω ιδέα για το πόσο δίκιο έχεις) θα συνεχίσω το θέμα της πίστης όχι της γραφειοκρατίας. Συγνώμη αν αυτό είναι υπέρ μου. Πες μου αν θες κάτι άλλο για να ισοφαρίσουμε την ζυγαριά.

Παρόλα αυτά μιας και έχεις την γνώμη ότι πρέπει να ξεχωρίσουν οι μεν από τους δε, (αν και λίγο περιττό γιατί ο καθένας φανερώνεται από τις πράξεις του όχι από τα επίσημα χαρτιά του κράτους) τότε μπορείτε να κάνετε εσείς αίτηση για δικιά σας "κάρτα μέλους" όπως εσύ ο ίδιος ανέφερες και να αφήσεις τους άλλους να είναι εκεί που είναι. Γιατί δηλ να πρέπει να εγώ να βγάλω κάρτα μέλους ότι ανήκω στην εκκλησία που στο κάτω-κάτω είναι η επίσημη θρησκειά της ελλάδος και να μην βγάλετε εσείς; Και μην μου πεις ότι η ορθοδοξία "μπήκε μέσα με το ζόρι" όπως έχετε την συνηθεια να λέτε εσείς οι -αρχαιολάτρες να σας πω;- γιατί ξέρεις πολύ καλά ότι οι έλληνες από μόνοι τους διαλεξαν τον χριστιανισμό από τα πρώτα χρόνια της δημιουργίας του. Κανείς δεν τους υποχρέωσε. Αλλά ακόμα και αν δεν το παραδεχτείς αυτό (υπάρχουν και τρελοί στον κόσμο τι να κάνουμε ) τώρα τα πράγματα έτσι είναι και δεν βρίσκω δίκαιο να αλλάξω ολόκληρη κοινωνία για χατήρι μια χούφτας ανθρώπων.

Και μην μου πεις ότι δεν είστε μια χούφτα άνθρωποι. Στοίχημα αν είστε μερικές χιλιάδες. Ο ελληνικός λαός χωρίζεται σε 3 μέρη. Στους χριστιανούς κατά ιδεολογία (με τη θέληση τους δηλ), στους τυπικούς χριστιανούς (στα χαρτιά) και τέλος σε σας. ΔΕΝ ξέρουμε αν οι τυπικοί χριστιανοί θα διάλεγαν εσάς ή εμάς αν κάποια μέρα τους εξηγούσαμε απόλυτα τίμια και δίκαια από όλες τις πλευρές τα υπέρ και τα κατά του ενος και τα υπέρ και τα κατά του άλλου. Άστους λοιπόν απέξω και ας μιλήσουμε για τις άλλες 2 παρατάξεις. Αφού και οι 2 αυτές παρατάξεις είναι εκεί που είναι με την θέληση τους τέρμα. Δεν τίθεται καν θέμα συζήτησης.

Και κανένας δεν έχει καμμία όρεξη να πράττει εξουσία στους άλλους. Μην μου προσάπτεις κατηγορίες για πράγματα που δεν έκανα ποτέ. Αυτό το κάνουν κάτι "αρχαιολάτρες" που ακόμα και εσύ θα τους αντιπαθούσες. Εσύ π.χ ποτέ δεν είπες "ναι" και να έπραξες το "όχι" όπως έκαναν κάποιοι. Και εγώ το ίδιο. Σου μιλάω καθαρά και ξάστερα και σε βρίζω καθαρά και ξαστερα. () Πάντα το έκανα, και πάντα το έκανες. Μην αρχίσεις άλλα τώρα. Προτάσεις τύπου "Ποια ανάγκη σε ωθεί να εξουσιάζεις τους υπόλοιπους;" είναι καθαρά για εκμετάλευση συναισθηματικών σκοπών προς τρίτους.

Όσο για εκείνη την κοπέλα του Ιεχωβά, δεν την βρίζατε επειδή δεν ήταν ορθόδοξη αλλά επειδή ήταν διαφορετική. ΚΑΘΕ άνθρωπος που δε αποδέχετε τον άλλον απλά τον βρίζει. Δεν τον ενδιαφέρει ο λόγος. Εγώ αντιθέτως όταν ο fiskilis είπε πριν 2 περίπoυ χρόνια ότι κάποιοι έκαναν τον νταή στην κόρη του επειδή δεν ήταν ορθόδοξη θύμωσα. Εκείνοι οι άνθρωποι που κάνουν τον νταή σε μικρά παιδιά δεν είναι ορθόδοξοι αλλά "ορθόδοξοι". Δεν βλέπεις ότι ο άνθρωπος δεν αποδέχεται κάπoιον όχι επειδή ο άλλος είναι κατώτερος αλλά επειδή ειναι διαφορετικός; Διαφορετικός από τον εαυτούλη μας; Αυτό είναι εγωισμός και τον έχουν όλοι οι άνθρωποι ανεξαρτήτως ιδεολογίας. Και δεν ξέρω για άλλες θρησκείες αλλά ο χριστιανισμός -η ορθοδοξία αποκλειστικα για να ακριβολογούμε- αυτό καταπολεμάει. Τον εγωισμό. Δεν θυμάσαι που στο είπα και πριν αυτό; Δεν πρέπει να πηγαίνεις κόντρα σε αυτήν γι' αυτόν τον λόγο. Βρες άλλους λόγους άμα θες.

ΥΓ: Όταν είπα "2000 χρόνια" εννοούσα απλά ένα μεγάλο χρονικό διάστημα για να σου δώσω ένα παράδειγμα. Δεν πήγε το μυαλό σε κάτι άλλο π.χ στην ορθότητα (στην οποία συμφωνώ μεν, αλλά μόνο για το συγκεκριμένο θέμα δε). Παραξενεύτηκα λοιπόν που είπες "200 χρόνια ΝεοΕλλάδα". Μα εγώ δεν μίλησα για Νεοελλάδα. Μίλησα απλά για Ελλάδα. Ως τι το ανέφερες;

ΥΓ: Θα επανέλθω κατά πάσα πιθανότητα αργά το βράδυ γιατί τώρα δεν προλαβαίνω γι' άλλα. Υπάρχει και πιθανότητα αύριο. Μην με περιμένεις τσάμπα...

Literature Moderator

ΜήνυμαΣτις: 09 Ιαν 2009 19:07    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πρέπει να βγάλεις εσύ κάρτα μέλους γιατί εσύ ανήκεις στην εκκλησία και εσύ πρέπει να την πληρώνεις. Εγώ δεν είμαι μέλος πουθενά για να βγάλω κάρτα ούτε ανήκω σε κάποια θρησκεία ή κάτι ανάλογο. Η κάρτα μέλους χρειάζεται για να έχετε πρόσβαση στις δραστηριότητες της εκκλησίας και για να την πληρώνετε. Όσοι δεν έχουν, δεν ανήκουν στην εκκλησία και δεν την πληρώνουν. Τώρα αν θέλετε να βγάλετε δωρεάν κάρτες μέλους για άπορους δικό σας θέμα.

Έτσι όπως είμαστε τώρα, όλοι πληρώνουν την εκκλησία, ένθεοι, άθεοι, οι πάντες Έλληνες υπήκοοι που φορολογούνται και από πάνω η εκκλησία εισπράττει τεράστια μαύρα ποσά που δεν φορολογούνται. Αν το νομίζεις γραφειοκρατικό αυτό το πρόβλημα το κάνεις σκοπίμως γιατί καταλαβαίνεις την αντιδημοκρατικότητά του.

lefterian

ΜήνυμαΣτις: 10 Ιαν 2009 08:38    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εμβόλιμα 'εξετάσθηκαν' (γιατί μόνο εντός εισαγωγικών μπορεί να λεχθεί αυτό) και αυτά:

Η προσευχή στην Ορθόδοξη Εκκλησία.
Η Ορθόδοξη Εκκλησία απέναντι στη φιλοσοφία.
Η προέλευση της λέξης 'άνθρωπος'.
Κανόνες γραμματικής.
Το ζήτημα της θρησκείας.
Επιστημολογικά θέματα (Ok, σε αυτό ευθύνομαι κι εγώ).
Σχέσεις θεολογίας-επιστήμης.
Ορθόδοξη δογματική Θεολογία.
Η θέση του Ιερατείου στην Εκκλησία και η σημασία του.
Ορθόδοξη Εκκλησία και Αρχαίος κόσμος.
Η Εκκλησία στην εποχή της Τουρκοκρατίας (αναφορά σε σχέσεις με τον Σουλτάνο).
Το καθεστώς του Αγίου Όρους.
Το θέμα της 'επικρατούσας θρησκείας' στο Ελληνικό Κράτος.
Το θέμα των θρησκευτικών στο σχολείο.
Εκκλησία και Κοινωνία.

Αν κανείς νομίζει ότι όλα αυτά τα θέματα είναι... εντός θέματος, ουδέν σχόλιον!
Τα περισσότερα από αυτά τα θέματα αξίζουν το λιγότερο, από μία διδακτορική διατριβή και προφανώς, οι σχεδόν μονολεκτικές απαντήσεις και οι ατακοποιημένες τοποθετήσεις σου cdhyper (επειδή... μην ξεχνιόμαστε, είναι ένα... τεχνολογικό φόρουμ αυτό) απέχουν πολύ από το να απαντήσουν στα ερωτήματα που τίθενται.

Κατόπιν τούτων, οι παρατηρήσεις μου είναι οι εξής:
α) Συνεχίζετε να πιστεύετε ότι όλο το θέμα είναι 'εντός θέματος';
β) Θεωρείτε ότι αυτά τα θέματα που θίξατε, μπορούν να απαντηθούν στα πλαίσια του οικείου θρεντ; Αν δεν μπορούν να απαντηθούν (και προφανώς δεν μπορούν, γιατί το καθένα είναι ολόκληρη ιστορία από μόνο του), τότε γιατί τέθηκαν;
γ) Αν μόνο εγώ τα διαπιστώνω αυτά (μόνο ζουλάπι μεταξύ σοφών) ή το καθεστώς της 'παρέας' έχει εμπεδωθεί τόσο καλά, που δεν αντιδράτε για να μην 'ψυχρανθείτε' με τον υπεύθυνο ή κάτι άλλο συμβαίνει.

Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 8 από 10 [145 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, ..., 6, 7, 8, 9, 10 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Λογοτεχνία, Βιβλία & Κόμικς
Τώρα είναι 04 Δεκ 2016 16:14 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites