freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

«O Νικ Μάρβελ και ο Πόλεμος με το Θηρίο»

Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Λογοτεχνία, Βιβλία & Κόμικς
Moderators:  Super-Moderators, cdhyper
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 9 από 10 [145 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: βιβλίοπόλεμος Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, ..., 7, 8, 9, 10 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
lefterian

Μέλος από: 21 Νοε 2008
Περιοχή: NeverLand
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 10 Ιαν 2009 08:47    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Και επειδή μερικά πράγματα με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα (παρ' ότι δεν είμαι της 'θεωρητικής' κατεύθυνσης), θα ήθελα να μου στήλεις cdhyper, τη βιβλιογραφία σου για τη δολοφονία της Υπατίας.

(ζητώ συγνώμη που δεν έκανα έντιτ στο προηγούμενο μήνυμά μου, άλλα έκανα νέο ποστ)

Μέλος από: 21 Νοε 2008
Περιοχή: NeverLand
ΜήνυμαΣτις: 10 Ιαν 2009 09:03    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cdhyper ανέφερε:
Όλο το thread είναι απόλυτα εντός θέματος. Το βιβλίο πάει να πουλήσει σε παιδικό κοινό κυρίως με όπλο τη θρησκεία. Αυτό έλειπε αν δεν το κατακρίνω κιόλας. Αν ποστάρω εγώ ένα καινούριο ναρκωτικό θα σας λέω να συζητήσετε επί του ναρκωτικού μου και όχι για το αν θα πρέπει να μιλήσουμε γενικά για τα ναρκωτικά;

και ο χάρυ πότερ, πάει να πουλήσει κυρίως με όπλο τη συστηματική και 'διαβασμένη' μαγεία.

(τρίτο ποστ στη σειρά)

Literature Moderator

Μέλος από: 23 Ιουν 2001
Βοηθήματα: 4
Νέα: 4

Περιοχή: Φωτονερόπετρα
ΜήνυμαΣτις: 10 Ιαν 2009 15:57    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Γιατί είμαι υπέρμαχος εγώ του Harry Poter; Αν άνοιγε thread για αυτό σίγουρα θα συζητούσα για τις επιπτώσεις του όρου "μαγεία" στον παιδικό ψυχισμό. Απλά δήλωσα ότι αν ήταν υποχρεωτικό να διαβάσει το παιδί το ένα από τα 2, καλύτερα να διάβαζε τον Harry Poter.

Η Υπατία δεν είναι η μοναδική που υπέφερε απο τον χριστιανισμό ή γενικότερα από τις θρησκείες. Εκτός θέματος θα ήταν να αναλύσουμε εδώ την περίπτωσή της. Βιβλιογραφία έχω αλλά το να μεταφέρω αποσπάσματα και να τα σχολιάσω για ένα θέμα τόσο συγκεκριμένο, αυτό θα ήταν εκτός θέματος.

patriot
Honorary Member

Μέλος από: 20 Αυγ 2002
Βοηθήματα: 6

Περιοχή: Σπίτι μου!
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 10 Ιαν 2009 16:23    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ήρθα. Ευχαριστώ που με περίμενες. Πάμε στο θέμα μας τώρα.
Σε ότι αφορά την γραφειοκρατία. Λοιπόν, δεν έχω ιδέα. Αν δεν ξέρω κάτι, αυτό είναι η γραφειοκρατία (είναι πολύ κουραστική) και η πολιτική (ε, κανείς δεν θέλει για φίλους του τους διεφθαρμένους έτσι δεν είναι; Άσε δε που είναι και βαρετή....). Έτσι δεν έχω ιδέα ποιος πληρώνει τι. Έτσι αναγκάζομαι να κρίνω μόνο με βάση την δικιά μου προτίμηση η οποία είναι υπέρ. Την προτίμηση του άλλου δεν μου επιτρέπω να την λάβω καν υπ' όψην ούτε ως υποχώρηση "για να του κάνω το χατήρι μήπως και συνεννοηθούμε στο τέλος" από την στιγμή που ούτε ο άλλος κάνει κάποια ενέργεια προς την αμοιβαία κατανόηση. Απαιτείς να υποχωρήσω "λόγο της δημοκρατίας" η οποία "κατά τύχη" είναι αυτό που προτιμάς εσύ και μετά με λες και αντιδημοκρατικό; Μα έτσι δεν καταλήγουμε πουθενά. Σου κοπαναώ και εγώ ένα "εσύ είσαι αντιδημοκρατικός" και αρχίζει καυγάς γιατί το ποιος είναι τι... Ποίο το όφελος της συζήτησης έτσι; Αν ήμουν στα αλήθεια αντιδημοκρατικός δεν θα σου έλεγα "να βρεις κάτι άλλο για να ισοφαρίσουμε την ζυγαριά" γιατί τότε μπορεί να έβρισκες στα αλήθεια κάτι το οποίο μπορεί να μην με βόλευε. Άς αφήσουμε λοιπόν τις λεκτικές αντιπαραθέσεις οι οποίες σαν άπειρες που είναι άπειρες κουραστικές ενέργειες επιφέρουν.

Όσο γι' αυτό που λες, ότι δηλ όλοι πληρώνουν, "ένθεοι, άθεοι κ.τ.λ...." το βρίσκω απόλυτα δίκαιο μιας και θέλουν να είναι μέρος της ελληνικής κοινωνίας. Αν δεν θέλουν αν φύγουν. Δεν τους υποχρεώνει κανείς να είναι -όσο είναι δηλ- έλληνες. Αυτή είναι η επίσημη θρησκεία του κράτους τέρμα. Όποιοι δεν συμφωνούν όμως -δικαίωμα τους βέβαια- ας πάνε να διαμαρτυρηθούν -που δεν τους το απαγορεύει κανείς- για να βγουν από την δυσάρεστη γι' αυτούς κατάσταση να τελειώνουμε. Και όχι να υποστηρίζουν να καταργηθεί από παντού επειδή δεν αρέσει σε αυτούς. Γιατί άμα το παρουμε έτσι, κι εγώ θέλω να καταργηθούν αυτά που θεωρώ εγώ άσχημα και ανώμαλα. Δεν πάω όμως ούτε να "καθαρίσω" ούτε τους γκεϊ, ούτε τους ειδωλολάτρες, ούτε τους διεφθαρμένους πολιτικούς (ούτε τους ενοχλητικούς φιλοσόφους ) ούτε κανέναν. Λογικό είναι να απαιτώ την ησυχία μου και εγώ με την σειρά μου. Εμένα όμως με βρίζουν όταν ακούνε ότι είμαι χριστανός, μέσα στην ίδια μου την χώρα ΗΔΗ, παρόλο που εγώ δεν έχω κάνει καμμία ένεργεια εναντίων τους. (Ούτε καν σε σένα. Αν έχεις παρατηρήσει μιλάω και λαμβάνω μέρος στην συζήτηση όταν την ξεκινάει άλλος. Ποτέ μου δεν ξεκίνησα θρησκευτική συζήτηση εγώ προσωπικά! Εσύ όμως μου φέρνεις αντιρρήσεις. Πολύ... δημοκρατικό!)

Τώρα γι' αυτό το "αντιδημοκρατικό" που είπες. Ήταν άκρως προσβλητικό. Όχι όμως για τον λόγο που νομίζεις. Δεν με ενδιαφέρει τι θεωρεί ο άλλος για μένα, αλλά το ότι αμέσως το θεωρεί χωρίς καν να με ρωτήσει. Θεώρησες αμέσως ότι εγώ είμαι δημοκράτης άρα με το να μου πεις το "αντιδημοκρατικό" θεώρησες ότι με προσβάλλεις. Μα εσένα ποιος σου είπε τι είμαι εγώ; Μπορεί να είμαι κουμουνιστής. Έτσι δεν είναι; Έπρεπε να ρωτήσεις εμένα -μιας και για μένα μίλαγες- και όχι να κρίνεις από μόνος σου. (Αυτή η κρίση είναι που κάνει τον άνθρωπο εγωιστή..... γενικότερα μιλάω... το ξέρω ότι δεν πήγε εκεί το μυαλό σου).

Για να σου λύσω την απορία (αν ενδιαφέρεσε) σου λέω ότι δεν είμαι κουμουνιστής. Είμαι δημοκράτης.... όσο ξερω από δημοκρατία βέβαια. Όμως σου υπογράφω ότι την σήμερον ημέραν δεν έχουμε δημοκρατία στην Ελλάδα. Έχουμε ασυδοσία. Ο Περικλής και ο Σωκράτης πριν από 2000 ολόκληρα χρόνια έλεγαν "πόσο ξεπέσαμε" (!!! !!!). Τι να πούμε εμείς σήμερα; (Βέβαια τίθετε και το θέμα του πόσο ξεπέσαμε εν σχέση με το... ποιο; Εδώ πρέπει να έχουμε μια βάση που για μένα είναι ο Χριστός, ενώ για σένα η επιστήμη, αλλά πίστεψε με δεν έχω καμμία όρεξη να αρχίσω ένα φαύλο κύκλο συζητήσεων του γιατί είναι "έτσι" το "ένα" αφού το "άλλο" είναι "αλλιώς")

Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 10 Ιαν 2009 16:30    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παράθεση:
Γιατί είμαι υπέρμαχος εγώ του Harry Poter; Αν άνοιγε thread για αυτό σίγουρα θα συζητούσα για τις επιπτώσεις του όρου "μαγεία" στον παιδικό ψυχισμό. Απλά δήλωσα ότι αν ήταν υποχρεωτικό να διαβάσει το παιδί το ένα από τα 2, καλύτερα να διάβαζε τον Harry Poter.

3 απορίες έχω:
1) Θες να πεις για τις επιπτώσεις της μαγείας στον παιδικό ψυχισμό; Ταιριάζει με το θέμα.
2) Ευτυχώς δεν είναι υποχρεωτικό τίποτα από τα δύο. Ο καθένας διαλέγει μόνος του. Σε ότι αφορά τον εαυτό του βέβαια. Γιατί άμα του έχεις κάνει πλύση εγκεφάλου από τότε που ήταν παιδί χαίρω πολύ....
3) Γιατί καλύτερα; Στο κάτω-κάτω όσα στραβά και αν έχει κάνει ο χριστιανισμός, τουλάχιστον το προσπάθησε (όσοι το προσπάθησαν βέβαια) να το κάνουν για καλό σκοπό. Ενώ η μαγεία είναι το αντίθετο. Είναι φανερή επίκληση του κακού. Προτιμάς δηλ το καθαρό κακό από το αποτυχημένο καλό; (!!)

παράθεση:
Η Υπατία δεν είναι η μοναδική που υπέφερε απο τον χριστιανισμό ή γενικότερα από τις θρησκείες.

Να άλλο ένα... δημοκρατικό. Οι Υπατία και οι λοιπές Υπατίες δεν ήταν οι μοναδικές που υπέφεραν από τον χριστιανισμό. Οι χριστιανοί μάρτυρες που τους σκοτώνατε εσείς ανά χιλιάδες δεν υπέφεραν από σας; Μα δεν βλέπεις ότι αυτό που σε ενοχλεί είναι η αδικία (και όχι ο χριστιανισμός). Σε αυτήν πρέπει να πας κόντρα...

ΥΓ: Για να έχουμε καλό ρώτημα.... δεν θυμάμαι να σε έχω ρωτήσε ποτέ... γιατί μιλάς ειδικά για τον χριστιανισμό; Τόσες θρησκείες υπάρχουν....

Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 10 Ιαν 2009 16:36    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παράθεση:
Κατόπιν τούτων, οι παρατηρήσεις μου είναι οι εξής:
α) Συνεχίζετε να πιστεύετε ότι όλο το θέμα είναι 'εντός θέματος';
β) Θεωρείτε ότι αυτά τα θέματα που θίξατε, μπορούν να απαντηθούν στα πλαίσια του οικείου θρεντ; Αν δεν μπορούν να απαντηθούν (και προφανώς δεν μπορούν, γιατί το καθένα είναι ολόκληρη ιστορία από μόνο του), τότε γιατί τέθηκαν;
γ) Αν μόνο εγώ τα διαπιστώνω αυτά (μόνο ζουλάπι μεταξύ σοφών) ή το καθεστώς της 'παρέας' έχει εμπεδωθεί τόσο καλά, που δεν αντιδράτε για να μην 'ψυχρανθείτε' με τον υπεύθυνο ή κάτι άλλο συμβαίνει.

1) Εγώ θεώρησα ότι είμαστε εκτός θέματος από την αρχή αλλά αφού ο cdhyper ξεκίνησε την συζήτηση δεν μπορούσα να την αφήσω στην μέση όταν λέει θεωρίες που δεν αληθεύουν.
2) Ποιο thread λες βρε; Ούτε του συγκεκριμένου φόρουμ είναι, αλλά ούτε καν κάποιου άλλου αντίστοιχου φόρουμ. Αυτά είναι κομμάτια της ψυχής του καθενός. Κομμάτια που κάνουν τον καθένα μας μοναδικό. Δεν έπρεπε να τίθετε καν θέμα συζήτησης για τις επιλογές τις ψυχής μας.
3) Βασικά επειδή ξέρω την άρνηση του cordis, κάθε φορά προσπαθώ να αποφύγω την συζήτηση. Επειδή διαπίστωσα ότι αυτό είναι αδύνατον όμως, προσπαθώ όσο γίνεται να διατηρώ το επίπεδο της κουβέντας μέσα σε μια κατάσταση ή χιούμορ, ή σοβαρής επαγγελματικης συζήτησης ή επιστημονικής συζήτησης (κατά προτίμηση και τα τρία) ώστε να μην ενοχληθεί ο ίδιος και να μην δώσω αφορμή για καυγάδες και βρισιές. Αμφιβάλλω αν τα έχω καταφέρει όμως.... Το ότι δεν το κλείδωσε ακόμα το θεωρώ θαύμα (είδες cdhyper που γίνονται και θαύματα; )

Literature Moderator

ΜήνυμαΣτις: 10 Ιαν 2009 16:47    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παράθεση:
η πολιτική (ε, κανείς δεν θέλει για φίλους του τους διεφθαρμένους έτσι δεν είναι; Άσε δε που είναι και βαρετή....)

Μετά από αυτό ό,τι και να ειπωθεί πάει στράφι.

Το πρόβλημά μου είναι καθαρά θέμα πολιτικής. Οπότε δεν σε απασχολεί (όπως και τους περισσότερους θρησκευόμενους άλλωστε, τους ενδιαφέρει μόνο η ψυχή τους και όχι το κοινωνικό σύνολο).

Σχετικά με το άλλο φληνάφημα που γράφεις, κανένας φιλόσοφος δεν σκότωσε ποτέ λόγω θρησκείας γιατί απλούστατα ο φιλόσοφος δεν έχει να υπερασπιστεί κάποιο "πιστεύω". Ο φιλόσοφος είναι επιστήμων, λέει την αλήθεια που αποδεικνύεται με τη λογική. Αν δεν το καταλαβαίνει ο άλλος, είναι ήδη πεθαμένος δεν χρειάζεται να τον σκοτώσει. Τώρα το "εμείς" δεν καταλαβαίνω από πού συνάγεται. Μάλλον με θεωρείς απόγονο των Ρωμαίων αυτοκρατόρων. Ήτανε φιλόσοφοι αυτοί;

Πάντως γιατί τέτοια μανία να κλειδωθεί το θέμα; Είναι και αυτό χαρακτηριστικό της θρησκείας μάλλον.

patriot
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 10 Ιαν 2009 19:07    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cdhyper ανέφερε:
παράθεση:
η πολιτική (ε, κανείς δεν θέλει για φίλους του τους διεφθαρμένους έτσι δεν είναι; Άσε δε που είναι και βαρετή....)

Μετά από αυτό ό,τι και να ειπωθεί πάει στράφι.

Το πρόβλημά μου είναι καθαρά θέμα πολιτικής. Οπότε δεν σε απασχολεί (όπως και τους περισσότερους θρησκευόμενους άλλωστε, τους ενδιαφέρει μόνο η ψυχή τους και όχι το κοινωνικό σύνολο).

1) Ε, είναι βαρετή. Εγώ φταίω; (Καλά... πες μου τώρα ότι σου αρέσει να ακούς με τις ώρες του πολιτικούς να μιλάνε, που στο τέλος δεν θα κάνουν και τίποτα από αυτά που είπαν, να πάθω πλάκα... μόνη εξαίρεση για να θυσιάσεις τον χρόνο σου, είναι το νανούρισμα το οποίο με την σειρά του επιφέρει ύπνο κάτι δηλ χρήσιμο. Έτσι μάλιστα.... )

2) Τι να κάνουμε... μία ψυχή την έχουμε. Αν δεν την φροντίσουμε....

3) "Γαλήνεψε εσύ την ψυχή σου και θα γαληνέψει ο κόσμος όλος" λέει ο Μέγας Βασίλειος. Το κοινωνικό σύνολο δεν είναι τίποτα άλλο από αυτό που καταδέχεται το ίδιο να είναι. Αν καταδέχεται να είναι κακοί, στραβοί και ανάποδοι πρόβλημα του. Δεν θα ασχοληθώ με αυτούς περισσότερο από όσο θα μου επιτρέψουν αυτοί να ασχοληθώ και από όσο θα μπορέσω εγώ να ασχοληθώ. Και αφού εγώ ξέρω μόνο από θρησκευτικά μόνο με αυτά θα ασχοληθώ. Από πολιτική καταναγκαστικά δεν θα ασχοληθώ καθόλου. Σόρρυ.

παράθεση:
Σχετικά με το άλλο φληνάφημα που γράφεις, κανένας φιλόσοφος δεν σκότωσε ποτέ λόγω θρησκείας γιατί απλούστατα ο φιλόσοφος δεν έχει να υπερασπιστεί κάποιο "πιστεύω".

1) Α, δηλ εσύ τόση ώρα δεν έχεις κανένα πιστεύω. Άρα γιατί καυγαδίζεις;
2) Τι ακριβώς είπαμε ότι ήταν ο Επίκουρος; Φιλόσοφος μήπως; Άντε καλέ!!!!

παράθεση:
Ο φιλόσοφος είναι επιστήμων, λέει την αλήθεια που αποδεικνύεται με τη λογική.

1) Ο φιλόσοφος είναι επιστήμον, δηλ "επίσταται", δηλ βλέπει, παρακολουθεί, παρατηρεί ένα κάποιο αντικείμενο, αλλά κανείς δεν μπορεί να διαβεβαιώσει ότι αυτή η διαδικασία είναι φιλοσοφία. (Αλλιώς αν ήμουν παρόν στον φόνο του καημένου του 15χρονου Αλέξη (Γρηγορόπουλου) θα ήμουν φιλόσοφος). Αυτό που τον κάνει φιλόσοφο είναι η αξιοποίηση αυτού του αντικειμένου έχοντας σκοπό το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα προς: αν είναι γαϊδούρι προς τον εαυτό του, αν δεν είναι προς τους συνανθρώπους του. Το "καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα" κρίνεται από την καθαρότητα της ψυχής του ανθρώπου έστω και και αν η επιστήμη είναι κομμάτι της επεξεργασίας του μυαλού. Και η καρδιά του ανθρώπου είναι βρώμικη όταν ο άνθρωπος είναι εγωιστής. Αν ο χριστιανισμός διώχνει αυτόν τον εγωισμό, τότε η φιλοσοφία αναπτύσεται δια μέσω αυτού. Και αυτό είναι λογική. (Αρνήσου ότι δεν είναι λογική)

παράθεση:
Αν δεν το καταλαβαίνει ο άλλος, είναι ήδη πεθαμένος δεν χρειάζεται να τον σκοτώσει.

1) Εκτός αν καταλαβαίνει κάτι ανώτερο από ότι καταλαβαινει ο ίδιος ο φιλόσοφος.

παράθεση:
Τώρα το "εμείς" δεν καταλαβαίνω από πού συνάγεται. Μάλλον με θεωρείς απόγονο των Ρωμαίων αυτοκρατόρων. Ήτανε φιλόσοφοι αυτοί;

1) Απόγονο των αρχαίων αυτοκρατόρων; Πολύ μεγάλη ιδέα έχεις για τον εαυτό σου Καλό ε! (J/k)
2) Μα κάπως πρέπει να σε αποκαλώ. Ρώτησα πριν "αρχαιολάτρες να σας πω;" και αφού δεν έδωσες άλλη απάντηση....
3) Γιατί το "εγώ" που κολλάει; Κατηγορείς τους χριστιανούς, δηλ με 2 λόγια εμένα, για κάτι που έκαναν -ΑΝ και ΟΣΟΙ και ΜΗ ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ έκαναν πριν από ούτε και εγώ ξέρω πόσα χρόνια.

παράθεση:
Πάντως γιατί τέτοια μανία να κλειδωθεί το θέμα; Είναι και αυτό χαρακτηριστικό της θρησκείας μάλλον.

Καμμία μανία. Απλά εξέφρασα την απορία μου. Ούτε που σκέφτηκα να μεταφέρω "έμμεσα" τον cordis κάποιο "κρυφό μήνυμα" τύπου "αρκετά ασχοληθήκαμε άντε κλείδωσε το" αν αυτό εννοείς. Μακάρι να μείνει ανοιχτό εις τον αιώνα τον άπαντα...

Literature Moderator

ΜήνυμαΣτις: 10 Ιαν 2009 21:28    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Χαίρομαι που αρνείσαι την πολιτική και επιπλέον θεωρείς ότι κάποιος πρέπει οπωσδήποτε να πιστεύει κάπου αφού σου φαίνεται απίστευτο ότι εγώ μιλώ μέσω της λογικής μου και όχι κάποιας πίστης μου. Αυτά τα 2 είναι τα χαρακτηριστικά του μέσου χριστιανού που απεχθάνομαι περισσότερο.

Παρεπιπτόντως και οι ορθόδοξοι είναι εκληματίες και μάλιστα οι νεο-ορθόδοξοι. Διάβασε τι γράφει η "Πατριαρχική διδασκαλία" τον καιρό της ελληνικής επανάστασης (εκδόθηκε από το πατριαρχείο και διατάζει τους Έλληνες να υποταχθούν στον θεϊκό σουλτάνο) αλλά και το ρόλο της εκκλησίας στην εποχή της χούντας που όρκιζαν τους εγκληματίες και συνεργάζονταν για την εξουσία του ποιμνίου. Για να μην σε πάω στο κλείσιμο της Ακαδημίας Πλάτωνος από εποχής Ιουστινιανού.

Αλλά τι λέω, αυτά είναι γραφειοκρατία δεν σε ενδιαφέρουν.

nickmarvel

Μέλος από: 28 Φεβ 2007

View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 10 Ιαν 2009 23:57    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Η συζήτησή σας, αν και εξελίχθηκε «εφ’ όλης της ύλης», έχει πραγματικά πολύ ενδιαφέρον και πιστεύω ότι την αδικείτε μη έχοντας διαβάσει το βιβλίο.

Γι’ αυτό, φίλε Lefterian και συ φίλε cdhyper, θα με ενδιέφερε να το διαβάζατε - νομίζω ότι ο φίλος patriot το έχει διαβάσει- και θα μπορούσα, αν είχα μία διεύθυνση, να σας το στείλω σαν δώρο (δεν είναι και ακριβό. 10 € στοιχίζει μόνο).

Θα με τιμούσε ιδιαίτερα αν δεχόσασταν αυτή μου την πρόταση.

cdhyper
Literature Moderator

ΜήνυμαΣτις: 11 Ιαν 2009 00:13    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αν με πληρώσεις 50 ευρώ ανά σελίδα μπορώ να σου κάνω συντακτικές και γραμματολογικές διορθώσεις. Μόνο έτσι μπορώ να διαβάσω το βιβλίο σου.

patriot
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Ιαν 2009 01:13    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Oh, my my! Σε θύμωσα από ότι φαίνεται!! Καλό ε! Καλά τόσο εύκολα θυμώνεις εσύ; Ρε συ συζήτηση κάνουμε. Και ακόμα και αν διαφωνούμε μια συζήτηση βγαίνει πάντα σε καλό! Ακόμα και τώρα. Κοίτα όσες λεπτομέρειες έχουν ειπωθεί που κατά πάσα πιθανότητα οι τρίτοι δεν τις ξέρουν. Relax!

Λοιπόν... Δεν πιστεύω να θες να πάρω σοβαρά τα συναισθήματα σου γιατί αν το κάνω απορρίπτουν αμέσως τις φιλοσοφία σου και απλά σε κάνουν εμπαθή. Αρνούμαι να παραδεχτώ ότι ξέσπασες μόνο και μόνο επειδή διαφωνούμε. Αν ήταν έτσι θα έπρεπε να με βρίζεις από την αρχή.... (Απλά "δεν σου βγαίνει" τώρα και γι' αυτό δυσαρεστήθηκες ToolTimes at work )

Για να ξεκαθαρίσουμε κάτι: Νομίζω ότι λάθος πολιτική κατάλαβες ότι αρνούμαι. Όταν είπες (πολύύ πριν... στην αρχή) για πολιτική εμένα πήγε το μυαλό μου στους πολιτικούς (στο ανέφερα αυτό, δεν το κατάλαβες; ) ενώ εσύ προφανώς εννοείς το "policy" της εκκλησίας. (Ότι με δυο λόγια κάνουμε ότι μας συμφέρει και ότι γουστάρουμε... Σωστά;) Να το ξεκαθαρίσουμε. Μην βριζόμαστε τσάμπα. Ποτέ! ποτέ! ποτέ... Jame!

Υποθέτωντας λοιπόν ότι γι' αυτό μιλάς.... Σόρρυ αν θα σε απογοητεύσω αλλά ΔΕΝ με ενδιαφέρουν. Όλα όσα λες περί "διδασκαλίας", "Σουλτάνων" κ.τ.λ τα γράφω κυριολεκτικά στα παλιά μου τα παπούτσια για ένα και μόνο λόγο: Τα λες εσύ! Δεν έχω κανένα λόγο να σε πιστέψω (βέβαια εννοείται ότι δεν απαιτώ να με πιστέψεις και εσύ σε κάποιο άλλο θέμα). Γιατί όμως δεν πιστεύω εσένα; Γιατί πολύ απλά, εγώ ξέρω άλλα. Ένα μικρό παράδειγμα: Ο Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός έκανε το ακριβώς αντίθετο από όσα σύμφωνα με τα λεγόμενα σου υποστηρίζεις ότι έκανε η εκκλησία. Γιατί να πιστέψω εσένα που είσαι προκατηλλειμένος ενώ αυτά που λες εσύ εγώ δεν τα ξέρω;

Αλλά άντε και κάνω λάθος. Και αποφασίζω ότι θα πάω να τα μάθω. ΤΙ κέρδισα; Μίσος και αντιπάθεια; Γιατί να το κάνω αυτό; Για χατήρι τίνος; Της επιστήμης; Μα, έτσι θα την προσβάλλω γιατί θα την λερώσω από φημολογίες, όχι ερευνητικά αποτελέσματα.

Και άντε αυτά που λες είναι σωστά, ακόμα και εις διπλούν. Αυτά είναι οι άσχημες πράξεις και συνέπειες μερικών διαφθαρμένων. (Αν βέβαια υπολογίσουμε ότι όλα οσα λες και αλήθεια είναι, και είναι άσχημα και εις διπλούν μάλιστα άμα θες, και έγιναν για κακό σκοπό - εκμετάλευση δηλ όχι για καλό σκοπό που δυστυχώς απέτυχε). Αυτά δεν είναι οι σωστές διδασκαλίες της ορθόδοξης πίστης. Αν θες να λάβω υπ' όψην μου αυτά που θες εσύ, απαιτώ να λάβεις και εσύ αυτά που θέλω εγώ. Σκοπεύεις να το κάνεις, ή κατηγορείς εμένα για κάτι που δεν μπορείς να κάνεις εσύ;

Άρα υποθέτω ότι αντιλαμβάνεσαι ότι όλο αυτό ειναι ένα συναισθηματκό μπέρδεμα της αγάπης μας προς τα αντίστοιχα αντικείμενα. Τα οποία μπορεί να μην είναι καν έτσι όπως τα φανταζόμαστε! (Αλήθεια το φαντάζεσαι;; Μετά από τόση κουβέντα )

Λοιπόν... έχω να σου πω και κάποια πράγματα ακόμα, αλλά θα το κάνω αύριο γιατί πέρασε η ώρα και νύσταξα. Άσε δε που πρέπει να σηκωθώ και νωρίς για την εκκλησία αύριο....

Τέλος, να και κάτι άξιον προσοχής:
cdhyper ανέφερε:
Τον φιλόσοφο δεν τον ενδιαφέρει να βγάλει χρήματα...

και
cdhyper ανέφερε:
Αν με πληρώσεις 50 ευρώ ανά σελίδα....

Τς, τς, τς.. ναι όντως τον φιλόσοφο δεν τον ενδιαφέρει να βγάλει χρήματα!! Καλό ε! Καλό ε! ToolTimes at work

Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Ιαν 2009 01:15    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

nickmarvel ανέφερε:
νομίζω ότι ο φίλος patriot το έχει διαβάσει

Ναι από τότε που το αγόρασα το διάβασα ήδη εις διπλούν. Τώρα με την συζήτηση όμως μου ήρθε μια ιδέα και κατά πάσα πιθανότητα θα το ξαναδιαβάσω...

Literature Moderator

ΜήνυμαΣτις: 11 Ιαν 2009 01:36    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δεν χρειάζεται να με πιστέψεις πχ για την πατριαρχική διδασκαλία, μπορείς να ανατρέξεις στην πηγή. Το ίδιο και για τα υπόλοιπα που αναφέρω. Δεν είναι πίστη μου, είναι ιστορία.

Επίσης όταν αναφέρω πολιτική, εννοώ πολιτική. Αν ήθελα να πω πολιτικούς, θα έλεγα πολιτικούς και πάει λέγοντας.

Εγώ απέχω ακόμα πολύ από το να γίνω φιλόσοφος, γι αυτό και με ενδιαφέρουν τα χρήματα ακόμα.

Όταν φτάσεις στο σημείο να αποδεσμεύσεις την προσωπική σου πίστη από εκείνους που σε εκμεταλλεύονται εξαιτίας της, τότε μόνο θα θεωρήσω ότι κάνεις βήματα προόδου. Προς το παρόν δεν το έχεις κάνει γιατί απλούστατα αύριο έχεις εκκλησία.

GeoStuff
Honorary Member

Μέλος από: 16 Νοε 2005
Βοηθήματα: 9
Νέα: 3

Περιοχή: Στα αλατορυχεία της Ζουαζιλάνδης...
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Ιαν 2009 02:05    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μην ξεφύγουμε γιατί πάει καλά το θέμα...

Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Λογοτεχνία, Βιβλία & Κόμικς
Τώρα είναι 08 Δεκ 2016 09:48 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites