freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

«O Νικ Μάρβελ και ο Πόλεμος με το Θηρίο»

Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Λογοτεχνία, Βιβλία & Κόμικς
Moderators:  Super-Moderators, cdhyper
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 10 από 10 [145 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: βιβλίοπόλεμος Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, ..., 8, 9, 10
ΑποστολέαςΜήνυμα
lefterian

Μέλος από: 21 Νοε 2008
Περιοχή: NeverLand
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 11 Ιαν 2009 11:42    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

lefterian ανέφερε:
Εμβόλιμα 'εξετάσθηκαν' (γιατί μόνο εντός εισαγωγικών μπορεί να λεχθεί αυτό) και αυτά:

Η προσευχή στην Ορθόδοξη Εκκλησία.
Η Ορθόδοξη Εκκλησία απέναντι στη φιλοσοφία.
Η προέλευση της λέξης 'άνθρωπος'.
Κανόνες γραμματικής.
Το ζήτημα της θρησκείας.
Επιστημολογικά θέματα (Ok, σε αυτό ευθύνομαι κι εγώ).
Σχέσεις θεολογίας-επιστήμης.
Ορθόδοξη δογματική Θεολογία.
Η θέση του Ιερατείου στην Εκκλησία και η σημασία του.
Ορθόδοξη Εκκλησία και Αρχαίος κόσμος.
Η Εκκλησία στην εποχή της Τουρκοκρατίας (αναφορά σε σχέσεις με τον Σουλτάνο).
Το καθεστώς του Αγίου Όρους.
Το θέμα της 'επικρατούσας θρησκείας' στο Ελληνικό Κράτος.
Το θέμα των θρησκευτικών στο σχολείο.
Εκκλησία και Κοινωνία.
Αν κανείς νομίζει ότι όλα αυτά τα θέματα είναι... εντός θέματος, ουδέν σχόλιον!
Τα περισσότερα από αυτά τα θέματα αξίζουν το λιγότερο, από μία διδακτορική διατριβή και προφανώς, οι σχεδόν μονολεκτικές απαντήσεις και οι ατακοποιημένες τοποθετήσεις σου cdhyper (επειδή... μην ξεχνιόμαστε, είναι ένα... τεχνολογικό φόρουμ αυτό) απέχουν πολύ από το να απαντήσουν στα ερωτήματα που τίθενται.

ταχιά σαμπάλια

υγ. cdhyper, είπα 'να μου στείλεις', προφανώς εννοώ σε pm. εγώ έχω άλλη πληροφόρηση από τη δικιά σου, συν ότι οποιαδήποτε άποψη επί της ιστορίας, καλό είναι να συνοδεύεται από βιβλ. δεδομένα, αλλιώς (κατά τη γνώμη μου) να μη γίνεται

υγ2. patriot, αναξέρτητα με το ότι συμφωνώ μαζί σου στα περισσότερα, όταν κάποιος βλέπει ένα θέμα με τον τίτλο του συγκεκριμένου, αυτό που περιμένει να δει είναι μία κριτική στο περιεχόμενό του και όχι Θεολογικές, φιλοσοφικές ή πολιτειακές αναλύσεις ή ο,τιδήποτε άλλο

Honorary Member

Μέλος από: 20 Αυγ 2002
Βοηθήματα: 6

Περιοχή: Σπίτι μου!
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 13 Ιαν 2009 01:37    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Λευτέρη, το ξέρω ότι έχεις δίκιο αλλά βλέπεις όταν οι άνθρωποι έχουν μια δυνατότητα τίποτα δεν τους αναγκάζει να την χρησιμοποιήσουν για καλό σκοπό. Όταν δε είναι και μορφωμένοι, το κοτσομπολιό ζει και βασιλεύει.

παράθεση:
ταχιά σαμπάλια

Τι σημαίνει αυτό;

Cdhyper οι τελευταίες μέρες (πέρα από τα κοτσομπολιά της κυρά Κατίνας ) ήταν ήταν πολύ οφέλημες για μένα. Άθελα σου με έκανες να δω κάτι που με εξυπηρέτισε πολύ. Μόνο και μόνο γι' αυτό, σταματάω εδώ την κουβέντα. Μόνο αυτά να σου πω, για να μην σε αφήσω παραπονεμένο. Να ξέρεις ότι δεν θα ξαναπαντήσω σε αυτό το θέμα, ή άντε το πολύ-πολύ στον Λευτέρη.

1) Οκ, το ξεκαθαρίσαμε για την πολιτική. Επαναλαμβάνω: δεν ενδιαφέρομαι.
2) Ήξερα ότι κάπου μέσα σου έχεις την αυτογνωσία. Τουλάχιστον το παραδέχεσαι!

3) Πρέπει να μου βρεις ένα τρόπο να σου κάνω την ένεση της εξής ιδέας χωρίς να πονέσεις (...πολύ ):
- α) έχω δεσμεύση την προσωπική μου πίστη με την θέληση μου στην ορθοδοξία. Λυπάμαι αν δεν σου αρέσει αυτό, αλλά αυτό είναι δικό σου πρόβλημα όχι δικό μου.

- β) Δεν χρειάζεται να περιμένω από σένα να να με θεωρήσεις σωστό. Μόνο και μόνο που απαιτείς να κάνω ΕΓΩ κάτι που εκτιμάς ΕΣΥ αποδεικνύει ότι δεν διαφέρεις από αυτούς που κατηγορείς. ΟΧΙ δεν το λέω ως κατηγορία. Ως αξιοσημείωτη παρατήρηση το λέω. Αν παρατηρήσεις θα δεις ότι αυτοί που κατηγορείς θέλουν "οπαδούς που να τους υποστηρίζουν", "άμυαλα πρόβατα" που "δεν έχουν μυαλό να σκεφτούν" κ.τ.λ.... Όταν εγώ σου πάω κόντρα κρίνοντας με το δικό μου το μυαλό (που σ' αρέσει δεν σ' αρέσει τι να κάνουμε αυτό έχουμε) παραξενεύσε και αντιδράς. Το ότι είσαι αντιφατικός φαίνεται και από το σημείο που ενώ λογικά -συμφωνα με τα λεγόμενα σου- θα έπρεπε να με θαυμάζεις που "έχω δικό μου μυαλό" και δεν "τρέφομαι από τους άλλους" και έχω την ικανότητα να σου πηγαίνω κόντρα εσύ αντιθέτως στραβο-μουτσουνιάζεις. Είσαι 2 μέτρα και 2 σταθμά.

- β, μέρος 2ον) Άσε δε που δεν μπορείς να ανταποκριθείς σε κάτι που αφορά άλλα θέματα από αυτά που αρέσουν σε σένα. Η περιγραφή που έδωσα εδώ:
παράθεση:
Όταν όμως φτάνει σε κάποιο νόημα που δεν μπορεί να ανταπεξέλθει, αλλά ξέρει ότι δεν μπορεί να το διαψεύσει γιατί γνωρίζει ότι είναι αλήθεια, μια αλήθεια τύπου "γιατί φταίει η θρησκεία για τάδε πράγμα αφού δεν θρησκεία δεν το υποστηρίζει αυτό, αλλά ούτε ΚΑΝ το λέει" ή δεν σου δίνει απάντηση καθόλου ή σου αλλάζει θέμα για το τι όμορφος που είναι ο καιρός (π.χ τι ωραία πράγματα που έχει η επιστήμη ενώ η θρησκεία όχι), ή σου λέει καμουφλαρισμένα σε απάντηση σχόλια ενώ στην πραγματικότητα σου πετάει μια μπάλα ονόματι "αλλαγή θέματος" για να φταίς εσύ για την αλλαγή του θέματος.

είναι ολοκληρωμένη. Επίτηδες δεν απάντησες σε ερωτήσεις που σε ρώτησα. Θαρρώ πως κάποιος -έστω ένας- θα αναρωτηθεί το γιατί το κάνεις. Αλλά τέσπα... δεν με ενδιαφέρει πια αυτή η κουβέντα. Εμένα το βιβλίο μου αρέσει, το βρίσκω χρήσιμο, και το κυριότερο δεν έχει μέσα φόβους και σατανολατρείες τις οποίες -Έμμεσα- τις εκτιμάς εσύ. Τέλος.

- γ) Όπως κάθε Κυριακή!! Καλό ε! (Και ελπίζω σε όλη την υπόλοιπη ζωή μου)

Λοιπόν bye, bye... Και σόρρυ που δεν απάντησα νωρίτερα αλλά μου χάλασε το Modem.

Μέλος από: 28 Φεβ 2007

View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 24 Οκτ 2009 21:51    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Σας έχω μια είδηση...

Έχει ετοιμαστεί και είναι για έκδοση το 2ο βιβλίο της σειράς του Νικ Μάρβελ:
«Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς», που αποτελεί συνέχεια του 1ου,
«Ο Νικ Μάρβελ και ο πόλεμος με το θηρίο».

Ελπίζουμε, συν Θεώ, να το έχουμε τον Δεκέμβριο.

Και το πειστήριο του... «Εγκλήματος»! Καλό ε!

cdhyper
Literature Moderator

Μέλος από: 23 Ιουν 2001
Βοηθήματα: 4
Νέα: 4

Περιοχή: Φωτονερόπετρα
ΜήνυμαΣτις: 24 Οκτ 2009 23:30    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Βοήθειά μας. Στείλτο στον Καρατζαφέρη να το προμοτάρει και στον πατέρα Πλεύρη.

nickmarvel

ΜήνυμαΣτις: 26 Οκτ 2009 16:25    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cdhyper ανέφερε:
Βοήθειά μας. Στείλτο στον Καρατζαφέρη να το προμοτάρει και στον πατέρα Πλεύρη.

Βλέπω ότι δεν έχεις χάσει το χιούμορ σου, παρ’ ό,τι έχουμε να βρεθούμε πάνω από ένα χρόνο, φίλε cdhyper (αν και κινδυνεύω να ακούσω πάλι τα «εξ αμάξης» αποκαλώντας σε έτσι)...

cdhyper
Literature Moderator

Μέλος από: 23 Ιουν 2001
Βοηθήματα: 4
Νέα: 4

Περιοχή: Φωτονερόπετρα
ΜήνυμαΣτις: 26 Οκτ 2009 18:42    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δεν είναι χιούμορ, είμαι σίγουρος ότι θα το λατρέψουν.

nickmarvel

ΜήνυμαΣτις: 26 Ιουν 2012 17:09    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Τότε, θα πρέπει να ενημερώσω ότι βγήκε και το 3ο βιβλίο: «Ο Νικ Μάρβελ και το νησί της Αφροδίτης»! http://www.ppu.gr/nickmarvel/01.htm

tatiani1990

Μέλος από: 08 Μαρ 2014
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
View users profile Send email to user Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 08 Μαρ 2014 18:20    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ένας ήρωας που λατρεύουμε.

Ένας ήρωας, που εγώ κι όλα μου τα αδέλφια λατρεύουμε είναι ο Νικ Μάρβελ.

Και για να συνοψίζουμε λίγο τα πράγματα, θα επαναλάβω ότι...

Κυκλοφορούν τρία βιβλία του: «Ο Νικ Μάρβελ και ο πόλεμος με το θηρίο», «Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς» και τη συνέχειά τους «Ο Νικ Μάρβελ και το νησί της Αφροδίτης».
Και τα πειστήρια του... «Εγκλήματος»!

Αν κανείς διάβασε κάποιο από τα 3 βιβλία είμαι στη διάθεσή του για κουβέντα. Yea!

Είναι η μεγάλη μου αγάπη...
tatiani1990

ΜήνυμαΣτις: 13 Απρ 2014 16:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

tatiani1990

ΜήνυμαΣτις: 09 Μαη 2014 18:42    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Χριστός Ανέστη... για όλους μας!

Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 10 από 10 [145 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, ..., 8, 9, 10
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Λογοτεχνία, Βιβλία & Κόμικς
Τώρα είναι 03 Δεκ 2016 21:40 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites