freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

«O Νικ Μάρβελ και ο Πόλεμος με το Θηρίο»

Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Λογοτεχνία, Βιβλία & Κόμικς
Moderators:  Super-Moderators, cdhyper
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 4 από 10 [145 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: βιβλίοπόλεμος Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
PanosIlio
Honorary Member

Μέλος από: 20 Σεπ 2005
Περιοχή: Δραπετσώνα
View users profile
myspace facebook 
ΜήνυμαΣτις: 20 Μαρ 2007 14:40    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

patriot ανέφερε:
Όχι, όχι.... Άλλο εννοούσα. Θες να μάθεις τι; I have a question... Όταν το είπα, εννοούσα να δώσεις βαρύτητα στο "δεν με νοιάζει" (αν το έκανες στα αλήθεια δεν θα είχα τι να πω γιατί θα ήταν γνώμη σου!!) και.... ξέχασα () ότι με αυτό τον τρόπο θα σε έκανα να συμφωνήσεις μαζί μου! : Yea! Yea!

Ε, έτσι μου φάνηκε ότι εννοούσες. Και για να είμαι ειλικρινής το σκέφτομαι και τώρα. Προσπάθησες να δώσεις ορισμό για το πως σκέφτομαι κάτι πρακτικά αδύνατον. Τέσπα.... άστο.. παρεξήγηση.

Όχι δεν προσπάθησα να δώσω ορισμό στη σκέψη σου, μια μαντεψιά έκανα, πέταξα άδεια για να πιάσω γεμάτα που λέμε. Δεν υπάρχει θέμα εδώ.

patriot ανέφερε:
Και εγώ έμαθα αυτά τα παραμύθια αλλά δεν είναι εκεί το θέμα. Προσπαθώ να σου εξηγήσω ότι η "εξέλιξη" να το πω έτσι, δηλ η "περιγραφή και άλλων πραγμάτων" που λες εσύ δεν είναι το ίδιο πράγμα με αυτό που σου λέω εγώ. Ότι η μία μαγεία, είναι διαφορετική από την άλλη. Η εξέλιξη είναι η μίξη των παραμυθιών με ότι είδους πράγματα σκέφτηκαν μερικοί για να κερδίσουν διάφορα πράγματα, όπως π.χ χρήματα (από τις διαφημήσεις ας πούμε) ή οπαδούς (βλέπε Χάρι Πότερ) και λοιπά. Υπάρχει αυτή η διαφορά και σε αυτό σου εφιστώ την προσοχή. (Προσπαθώ τουλάχιστον )

Ε τι να πω εγώ δεν βρίσκω καμιά προσπάθεια προσυλητισμού, βλ. Χάρυ Πότερ. Αντίθετα σε όλα αυτά τα ωραία παραμυθάκια βλέπω την προσπάθεια μερικών για κέρδος, όπου και εγώ συνεισφέρω βλέποντας τις ταινίες, όπως και εσύ άλλωστε. Οπότε επιλέγω να αγνοήσω τυχόν σημάδια που υπάρχουν. Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν αλλά για μένα είναι αστεία και χαζά αν εσύ τα θεωρείς σοβαρά οκ, your problem not mine

patriot ανέφερε:
Ε, διαπίστωσε το.
Μπορείς να διαψεύσεις αυτά που λέω; Δεν νομίζω. Μήπως λοιπόν ήρθε η ώρα να σκεφτείς το γιατί υπάρχουν; Και τότε μπορείς να φανταστείς τι θα διαπιστώσεις;

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει, δεν προσπαθώ να σε διαψεύσω, δεν θέλω να σε διαψεύσω. Απλά θεωρώ πως ότι λες εμένα μου φαίνεται τελείως, ασόβαρο, να το πω κομψά. Δηλαδή δεν είμαι της λογικής να κάθομαι να ψάχνω για συνομωσίες από θρησκευτικές οργανώσεις, να βλέπω τα μηνύματα μέσα από τις λέξεις και ότι άλλο θες. Θες να με χαρακτηρίσεις πεζό, αγαθό, χαζό, άβουλο ον κτλ, δικαίωμα σου. Διατηρώ και γω το δικαίωμα όμως να θεωρώ ασόβαρα αυτά που λες εσύ. Πως να το πω μου φαίνονται αστεία.

patriot ανέφερε:
Και πάνω σε αυτό:
1) Χριστός = Θεός, σωστά; Και μιας και ο Θεός υπήρχε από σύμπαντος κόσμου είναι περιττό να υπάρχουν άλλες θρησκείες. Δεν νομίζεις;

Εγώ από τα λίγα θρησκευτικά που ξέρω από το σχολείο ξέρω πως ο χριστός είναι ο υιός του θεού. Αυτό που λές δεν το έχω ακούσει ποτέ από κανένα. Δεν ξέρω αν το έχεις παρατηρήσει όλες οι θρησκείες σε κάποιο θεό αναφέρονται ή τουλάχιστον σε κάποιο ανώτερο ον, αθάνατο κτλ κτλ. Γιατί λοιπόν η εκδοχή του χριστιανισμού να είναι η σωστή? Γιατί να μην είναι σωστή η εκδοχή κάποιας θρησκείας προγενέστερης του χριστιανισμού.

patriot ανέφερε:
2) Μπορεί προ Χριστού η κάθε φυλή να είχε τα δικά της ήθη και έθιμα, (που μπορεί να μην ήξεραν καν η μία την ύπαρξη της άλλης) όμως όλες τους είχαν μερικά κοινά σημεία. Και τα περισσότερα από αυτά ήταν οι άσχημες πράξεις προς τον συνάνθρωπο (π.χ βιασμοί, ανθρωποθυσίες κ.τ.λ). Αν λοιπόν με την εμφάνιση του χριστιανισμού μειώθηκαν ή και καταργήθηκαν πολλές από αυτές, τότε καλά έκανε ο χριστιανισμός και ήρθε. Όσο παλιός ή νέος είναι.

Αν το δεις από τη δική τους πλευρά οι άνθρωποι θεωρούσαν πως δεν έκαναν κάτι κακό.

Κοίτα επειδή δεν θεωρώ το καλός/κακός άσπρο/μαύρο και πως αυτή η διαφορά μεταξύ καλοσύνης και κακίας διαφέρει από θρησκεία σε θρησκεία, από έθνος σε έθνος κτλ κτλ. Κυρίως είναι γεωγραφικό το θέμα. Αλλά ιδιαίτερα από εποχή σε εποχή η διαφορά αυτή είναι περισσότερο μη διακριτή. Μπορεί τώρα οι ανθρωποθυσίες να είναι κάτι απάνθρωπο, κακό, τότε όμως είχαν άλλη οπτική γωνία, είχαν άλλα πιστεύω και άλλα ήθη και έθιμα.

Τέσπα ξέφυγα. Bottom line. Δεν συμφωνούμε, πραγματικά δεν με νοιάζει τι πιστεύεις εσύ, άλλα πιστεύω εγώ. Αλλιώς σκέφτομαι και ειλικρινά δεν έχουμε κανένα κοινό σημείο επαφής. Οπότε ας μην το συνεχίσουμε. Τουλάχιστον για αυτό εδώ το θέμα.

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.
NAT
Honorary Member

Μέλος από: 25 Μαη 2005
Περιοχή: ..:: Not in Portland ::..
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 20 Μαρ 2007 15:17    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

patriot πολύ καλή η ανάλυσή σου (χαίρομαι γιατί βγαίνει κάτι καλό απ' όλο αυτό το θέμα), μόνο να σημειώσω κάτι:

patriot ανέφερε:

1) Θορός, -ου (ο) ουσ., [θόρνυμαι] - Σπέρμα των ζώων ( δεν λέει ανθρώπου cdhyper... υπάρχει άραγε κάποιος ιδιαίτερος λόγος; [??] )

Κοίταξα κι εγώ στο λεξικό γι' αυτό κι είχε και το σπέρμα του αρσενικού ανθρώπου, κι όχι μόνο των ζώων.

patriot ανέφερε:

Σόρρυ αλλά εγώ δεν ξέρω αρχαία. Ούτε τους κανόνες τονισμού. Ρώτησα τον πατέρα μου και μου είπε όσα ήξερε, αλλά δυστυχώς δεν τα συγκράτησα όλα. Θα τον ξαναρωτήσω και θα σου πω.

Ούτε εγώ είμαι καμιά τέλεια στα αρχαία (θετική κατεύθυνση ήμουν άλλωστε ). Απλώς ό,τι κάθισα κι ασχολήθηκα μόνη μου και ό,τι έμαθα από το σχολείο.

patriot ανέφερε:

ΥΓ: "αναθρώσκω"; Εννοούσες "άνω" όχι "ανά". Σωστά; Τυπογραφικό υποθέτω. "Ανά" σημαίνει "ξανά", δηλ καμία σχέση.... ("ξανάθρωπος" )

Το πήγα στο ρήμα "αναθρώσκω" υποσυνείδητα τελείως. Άκυρο απλά.

Μέλος από: 20 Αυγ 2002
Βοηθήματα: 6

Περιοχή: Σπίτι μου!
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 20 Μαρ 2007 18:50    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

PanosIlio ανέφερε:
Ε τι να πω εγώ δεν βρίσκω καμιά προσπάθεια προσυλητισμού, βλ. Χάρυ Πότερ.

Αν υπάρχει και δεν την βλέπεις;

παράθεση:
και εγώ συνεισφέρω βλέποντας τις ταινίες, όπως και εσύ άλλωστε.

Θεός φυλάξει!! Ποτέ δεν πλήρωσα λεφτά για να δω ψυχικό τρόμο! Προτιμώ την χαρά και το φως του Θεού. Όσο μπορώ τουλάχιστον...

ΥΓ: Δεν βλέπω τηλεόραση (το "παρά 5" εξαιρείται )

παράθεση:
Οπότε επιλέγω να αγνοήσω τυχόν σημάδια που υπάρχουν.

Πρέπει ( ;; ) να τα αγνοήσεις;;

παράθεση:
Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν αλλά για μένα είναι αστεία και χαζά αν εσύ τα θεωρείς σοβαρά οκ, your problem not mine

Και αν δεν είναι αστεία και χαζα; Δεν απαιτείται μια έρευνα εδώ; Έψαξα εγώ για μια λέξη από εγωισμό και μόνο, για να πάω κόντρα στον cdhyper ( .. αν και είχα λόγο που ξέχασα να τον πω στον cdhyper ) και δεν πρέπει εσύ να αρχίσεις να ψάχνεις άμα τα συγκεκριμένα είναι τόσο σοβαρά όσο νομίζω; Αν κάνω λάθος, οκ. ΑΝ δεν κάνω;

παράθεση:
patriot ανέφερε:
Μπορείς να διαψεύσεις αυτά που λέω;

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει, δεν προσπαθώ να σε διαψεύσω, δεν θέλω να σε διαψεύσω.

Εμ.... δεν εννοούσα εμένα. Στην θέση μου θα μπορούσε να ήταν κάποιος άλλος άνθρωπος. Εννοούσα την ιδέα.

παράθεση:
Δηλαδή δεν είμαι της λογικής να κάθομαι να ψάχνω για συνομωσίες από θρησκευτικές οργανώσεις,

Μία από τις διαφορές που υπάρχουν ανάμεσα στις άλλες θρησκείες και την χριστιανική είναι ότι οι άλλες προσπαθούν να προσυλητίσουν κόσμο ενεργά (με φυλλάδια π.χ) ενώ η εκκλησία απλά κάθεται στις εκκλησίες και μιλάει για όποιον θέλει να την ακούσει. Αφήνει δηλ ελεύθερο τον κόσμο να αποφασίσει για το τι θα κάνει. Μόλις σήμερα διάβαζα την σχεδόν παρόμοια ιστορία δυο ανθρώπων που τους έμπλεξαν στα δίχτυα μιας σατανιστικής οργάνωσης (κάποιου LaVey... η κάπως έτσι) και τους έφτασαν στο σημείο να τους κάνουν να πιστεύουν και να σκέφτονται ότι ο μόνος τρόπος για να γλυτώσουν είναι να αυτοκτονήσουν. Πώς ξέρεις αν αύριο δεν θα προσπαθήσουν να προσυλητίσουν εσένα; Εσύ μπορεί να μην ψάχνεις για συνομωσίες αλλά αυτοί που τις διαπράττουν υπάρχουν. Αφού λοιπόν δεν με πιστεύεις τότε προσπάθησε να μην μπλέξεις σε τέτοια δίχτυα.

παράθεση:
Θες να με χαρακτηρίσεις πεζό, αγαθό, χαζό, άβουλο ον κτλ, δικαίωμα σου. Διατηρώ και γω το δικαίωμα όμως να θεωρώ ασόβαρα αυτά που λες εσύ. Πως να το πω μου φαίνονται αστεία.

Δεν θέλω να καθήσω να σε χαρακτήρισω κάπως - θετικά ή αρνητικά. Θέλω να καταλάβεις ότι ίσως να μην είναι αστεία αυτά. Ότι ίσως εγώ να επιμένω, να φλυαρώ, να σε πρίζω με άσχημο τρόπο κ.τ.λ αλλά προσπαθώ να σου βάλω την ιδέα ότι ΙΣΩΣ να έχω δίκιο. Θέλω να καταλάβεις τι μπορεί να χάσεις. Αν εγώ υπερβάλλω έχει καλώς. Αν όχι; Αν αυτήν την στιγμή κάποιος έχει ξεραθεί στα γέλια που σε κάνει να μην προστατεύεις τα νώτα σου; Δεν σου λέω κάτι τρομερό. Σου λέω τι πιστεύω. Ίσως να ειναι λανθασμένο. Αλλά μην λες "δεν το ψάχνω" από την στιγμή που ξέρεις το πόσες σατανιστικές οργανώσεις υπάρχουν...

παράθεση:
Εγώ από τα λίγα θρησκευτικά που ξέρω από το σχολείο ξέρω πως ο χριστός είναι ο υιός του θεού. Αυτό που λές δεν το έχω ακούσει ποτέ από κανένα.

Δεν έχεις ακούσει που λένε: "Πατήρ, Υιός και Άγιο Πνεύμα, Τριάδα ΟΜΟΥΣΙΟ"; I have a question... I have a question... Ή το "Ου τρεις Θεούς αλλά Θεότητα μίαν δοξάζομεν, ην και προσκυνούμεν εν τρισί προσώποις αληθώς υπάρχουσαν, κ.τ.λ, κ.τ.λ... (Από το Τριώδιο) I have a question...

(Μα καλά άνθρωπε μου δεν ακούς ποτέ εσύ 91.2FM? [!!])

παράθεση:
παράθεση:
Δεν ξέρω αν το έχεις παρατηρήσει όλες οι θρησκείες σε κάποιο θεό αναφέρονται ή τουλάχιστον σε κάποιο ανώτερο ον, αθάνατο κτλ κτλ. α) Γιατί λοιπόν η εκδοχή του χριστιανισμού να είναι η σωστή? β)Γιατί να μην είναι σωστή η εκδοχή κάποιας θρησκείας προγενέστερης του χριστιανισμού.

και
παράθεση:
Κοίτα επειδή δεν θεωρώ το καλός/κακός άσπρο/μαύρο και πως αυτή η διαφορά μεταξύ καλοσύνης και κακίας διαφέρει από θρησκεία σε θρησκεία, από έθνος σε έθνος κτλ κτλ. Κυρίως είναι γεωγραφικό το θέμα. Αλλά ιδιαίτερα από εποχή σε εποχή η διαφορά αυτή είναι περισσότερο μη διακριτή. Μπορεί τώρα οι ανθρωποθυσίες να είναι κάτι απάνθρωπο, κακό, τότε όμως είχαν άλλη οπτική γωνία, είχαν άλλα πιστεύω και άλλα ήθη και έθιμα.

Ναι το έχω παρατηρήσει
α) Γιατί ο χριστιανισμός είναι ο μόνος που αντιπροσωπεύει την εικόνα (την "καθ' εικόνα και καθ' ομοίωση") του Θεού. Αφού ο Θεός είναι καλός και μας φύσηξε την Θεία πνοή Του δηλ μας έδωσε την εικόνα Του άρα είμαστε και εμείς καλοί. Το ότι μπήκε οι διάβολος ανάμεσα σε μας και Αυτόν, δεν σημαίνει ότι η εικόνα χάθηκε. Απλά είναι κρυμμένη πίσω από την αμαρτία. Όταν όμως σεβόμαστε τα λόγια Του και κάνουμε όσο μπορούμε το θέλημα Του τότε η εικόνα φανερώνεται. Όμως όταν ο άνθρωπος δεν ξέρει (π.χ οι αφρικανοί) ότι ο θάνατος, δηλ η ψυχική πτώση του ανθρώπου (όχι η σωματική) καταργήθηκε χάρι στην ανάσταση του Χριστού, τότε δεν έχει ελπίδα ζωής (ελπίδα αιώνιας ζωής μιας και οι νεκροί θα αναστηθούν) άρα δεν καταλαβαίνει την σημασία της ζωής του συνανθρώπου του. Και μάντεψε ποιοι ήταν καννίβαλοι!! Και αν έχεις παρατηρήσει ποτέ καμιά θρησκεία δεν λέει σεβασμό στην ζωή. Μόνο ο χριστιανισμός. Ή μήπως μπορείς να πεις το ίδιο για κάποια άλλη θρησκεια; Ποια άλλη θρησκεία λέει το ίδιο πράγμα;

β) Ουσιαστικά η αποπάνω απάντηση κάνει και για εδώ. Κυρίως από το "Και αν έχεις παρατηρήσει" έως το τέλος.

παράθεση:
Αν το δεις από τη δική τους πλευρά οι άνθρωποι θεωρούσαν πως δεν έκαναν κάτι κακό.

Γιατί; Εσύ δεν το καταλαβαίνεις όταν κάνεις κάτι κακό; Άσε τα "πρέπει" και τα "δεν πρέπει" της κοινωνίας. Αν π.χ συναντιόμασταν στον δρόμο και με χτύπαγες καταλάθος με το αυτοκίνητο δεν θα έτρεχες να με βοηθήσεις; Αν δεν το έκανες δεν θα ήξερες ότι έκανες κάτι κακό; Αυτό είναι η συνείδηση του Θεού. Και την έχει ο κάθε άνθρωπος.

παράθεση:
Τέσπα ξέφυγα. Bottom line. Δεν συμφωνούμε, πραγματικά δεν με νοιάζει τι πιστεύεις εσύ, άλλα πιστεύω εγώ. Αλλιώς σκέφτομαι και ειλικρινά δεν έχουμε κανένα κοινό σημείο επαφής. Οπότε ας μην το συνεχίσουμε. Τουλάχιστον για αυτό εδώ το θέμα.

Ok, άμα δεν θες.... Τα λέμε κάπου αλλού....

ΥΓ: Το "ξέφυγα" μου άρεσε... εγώ που έγραψα όλο αυτό τι να πεις;

Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 20 Μαρ 2007 18:58    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παράθεση:
patriot ανέφερε:

1) Θορός, -ου (ο) ουσ., [θόρνυμαι] - Σπέρμα των ζώων ( δεν λέει ανθρώπου cdhyper... υπάρχει άραγε κάποιος ιδιαίτερος λόγος; [??] )

Κοίταξα κι εγώ στο λεξικό γι' αυτό κι είχε και το σπέρμα του αρσενικού ανθρώπου, κι όχι μόνο των ζώων.

I have a question... Ποιο λεξικό; Του Φραγκούλη; Πάντως και εμένα μου έκανε εντύπωση όταν το είδα. Το σπέρμα, είναι σπέρμα είτε ανθρώπου ειναι είτε ζώου.... I have a question...

παράθεση:
patriot ανέφερε:

Σόρρυ αλλά εγώ δεν ξέρω αρχαία. Ούτε τους κανόνες τονισμού. Ρώτησα τον πατέρα μου και μου είπε όσα ήξερε, αλλά δυστυχώς δεν τα συγκράτησα όλα. Θα τον ξαναρωτήσω και θα σου πω.

Ούτε εγώ είμαι καμιά τέλεια στα αρχαία (θετική κατεύθυνση ήμουν άλλωστε ). Απλώς ό,τι κάθισα κι ασχολήθηκα μόνη μου και ό,τι έμαθα από το σχολείο.

Όταν λες "από το σχολείο" μήπως τυχαίνει να εννοείς ότι πρόλαβες -ίσως για ένα μόνο χρόνο π.χ- καθόλου πολιτονικό; Δηλ είσαι γύρω στα 30-32; Μήπως δηλ έχεις καμιά έξτρα πληροφορία; Γιατί θα ήθελα να την ακούσω...

ΥΓ: Δεν τον ρώτησα ακόμα.
ΥΓ προς cdhyper: Εσύ πόσο είσαι; Μήπως το πρόλαβες;

παράθεση:
patriot ανέφερε:

ΥΓ: "αναθρώσκω"; Εννοούσες "άνω" όχι "ανά". Σωστά; Τυπογραφικό υποθέτω. "Ανά" σημαίνει "ξανά", δηλ καμία σχέση.... ("ξανάθρωπος" )

Το πήγα στο ρήμα "αναθρώσκω" υποσυνείδητα τελείως. Άκυρο απλά.

Ok!

Honorary Member

View users profile
myspace facebook 
ΜήνυμαΣτις: 20 Μαρ 2007 19:56    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

patriot ανέφερε:

Πλάκα κάνει έτσι? Δεν έχω άλλη εξήγηση. Δεν παίζει να με ρωτάς στ'αλήθεια αν ακούω Πειραϊκή Εκκλησία. Έπρεπε να ψάξω στο google για να δω τι συχνότητα είναι ToolTimes at work ToolTimes at work

patriot ανέφερε:
Θεός φυλάξει!! Ποτέ δεν πλήρωσα λεφτά για να δω ψυχικό τρόμο! Προτιμώ την χαρά και το φως του Θεού. Όσο μπορώ τουλάχιστον...

Τις ταινίες μπορεί να μην τις βλέπεις αλλά αποσπάσματα ξέρεις

patriot ανέφερε:

Δεν πρέπει, επιλέγω, γιατί δεν με αφορούν, δεν με αγγίζουν, δεν τα πιστεύω.

Και ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί προσπαθείς να με κάνεις να πάρω στα σοβαρά κάτι που απλά θεωρώ πως είναι αστείο? Μάλλον δεν με έχεις καταλάβει. Δεν με αγγίζουν όλα αυτά, προσπαθώ να είμαι όσο πιο φλου γίνεται, έτσι περνάω καλά, έτσι έχω επιλέξει να ζω. Όλα τα άλλα δεν με αγγίζουν.

patriot
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 20 Μαρ 2007 21:07    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

PanosIlio ανέφερε:
patriot ανέφερε:

Πλάκα κάνει έτσι? Δεν έχω άλλη εξήγηση. Δεν παίζει να με ρωτάς στ'αλήθεια αν ακούω Πειραϊκή Εκκλησία. Έπρεπε να ψάξω στο google για να δω τι συχνότητα είναι ToolTimes at work ToolTimes at work

1) Η Πειραϊκή εκκλησία δημουργήθηκε το 1988!! Δεν μπορεί μέσα σε σχεδόν 20 χρόνια να μην την έχεις ακούσει ούτε μία φορά ώστε να ξέρεις την ύπαρξη της!!!
2) Ε, που να φανταστώ ότι δεν την ήξερες; (Εγώ μόνο αυτήν ακούω.... )
3) Έψαξες στο google;;; Γιατί απλά δεν ανοίξες το ραδιόφωνο στο 91.2 να βεβαιωθείς; ToolTimes at work

παράθεση:
patriot ανέφερε:

Τις ταινίες μπορεί να μην τις βλέπεις αλλά αποσπάσματα ξέρεις

1) Καλά δεν έμαθες τι ντόρος έγινε; Εδώ βουήξε ο κόσμος ....
2) Σου έχει τύχει ποτέ να δεις κάτι πολύ απλό, όπως π.χ μια αφίσα στον δρόμο (γιατί νομίζω ότι εγώ εκεί το είδα) και αμέσως να σε διαπεράσει ένα ρίγος τρόμου; Εγώ αυτό ένιωσα με το που είδα τον Χάρι Πότερ. Πήγα λοιπόν και έψαξα στο google...

παράθεση:
patriot ανέφερε:

Δεν πρέπει, επιλέγω, γιατί δεν με αφορούν, δεν με αγγίζουν, δεν τα πιστεύω.

Αυτό το "Δεν πρέπει, επιλέγω," ήταν πολύ δίκαιη απάντηση!! Αθώα! Μου άρεσε..... (Κατά την γνώμη μου κρίμα βέβαια...)

παράθεση:
Και ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί προσπαθείς να με κάνεις να πάρω στα σοβαρά κάτι που απλά θεωρώ πως είναι αστείο?

Δεν προσπαθώ να σε κάνω να το πάρεις στα σοβαρά. Το "σοβαρά" θα το καταλάβεις μόνος σου όταν καταλάβεις την ύπαρξη του. Την ύπαρξη του προσπαθώ να σε κάνω να καταλάβεις. Εγώ το βρίσκω κακό και επικίνδυνο. Αν έχω δίκιο δεν πρέπει να στο πω; Να σε προειδοποιήσω; Αν έχω άδικο απλά θα χάσεις λίγο χρόνο τσάμπα... Αυτό είναι όλο...

παράθεση:
Μάλλον δεν με έχεις καταλάβει.

Ίσως. Ή ίσως το αντίθετο... ποιος μπορεί να ξέρει;
(Θα λες το ίδιο σε καμιά δεκαριά χρόνια άραγε;....)

παράθεση:
Δεν με αγγίζουν όλα αυτά, προσπαθώ να είμαι όσο πιο φλου γίνεται, έτσι περνάω καλά, έτσι έχω επιλέξει να ζω. Όλα τα άλλα δεν με αγγίζουν.

Αν επιτρέπεται πόσο χρονών είσαι; Νέος υποθέτω... Αυτό το "φλου" συνήθως οι νέοι το λένε.... Έτσι και εξηγείται....

Honorary Member

View users profile
myspace facebook 
ΜήνυμαΣτις: 20 Μαρ 2007 21:11    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

27 είμαι, μάλλον τον μάιο τα κλείνω, δεν είμαι και τόσο νέος αλλά δεν είμαι και μεγάλος.

NAT
Honorary Member

Μέλος από: 25 Μαη 2005
Περιοχή: ..:: Not in Portland ::..
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 21 Μαρ 2007 01:08    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

patriot ανέφερε:
I have a question... Ποιο λεξικό; Του Φραγκούλη; Πάντως και εμένα μου έκανε εντύπωση όταν το είδα. Το σπέρμα, είναι σπέρμα είτε ανθρώπου ειναι είτε ζώου.... I have a question...

Πατάκης - Τζιράκης, έτυχε κ το είχα εύκαιρο εκείνη τη στιγμή.

patriot ανέφερε:
Όταν λες "από το σχολείο" μήπως τυχαίνει να εννοείς ότι πρόλαβες -ίσως για ένα μόνο χρόνο π.χ- καθόλου πολιτονικό; Δηλ είσαι γύρω στα 30-32; Μήπως δηλ έχεις καμιά έξτρα πληροφορία; Γιατί θα ήθελα να την ακούσω...

Όχι, βέβαια. Ούτε τις δέσμες δεν έχω προλάβει. Γι' αυτό άλλωστε είπα κ "ό,τι κάθισα κ έμαθα μόνη μου".

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 21 Μαρ 2007 18:08    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

PanosIlio ανέφερε:
27 είμαι, μάλλον τον μάιο τα κλείνω, δεν είμαι και τόσο νέος αλλά δεν είμαι και μεγάλος.

"Μάλλον"??
Μια χαρά ηλικία έχεις, μην φοβάσαι!

Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 21 Μαρ 2007 18:48    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

NaT ανέφερε:
patriot ανέφερε:

Πατάκης - Τζιράκης, έτυχε κ το είχα εύκαιρο εκείνη τη στιγμή.

Τι να πω; Μάλλον μπερδεύτηκαν και ξέχασαν κάποια λέξη...

παράθεση:
Γι' αυτό άλλωστε είπα κ "ό,τι κάθισα κ έμαθα μόνη μου".

Απλά ανέφερες και το "σχολείο" και είπα μήπως... έστω και λίγο.... τόσο δα...

Λοιπόν σχετικά με την υπογεγραμμένη (ότι θυμόταν ο πατέρας μου)

1) Το γνωστό "ει" και το "ε" + την υπογεγραμμένη είναι το ίδιο πράγμα. Απλά το "ι" έφαγε πόδι () και αντί να βρίσκεται δίπλα στο "ε" προσγειώθηκε ανώμαλα λίγο ποιο κάτω (κάτω και δεξιά από το "ε")

2) Υπογεγραμμένη παίρνουν τα:
---- α) ουσιαστικά
---- β) επίθετα
---- γ) άρθρα
---- δ) αντωνυμίες

3) Καθώς και οι πτώσεις της δοτικής.

Αυτά θυμόταν.... το ξέρω είναι λίγα... Αλλά μην στεναχωριέσαι. Ευτυχώς υπάρχουν μερικοί που εκτιμούν την γλώσσα μας και το λένε!

EDIT//
1) Cdhyper το αποπάνω site το ήξερες;
2) Κάποιος άλλος το ήξερε;

Μέλος από: 12 Μαη 2007

View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 12 Μαη 2007 13:13    Θέμα: Re: «O Νικ Μάρβελ και ο Πόλεμος με το Θηρίο»
Περιγραφή θέματος: Νέο βιβλίο
Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

nickmarvel ανέφερε:
Για τους μικρούς και μεγάλους φίλους των μυθιστορημάτων φαντασίας, κυκλοφόρησε πρόσφατα ένα σημαντικό «παιδικό» βιβλίο το οποίο αξίζει της προσοχής μας:

Einai axtypito!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mou to xarise i ksaderfi mou pou leei pws me exei varethei na paizw kartes.
Stin arxi den ithela na to diavasw alla meta den mporoysa na to afisw. Καλό ε! Καλό ε! Καλό ε!
cdhyper
Literature Moderator

Μέλος από: 23 Ιουν 2001
Βοηθήματα: 4
Νέα: 4

Περιοχή: Φωτονερόπετρα
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 13 Μαη 2007 02:49    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Με λίγη προσπάθεια ακόμα θα σε πιστέψουμε. Καλό ε!

patriot
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 13 Μαη 2007 07:29    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cdhyper ανέφερε:

Cdhyper νομίζω πως κάνεις λάθος. Δεν μοιάζει!

Μέλος από: 12 Μαη 2007

View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 13 Μαη 2007 15:53    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cdhyper ανέφερε:

Ti enoeis I have a question...
patriot
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 13 Μαη 2007 16:55    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αν κατάλαβα καλά ο cdhyper νομίζει ότι είσαι ο χρήστης "nick marvel" που έκανες διπλή εγγραφή στο φόρουμ με το ψευδώνυμο "Yu-Gi-Oh-87" για να μας πείσεις να αγοράσουμε το βιβλίο. Βλέπεις η αντιπάθεια του για οτιδήποτε εκκλησιαστικό του τρώει πολύ ενέργεια και δεν σκέφτεται ότι δεν είναι όλοι έτσι. Και φυσικά δεν κάθεται να μάθει και 5 λεπτομέριες για να ξέρει, αλλά κρίνει με βάση τις δικές του γνώσεις. Έτσι δεν ξέρει ότι ο χρήστης "nick marvel" δεν θα μπορούσε να γραφτεί ΠΟΤΕ με ένα τέτοιο ψευδώνυμο σαν το δικό σου.

Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 4 από 10 [145 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Λογοτεχνία, Βιβλία & Κόμικς
Τώρα είναι 03 Δεκ 2016 06:36 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites