freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Συνέντευξη με έναν Φακίρη...

Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Λογοτεχνία, Βιβλία & Κόμικς
Moderators:  Super-Moderators, cdhyper
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [1 Μήνυμα]      Bookmarks Tags: συνέντευξη Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
volcano

Μέλος από: 27 Μαρ 2007

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 27 Μαρ 2007 10:47    Θέμα: Συνέντευξη με έναν Φακίρη... Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

-Πέρυσι στο Palace, αφιέρωσα πέντε παραστάσεις στις μοτοσικλέτες. Ξάπλωνα πάνω σε θραύσματα μπουκαλιών. Και οι μοτοσικλέτες περνούσαν από πάνω μου. Έκανα επίσης κι ένα μικρό νούμερο με χοντρές βελόνες, έτσι για ζέσταμα, σαν εισαγωγή στο κυρίως θέμα. Σταματούσε εκεί, έχω όμως άλλα κόλπα στο μανίκι μου, πολύ πιο εντυπωσιακά.
-Πάει καιρός που τα ξεκίνησες όλα αυτά;
-Περίπου 10 χρόνια. Ξεκίνησα να ενδιαφέρομαι γι’ αυτά τα πράγματα, ακριβώς στα εννιά μου, επειδή έφαγα ένα ποτήρι.
-Έφαγες ένα ποτήρι;
-Ναι. Πήρα ένα ποτήρι και άρχισα να το μασουλάω. Η μητέρα μου με πήγε επειγόντως στο νοσοκομείο, κι εκεί της ανακοίνωσαν: “Ο γιος σας δεν έχει κανένα πρόβλημα χώνεψης”. Μια ανωμαλία λοιπόν του οργανισμού, μου επιτρέπει να χωνεύω αντικείμενα αρκετά σκληρά.
-Τι ακριβώς είναι αυτή η ανωμαλία;
-Έχω ένα δεύτερο στομάχι που επιτρέπει στο άλλο να ξεκουράζεται. Κατά κάποιον τρόπο, “μοιράζονται” τη δουλειά. Παράγω ένα υπερβολικά υψηλό ποσοστό γαστρικού υγρού, να πώς γίνεται. Ε, μετά, είναι θέμα προπόνησης.
-Δεν προκαλείται εσωτερική διάτρηση;
-Δεν είμαι ικανός ν’ απαντήσω σ’ αυτήν την ερώτηση. Μπορώ απλά να αποδείξω ότι κατάπια πραγματικά το ποτήρι. Όταν κάνω ένα νούμερο που διαρκεί μισή ώρα -αυτό που εγώ ονομάζω, το γαστρονομικό μου νούμερο- είμαι ημίγυμνος, ώστε να μη λένε οι θεατές ότι πρόκειται για οφθαλμαπάτη και άλλα τέτοια. Για μισή ώρα εμφανίζομαι φάτσα στο κοινό, χωρίς ποτέ να βγω απ’ τη σκηνή ή να γυρίσω την πλάτη, και κατασπαράζω λουλούδια, ξυριστικές λεπίδες, κεριά, αλλά κι ολόκληρα οστρακοειδή χωρίς να τα καθαρίσω, στρείδια, μύδια, αχινούς, τέτοια πράγματα. Αλλά ο φακίρης, κι αυτό που εγώ αποκαλώ “γαστρονομικό νούμερο”, δεν έχουν καμιά σχέση. Από τη μια διδάχθηκα κι απ’ την άλλη αν θέλεις, είναι ένα χάρισμα.
-Ας ξαναγυρίσουμε 10 χρόνια πίσω. Ξεκίνησες τρώγοντας εκείνο το ποτήρι...
-Ακριβώς. Ένα παιδικό ατύχημα. Έριξα το ποτήρι και μετά έφαγα τα σπασμένα κομμάτια. Έτσι από εκείνη τη στιγμή, στράφηκα στη μελέτη όλων αυτών που μοιάζανε αφύσικα για τους άλλους. Μ’ ενδιέφερε η ύπνωση, έκανα γιόγκα, μελέτησα το ζεν. Έτσι κι αλλιώς ό,τι κάνω, το έμαθα ολομόναχος. Δηλαδή δε συνάντησα ανθρώπους που μου είπαν “πρέπει να κάνεις αυτό, πρέπει να κάνεις εκείνο”. Διάβασα πάρα πολύ. Και κάθε φορά βουτούσα σε βαθιά νερά...

Απόσπασμα από το 3ο τεύχος του -πολυσυλλεκτικού- περιοδικού "Heteron 1/2", που κυκλοφορεί στα περίπτερα και το οποίο, όπως σημειώνει στην ταυτότητά του, εκδόθηκε μέσω μιας επιδότησης του ΟΑΕΔ για την δημιουργία επιχείρησης από νέους ελεύθερους επαγγελματίες.
Περισσότερα στο [url]www.heteron.gr [/url]
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [1 Μήνυμα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Λογοτεχνία, Βιβλία & Κόμικς
Τώρα είναι 09 Δεκ 2016 13:36 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites