freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Ένα freestuff, ένα forum, μια ιστορία...

Forum index » Διάφορα » Γνωριμία Μελών - Προσωπικές Ιστορίες
Moderators:  Super-Moderators, Stathis
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 3 από 4 [58 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: forumfreestuffιστορία Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
MichalisS
Honorary Member

Μέλος από: 03 Ιαν 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 21 Απρ 2007 23:41    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Greeklish cdhyper;
id12586
στις καρδιές μας

Μέλος από: 23 Ιουν 2003
Βοηθήματα: 6
Νέα: 1

Περιοχή: Far away
View users profile
blog deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 21 Απρ 2007 23:50    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εδώ έγραφε ο patriot στην αρχή σε greeklish, o cdhyper θα κώλωνε

Honorary Member

Μέλος από: 20 Αυγ 2002

Περιοχή: Σπίτι μου!
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 22 Απρ 2007 09:34    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

id12586 ανέφερε:
Εδώ έγραφε ο patriot στην αρχή σε greeklish, o cdhyper θα κώλωνε

Αλήθεια;;; Έγραψα ποτέ με greeklish στο freestuff??? Δεν το θυμάμαι!!! Σε γενικές γραμμές έγραφα δε λέω (τότε που δεν υπήρχε υποστήριξη ελληνικών στα pc...) αλλά στο freestuff.... απίστευτο!!! Και έχεις και μια μνήμη ID!! Συγχαρητήρια!! Κοίτα τι ανακαλύπτει κανείς για τον εαυτό του!!! ToolTimes at work

Και ο cdhyper greeklish είπες??? Πάει χάλασε και αυτός!! ToolTimes at work Και όσο και αν προσπαθώ να θυμηθώ δεν νομίζω να τον έχω δει ποτέ να γράφει έτσι.... Απίστευτο!!

στις καρδιές μας

View users profile
blog deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 22 Απρ 2007 10:47    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

@patriot
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?p=5460&highlight=#5460

Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 22 Απρ 2007 13:11    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

id12586 ανέφερε:
@patriot
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?p=5460&highlight=#5460

ΑΜΑΝ!!! (Είχε δίκιο.... *patriot κρύβεται από ντροπή *) ToolTimes at work

Literature Moderator

Μέλος από: 23 Ιουν 2001
Βοηθήματα: 4
Νέα: 4

Περιοχή: Φωτονερόπετρα
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 22 Απρ 2007 18:51    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δεν είμαι φανατικός ενάντιος στα greeklish. Επειδή έχω θεωρητικές σπουδές πάει να πει ότι παθαίνω και αλλεργία με τους λατινικούς χαρακτήρες;

Γράφω στα ελληνικά πλέον γιατί αυτό με βολεύει περισσότερο και προσπαθώ να κρατάω το ελληνικό διαδίκτυο searchable από τους χρήστες των μηχανών αναζήτησης στο μέτρο του δυνατού.

patriot
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 23 Απρ 2007 02:29    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cdhyper ανέφερε:
Δεν είμαι φανατικός ενάντιος στα greeklish. Επειδή έχω θεωρητικές σπουδές πάει να πει ότι παθαίνω και αλλεργία με τους λατινικούς χαρακτήρες;

Σαν λατινικούς χαρακτήρες όχι. Σαν όμως αποτέλεσμα καταστροφής της ελληνικής γλώσσας (π.χ ορθογραφία) τότε ναι, αυτήν την εντύπωση είχα για σένα. "Φιλοσοφία" δεν σημαίνει εκτίμηση των αρχαίων ελληνικών δεδομένων; (Και άλλων δεδομένων φυσικά όχι μόνο αρχαίων ή μόνο ελληνικών). Ε, πως εκτιμάς κάτι άμα δεν τα φροντίζεις π.χ στην γλώσσα; Γι' αυτό -κυρίως- πίστευα ότι γράφεις ελληνικά....

παράθεση:
Γράφω στα ελληνικά πλέον γιατί αυτό με βολεύει περισσότερο και προσπαθώ να κρατάω το ελληνικό διαδίκτυο searchable από τους χρήστες των μηχανών αναζήτησης στο μέτρο του δυνατού.

Victory! Respect! Respect!

Literature Moderator

ΜήνυμαΣτις: 23 Απρ 2007 04:18    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Φιλοσοφία δεν σημαίνει εκτίμηση των αρχαίων ελληνικών δεδομένων. Φιλοσοφία σημαίνει άσκηση του νου. Παρόλαυτά εκτιμώ κριτικά και τα αρχαία ελληνικά δεδομένα.

Η ελληνική γλώσσα δεν καταστρέφεται από τα greeklish. Είμαι υπέρ της απόψεως του Μπαμπινιώτη ότι η γλώσσα έχει τεράστια δυναμική και πολλαπλές μορφές και βαθιές ρίζες για να κινδυνεύει από κάτι τόσο επιφανειακό και άτυπο.

Η γλώσσα είναι ένα εργαλείο, ένας φορέας νοήματος. Είναι πολύ σημαντικό αλλά δεν είναι σημαντικότερο από το καθαυτό νόημα.

Και επειδή βλέπω ότι θες να επαναφέρεις και τα πολυτονικά, μάθε πως στην αρχαιότητα οι Έλληνες γράφανε ΚΕΦΑΛΑΙΑΧΩΡΙΣΚΕΝΑΜΕΤΑΞΥΤΩΝΓΡΑΜΜΑΤΩΝ. Τα πολυτονικά είναι πολύ ύστερα και έχουν επινοηθεί από τους φιλολόγους. Επίσης ο Σολωμός, ο μεγαλύτερος λογοτέχνης που έχουμε βγάλει τα τελευταία 200 χρόνια, έγραφε ανορθόγραφα με κάτι σαν greeklish θα έλεγα

Sorry για τα bolds αλλά ήταν κάτι που ήθελα να το ακούσουν όσοι δεν το ήξεραν.

patriot
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 23 Απρ 2007 07:28    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cdhyper ανέφερε:
Φιλοσοφία δεν σημαίνει εκτίμηση των αρχαίων ελληνικών δεδομένων. Φιλοσοφία σημαίνει άσκηση του νου.

Εγώ νομίζω πως λέμε το ίδιο πράγμα. Σκέψου: η άσκηση του νου μπορεί να γίνει και με την γλώσσα (π.χ ετυμολογία, ορθογραφία, σωστός λεκτικός λόγος, κ.τ.λ...) ή π.χ και με τα μαθηματικά. Ενώ η φιλοσοφία σημαίνει εκτίμηση στα συγκεκριμένα πράγματα -συγγράμματα και κείμενα- των αρχαίων. Δηλ εσύ για την εξάσκηση του νου διαλέγεις τα συγγράμματα και όχι π.χ τα μαθηματικά, άρα τους έχεις εκτίμηση. Αυτήν την εκτίμηση εννοούσα. Όχι ότι είμαστε έλληνες τα εκτιμούμε όλα...

παράθεση:
Παρόλαυτά εκτιμώ κριτικά και τα αρχαία ελληνικά δεδομένα.

Μήπως έχεις όρεξη να μου αναφέρεις μερικές κατηγορίες αυτών των δεδομένων που λες; Π.χ εννοείς ποίηση;

Και εγώ συμφωνώ με τον Μπαμπινιώτη αλλά διαφωνώ ότι τα greeklish δεν καταστρέφουν την γλώσσα με τον τρόπου που χρησημοποιούνται σήμερα. Που επειδή δεν ξέρουν ορθογραφία βρίσκουν ευκαιρία να κάνουν ορθογραφικά λάθη γιατί σου λέει δεν πειράζει, δεν είναι ελληνικά!!! Αν τα greeklish τα χρησιμοποιούσαμε ως δεύτερη επιλογή αλλά σωστά ορθογραφημένα τότε φαντάζεσαι πόσες ευκαιρίες θα είχαμε ως ανάπτυξη; Όσες η ελληνική γλώσσα τουλάχιστον.

παράθεση:
Η γλώσσα είναι ένα εργαλείο, ένας φορέας νοήματος. Είναι πολύ σημαντικό αλλά δεν είναι σημαντικότερο από το καθαυτό νόημα.

Αυτό θα ήταν αλήθεια αν δίναμε σημασία στην ορθογραφία κάθε λέξης που διαβάζαμε και επίσης γνωρίζαμε και πολύ καλή ετυμολογία. Αν δηλ βλέπαμε την τάδε λέξη πως γράφεται θα καταλαβαίναμε το νόημα. Ενώ σήμερα που δεν ξέρουμε ορθογραφία μπερδεύουμε το "παίρνω" με το "περνώ" και το "μύνημα" με το "μήνυμα" ("μήνυμα" είναι το σωστό.... από το "μήνα" να το θυμάστε όποιος δεν το ξέρει) και έτσι το "αυτό καθαυτό νόημα" δεν είναι καθόλου καθαυτό!!

1) Το ήξερα ότι έτσι γράφανε τα παλιά χρόνια. Καλό ε!
Μάλιστα έτσι είναι και ποιο δύσκολο επειδή δεν έχουμε συνηθίσει τα κεφαλαία. Θα μου πεις τώρα "τι κεφαλαία;; Τα μικρά που πήγαν;;";; Ε, λοιπόν τα μικρά γράμματα έγιναν πολύ αργότερα. Ενώ εμείς περιμέναμε να δούμε ορνιθοσκαλίσματα σε σπηλιές, αντιθέτως τα γράμματα αυτά έγιναν γνωστά μεταξύ 800 - 900 μ.Χ!!!!

2) Δεν ξέρω αν τα πολυτονικά τα έφτιαξαν και φιλόλογοι αλλά ξέρω ότι αναπτύχθηκαν χάρη στον μανάβη και στον χασάπη της γειτονιάς Καλό ε! δηλ στους εμπόρους. Χάρη στο εμπόριο δηλαδή. Επειδή οι ξένοι δεν καταλάβαιναν πως διαβάζονται τα ελληνικά. Χμ... και τώρα που το σκέφτομαι ξέρεις το λέω;; Ότι επειδή ήταν-μία-πρόταση-το-όλο-κείμενο-και-ήταν-δύσκολο-να-διαβαστεί (μην κοιτάς που εγώ βάζω παύλες για να μην σας στραβώσω ) γι' αυτό φτιάχτηκαν τα πολυτονικά. Αλλιώς γιατί ήταν δύσκολο να μάθουν απλά την ελληνική γλώσσα;

3) Δεν με πειράζουν τα bolds μην ανησυχείς. Απλά ψιλοπαραξενεύομαι. Τι ήθελες να δει ο κόσμος; Τα δυο πρώτα είναι γνωστά σε αυτούς που ξέρουν πέντε πράγματα σχετικά με την γλώσσα... Για τον Σολωμό; Δεν ξέρω αν είναι δίκαιο να μετρήσει αυτό ως επιχείρημα μορφωμένου ανθρώπου γιατί φοβάμαι ότι θα χρησιμοποιηθεί από αμόρφωτους που θα έχουν ως στήριγμα εσένα ως μορφωμένο. Θα λένε "ακόμα και ο Σολωμός έτσι έγραφε" για να δικαιολογήσουν την ανορθογραφία τους και δεν θα ενδιαφερθούν καθόλου για τον λόγο που έγραφε έτσι ο Σολωμός. Που προφανώς ο γραπτός του λόγος ήταν ένα από τα ανώτερα επίδεδα γνώσης μετά από 400 χρόνια σκλαβιάς έστω και αν εμάς μας φαίνεται κατώτερος...
Ή μήπως εννοούσες τα πρώτα 2 τελικά;

Literature Moderator

ΜήνυμαΣτις: 23 Απρ 2007 07:36    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παράθεση:
Δεν ξέρω αν είναι δίκαιο να μετρήσει αυτό ως επιχείρημα μορφωμένου ανθρώπου γιατί φοβάμαι ότι θα χρησιμοποιηθεί από αμόρφωτους που θα έχουν ως στήριγμα εσένα ως μορφωμένο. Θα λένε "ακόμα και ο Σολωμός έτσι έγραφε" για να δικαιολογήσουν την ανορθογραφία τους και δεν θα ενδιαφερθούν καθόλου για τον λόγο που έγραφε έτσι ο Σολωμός

χαχαχα. καλό. Ας βγει και άλλος ένας τέτοιος λογοτέχνης και ας γράφει και σε greeklish.

Απλά πιστεύω ότι αν δεν υπάρχουν τα greeklish, εκείνος που δεν ξέρει ορθογραφία θα βρει άλλους τρόπους να κρυφτεί. Επιπλέον για την ανορθογραφία κάποιου φταίνε οι δάσκαλοι, το μυαλό του και η οικογένειά του. Τα τελευταία που φταίνε είναι τα greeklish που δημιουργήθηκαν και καθιερώθηκαν από συγκεκριμένες αναγκαιότητες, οι οποίες εν μέρει και σήμερα υπάρχουν.

deninho
Super Moderator

Μέλος από: 17 Ιαν 2004
Βοηθήματα: 1
Νέα: 3

Περιοχή: σ'άλλη διάσταση
flickr facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 23 Απρ 2007 17:11    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cdhyper, κι εγω συμφωνώ ότι για την ανορθοραφία φταίνε πρωτίστως οι δάσκαλοί του, η οικογένειά του, και ο ίδιος. Όμως, από δική μου εμπειρία, τα greeklish μπορεί να σε κάνουν να ξεχνάς το πως γράφεται κάτι.

@patriot: Φιλοσοφία είναι το να σκέφτεσαι. Και οι θετικές επιστήμες έχουν ως βάση τη φιλοσοφία.. Στα μαθηματικά π.χ., το σημαντικό δεν είναι να βρεις τη λύση του προβλήματος, αλλά το να σκεφτείς τι θες να βρεις, πως θα το βρεις κλπ. Αυτή είναι η ουσία. Κρατάει το μυαλό σε εγρήγορση

ΜήνυμαΣτις: 23 Απρ 2007 17:26    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μα τα greeklish μόνο στα emails, στα κινητά και στα forums χρησιμοποιούνται. Πιστεύω πως ένας άνθρωπος συνήθως συμμετέχει και σε άλλες εκφάνσεις του γραπτού λόγου Αν τα ξεχάσει κάποιος τα ελληνικά πάει να πει ότι δεν είχαν ριζώσει και ιδιαίτερα μέσα του και επιπλέον δεν τα πολυχρειάζεται κιόλας μιας και δεν κάνει τίποτα που να αφορά το γραπτό λόγο στη ζωή του (υπάρχει κάτι τέτοιο;).

MichalisS
Honorary Member

Μέλος από: 03 Ιαν 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 23 Απρ 2007 23:54    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Βγήκαμε εκτός θέματος αλλά τέλος πάντων...
Δεν είναι κακό, κατά τη γνώμη μου, να χρησιμοποιείς Λατινικούς χαρακτήρες και σαφώς δεν είπα ότι είσαι αλλεργικός!
Απλά, άλλο να γράφω Αγγλικά, π.χ., και να τους χρησιμοποιώ, και άλλο να γράφω μια γλώσσα με άλλους χαρακτήρες, δημιουργώντας ένα νέο ομοίωμα που μόνο κακό κάνει στη γλώσσα!
Αλλά πιστεύω θα ήταν καλά να ξεκινήσουμε ένα νέο θέμα περί Greeklishομανίας ή να μεταφερθούν οι σχετικές δημοσιεύσεις!
silo

Μέλος από: 22 Οκτ 2006

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 31 Αυγ 2007 21:09    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Koita ti briskei kaneis, epsaxna na brw kati plhrofories gia greeklish to greek(characters ?) converter kai epesa panw sto 8ema. polu endiaferon....
id12586
στις καρδιές μας

View users profile
blog deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 31 Αυγ 2007 21:15    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αυτό γίνεται sticky, γιατί είναι η ζωντανή ιστορία που κάθε forum θέλει να έχει..

Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 3 από 4 [58 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Διάφορα » Γνωριμία Μελών - Προσωπικές Ιστορίες
Τώρα είναι 25 Απρ 2017 10:48 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites