freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Ελλάς is now offline. Do you want to connect?

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 3 από 3 [45 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: connect Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3
ΑποστολέαςΜήνυμα
JavaS

Μέλος από: 14 Ιαν 2004
Περιοχή: Βόλος
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 26 Απρ 2007 11:40    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Specom ανέφερε:

KGP tha simfwnisw gia akomh mia fora mazi sou oti olo grinia eimaste, kai ilikrina den tha simfwnisw oti einai hobby, anti na leme pali kala pou to internet oi tilepikinonies kai genikotera h texnologia proxaraei sthn ellada kathomaste kai griniazoume gia vlakies.

Αν ο ρυθμός ανάπτυξης της τεχνολογίας στην Ελλάδα είναι "προχωράει", τότε το αίμα στις φλέβες του νεκρού τρέχει με χίλια!
Και ποιά είναι η βλακεία. Η ΆΝΥΠΑΡΚΤΗ κρατική μέριμνα; Η ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ κρατική επιχορήγηση/επιδότηση/απορρόφηση των νέων τεχνολογιών;
Επειδή, ανακάλυψε ο Παπανδρέου τα blogs και τον vrypan, νομίζετε ότι οι εθνοπατέρες, ανακάλυψαν και τα καλά της τεχνολογίας;!

Εντάξει, ας μη γκρινιάζετε εσείς, θα γκρινιάζω εγώ που το γουστάρω κιόλας.
Αφού εσείς θεωρείτε ότι πάμε καλά, τα λέμε όταν έρθουν οι Σκοπιανοί (ή Μακεδόνες όπως είναι γνωστοί στον υπόλοιπο κόσμο), να μας πουλήσουν τεχνογνωσία!!!

QUIZ
1. Αναφέρετε 5 αμιγώς Ελληνικές επιχειρήσεις με έδρα στην Ελλάδα που παράγουν υψηλή τεχνολογία.
2. Αναφέρετε 2 τεχνολογικές καινοτομίες που έχουν προέλθει από Ελληνικά Ερευνητικά Κέντρα (περιλαμβάνονται και τα πανεπιστήμια).
3. Αναφέρετε 2 Ελληνικές πόλεις με πλήρες δίκτυο οπτικών ινών και παροχή ψηφιακών υπηρεσιών σε όλους τους κατοίκους και επισκέπτες.
4. Αναφέρετε 1 Έλληνα επιστήμονα (στο κλάδο των Νέων Τεχνολογιών) που σπούδασε, εργάστηκε και παρήγαγε υψηλή τεχνολογία ΕΝΤΟΣ της Ελληνικής επικράτειας.
5. Αναφέρετε 1 Ελληνικό νοικοκυριό που γνωρίζει τί σημαίνει triple play, broadband, DVB-T (εξαιρείται το σπίτι σας)!

Μέλος από: 14 Ιαν 2004
Περιοχή: Βόλος
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 26 Απρ 2007 11:52    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ALKIVIADES ανέφερε:
..εγώ νομίζω ήμουν ξεκάθαρος και δεν τα ρίχνω στους φοροφυγάδες γενικός και αορίστως απλά είπα πως άλλο ο μεγάλος φοροφυγάς και άλλο ο μικρός φοροφυγάς , θα μου πείς μα καλά τι ''άλλο'' ; ..απλά δεν νομίζω πως λύνεις κάποιο πρόβλημα όταν πιάνεις εκείνον που δεν έχει να πληρώσει ή εκείνον που έχει καταχρεωθεί και εστιάζεις τη προσοχή σου μόνο εκεί όταν οι μεγαλοκομπίνες διαμορφώνουν το έδαφος για να υπάρχει η φοροδιαφυγή και από τους μικρούς .

1. Δεν στέκομαι στο τί είπες συγκεκριμένα εσύ!
2. Συμφωνώ στην άποψή σου ότι κακώς τα βάζουν με τους μικρούς.
3. Διαφωνώ στο ότι οι μεγαλοκομπίνες διαμορφώνουν το έδαφος για φοροδιαφυγή από τους μικρούς. Το ίδιο το κράτος διαμορφώνει το έδαφος. Όταν βγάζει ένα νόμο τον Ιανουάριο με ισχύς από το προηγούμενο έτος και τον Ιούνιο στέλνει διευκρινιστική εγκύκλιο που αναιρεί τα αρχικά και σωστός να θές να κάπου μέσα σε αυτό το διάστημα θα σε βρεί παράνομο και συνεπώς φοροφυγά. Το πλέον χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι αυτό που ήδη αναφέρατε, της Αυτοπεραίωσης (ή συνάφεια ή αυτοέλεγχος). Με απλά λόγια, το κράτος, φτιάχνει νόμους, καθαρά φοροεισπρακτικούς και για να είναι "καλυμένο" αναλόγως πως το συμφέρει, αναιρεί τις δηλώσεις του, ώστε να σε βγάλει φοροφυγά!!!

Όπως προείπε, κάποιος νωρίτερα, είναι οι νταβατζίδες μας και είμαστε τα πουτανάκια τους! Απλά και ξεκάθαρα!

Άντε, φεύγω τώρα, γιατί πρέπει να επιστρέψω στη πιάτσα ... ε στη δουλειά!

Μέλος από: 05 Οκτ 2004
Νέα: 5

Περιοχή: London - Edinburgh - Athens
View users profile Send email to user
facebook linkedin twitter digg skype 
ΜήνυμαΣτις: 26 Απρ 2007 14:15    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

what ever...

Reporter

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 27 Απρ 2007 11:16    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πολλά χρόνια μπροστά ο Κορκολής που ρωτούσε ο άνθρωπος: "Πες μου τι μου εισαι;"
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 478
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 27 Απρ 2007 14:37    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πριν λίγο έμαθα ότι η φοιτητική προσφορά είναι φωτογραφική προσφορά.. μιας και αν το PC αγοραστεί από συγκεκριμένο μεγάλο κατάστημα - αλυσίδα υπάρχει μια έξτρα έκπτωση +10%.... Δεν το έχω διασταυρώσει... Απλά μου το είπε κάποιος που έλαβε την επιστολή από το υπουργείο...

KGP
Honorary Member

Μέλος από: 18 Ιουλ 2002
Περιοχή: Mr Wonderful
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 27 Απρ 2007 16:10    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

eukairia allo katastima na paiksei antagonistika kai na dosei megaliteri ekptosi...

ela more pou ola einai fotografika...

se dio tria chronia pou tha eimaste opos eimaste tora me ta kinita kai se auto ton tomea tha archisoun oloi na griniazoun giati katantisame etsi (tote)

thdim

Μέλος από: 10 Σεπ 2004
Περιοχή: Έχω ξεχάσει...
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 02 Μαη 2007 00:11    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

οχι ρε παιδιά, δεν μένει η Ελλάδα πίσω... οι άλλοι πάνε μπροστά... ToolTimes at work ToolTimes at work ToolTimes at work

aix Αθήνας http://www.aix.gr/total-traffic/
aix Λονδίνου (1 απο τα 4) https://stats.linx.net/cgi-pub/exchange?log=combined.bits
aix Amsterdam http://www.ams-ix.net/technical/stats/
cdhyper
Literature Moderator

Μέλος από: 23 Ιουν 2001
Βοηθήματα: 4
Νέα: 4

Περιοχή: Φωτονερόπετρα
ΜήνυμαΣτις: 02 Μαη 2007 00:47    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το Αμστερνταμ έχει το 1/4 του πληθυσμού της Αθήνας και έχει την εκατοσταπλάσια κίνηση στο internet. Βέβαια... εδώ οι στατιστικές των "διδακτορικών διατριβών" με τη μέθοδο του ερωτηματολογίου μας μαράνανε. Το ξέρετε ότι μόλις χτες για να κλείσω κάποιο εισιτήριο σε μια δάσημη διαδικτυακής βάσης εταιρεία μου λένε "κοιτάξτε, στο internet δεν είναι live η κράτηση, θα σας πέρναμε τηλέφωνο ούτως ή άλλως, καλά κάνατε που μας πήρατε πρώτα. Λοιπόν, πείτε μου τα στοιχεία της πιστωτικής σας".

Δεν γίνεται τίποτα. Οι άλλοι δεν είναι απλώς μπροστά, αλλά διευρύνουν την απόσταση από εμάς ολοένα και περισσότερο.

KGP
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 02 Μαη 2007 02:45    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

eno eseis oi webmastores mas kratate piso? auto theleis na peis?

cdhyper
Literature Moderator

Μέλος από: 23 Ιουν 2001
Βοηθήματα: 4
Νέα: 4

Περιοχή: Φωτονερόπετρα
ΜήνυμαΣτις: 02 Μαη 2007 03:23    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αν δεν υπήρχαμε εμείς οι webμάστορες ποιός θα ασχολούταν με το ελληνικό διαδίκτυο; Ο Κόκκαλης ή ο Βαρδινογιάννης;

KGP
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 02 Μαη 2007 03:34    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

to thema einai oti ascholountai....

thdim

Μέλος από: 10 Σεπ 2004
Περιοχή: Έχω ξεχάσει...
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 02 Μαη 2007 16:04    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πάντως κατά την δική μου γνώμη, οι λόγοι συνοπτικά είναι.

1. Το internet είναι πολύπλοκο για των μέσο Έλληνα και ωχ αδερφέ ποιος ασχολείται να το μάθει.
2. Δεν είναι της μόδας ακόμα, κάτσε να βάλει και ο γείτονας
3. ωραία και εκτός από το να διαβάζω το "στοίχημα" τι άλλο θα κάνω με αυτό;
4. Το είπε το star και συμφώνησε και ο παπάς της ενορίας ότι είναι του Σατανά και σε κλέβουν εκεί μέσα.
KGP
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 02 Μαη 2007 16:20    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

everything is difficult before its easy

21century

Μέλος από: 11 Ιουλ 2002

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 04 Μαη 2007 18:45    Θέμα: Νετ Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Παιδιά κανετε λαθος. ΤΟ Μεσο δεν ανηκει στους επιχειρηματιες αλλα στις ανοικτρς κοινοτητες και στους χρηστες με μερακι οπως το freestuff , το freegr, ινσομνια και τοσα αλλα που πλεον εχουν καταξιωθει στη συνειδηση του κοσμου γιατι δεν φτιαχτηκαν για εμπορικους σκοπους..

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 05 Μαη 2007 01:08    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ma den milao gia epichirimaties...

i fasi einai oti i ellada einai 99% forum kai 1% other -kati san to report tis CIA-

tora vevea mpenoun kai ta blog stin mesi kai tha meiothi ligo i katastasi ton forum....

me liga logia i "taktiki tou souvlatzidikou" pou anafero ta teleutea toulachiston 5 chronia

Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 3 από 3 [45 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Microsoft Ελλάς και Found.ation συνδιοργανώνουν το Hack.athon #{SmartCities} 0 cordis 02 Δεκ 2016 15:59
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Open Day από τη Microsoft Ελλάς: Μια ημέρα αφιερωμένη σε φοιτητές και απόφοιτους 0 cordis 05 Νοε 2016 21:09
Στις 7 Οκτωβρίου το 3ο Designathon με θέμα "Learn, Connect, Create." 0 cordis 15 Σεπ 2016 13:47
WIND Ελλάς και Vodafone συμμαχούν στον πόλεμο της οπτικής ίνας έως το σπίτι. 0 cordis 11 Ιουλ 2016 13:21

Τώρα είναι 18 Ιαν 2017 03:46 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites