freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Μέτρα από την ΕΕΤΤ κατά dialers

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [10 Μηνύματα]       Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα

Πιστεύετε πως τα μέτρα που ελήφθησαν είναι επαρκή και στην σωστή κατεύθυνση ;
Ναί
0%
 0%  [ 0 ]
Όχι
0%
 0%  [ 0 ]
Αντιμετωπίζουν το πρόβλημα εν μέρει
46%
 46%  [ 6 ]
Αντιμετωπίζουν το πρόβλημα ικανοποιητικά
7%
 7%  [ 1 ]
Με προβληματίζει το προσωρινό των μέτρων
23%
 23%  [ 3 ]
'Εχω άλλη άποψη
7%
 7%  [ 1 ]
Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
15%
 15%  [ 2 ]
Total Votes : 13

ΑποστολέαςΜήνυμα
ALKIVIADES
Honorary Member

Μέλος από: 07 Απρ 2005
Νέα: 71

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 26 Απρ 2007 00:02    Θέμα: Μέτρα από την ΕΕΤΤ κατά dialers
Περιγραφή θέματος: ΕΕΤΤ & dialers
Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

H Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων (ΕΕΤΤ) μετά απο συνεχιζόμενες καταγγελίες καταναλωτών σχετικά με την υπερχρέωση του τηλεφωνικού τους λογαριασμού από ακούσιες τηλεφωνικές κλήσεις προς το εξωτερικό (εξωτικές συνήθως χώρες) μέσω του Η/Υ τους υπολογιστή , τα γνωστά προγράμματα dialers , εξέδωσε επίσημο δελτίο τύπου στο οποίο παρουσιάζει τα νέα μέτρα που αποφασίστηκαν για την καταπολέμηση του φαινομένου της εξαπάτησης των χρηστών .

Συγκεκριμένα όπως αναφέρεται στο δελτίο τύπου τα μέτρα που λαμβάνονται είναι τα ακόλουθα :

1. Προσωρινή φραγή της απευθείας κλήσης από σταθερά τηλέφωνα προς τους διεθνείς προορισμούς Nauru (00 674), Solomon Islands (00677) και Wallis and Futuna (00 681). Η κίνηση προς τους συγκεκριμένους διεθνείς προορισμούς θα εξυπηρετείται μέσω της υλοποίησης από τον ΟΤΕ υπηρεσίας τηλεφωνητή (operator) έτσι ώστε να αποφεύγονται ακούσιες κλήσεις μέσω του ηλεκτρονικού υπολογιστή.Επιπλέον η ανωτέρω λίστα με τους διεθνείς προορισμούς θα συμπληρώνεται ή /και θα τροποποιείται από την ΕΕΤΤ με βάση τα στοιχεία που θα συλλέγει.

2. Συστηματική και επισταμένη ενημέρωση όλων των χρηστών διαδικτύου από τους παρόχους διαδικτύου, μέσω ενημερωτικών ηλεκτρονικών μηνυμάτων.
Η ενημέρωση πρέπει να επικεντρώνεται στους κινδύνους που υπάρχουν από κακόβουλους dialers, τόσο σε διεθνείς προορισμούς όσο και σε αριθμούς αυξημένης χρέωσης,
καθώς επίσης στους τρόπους προστασίας και αντιμετώπισής τους, μέσω της χρήσης συγκεκριμένου υλικού και λογισμικού.

Να σημειώσουμε πως τα νέα μέτρα θα έχουν, προσωρινό χαρακτήρα, και θα ισχύσουν για 6 μήνες, εκτός και αν κριθεί διαφορετικά από νέα απόφαση της ΕΕΤΤ .

Oλόκληρο το δελτίο τύπου εδώ στην επίσημη σελίδα της ΕΕΤΤ .

Τα σχόλια δικά σας..

Πηγή : EETT.gr

Μέλος από: 23 Ιουν 2001
Βοηθήματα: 4
Νέα: 4

Περιοχή: Φωτονερόπετρα
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 26 Απρ 2007 01:31    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δηλ. δεν θα μπορώ να καλέσω απευθείας τους φίλους μου στα νησιά του Σολομόντος;

ALKIVIADES
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 26 Απρ 2007 01:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cdhyper ανέφερε:

'Οπως και αναφέρεται άνωθεν, θα πρέπει να μιλήσεις πρώτα με τον operator πρίν βγεί ο Σολομώντας .. για αρχή τα μέτρα καλά είναι από το τίποτα.. γιατί όμως μόνο 6 μήνες και βλέπουμε ; το πρόβλημα με τις εκτροπές κλήσεων με τα dialers κτλ είναι ένα παγκόσμιο φαινόμενο που υπήρχε και υπάρχει.. εννοώ μετά από τους 6 ( αν δεν παρθεί άλλη απόφαση κτλ ) μήνες τι , θα μείνουν οι χρήστες πάλι απροστάτευτοι ; νομίζω είναι και αυτό ένα ερώτημα

Μέλος από: 23 Ιουν 2003
Βοηθήματα: 6
Νέα: 1

Περιοχή: Far away
View users profile
blog deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 26 Απρ 2007 10:21    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Τώρα το θυμήθηκαν?
Που οι πλειοψηφία έφυγε απο τις dialup?

Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 26 Απρ 2007 10:27    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

.. τέρμα τα δίφραγκα τώρα idi
υπάρχουν όμως, υπάρχουν ακόμα συνοδοιπόροι χρήστες με dialup στη ''γραμμή''

Μέλος από: 11 Ιουλ 2002

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 27 Απρ 2007 18:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Yπαρχουν φιλε μου και ειναι αρκετοι, ομως νομιζω οτι επιτελους αρχισε κατι να κινειτια σε αυτην την χωρα...

Μέλος από: 10 Δεκ 2004
Νέα: 1

View users profile Visit posters website
deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 30 Απρ 2007 17:52    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλλίο αργά παρά ποτέ λεει ο λαός και έχει και δίκιο.
Πάντως εμένα ποιο πολύ ως κίνηση "φύγετε ωρέ απο τον σβέρκο μας" μου φαίνεται παρά ως κατι ουσιαστικό. Καλύτερα βεβαια απο το τίποτα.

Νά δουμε άν τελικά κάνουν τίποτα και για το άλλο "αγκαθι" του dialup, το "free internet" που ακόμα εν έτη 2007 βρίσκει πολλά ανυποψιαστα θύματα σε όλη την χώρα (Συνήθως ατομα νεαρής ηλικίας και άτομα που κάνουν την πρώτη τους επαφή με τον υπολογιστή και το internet). (Το free internet δεν είναι απλά κλοπή, νταβαντζηλίκι είναι - και μας το πάσαρε "μεγάλη εταιριά παροχής ιντερνετ με τη δύναμη της ΔΕΗ - ονοματα δε λέμε.)

και οι dialers και το free internet ίδια περίπτωση κομπίνας είναι με μόνη διαφορά σε περίπτωση dialer μας τα αρπάζουν ξένοι ενώ με το free internet μας τ' αρπάζουν ντόπιοι ISP's.

... τά χάλια μας ...

Μέλος από: 10 Φεβ 2006
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 27 Μαη 2007 02:13    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cdhyper ανέφερε:

κι εγω εχω κατι συγγενεις εκει.

Μέλος από: 14 Απρ 2007
Περιοχή: Ξάνθη
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 27 Μαη 2007 15:03    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αυτό μου θυμισε 1 παροιμία που λέει η μάνα μου,για σχετικές περιπτώσεις:
"Αφού γ... η κυρά,έκλεισε την πόρτα"...

Μέλος από: 10 Φεβ 2006
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 27 Μαη 2007 18:11    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

αν η κυρά ειναι ο ΠΟΤΕ τότε νομιζω οτι μας γ.... εδώ και καιρό. δεν χρειάστηκε να κλείσει την πορτα στους εξωτερικούς γ...δες απο τον σολομωντα για να μην την παίρνουν την πελατεία...

Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [10 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Τώρα είναι 21 Ιαν 2017 02:08 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites