freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Microsoft & Yahoo πώς θα 'ρίξουμε' την Google ;

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 3 από 5 [62 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: microsoftgoogleyahoo Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5 Επόμενο

Πως βλέπετε μια πιθανή συνεργασία Microsoft - Yahoo ; (απαντήστε με μιά από τις χαρα/ικές φράσεις)
Με καλό μάτι
23%
 23%  [ 5 ]
Με κακό μάτι
23%
 23%  [ 5 ]
'Εχω τα βλέφαρα μου σφαλιστά
4%
 4%  [ 1 ]
Ορατότης μηδέν δια την κορυφήν..
23%
 23%  [ 5 ]
Θα την πάρουμε την πόλη! (κορυφή)
14%
 14%  [ 3 ]
Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
9%
 9%  [ 2 ]
Total Votes : 21

ΑποστολέαςΜήνυμα
lakritidis

Μέλος από: 04 Αυγ 2005
Περιοχή: Katerini
View users profile Send email to user Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 09 Μαη 2007 15:01    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

10 χρόνια είναι η καλύτερη μηχανή αναζήτησης του κόσμου. Και οι μηχανές αναζήτησης είναι οι νο1 υπηρεσίες στο Internet.
Αυτές ειναι οι δύο προτάσεις μου και είπες ότι δεν είναι αληθείς. Ρωτησα στο προηγούμενο post εγώ ποια από τις δύο δεν είναι. Δεν έβγαλα κανένα συμπέρασμα. Οι ενστάσεις σου λοιπόν εντοπίζονται στην πρώτη πρόταση.

Και λες:

παράθεση:
to oti einai i kaliteri michani anazitis auto einai schetiko

Πριν είπες ότι δεν είναι αληθές. Σου έθεσα κάποια επιχειρήματα σχετικά με τη διασημότητα της Google (που ΙΣΩΣ αποδεικνύουν ότι είναι η καλύτερη) και οι απαντήσεις που έδωσες ήταν

παράθεση:
den me apascholei katholou

παράθεση:
den me endiaferei

παράθεση:

me afinei pagera adiaforo

Περιμένω ακόμη να μου αποδείξεις γιατί δεν είναι αληθές το ότι η Google δεν είναι η καλύτερη. Έχουμε κάνει από 10 post και δεν έχουμε πει τίποτε.
lakritidis

ΜήνυμαΣτις: 09 Μαη 2007 15:01    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

edit;

Δε λες ότι είμαστε άσχετοι

Λες ότι δεν ξέρουμε τίποτε άλλο εκτός από Google!

ok....
KGP
Honorary Member

Μέλος από: 18 Ιουλ 2002
Περιοχή: Mr Wonderful
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 09 Μαη 2007 15:14    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

nai oti deka chronia chronia einai i kaliteri michani anazitisis kai anaferomoun fisika sto proto komati tis protasis sou

===quote===
opos den einai alithes kai to akoloutho

===unquote===

ochi ta akoloutha akolouthO (an kai mporei na kano kai lathos stin entiposi pou edosa se sena etsi opos to ethesa o sinepithetos mporei na me diorthosei... )

giati opos ksanaeipa kai prin prosopika den nomizo oti einai i kaliteri.

kai esi sinechizeis na milas gia google... kai na apomononeis mono ta scholia gia tin google.

isos giati epiveveonete to archiko mou scholio pou isos se "peirakse" oti echeis "genikotera ektethei" se auti

kai gia na se mperdepso akoma perisotero, echo pio amesi schesi me tin google apo oti fantazese... kai pio poli me sinferei na pigenei akoma kai tora kalitera....

apodeikseis gia to ti einai kalitero se pragmata pou einai intangible den eiparchoun. kai fisika i dimotikotita kai i sichnotita chrisis den apodiknioun oti kati einai kalitero apo to allo.

lakritidis

ΜήνυμαΣτις: 09 Μαη 2007 15:42    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παράθεση:
giati opos ksanaeipa kai prin prosopika den nomizo oti einai i kaliteri.

Ακόμα δε μας είπες το γιατί. Δεν πιιστεύω σε κάτι γιατί αυτό, αυτό και αυτό. Εσύ προς το παρόν μας λες οτι δεν πιστεύω σε κάτι γιατί έτσι γουστάρω. Δικαίωμα σου.

παράθεση:
kai na apomononeis mono ta scholia gia tin google.

Με παρεξήγησες. Δεν ανυπομονώ για τίποτε. Απλά επειδή μιλούσαμε για Google, θεώρησα λογικό να μου πεις κάτι για την Google. Εγώ δεν έχω άμεση σχέση με τη Google, ούτε τα παίρνω, ούτε είμαι "εκτεθειμένος" σε αυτή. Δε θα βάλω τα μαύρα αν κλείσει αύριο.

παράθεση:
to archiko mou scholio pou isos se "peirakse"

Με πείραξε γιατί ασχολούμαι με information retrieval εδώ και δύο χρόνια, με rank aggregation methods και αν δε σε ικανοποιούν τα επιχειρήματα περί δημοτικότητας, να σου πω ότι η βάση του pagerank, οι Markov Chains είναι ο καλύτερος τρόπος result classification αποτελεσμάτων. Δεν είναι τυχαίο ότι όλοι προσπαθούν να τον αντιγράψουν.

παράθεση:
kai gia na se mperdepso akoma perisotero,

KGP το θέμα δεν είνα να μπερδέψεις εμένα. Δε θα ασχοληθώ με κυνήγι μαγισσών.

Θα ήταν καλύτερα να προσπαθούσες αυτός που θα διαβάσει αυτό το thread να βγάλει κάποια άκρη, να μάθει κάτι και να μην παρακολουθεί μια αντιπαράθεση. Νομίζω.
lakritidis

ΜήνυμαΣτις: 09 Μαη 2007 15:43    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παράθεση:
den nomizo oti einai i kaliteri.

Όταν λέμε ότι κάτι δεν είναι αληθές, υποτίθεται ότι είμαστε σίγουροι. Δε νομίζουμε.
KGP
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 09 Μαη 2007 15:59    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

diavase ksana apo tin archi kai isos pareis/katalaveis tis apantiseis.

episis den eipa oti anipomoneis oti apomononeis eipa ta scholia mou peri google.

me liga logia apo oti katalava se peirakse to scholio gia tin ipiresia, project - i opos allios theleis mporeis na to theseis- pou eftiakses

kai fisika den ton theoro kati idietero giati echo ascholithei me auto ton tomea/project etc alla apo diaforetiko -as poume - "posto"

kai akoma perimeno na mou peis pou sas eipa aschetous/achristous/anikanous i oti allo mporeis na "metafraseis" mia frasi pou kat'eme einai ksekathari.

kai an theleis mporeis na to sindiaseis oti poloi edo mesa den kseroun ti einai kai den "echoun zisei" to "29" ton .com

kai akoma kai i frasi sou pou periiche to "10 chronia" den ischiei giati an thimame kala i google archise na parechei tis commercial ipiresies tis sta teli tou 1990

kai archise na ginete gnosti sto koino euritera meta to 2001/2002.

i google episis den echei 400dis USD reusto allios tha kerdiza akoma perisotera logo tis schesis pou echo (kane oti kinigi magison theleis kai se auto to komati)

an i google technologika einai i kaliteri tote giati to know how pou eksagorazei to "afinei/parataei" me diaforous tropous kai mesa

opote archise ena kinigi magison na diorthoseis fundamental pragmata pou echeis anaferei gia tin google

kai tha sou ksanaepanalavo oti ta idia sinvenoun stin Yahoo! ta idia sinvenoun kai stin MSN...

oso gia tis antigrafes... ta panta rei...

pou to idio ischiei kai tin google

Ps akoma perimeno apantisi gia to scholio pou mou "kolises"

dimsis
Reporter

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 09 Μαη 2007 16:15    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ειρήνη τέκνα μου....
μια είναι η μηχανή:
http://www.totalmotorcycle.com/photos/2005models/2005-HarleyDavidso...-FLSTSC-small.jpg

Η google αρχίζει και αποκτά εχθρούς όσο μεγαλώνει, πράγμα λογικό.... το ίδιο γίνετε παντού.
lakritidis

ΜήνυμαΣτις: 09 Μαη 2007 16:37    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ισως? Δε μας είπες και τίποτε δυσνόητο.

Εχεις δίκιο για την παράφραση του απομονώνεις. Δεν είμαι συνιθισμένος να διαβάζω greeklish και μάλιστα ανορθόγραφα.

Λάθος κατάλαβες. Δε με πείραξε το σχόλιο για το project. Το άσχετοι με πείραξε, κακώς βέβαια. Μπορείς να έχεις ότι αποψη θέλεις για το project, αλλά εσύ "που ξέρεις κάτι παραπάνω εκτός από τη google" δε μας παρουσίασες κάτι που να αποδεινύει τη σχετικότητα σου με το χώρο.

Η Google ιδρύθηκε το Σεπ. 1998 και είναι η πρώτη από τα τέλη 1999. Δεν είναι 10 χρόνια, είναι 8. Πολύ fundamental λάθος ομολογώ.

Η google δημοσιεύει το knowhow της? Δε νομίζω. Kati technical reports δημοσιεύει που δεν έχουν λεπτομέρειες, αλλα ένα γενικό πλάνο. Πχ η δημοσίευση των brin και Page όταν ήταν φοιτητές είναι αυτή.

http://www-db.stanford.edu/pub/papers/google.pdf

Παρτο και φτιάξε τη Google.

Επαναλαμβάνω ότι δε θα ασχοληθώ με κυνήγι μαγισσών.

Όσο για το σχόλιο που σου κόλλησα, διάβασε και τα προηγούμενα post και ΙΣΩΣ καταλάβεις. Φαίνεται ξεκάθαρα, δε μπορώ να λεώ τα ίδια και τα ίδια.

Τέλος πάντων, κατάλαβα ότι δε βγαίνει άκρη μαζί σου και κακώς συνέχισα. Δε θα φαω όλο τα απόγευμα μαζί σου.

I am out.
KGP
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 09 Μαη 2007 16:40    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

kai ena to site..... http://www.log.gr i kano lathos ?

KGP
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 09 Μαη 2007 16:48    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

lakritidis ανέφερε:
Ισως? Δε μας είπες και τίποτε δυσνόητο.

Εχεις δίκιο για την παράφραση του απομονώνεις. Δεν είμαι συνιθισμένος να διαβάζω greeklish και μάλιστα ανορθόγραφα.

Λάθος κατάλαβες. Δε με πείραξε το σχόλιο για το project. Το άσχετοι με πείραξε, κακώς βέβαια. Μπορείς να έχεις ότι αποψη θέλεις για το project, αλλά εσύ "που ξέρεις κάτι παραπάνω εκτός από τη google" δε μας παρουσίασες κάτι που να αποδεινύει τη σχετικότητα σου με το χώρο.

Η Google ιδρύθηκε το Σεπ. 1998 και είναι η πρώτη από τα τέλη 1999. Δεν είναι 10 χρόνια, είναι 8. Πολύ fundamental λάθος ομολογώ.

Η google δημοσιεύει το knowhow της? Δε νομίζω. Kati technical reports δημοσιεύει που δεν έχουν λεπτομέρειες, αλλα ένα γενικό πλάνο. Πχ η δημοσίευση των brin και Page όταν ήταν φοιτητές είναι αυτή.

http://www-db.stanford.edu/pub/papers/google.pdf

Παρτο και φτιάξε τη Google.

Επαναλαμβάνω ότι δε θα ασχοληθώ με κυνήγι μαγισσών.

Όσο για το σχόλιο που σου κόλλησα, διάβασε και τα προηγούμενα post και ΙΣΩΣ καταλάβεις. Φαίνεται ξεκάθαρα, δε μπορώ να λεώ τα ίδια και τα ίδια.

Τέλος πάντων, κατάλαβα ότι δε βγαίνει άκρη μαζί σου και κακώς συνέχισα. Δε θα φαω όλο τα απόγευμα μαζί σου.

I am out.

min to fas giati i apopsi mou einai safis, kai isos logo tou oti eise kai tis "neoteris genias" (mitsara/dimsis gerasame...) tosi ora mallon kaneis ena kinigi magison logo tou oti parermineueis/den katanoeis apolita ta grafomena mou pou einai se ellinika me chrisi latinikon charaktiron.

epanalanvaneis to aschetoi pou den to echo anaferei oute amesa oute omos kai emesa kai to ksekatharizo.

tin schetikotita mou me ton choro tin gnorizoun/to chrisimopioun/"ekmetaleuontai" (gia na to doso stin "aristeri tou" apodosi) autoi pou me plironoun...den chriazomai "chirokrotimata" apo allous.

pantos den eipa oti den itan kali/o i ipiresia/project/otidopote telos panton apotelei auto gia sena ... apla den einai kati idiaitero...simple as that.

.&-

skeftomilos
Script Master

Μέλος από: 07 Ιαν 2005
Βοηθήματα: 33
Νέα: 1

Περιοχή: Αθήνα
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 10 Μαη 2007 10:29    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

KGP ανέφερε:
tha sas ksanapo oti kala auta pou diavazete alla filtrarete ta kai ligo

Επίσης μην τρώτε κουτόχορτο. Το χόρτο χάνει τη θρεπτική του αξία όταν μπαίνει σε κουτί. Προτιμήστε χόρτο σε παστίλιες. Αποφεύγετε να τρώτε το χόρτο κατευθείαν από τον αγρό, γιατί σας βλέπουν οι αγελάδες και ζηλεύουν που τρώτε το φαΐ τους.

Μέλος από: 18 Μαρ 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 10 Μαη 2007 16:43    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

γιατί ρε παιδιά δεν συμπαθήτε την google; τι κακό σας έκανε η google; αν δεν ήταν η google θα ήταν οι λιγότεροι που θα βγάζαν χρήμα από το ίντερνετ δίχως την google... τουλάχιστον με την google, λίγο μυαλό να έχεις θα βγάλεις το χαρτζιλίκι σου... ενώ με τις άλλες, τι βλάκας τι έξυπνος αν δεν έχεις το χαρτζιλίκι σου δεν θα το πάρεις ποτέ...
ALKIVIADES
Honorary Member

Μέλος από: 07 Απρ 2005
Νέα: 71

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 10 Μαη 2007 17:03    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

δεν νομίζω να μην τους αρέσει απλά λένε να βλέπουμε τα πράγματα "deeper" δεδομένο είναι πως το κέρδος επιζητεί κάθε εταιρία και δια αυτό θα κάνει ή δύναται να κάμει τα πάντα.. όμως και τα γεγονότα είναι γεγονότα, η Google κατάφερε να δώσει την αναγκαία ώθηση στο διαδίκτυο την στιγμή που έπρεπε, με βάση τον χρήστη, κάτι που δεν έκανε κάποιος ποτέ πρίν ..και κάπου εδώ θα συμφωνίσω με τον idi :

παράθεση:
Είπες την "λέξη-κλειδί". Το Κοινό της

παράθεση:
Αυτή η τακτική δείχνει διορατικότητα και σωστό marketing campaign. Έχει χτίσει ήδη την "google generation"

παράθεση:
Αντίθετα η MS και η Yahoo είναι εταιρίες του παρελθόντος, που ναι μεν έχουν προσφέρει πολλά στην ανάπτυξη του ιντερνετ και των υπολογιστών αλλά κάπου δεν "έπιασαν" τα vabriations(?) του μέλλοντος.

..έχουμε λοιπόν σκεπτικισμό, δεδομένα και γεγονότα ..αυτά πάντα υπάρχουν μετά από οιανδήποτε δράση,κίνηση τα αποτελέσματα όμως κρίνουμε ..εξάλλου ήμεθα χρήσται
..όσο για το μέλλον και την παρα~φυσικήν των πραγμάτων , αυτό είναι ένα μαντείο των Δελφών που λίγο πολύ φέρουμε όλοι μας ..somewhere deeper isnide

Σκέφτομαι, βλέπω, κρίνω από τις πράξεις.. είμαι αντικειμενικός και δεν φανατίζομαι ..γιατί υποθετικά κουτόχορτα βρίσκονται λίγο~πολύ παντού possibly και δίπλα μας οπότες και αι αυθεντίαι λανθάνουσι .. Just an arrow?

* [Note: παράλληλα και off thy topic ]
Eξάλλου, αν μερικοί κατακρίνουν την Wikia για το "open source" που βάζει σαν label στη νέα μηχ.αναζήτησης της είναι μάλλον δια του λόγου το αληθές πως θέλει να βάλει λίγο~πολύ τον χρήστη στο κέντρο με κόλπα παρόμοια της Google.. ίσως η Wikia λοιπόν έχει καταλάβει καλύτερα από τους υπόλοιπους πως ευδοκίμησε η Google ..όμως αυτό θα κριθεί στη πράξη .

Μέλος από: 02 Νοε 2005

View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 11 Μαη 2007 17:51    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εγώ πάντως είμαι εναντίον της google.

Για τον λόγο ότι κρύβει το 99% των πραγμάτων από όσα σκοπεύει να κάνει..

Και φυσικά από τότε που πήραν το παραδάκι συμπεριφέρονται λες και είναι η NASA.
Με στυλ όμως νεόπλουτου.

Αν είναι λογικό να υπάρχει live jazz μπάντα για τίς ώρες που τρώνε οι εργαζόμενοι, ή και πισίνα.. Ωραίο και εντυπωσιακό δεν λέω. Αν υπάρχει.

Χτίζουν ένα ολόκληρο χωριό με πανάκριβες εγκαταστάσεις. Σε τι αποσκοπούν? Να βγάλουν το OS που φάει την Microsoft link to Microsoft? Να δώσουν online free office? Free os? Απλά νομίζω ότι οκ, εχεις την καλύτερη μηχανή. Θες να πας παραπέρα. Επενδύεις.

Όταν όμως αυτό το παραπέρα στοχεύει σε ολόκληρη την αγορά, τότε ναι με φοβίζει περισσότερο από την Microsoft. Και εξακολουθώ να αναρωτιέμαι που βρέθηκαν τόσα λεφτά για όσα κάνει! Πόσα δώσαν μόνο για το utube?
ALKIVIADES
Honorary Member

Μέλος από: 07 Απρ 2005
Νέα: 71

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Μαη 2007 22:32    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παράθεση:
Όταν όμως αυτό το παραπέρα στοχεύει σε ολόκληρη την αγορά, τότε ναι με φοβίζει περισσότερο από την Microsoft. Και εξακολουθώ να αναρωτιέμαι που βρέθηκαν τόσα λεφτά για
όσα κάνει! Πόσα δώσαν μόνο για το utube?

σαφώς είναι και αυτό μια άποψη ..σκεπτικισμός και σωστά υπάρχει, πάντα πρέπει ..απλά το θέμα ~κάπου εκεί~ είναι να μην τα μπερδεύουμε με το μαντείο των Δελφών όταν μιλάμε για το μέλλον

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Microsoft Ελλάς και Found.ation συνδιοργανώνουν το Hack.athon #{SmartCities} 0 cordis 02 Δεκ 2016 15:59
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
To πρόγραμμα Microsoft Innovative Educator Expert για το 2016-2017 0 cordis 28 Νοε 2016 16:00
Η Google μπαίνει και αυτή στην κοινότητα Microsoft .NET 0 cordis 22 Νοε 2016 15:25
Samsung συμμετέχει στην κοινότητα Microsoft .NET 0 cordis 18 Νοε 2016 15:02
Η Microsoft γίνετε μέλος του Linux Foundation ως Platinum member. 0 cordis 17 Νοε 2016 18:40

Τώρα είναι 25 Μαρ 2017 23:37 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites