freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Ελληνικός κινηματογράφος.

Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Κινηματογράφος - Θέατρο
Moderators:  Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [5 Μηνύματα]       Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
EneMe
Super Moderator

Μέλος από: 09 Ιουλ 2002
Βοηθήματα: 10
Νέα: 11

Περιοχή: Στα όρη, στα άγρια βουνά, μέσα στα κοσμικά χιόνια!
View users profile Visit posters website
blog deviantART twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 24 Φεβ 2003 21:01    Θέμα: Ελληνικός κινηματογράφος. Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ποιά η γνώμη σας για τον ελληνικό κινηματογράφο και τις ελληνικές παραγωγές;

Εγώ προσωπικά δεν βλέπω ποτέ ελληνικές ταινίες.

Από την εποχή του Safe Sex και ύστερα όλες (ή σχεδόν όλες) οι ταινίες έχουν θέμα το σεξ!
Ερωτικά πολύγωνα, αμφι/ομοφυλοφιλικές τάσεις, βρισιές και δεν συμμαζεύεται!
Μια ελληνική παραγωγή που είδα ήταν η τηλεταινία "Τρεις ευχές".
Ε, ρε παιδιά τί να πω! Ελεεινές ερμηνείες στην ελληνική εκδοχή του "Ξέρω τι κάνατε πέρισυ το καλοκαίρι".
Να προσθέσω και την ταινία "Βαλκανιζατέρ" που έτυχε να δω όταν πρωτοβγήκε και πραγματικά έκλαψα όχι τα λεφτά μου, γιατί την είδα σε βιντεοκασσέτα, αλλά την ώρα που διέθεσα!

Σενάρια μηδέν, ερμηνείες υπό το μηδέν και ποιότητα ανύπαρκτη.
Όλοι οι φίλοι μου που έτυχε να δούνε κάποιες ελληνικές ταινίες έκλαιγαν τα λεφτά τους.

Φωτεινή εξαίρεση είναι μια ταινία της οποίας δεν ξέρω το όνομα και δεν την έχω δει, αλλά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Είναι μια ταινία για ένα παιδάκι που αρνείται να πιστέψει ότι ο πατέρας του πέθανε.

Εσείς τί λέτε;
Enigma
Honorary Member

Μέλος από: 06 Δεκ 2002
Βοηθήματα: 7
Νέα: 19

Περιοχή: Athens
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 24 Φεβ 2003 22:32    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μιλάς για τον νέο Ελληνικό κινηματογράφο ...

Γιατί ο παλιός, είναι μοναδικός, καταπληκτικός!
Μέχρι και την εποχή της Λούφα και Παραλλαγή.

Νέες ταινίες και εγώ δεν βλέπω, δεν μου κάνουν και πολύ αίσθηση.
Λίγες είναι αυτές που αξίζουν, και αυτές θα τις μάθω απο φίλους.

Μέλος από: 29 Ιαν 2002

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Μαρ 2003 01:23    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Aς λαβουμε υποψη μας το γεγονος ο,τι η μεγαλυτερη (εισπραχτικα) επιτυχια ολων των εποχων στην χωρα μας ειναι το "Safe Sex" (1.500.000 εισιτηρια).Νομιζω οτι αυτο τα λεει ολα! Τοσο για το μελλον (η' τουλαχιστον για το παρων) του ν.ε κινηματογραφου, οσο βεββαια και για τα αισθητικα κριτηρια των Ελληνων (η' τουλαχιστων αυτων που πηγαινουν σινεμα).Δεν ειμαι ελιτιστης, αλλα πρεπει να εχεις πολυ υπομονη για ανεχθεις 1 1/2 ωρα "αστειων" καταστασεων που εξαντλουνται 1ο) στο ποιος θα πει περισσοτερες φορες την λεξη "μ*****" και 2ο) σε θεματα ταμπου (και καλα) για την σεξουαλικη ζωη των Ελληνων (στην δεκαετια του 50 ισως).Για να μην ξεφευγουμε εντελως απο το θεμα μας ομως, η μονη ελληνικη ταινια που αντεξα να δω ολοκληρη τα τελευταια χρονια ηταν το "Τελος Εποχης", μια ταινια που σιγουρα δεν κοροιδευει τον θεατη της.
Ναταλία

Μέλος από: 29 Ιουλ 2003

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 29 Ιουλ 2003 15:22    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παιδιά φαίνεται ότι δεν το έχετε ψάξει πολύ το θέμα.φέτος βγήκαν 2 πολύ αξιόλογες ελληνικές ταινίες Ο ΧΑΜΕΝΟΣ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΟΛΑ και O BAΣΙΛΙΑΣ.Όσον αφορά τις ταινίες που αναφέρατε,όντως έχετε δίκιο...
Nkapa
Honorary Member

Μέλος από: 22 Απρ 2002
Βοηθήματα: 1
Νέα: 1

Περιοχή: Μυτιλήνη
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 29 Ιουλ 2003 16:24    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Οι παλιές Ελληνικές ταινίες δε παίζονται. Όσα χρόνια και να περάσουν τις βλέπεις και γελάς. Από τις πιο πρόσφατες η τελυταία που μου άρεσε ήταν το ΕΦΑΠΑΞ.
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [5 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Κινηματογράφος - Θέατρο
Τώρα είναι 24 Ιαν 2017 09:00 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites