freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Την αυξηση ταχυτητων αρχίζει η Forthnet

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 3 από 4 [47 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: νέαforthnetαύξηση Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
Stathis
Photography Moderator

Μέλος από: 23 Απρ 2005
Βοηθήματα: 5
Νέα: 2

Περιοχή: http://127.0.0.0
View users profile
deviantART flickr 
ΜήνυμαΣτις: 09 Ιουν 2007 14:32    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Χαρακτηριστικά η Forthnet αναφέρει κατα λέξη :

Forthnet.gr ανέφερε:
[...]θα μπορούν να απολαμβάνουν την πραγματική εμπειρία του broadband Internet, χωρίς κανέναν περιορισμό από την πλευρά της εταιρίας στην ταχύτητα σύνδεσης με τις ADSL2+ υποδομές του ιδιόκτητου δικτύου της. Η τελική ταχύτητα σύνδεσης με το δίκτυο της Forthnet θα καθορίζεται αποκλειστικά και μόνο από τα ποιοτικά στοιχεία της χάλκινης γραμμής του συνδρομητή.

Με λίγα λόγια , αν τα καλώδια του σπιτιού σου είναι παλιά ίσως έχεις χαμηλότερες ταχύτητες...αυτό τουλάχιστο καταλαβαίνω εγώ.

fiskilis
Honorary Member

Μέλος από: 16 Νοε 2003
Βοηθήματα: 1
Νέα: 15

Περιοχή: Athens
View users profile Send email to user Visit posters website
blog cv portfolio deviantART flickr picasa 
myspace facebook linkedin hi5 sync twitter 
friendfeed deviantART digg del.icio.us skype 
ΜήνυμαΣτις: 09 Ιουν 2007 14:37    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ολη εγκατασταση δηλαδη ο κορμος ειναι κατι δεκαετιων

οποτε αυτη θα ειναι η δικαιολογια για οσους δεν θα μπορουν να φτασουν τις ταχυτητες αυτες

Reporter

Μέλος από: 09 Μαρ 2003
Βοηθήματα: 3
Νέα: 71

Περιοχή: Agrrrrrrrrrr...... γάβ γάβ!!
View users profile Visit posters website
flickr 
ΜήνυμαΣτις: 09 Ιουν 2007 18:53    Θέμα: Re: Την αυξηση ταχυτητων αρχίζει η Forthnet
Περιγραφή θέματος: Καλά νέα για τους broadbandακηδες(και νυν & μελλοντικοι )
Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

dimsis ανέφερε:
Δηλαδή ΔΕΝ είναι δικές τους οι γραμμές;;; Εφόσον αναφέρετε στο "ιδιόκτητο δίκτυο" της, είναι οι ίδιοι υπεύθυνοι και για την ποιότητα του χαλκού των γραμμών. Επιτέλους πρέπει να σταματήσει αυτό το μπαλάκι του "όχι φταίει ο ΟΤΕ" - "όχι φταίει ο ISP". Από την στιγμή που σκάβουν, φτιάχνουν δικό τους δίκτυο και τα παρέχουν όλα οι ίδιοι, υπεύθυνοι για όσα λένε πως προσφέρουν είναι επίσης οι ίδιοι και θα πρέπει να υπόστουνται και τις συνέπειες όποτε δεν παρέχουν όσα διαφημίζουν.

δέν είναι δυνατό η κάθε εταιρία να περάσει καλώδια μέχρι το σπίτι - γραφείο του καθ ενός μας , η υλοποίηση του δικτύου κάθε εταιρίας γίνεται με ιδιόκτητο δίκτυο οπτικών ινών απο τον κάθε "κόμβο" στον άλλο (δίκτυο κορμού) και μετά συστέγαση (φυσική συν εγκατάσταση) στον κατά τόπους κατανεμητή του ΟΤΕ.

Την συντήρηση - επισκευή του δικτύου από τον κατανεμητή του ΟΤΕ και σε όσα στοιχεία (καφάο - κασσέτες κλπ) μεσολαβούν στην διαδρομή μέχρι το σπίτι - γραφείο του καθ ενός μας θα συνεχίσουν να την έχουν οι τεχνικοί του ΟΤΕ.

Αυτό γίνεται γιατι υπάρχει μια λογική σύνδεσης του κάθε ζευγαριού καλωδίου όπως υπάρχουν και ενημερωμένα σχέδια στην βάση δεδομένων του ΟΤΕ , αν πήγαινε ο κάθε τεχνικός ιδιωτικής εταιρίας και άλλαζε τον τρόπο σύνδεσης σε λίγο καιρό κάθε καφάο θα ήταν μπάχαλο (όχι οτι μερικά δεν ειναι και τώρα).

Μέλος από: 18 Ιουλ 2002
Περιοχή: Mr Wonderful
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 09 Ιουν 2007 19:01    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

to last mile sinithos -an kai ochi panta merikes eteries echoun kai "diko tous" last mile- to dinei o ote... ekei einai to olo thema me tin piotita tis grammis

vevea anameno na ginei to idio skiniko opos kai palaiotera oti gia ola fteeei o ote...alla ti na kanoume.. etsi tha pigenei

hik-hok
Reporter

flickr 
ΜήνυμαΣτις: 09 Ιουν 2007 20:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

το ίδιο πράγμα λέμε

όταν η εταιρία κάνει συστέγαση στον κατανεμητή του ΟΤΕ αποκτά ιδιοκτησία σε όλα τα last miles των πελατών της.

Το κακό είναι ότι αυτό περιλαμβάνει μόνο την αρχή και το τέλος του ζευγαριού και όχι την διαδρομή όπου ίσως η εταιρία να μπορούσε να κάνει κάποιες βελτιώσεις.

Μέλος από: 27 Μαρ 2006

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Ιουν 2007 17:08    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

γεια σας παιδια, θελω να ρωτησω κατι..

Η forthnet δινει 2 προσφορες στο diodos.
κοιταξα μεσω του αριθμου μου και το ιδιόκτητο δίκτυό της forhnet θα ενεργοποιηθει στην περιοχη που μενω στις 30/08/07.

Αν κανω τωρα αιτηση για φοιτητικο ιντερνετ με ταχυτητα 768/192 απο την 01/09/07 θα αναβαθμιστει αυτοματα η συνδεση μου στα 24Μb χωρις καμια επιπλεον επιβαρυνση;;;
δηλαδη θα πληρωνω την τιμη για 768/192 και θα εχω 24Μb;;

Σας παρακαλω απαντηστε μου αν ειναι να κανω την αιτηση...
Stathis
Photography Moderator

View users profile
deviantART flickr 
ΜήνυμαΣτις: 11 Ιουν 2007 19:51    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αν το πρόγραμμα "Διοδος" εντάσσεται στο ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet τοτε , Ναι , πολύ πιθανά να αναβαθμιστή η ταχύτητα σου στα ίδια χρήματα...
Για περισσότερα τηλεφωνησε στο : 13831 (Εξυπηρετηση πελατών Broadband υπηρεσιων - αστική χρέωση)

koutoulas

Μέλος από: 27 Μαρ 2006

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Ιουν 2007 20:42    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Stathis ανέφερε:
Αν το πρόγραμμα "Διοδος" εντάσσεται στο ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet τοτε , Ναι , πολύ πιθανά να αναβαθμιστή η ταχύτητα σου στα ίδια χρήματα...
Για περισσότερα τηλεφωνησε στο : 13831 (Εξυπηρετηση πελατών Broadband υπηρεσιων - αστική χρέωση)

Ευχαριστω φιλε για την βοηθεια..
λοιπον αν μπορεις για κοιτα σε αυτο το link την προσφορα να μου πεις αν τελικα θα αναβαθμιστη η ταχυτητα μου γιατι τους παιρνω τηλεφωνο και δεν μπορω να τους βρω..

diodos_forthnet

Α και κατι ακομα στο ηρακλειο κρητης δεν εχει ερθει ακομα ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet αλλα απο οτι ειδα στις 20/8 θα ενεργοποιηθει.. μεχρι τοτε θα εχω ιντερνετ μεσω του δικτυου του οτε(με ταχυτητα 768);; και μετα απο μονο του θα μεταφερθει στο ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet;;
η θα πρεπει να κανω καποια αιτηση για αυτο(ωστε να γινει και η αναβαθμηση στα 24Μb);;
hik-hok
Reporter

flickr 
ΜήνυμαΣτις: 11 Ιουν 2007 20:51    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

συνήθως στο ιδιόκτητο πάνε οι συνδέσεις που είναι 1024 και όχι οι 768

Μέλος από: 02 Αυγ 2005

ΜήνυμαΣτις: 12 Ιουν 2007 15:00    Θέμα: Re: Την αυξηση ταχυτητων αρχίζει η Forthnet

Τι λε ρε παιδάκι μου! Σαν χθες μου φαίνεται που η Forthnet μας ανακοίνωσε διπλασιασμό της ταχύτητας από 64 Kbps σε 128 Κbps με το εξωτερικό.

Πάντως, αν σας διηγηθώ τι συνέβει με την περίπτωσή μου μέχρι να συνδεθώ με τη Φορθ θα ακούτε Φορθ και θα τρέχετε, και γι αυτό δεν το κάνω, άλλωστε. Μακριά από τους τεμπέληδες του Ο.Τ. και ας μου βγει η πίστη.
oxigono

Μέλος από: 02 Αυγ 2005

ΜήνυμαΣτις: 12 Ιουν 2007 15:05    Θέμα: ΝotOne Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Γιατί εμένα μου είπε κάποιος ότι από την NotOne είναι μπλοκαρισμένες οι θύρες για torrents? Αν είναι έτσι τι το θες το adsl για γρήγορες σελίδες μόνο;
Stathis
Photography Moderator

View users profile
deviantART flickr 
ΜήνυμαΣτις: 12 Ιουν 2007 15:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Mη μου λες τέτοια τώρα και μου κόβεις το oxigono !

supernet
Honorary Member

Μέλος από: 22 Μαρ 2001
Περιοχή: Thessaloniki
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Ιουν 2007 16:24    Θέμα: Re: Την αυξηση ταχυτητων αρχίζει η Forthnet

oxigono ανέφερε:
Πάντως, αν σας διηγηθώ τι συνέβει με την περίπτωσή μου μέχρι να συνδεθώ με τη Φορθ θα ακούτε Φορθ και θα τρέχετε, και γι αυτό δεν το κάνω, άλλωστε.

Όταν ξεκινάμε κάτι... το τελειώνουμε! Αν ήταν μην έλεγες τίποτα. Γι αυτό, για πες μας την περιπέτεια σου
deninho
Super Moderator

Μέλος από: 17 Ιαν 2004
Βοηθήματα: 1
Νέα: 3

Περιοχή: σ'άλλη διάσταση
flickr facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 12 Ιουν 2007 17:33    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

@oxigono: Συμφωνώ με τον supernet. Αλλά άνοιξε άλλο θέμα, μην βγαίνουμε οφφ τοπικ

@Στάθης: Για την NetOne λέει, όχι για τη Φορθνετ. Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα εγώ

View users profile
deviantART flickr 
ΜήνυμαΣτις: 12 Ιουν 2007 18:18    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Koita , καποιος απο την ΝetOne του ειπε για τη forthnet ? H καποιος απο τη NetOne για την NetOne...Νομίζω το πρώτο αν και δεν με βολεύει...

Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 3 από 4 [47 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Γελάει το Ίντερνετ με τα νέα AirPods, ακόμα και αυτοί που θα τα αγοράσουν. 1 cordis 14 Σεπ 2016 21:13
EkLekTos Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Νέα λύση SAP SuccessFactors Recruiting 0 cordis 05 Σεπ 2016 20:06
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Παρουσίαση: Logitech ConferenceCam, Μια νέα εποχή τηλεδιάσκεψης 0 cordis 24 Μαη 2016 16:03
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 30 Μαρ 2017 06:48 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites