freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Μου ακύρωσαν τον λογ/σμό adsense

Forum index » Internet Marketing και Διαφήμιση » Διαφημίσεις στις σελίδες μας » Google AdSense
Moderators:  Super-Moderators, WebDev Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 34 από 37 [542 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: adsense Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, ..., 32, 33, 34, 35, 36, 37 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
aguila21
Honorary Member

Μέλος από: 30 Απρ 2003
Βοηθήματα: 2

View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 09 Νοε 2010 22:32    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μην ασχολείστε με τους αστείους.Μόλις τώρα έλαβα μήνυμα ότι μου ακυρώνουν το λογ/σμό για τους "γνωστούς" λόγους.Είχα διαφημίσεις στο www.arbitrage.gr και στο www.mundolinks.com
Από τον Ιούνιο έως τώρα 37,5€ είχε.Και ιδίως στο mundolinks.com έχω κάπου 500 επισκέψεις την ημέρα από τις 11/10 που το ανέβασα.Και φυσικά δεν είχα κάνει ποτέ κλικ στις διαφημίσεις ούτε κατά λάθος.Και μετά από 3 ημέρες εχθές είχα 2 κλικ που έδωσαν συνολικά 0,70€.Στα τσακίδια να πάνε.

migz

Μέλος από: 10 Νοε 2010

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 10 Νοε 2010 21:37    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Θεωρείς πως το http://www.mundolinks.com/ είναι ιστοσελίδα για adsense; Καλώς σε έχουν διαγράψει καθώς το site είναι γεμάτο κατηγορίες, κενές κατηγορίες χωρίς καθόλου περιεχόμενο. ΔΛΔ κάποιος χρήστης μπαίνει στην κατηγορία Sports -> Tennis ( http://www.mundolinks.com/index.php?c=3309) .. ωραία η κατηγορία αλλά είναι άδεια και έτσι κάποιος μη υποψιασμένος χρήστης θα κάνει κλικ στις "σχετικές" contexual διαφημίσεις του google adsense οι οποίες είναι σχετικές με το tennis sports. Οι περισσότερες σου κατηγορίες είναι κενές η με 1-2 Links, εκτός απο τις πιο δημοφιλή που έχουν περισσότερα. Οι περισσότερες όμως είναι κενές οι πολύ φτωχές. Άρα η διαγραφή σου είναι λογική και απολύτως δίκαιη.
aguila21
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 10 Νοε 2010 21:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

migz 1200 links έχω,και αν ενέκρινα ότι ερχόταν θα είχα πάνω από 2500 σε 1 μήνα λειτουργίας.Μπαίνεις με το πρώτο σου post και πετάς ότι σου έρθει.Η σελίδα λειτουργεί κανονικά και δεν είναι υπό κατασκευή.Σε ποιον όρο λέει ότι πρέπει να έχεις ένα συγκεκριμένο αριθμό άρθρων κλπ;

aguila21
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 10 Νοε 2010 21:43    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Γράφτηκες σήμερα,και το πρώτο σου post ήταν για θέμα μου.Μήπως δε σου ενέκρινα κάποιο link και το πήρες προσωπικά;

http://www.mundolinks.com/index.php?c=6
http://www.mundolinks.com/index.php?c=2

Έπιασες μια κατηγορία και πας να κάνεις κήρυγμα...

aguila21
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 10 Νοε 2010 21:50    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Κάποιος εδώ είχε πει ότι είχε διαφημίσεις σε σελίδα κενή περιεχομένου και πληρωνόταν κανονικά...

migz

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 10 Νοε 2010 21:53    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δεν λέει πως πρεπει να έχεις ένα συγκεκριμένο αριθμό άρθρων, λέει όμως ξεκάθαρα πως πρέπει να υπάρχει ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ στην κάθε σελίδα που εμφανίζονται διαφημίσεις Adsense. Πες μου λοιπόν που βλέπεις εσύ το περιεχόμενο.

http://www.mundolinks.com/index.php?c=2072
http://www.mundolinks.com/index.php?c=2074
http://www.mundolinks.com/index.php?c=2068
http://www.mundolinks.com/index.php?c=2675
http://www.mundolinks.com/index.php?c=44
http://www.mundolinks.com/index.php?c=2720
http://www.mundolinks.com/index.php?c=3523
http://www.mundolinks.com/index.php?c=3521

Φαντάζομαι το 80% των pages στη συγκεκριμένη ιστοσελίδα είναι κάπως όπως τις πιο πάνω, άρα επαναλαμβάνω, κατα την άποψη μου, αυτός είναι και ο λόγος που σε διαγράψαν.
aguila21
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 10 Νοε 2010 21:58    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλά κάνεις και παραθέτεις και άλλες κατηγορίες,να τις κάνει index το bot!!!!

Θα έπρεπε να με κόψουν αν ήταν αυξημένα τα κλικ από τις κατηγορίες που δεν έχουν link όμως,δεν ήταν.Και αν θες,θα έπρεπε να μου υποδείξουν να αφαιρέσω τις διαφημίσεις από το www.mundolinks.com Όχι όμως και από το www.arbitrage.gr.

Με πολύ ωραίο τρόπο ξεκίνησες την εγγραφή σου σε αυτό το φόρουμ...Συνήθως ρωτάνε πώς θα φτιάξουν μια σελίδα κλπ,δεν κάνουν επιθέσεις σε άλλα μέλη!!!!
Αν σου έκοψα κάποιο link μπορείς να το υποβάλλεις ξανά,αν δεν έχει πορνογραφικό περιεχόμενο κλπ που δε γουστάρω,θα σου το εγκρίνω.Και άμεσα.Για να σε καλοπιάσω!!!

migz

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 10 Νοε 2010 22:16    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

aguila21 ανέφερε:
Κάποιος εδώ είχε πει ότι είχε διαφημίσεις σε σελίδα κενή περιεχομένου και πληρωνόταν κανονικά...

Και στηρίζεσαι στα λόγια που λέει ο κάθε ένας χωρίς αποδείξεις; Αυτό που σου λέω εγώ είναι ξεκάθαρο στους κανόνες τους Adsense και στο δείχνω έμπρακτα στην ιστοσελίδα σου. Έχω μπεί σε αρκετες κατηγορίες που εμφανίζονται στην αρχική σελίδα του webfarm σου, με κόπο κατάφερα να βρώ κάποια η οποία να έχει Links.

Οχι δεν είμαι κάποιος που δεν μου έγκρινες το Link μου. Απλά έκανα εγγραφή γιατι έχω βαρεθεί να βλέπω τέτοιου είδους "παραπονα" για διαγραφές, και να νομίζει ο "απλος" χρήστης πως το κακο adsense διαγράφει τους αθώους publishers χωρίς καμια αιτια. Πριν βάλετε το adsense code σας σε κάποια σελίδα καλύτερα είναι να το σκεφτείτε και να έχετε στο μυαλό σας όλους τους όρους.

Ιστοσελίδες έχω εδώ και αρκετό καιρό, εαν θέλω να ρωτήσω κάτι να είμαι σίγουρος πως θα το κάνω. Ο λόγος της εγγραφής μου είναι τα παραπονα που βλέπω κατα καιρόυς για διαγραφές, και κανενας δεν μπαίνει στον κόπο να απαντήσει το πως και το γιατί, ενω τις περισσότερες φορές ο λόγος διαγραφής είναι αρκετά προφανές.

Όσο για το ότι θα έπρεπε να σε προειδοποιήσουν κτλ κτλ, αυτό συνήθως το κάνουν για Publishers οι οποίοι έχουν αρκετό παρελθόν στο adsense ή ιστοσελίδες με αρκετές pages με περιεχόμενο οι οποίες έχουν κάποιο value στο adsense.Αυτούς για κάποιο τυχών λάθος ή απροσεξία ίσως τους προειδοποιήσουν. Οι κανόνες όμως είναι αρκετά ξεκάθαροι, μην περιμένουμε να παρανομούμε και μετά να θέλουμε και προειδοποίηση.

Μάλλον παρεξήγησες τον τόνο μου, δεν είμαι επιθετικός, απλά ίσως κάπως κριτικός. Έτσι πρέπει όμως.
aguila21
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 10 Νοε 2010 22:22    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Και πού πιστεύεις ότι βοηθάει η μυστικοπάθεια του google όσον αφορά την αιτία διαγραφής;Αν μας θεωρούν συνεργάτες τους να μας υποδείξουν πρώτα τι δε θέλουν και αν δεν το διορθώσουμε να μας διαγράψουν.Από τη στιγμή που δε μου είπαν τι έκανα λάθος,και οι όροι δεν διευκρινίζουν το "χωρίς περιέχομενο" θεωρώ πως άδικα με έκοψαν.Αν δεν είχε καμία κατηγορία θα ήταν χωρίς περιεχόμενο,όμως έχει.links δεν έχει.Αν σε αυτό το φόρουμ που είμαστε,φτιάξει ο ιδιοκτήτης μια κατηγορία π.χ ρομποτική και δεν υπάρχει κανένα θέμα επειδή κανένας δεν έχει να γράψει κάτι,είναι κενή σελίδα;

aguila21
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 10 Νοε 2010 22:27    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Είχα σκοπό να δώσω κάποια χρήματα για διαφήμιση στο αdwords αλλά μετά από αυτή τη διαγραφή έχω εξοργιστεί που θα τα επενδύσω αλλού.Δεν έχει νόημα να πληρώνω κάποιους που δε γουστάρουν τη σελίδα μου...

aguila21
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 10 Νοε 2010 22:32    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Σε ένα μήνα είχα 8510 επισκέψεις εκ των οποίων οι 5017 μοναδικές και μαζι με το arbitrage.gr που είχα από τις 8/6 είχα μαζέψει το τρομακτικό ποσό των 37€.
Ήμουν επικίνδυνος!!!!

Τα στατιστικά από το Webalizer

migz

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 10 Νοε 2010 22:36    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

aguila21 ανέφερε:
Και πού πιστεύεις ότι βοηθάει η μυστικοπάθεια του google όσον αφορά την αιτία διαγραφής;Αν μας θεωρούν συνεργάτες τους να μας υποδείξουν πρώτα τι δε θέλουν και αν δεν το διορθώσουμε να μας διαγράψουν.Από τη στιγμή που δε μου είπαν τι έκανα λάθος,και οι όροι δεν διευκρινίζουν το "χωρίς περιέχομενο" θεωρώ πως άδικα με έκοψαν.Αν δεν είχε καμία κατηγορία θα ήταν χωρίς περιεχόμενο,όμως έχει.links δεν έχει.Αν σε αυτό το φόρουμ που είμαστε,φτιάξει ο ιδιοκτήτης μια κατηγορία π.χ ρομποτική και δεν υπάρχει κανένα θέμα επειδή κανένας δεν έχει να γράψει κάτι,είναι κενή σελίδα;

Μην παριστάνεις τον χαζό γιατί είμαι σίγουρος πως κατάλαβες τι εννοω. Άλλο 1-2 pages στο σύνολο των 100.000+ που έχει το freestuff, δλδ 0.001% και άλλο το 80% όπως βλέπω στο δικό σου. Δλδ σύμφωνα με τα λεγόμενα σου, φτιάχνω 1 site με 1000 pages, 10 άρθρα, και στις υπόλοιπες 990 pages εμφανίζεται το μενου, το footer οι διαφημίσεις, ένα πιατσάρικο header τίτλο, καθώς και μια ειδοποίηση στο body πως "λοιπόμαστε αλλά ακόμη το άρθρο μας δεν είναι έτοιμο" και όλα καλά; Εμ. όχι δεν είναι οκ.

Το τι θέλουν το λένε στους όρους αλλά και στα βοηθήματα τα οποία δεν είναι και πολύ ακαταλαβίστικα για να τα κατανοήσει όποιος πραγματικά θέλει να τα κατανοησει. Θα σου υποδείξουν κάποιο λάθος όταν θεωρούν πως αξίζει τον κόπο, όταν δλδ ήδη προσφέρεις στο δύκτιο και είσαι καλός publisher. Μην περιμένεις όμως να τρέχουν τον κάθε ενα και να του λένε αυτό και το άλλο πως είναι παράνομο.

Επίσης, ρίχνοντας μια ματιά και στην άλλη σου ιστοσελίδα, με λύπη μου διαπιστώνω πως πολλές κατηγορίες σου είναι απολυτα κενες. Για παράδειγμα προσπάθησε απο το μενου στα αριστερα να πας..

Οικονομία -> Macro
Οικονομία -> micro
Επενδυτικά -> Γενικά
Επενδυδικά -> Ομόλογα

έχει και άλλα τέτοια. Εδώ φαντάζομαι το 40-50% των pages στις οποίες εμφανίζονταν διαφημίσεις ήταν κάπως όπως τις πιο πάνω. Άρα ούτε αυτό το site μπορεί να θεωρηθεί κατάλληλο για adsense, αν και η θεματολογία του είναι αρκετά καλή. Θα έπρεπε όμως πρώτα να το δούλευες περισσότερο και μετά να έβαζες τις διαφημισεις ή να φρόντιζες τουλάχιστον οι διαφημίσεις να εμφανίζονταν μόνο στις pages που είναι τα άρθρα..
aguila21
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 10 Νοε 2010 22:42    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Σε αυτές τις κατηγορίες μέχρι προχθές είχα άρθρα.Τα κατέβασα για να κάνω κάποιες τροποποιήσεις.Και σου ξαναλέω.
ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΣΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΚΑΛΥΨΗΣ ΜΙΑΣ ΣΕΛΙΔΑΣ?

migz

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 10 Νοε 2010 22:53    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

aguila21 ανέφερε:
Σε αυτές τις κατηγορίες μέχρι προχθές είχα άρθρα.Τα κατέβασα για να κάνω κάποιες τροποποιήσεις.Και σου ξαναλέω.
ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΣΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΚΑΛΥΨΗΣ ΜΙΑΣ ΣΕΛΙΔΑΣ?

Θεωρητικά, ακόμη και 1 page να έχεις με μόνο το μενου, το footer και διαφημίσεις, τότε σύμφωνα με τους κανόνες θεωρείτε παραβαση.

Εαν όμως μια ιστοσελίδα έχει 100.000 pages εκ των οποίων 1-2 είναι έτσι, δεν θα ασχοληθεί κανένας ή στην χειρότερη θα τον προειδοποιήσουν (!). Όταν όμως ίσχύει το αντίθετο ή ένα αρκετά μεγάλο ποστοστό δλδ 200 pages σύνολο, 100 pages με περιεχόμενο και 100 με μόνο το μενού τότε φαντάζομαι πως ο συγκεκεριμένος publisher αργά ή γρήγορα θα έχει πρόβλημα. Και πρέπει να έχει πρόβλημα καθώς δεν είναι σωστό βρε παιδάκι μου να μπαίνω εγώ σε μια ιστοσελίδα και αντί να βλέπω το περιεχόμενο που θέλω, να βλέπω το μενου και τις διαφημίσεις. Φαντάζεσαι πόσο low value είναι αυτή η τακτική για το adsense, για τους χρήστες αλλά κυρίως για τους διαφημιζόμενους;

Δεν θέλω να συνεχίσω την αντιπαράθεση μαζί σου, δεν είναι αυτός ο σκοπός μου. Είπα την άποψη μου για την διαγραφή σου, εαν κάποιος έχει διαφορετική άποψη, μπορει να την εκφράσει, αλλά προπάντων οι νέοι publishers προσέχετε και μαθαίνετε απο τα λάθη άλλων.
SotK

Μέλος από: 09 Μαρ 2010

blog 
ΜήνυμαΣτις: 10 Νοε 2010 23:49    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

@Aguila τι ακριβώς έγραφαν στο email που σου ακύρωσαν τον λογαριασμό;
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 34 από 37 [542 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, ..., 32, 33, 34, 35, 36, 37 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Internet Marketing και Διαφήμιση » Διαφημίσεις στις σελίδες μας » Google AdSense

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Αποκλεισμός λογαριασμού από Adsense 30 life 25 Οκτ 2016 23:35
ailouros Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Redirect σε Virus Page (Google AdSense - Android smartphones) 9 vassilism 18 Ιουλ 2016 22:36
seeder Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Εχει αλλάξει ο τρόπος πίστωσης των κερδων Adsense? 4 fiskilis 19 Ιουν 2016 13:13
fiskilis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Σχετικά με το Google Adsense και άλλες εταιρίες 1 man1987 25 Φεβ 2016 16:45
formes Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Google adsense 8 philos 27 Ιαν 2016 23:54
historicalface Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 03 Δεκ 2016 19:42 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites