freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Mambo στα ελληνικά

Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » Joomla! » Joomla! γενικά
Moderators:  PHP Moderators, Super-Moderators, WebDev Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [8 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: Ελληνικάmambo Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
gibran

Μέλος από: 16 Αυγ 2001
Περιοχή: Kalamata
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 05 Ιουλ 2007 14:46    Θέμα: Mambo στα ελληνικά Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

γεια σας,
Ψάχνω να βρω την ελληνική έκδοση του mambo γιατί έχω την αγγλική και στις σελίδες μου τα βγάζει κινέζικα. Στο mamboportal.gr που με πάει το google ενώ κάνω εγγραφή δε μου στέλνει κωδικό για να μπω και να το κατεβάσω. Πουθενά αλλού δεν το βρήκα.
Υπάρχει σας παρακαλώ κάποιος άλλος τρόπος να μπορώ να γράφω ελληνικά στο mambo;
Ευχαριστω

Μέλος από: 13 Νοε 2004
Περιοχή: Λευκωσία
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 05 Ιουλ 2007 15:37    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

www.myjoomla.gr

gibran

ΜήνυμαΣτις: 05 Ιουλ 2007 18:06    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

έχει η σελίδα που προτείνεις τη λύση σε αυτό που ρωτάω;
μπορείς σε παρακαλώ να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος;
υπ όψιν μιλάω για το mambo...

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 05 Ιουλ 2007 19:45    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Λοιπόν... Έχουμε και λέμε...

Το Joomla είναι ένα CMS που φτιάχτηκε από την ομάδα του mambo όταν αυτή αποχώρησε από την ιδιοκτήτρια εταιρία.

Άποψή μου, προτίμησε Joomla.

Ανεξαρτήτως απόψεως, συνεχίζω.

Απ' ότι ξέρω το mambo συνεχίζει να αναπτύσσεται από άλλη ομάδα, και στις νεότερες εκδόσεις του διαφοροποιείται από το Joomla.

Για να είμαι ειλικρινής ξέρω ότι πάρα πολλοί από την ελληνική ομάδα του mambo μετατοπίστηκαν προς το joomla (νομίζω συμπεριλαμβανομένου και της ομάδας του mamboportal).

Dεν ξέρω εάν υπάρχει τώρα ελληνική ομάδα για το mambo...

ledraweb
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 05 Ιουλ 2007 19:50    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Τώρα πρόσεξα ότι πλέον το myjoomla.gr προωθεί στο joomla.gr

Για την έκδοση 1.0.12:
http://www.joomla.gr/content/view/351/31/

gibran

ΜήνυμαΣτις: 10 Ιουλ 2007 09:12    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

καλημέρα
τελικά με έπεισες και το παράτησα το mambo και πήγα στην ελληνική έκδοση που κου πρότεινες. Mια ερώτηση σε όποιον ξέρει [δλδ σε όλους σχεδόν]: Στο manual του joomla λέει να ξεζιπαρω το cms στο φάκελο www του server. Όσον και αν έψαξα [αν υποθέσουμε ότι το έκανα καλά] δε βρήκα φάκελο "www". Τελικά το ξεζίπαρα στο φάκελο "httpdocs" μιας και εκεί είχε εγκατασταθεί και το mambo.
Πριν προχωρήσω στο install πρέπει να αλλάξω κάτι , τι λέτε;
ευχαριστώ[/i]

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 10 Ιουλ 2007 10:07    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

στον δικό μου server ο κατάλληλος φάκελλος ονομάζεται public_html

δεν παίζει ρόλο...

iffor

Μέλος από: 14 Μαη 2005
Scripts: 1

Περιοχή: Παράδεισος
ΜήνυμαΣτις: 30 Ιουλ 2007 00:51    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

TTOPPOUZOS ανέφερε:
Λοιπόν... Έχουμε και λέμε...

Το Joomla είναι ένα CMS που φτιάχτηκε από την ομάδα του mambo όταν αυτή αποχώρησε από την ιδιοκτήτρια εταιρία.

Άποψή μου, προτίμησε Joomla.

Ανεξαρτήτως απόψεως, συνεχίζω.

Απ' ότι ξέρω το mambo συνεχίζει να αναπτύσσεται από άλλη ομάδα, και στις νεότερες εκδόσεις του διαφοροποιείται από το Joomla.

Για να είμαι ειλικρινής ξέρω ότι πάρα πολλοί από την ελληνική ομάδα του mambo μετατοπίστηκαν προς το joomla (νομίζω συμπεριλαμβανομένου και της ομάδας του mamboportal).

Dεν ξέρω εάν υπάρχει τώρα ελληνική ομάδα για το mambo...

Και εγω είμαι της άποψης για το Joomla!
Δουλεύω καιρό πάνω σε αυτό και δεν με έχει "πουλήσει" ποτέ!

Ωστόσο, προσέχτε το www.mambo-foundation.org/.
Ο βασιλίας δείχνει να αναστένεται και ίσως σαρώσει τα πάντα στο διαβα του!

Και κάτι άλλο,
ναι ισχύει, μεγάλο μέρος της ομάδας του mambo αλλαξε πριν 2 χρονια δρόμο και δημιούργησε το Joomla,
ωστόσο θα πρέπει να ξέρεται το 80% της χθεσινής core ομαδας του Joomla αποχώρησαν!
Ω ναι, εξαιτίας πολλών παρατράγουδων αλλά και λόγος αλλαγής του license του Joomla!

Τεσπα, θελω να πω ότι το Joomla 1.5 στην ουσία δημιουργήθηκε σχεδον από την αρχή και δεν υποστηρίζεται τόσο από τους παλιούς καλούς dev του mambo/joomla... κρίμα...

Και να εχετε και ανοιχτα τα αυτάκια σας για το mambo!
Θα έρθει η στιγμή που θλέμε "ο βασιλίας πέθανε, ζήτω ο βασιλιάς!"

Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [8 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » Joomla! » Joomla! γενικά
Τώρα είναι 21 Ιαν 2017 21:43 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites