freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Καταγγέλλουν εξαπάτηση...

Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » Internet, πλοήγηση, συνδέσεις και τηλεφωνία » Κινητή & Σταθερή Τηλεφωνία
Moderators:  Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [12 Μηνύματα]       Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 475
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 30 Ιουλ 2007 14:18    Θέμα: Καταγγέλλουν εξαπάτηση... Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Περισσότερες από 5.000 καταγγελίες έχουν συγκεντρωθεί στην ΕΕΤΤ από καταναλωτές που εξαπατήθηκαν από εναλλακτικούς παρόχους, είτε για την ποιότητα της υπηρεσίας, είτε για τους όρους παροχής της. Χιλιάδες καταναλωτές, σύμφωνα με τις καταγγελίες, δεν είχαν πρόσβαση τηλεφωνική, διαδικτυακή ή και τα δύο μαζί, επί εβδομάδες, αφού η διασύνδεσή τους με τις λεωφόρους των πληροφοριών που υποσχέθηκαν οι εναλλακτικοί πάροχοι, αποδείχτηκαν σε πολλές περιπτώσεις «φρούδες ελπίδες».

Οι περισσότερες καταγγελίες εστιάζονται στην Tellas, η οποία ήταν η πρώτη που υποσχέθηκε «no pagio OTE», σε μια αγορά που ήταν ακόμη ανώριμη να υποδεχτεί την πολυπόθητη εναλλακτική πρόσβαση -δηλαδή την απευθείας πρόσβαση στο δίκτυο εναλλακτικού, χωρίς τη μεσολάβηση του ΟΤΕ.

Αιτήσεις επί τετράμηνο συσσωρεύονταν στα συρτάρια της Tellas χωρίς να μπορούν να ικανοποιηθούν και σύμφωνα με τις καταγγελίες, όταν οι πελάτες απηυδισμένοι ανακάλεσαν τις αιτήσεις τους, η Tellas δεν αναγνώρισε την αίτηση ανάκλησης της σύνδεσης. Σε ορισμένες περιπτώσεις η εταιρεία έστειλε και λογαριασμούς χωρίς να υπάρξει παροχή καμιάς υπηρεσίας.

όλο το άρθρο:
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_722920_29/07/2007_236023

Connor MacLeod
Honorary Member

Μέλος από: 07 Φεβ 2005
Βοηθήματα: 11
Νέα: 16

Περιοχή: Μεσολόγγι έως το 2017
View users profile Send email to user Visit posters website
facebook linkedin twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 30 Ιουλ 2007 15:22    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

H tellas ειναι απο τις πρώτες που θα κλεισουν Να το θυμαστε αυτό.
Μονο ο ΟΤΕς και η φορthnet θα νεινουνε.

EneMe
Super Moderator

Μέλος από: 09 Ιουλ 2002
Βοηθήματα: 10
Νέα: 11

Περιοχή: Στα όρη, στα άγρια βουνά, μέσα στα κοσμικά χιόνια!
blog deviantART twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 30 Ιουλ 2007 15:45    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Die tellas, die!!!!

Honorary Member

Μέλος από: 16 Νοε 2003
Βοηθήματα: 1
Νέα: 15

Περιοχή: Athens
blog cv portfolio deviantART flickr picasa 
myspace facebook linkedin hi5 sync twitter 
friendfeed deviantART digg del.icio.us skype 
ΜήνυμαΣτις: 31 Ιουλ 2007 17:27    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ξερετε ποσο κανουν οι dns της tellas να ανανεωθουν ?
πανω απο 1 μηνα και βλεπουμε
θα εξηγησω αργοτερα τι λεω με αυτο !

Honorary Member

Μέλος από: 22 Μαρ 2001
Περιοχή: Thessaloniki
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 01 Αυγ 2007 02:46    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Connor MacLeod ανέφερε:

Έμαθες ελπίζω σήμερα τα νέα σχετικά με την Tellas.

Όσο για την FORTHnet... Marfin is close!

Μέλος από: 13 Ιουλ 2005
Βοηθήματα: 7
Νέα: 1
Scripts: 1

Περιοχή: Athens, Greece
blog linkedin twitter 
ΜήνυμαΣτις: 01 Αυγ 2007 07:15    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

supernet ανέφερε:
Όσο για την FORTHnet... Marfin is close! :wink:

Τι εννοείς;

Μέλος από: 20 Σεπ 2005
Περιοχή: Δραπετσώνα
View users profile
myspace facebook 
ΜήνυμαΣτις: 01 Αυγ 2007 09:42    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Έχει παραγίνει το κακό πια με αυτούς τους εναλλακτικούς

Και γω με τη forthnet έχω αρκετά "προβληματάκια".

Αρχίζω να συμπαθώ τη Ontelecoms τελικά. Τώρα που ξεκλειδώσανε και το ρουτεράκι τους.

Με προβληματίζει τι να βάλω στο καινούργιο σπίτι, ΟΤΕ δεν θέλω, δεν βγαίνω οικονομικά με ΟΤΕ άλλωστε Ανεβαίνει πολύ ο προϋπολογισμός του μήνα.

Πάντως με καταγγελίες στον ΕΕΤΤ δεν γίνεται και τίποτα, μια που είχα κάνει εγώ κοινοποιήθηκε στη forthnet πολύ αργότερα από όταν την έστειλα και ενώ είχε λυθεί το πρόβλημα μου.

Τι να κάνουν και αυτοί, αφού είναι κρατικό πράμα, υπάγονται στο Υπ. Μεταφορών και Επικοινωνιών και απλά λένε ότι είναι ανεξάρτητη αρχή, χαζομάρες δηλαδή. Υπάλληλοι είναι. Απλά είναι ένας τρόπος να μην "φαίνεται" και καλά το Υπουργείο σε αποφάσεις που έχουν να κάνουν με τις Τηλεπικοινωνίες. Βλακείες δηλαδή. Σου λέει δεν το κάναμε εμείς ο ΕΕΤΤ το έκανε χαχαχαχαχα ToolTimes at work ToolTimes at work

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.
KGP
Honorary Member

Μέλος από: 18 Ιουλ 2002
Περιοχή: Mr Wonderful
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 01 Αυγ 2007 10:01    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

i on pantos apopsi mou einai poli kali epilogi, kai logo timis alla kai to simantikotero einai i moni pou sou dinei flat rate sta tilefona sou eite ellada eite eksoteriko

PanosIlio
Honorary Member

Μέλος από: 20 Σεπ 2005
Περιοχή: Δραπετσώνα
View users profile
myspace facebook 
ΜήνυμαΣτις: 01 Αυγ 2007 10:08    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αυτό το rate για τις διεθνής κλήσεις μου κάνει κλικ εμένα αλλά και η tv.

Απλά δεν ξέρω τι παίζει με τους χρόνους ενεργοποίησης γιατί ακόμα έχουν κάποιες καθυστερήσεις περισσότερες από τους άλλους.

Ρε μήπως έχεις τίποτα μετοχές εκεί και τους προωθείς, από εσένα τα περιμένω όλα.

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.
dimsis
Reporter

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 01 Αυγ 2007 11:04    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μου'ρθε το παρακάτω PDF στο mailbox, το κάνω copy paste όπως ήρθε διαγράφωντας μόνο το ονοματεπώνυμο και ένα κινητό που έδινε, παρόλα αυτά αν υπάρχει πρόβλημα διαγράψτε το:

ΑΝΟΙΚΤΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑΣ – ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ
Με την παρούσα θα ήθελα να καταγείλω/διαμαρτυρηθώ για την συμπεριφορά και το συναλλακτικό
ήθος της εταιρείας ON TELECOMS, την οποία αυτή την στιγμή προτίθεμαι να φέρω ενώπιον της
δικαιοσύνης και της ελεγκτικής αρχής (Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών & Ταχυδρομείων).
Την 28 Ιουνίου 2007, ήλθα σε τηλεφωνική επαφή με την εν λόγω εταιρεία για να ενημερωθώ για
τις προσφορές της. Η υπάλληλος Κα Μπαλανίκα, με ενημέρωσε και μου είπε ότι αν θέλω να
επωφεληθώ απο την προσφορά θα πρέπει να κάνω έστω και τηλεφωνική αίτηση. Πράγματι έδωσα
τα στοιχεία της συζύγου μου στο όνομα της οποίας είναι η τηλεφωνική γραμμή. Η εν λόγω Κυρία
με ενημέρωσε ότι θα επικοινωνήσει μαζί της για τηλεφωνική επιβεβαίωση. Πράγματι την ίδια μέρα
αργότερα, μια υπάλληλος της εταιρείας (δεν γνωρίζω αν ήταν η ίδια Κυρία), επικοινώνησε με την
συζυγό μου η οποία επι λέξει της είπε ότι θα συνεννοηθεί μαζί μου και θα αποφασίσουμε απο
κοινού, γι αυτό την παρακάλεσε να καλέσει πάλι την επομένη για να συνεννοηθούνε.
Την επομένη ημέρα η συζυγός μου ενημέρωσε την υπάλληλο της εταιρείας ότι το συζήτησε μαζί
μου και δεν ενδιαφερόμαστε να συνεχίσουμε την οποιαδήποτε δοσοληψία. Η υπάλληλος τότε
πληροφόρησε την συζυγό μου ότι η παραγγελία είχε προχωρήσει!. Η συζυγός μου την ενημέρωσε
τότε ότι κακώς προχώρησε η παραγγελία χωρίς να έχουμε υπογράψει σύμβαση (ή έστω να έχουμε
αποδεχτεί έστω και τηλεφωνικά) και θα έπρεπε να σταματήσει.
Θεωρήσαμε λοιπόν ότι η υπόθεση έκλεισε. Μέγα λάθος.
Την περασμένη εβδομάδα (17 Ιουλίου 2007) έλαβα τηλεφώνημα απο μια εταιρεία κούριερ η οποία
με ενημέρωσε ότι ο εξοπλισμός ήταν έτοιμος να μου παραδωθεί όπου επιθυμούσα!!! Ρώτησα
ποιός εξοπλισμός και με ενημέρωσαν ο εξοπλισμός απο την ON TELECOMS. Αμέσως
επικοινώνησα με την εν λόγω εταιρεία, και ο υπάλληλος με πληροφόρησε ότι η αίτηση μας είχε
προωθηθεί ήδη στον ΟΤΕ! και θα έπρεπε να στείλω φαξ ακύρωσης απο την 23 Ιουλίου 2007 και
μετά στα γραφεία τους, χρησιμοποιώντας την φόρμα ακύρωσης που έχουν στο site τους. Μπήκα
στο site και είδα ότι η φόρμα ονομάζεται “αίτηση υπαναχώρησης” !!!!!!!!! δηλαδή ούτε λίγο
ούτε πολύ μου ζητούσαν να υπογράψω μια αίτηση και να δηλώνω ότι υπαναχωρώ απο την
μεταξύ μας σύμβαση που εν τω μεταξύ ουδέποτε υπεγράφει!!!!!!!
Χθες 23 Ιουλίου 2007 στις 18:00 φιλικό μας πρόσωπο μας ενημέρωσε ότι μας καλούσε το
τηλέφωνό μας (σταθερό) και απαντούσε μια άλλη κυρία η οποία τον πληροφόρησε ότι το νούμερο
της το είχαν παραχωρήσει απο το πρωϊ!!!!!!!!!! δηλαδή ούτε λίγο ούτε πολύ μας άφησαν και χωρίς
τηλέφωνο. Σε επικοινωνία που είχα με τον ΟΤΕ με ενημέρωσαν ότι είχε γίνει αίτηση (αλήθεια με
υπογραφή ποιού; απο την ON TELECOMS για φορητότητα και ότι πλέον δεν είμαστε πελάτες
του.
Ερωτώ λοιπόν:
1. Γιατί προχώρησαν στην παραγγελία την στιγμή που δεν υπάρχει φωνητική ή
έγγραφη συναίνεση;
2. Τι αίτηση φορητότητας παρουσίασαν στον ΟΤΕ υπογεγραμμένη απο την συζυγό
μου;
3. Ακόμα και αν είχαμε προχωρήσει όλες τις διαδικασίες, τι τηλέφωνο θα είχαμε τώρα
αφού δόθηκε σε άλλο χρήστη;
Επειδή έχουμε ταλαιπωρηθεί αρκετά με την εν λόγω εταιρεία, και ανεξάρτητα απο την έκβαση της
υπόθεσης, καταγγέλουμε με κάθε δυνατό τρόπο τις μεθόδους που χρησιμοποιεί για την ...
“ετσιθελική” άγρα πελατών. Αν και κάποιοι άλλοι συμπάσχοντες ενδιαφέρονται ας επικοινωνήσουν
μαζί μας για να ενώσουμε τις φωνές μας ενάντια σ'αυτή την κατάφορη παραβίαση των
διακαιωμάτων μας. Θεωρούμε ότι πλέον θα πρέπει να μπει φρένο στην ασυδοσία. Θα πρέπει οι
κύριοι επιχειρηματίες, να καταλάβουν ότι εδώ δεν είναι τριτοκοσμικό κράτος και οι πολίτες δεν
κάθονται με σταυρωμένα τα χέρια, ούτε το βουλώνουν με δωράκια και χάντρες.
Γλυφάδα 24 Ιουλίου 2007
... τα στοιχεία τους ....
Connor MacLeod
Honorary Member

Μέλος από: 07 Φεβ 2005
Βοηθήματα: 11
Νέα: 16

Περιοχή: Μεσολόγγι έως το 2017
facebook linkedin twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 01 Αυγ 2007 15:23    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

supernet ανέφερε:
Connor MacLeod ανέφερε:

Έμαθες ελπίζω σήμερα τα νέα σχετικά με την Tellas.

Όσο για την FORTHnet... Marfin is close!

Το ιξερα εδω και 6μηνες αυτο.
Αυτος ειχε ίδη μετοχες και πηρε και άλες

emphasy
Honorary Member

Μέλος από: 16 Ιαν 2005
Βοηθήματα: 1
Templates: 2

Περιοχή: Genesis Lab
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 03 Αυγ 2007 19:18    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ο Μαρφίν ?

Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » Internet, πλοήγηση, συνδέσεις και τηλεφωνία » Κινητή & Σταθερή Τηλεφωνία
Τώρα είναι 03 Δεκ 2016 00:12 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites