freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Οι 'Ελληνες bloggers ρωτούν ΓΙΑΤΙ ;

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 5 από 7 [101 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: πυρκαγίεςΈλληνεςbloggersπορεία Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
PanosIlio
Honorary Member

Μέλος από: 20 Σεπ 2005
Περιοχή: Δραπετσώνα
View users profile
myspace facebook 
ΜήνυμαΣτις: 11 Σεπ 2007 10:30    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Χμμμ, εγώ πάλι είμαι της άποψης πως η ψήφος είναι δικαίωμα και όχι υποχρέωση

Πλεόν δεν υπάρχει αυτό το παλιό φασιστικό μέτρο, "Αν δεν ψηφίσεις δεν θα βγάλεις διαβατήριο" κτλ κτλ, αν και νομίζω πως ποτέ και ίσχυε αλλά τέσπα.

Επίσης είμαι της άποψης πως όταν κάποιος δεν συμμετέχει σε μια διαδικασία που αν μη τι άλλο τον επηρεάζει άμεσα τότε δεν έχει και το δικαίωμα να την κατακρίνει. Την ίδια αλλά και τις συνέπειες που θα έχει αυτή η διαδικασία στην πορεία της ζωής του.

Η ψήφος είναι δικαίωμα, δεν σε υποχρεώνει κανείς να το κάνεις. Το σύνολο του εκλογικού σώματος ψηφίζει από υποχρέωση όμως. Όχι σε κάποιο νόμο αλλά από την υποχρέωση του συστήματος. Να ψηφίσω αυτό να μπει το παιδί μου εκεί, να ψηφίσω αυτόν να πάρουμε την επιχορήγηση, να ψηφίσω τον άλλον για να μου κάνει την τάδε εξυπηρέτηση.

Πραγματικά είμαι περίεργος να δω τι ποσοστά θα έχουν τα 2 "μεγάλα" κόμματα στις πυρόπληκτες περιοχές. Αν για παράδειγμα εκεί τα κόμματα αυτά, που είναι συνυπεύθυνα για την μη ύπαρξη κράτους στην Ελλάδα, πάλι έχουν την πλειοψηφία τότε πολύ απλά θα δείξει πως ο Έλληνας είναι άξιος της μοίρας του. Αν το δεις από άλλη οπτική γωνία θα δείξει ότι ο Έλληνας δεν εμπιστεύεται τα μικρά κόμματα. Όπως και να το δεις, με ότι χρώμα και να το δεις πάντα θα βλέπεις διαφορετικά πράγματα.

Η ουσία, κατά τη γνώμη μου, είναι πως δεν πρέπει να κοιτάμε το αν θα ψηφίσουμε και το αν θα τους μαυρίσουμε και το αν κάποιος από όλους αυτούς είναι ικανός κτλ κτλ. Οι εκλογές πάντα στην Ελλάδα δεν έπαιζαν και τόσο σημαντικό ρόλο λόγω του προκαθορισμένου αποτελέσματός τους. Η ουσία, θεωρώ, ειδικά των φετινών εκλογών, είναι να δείξουν αν ο Έλληνας έχει αποφασίσει να πάρει την κατάσταση στα χέρια του, πρέπει και εμείς να αναλάβουμε την ευθύνη που μας αναλογεί απέναντι στα όσα ζούμε.

Απλά με την ψήφο μας μπορούμε να δείξουμε πόσο μεγάλο κομμάτι της ευθύνης είμαστε έτοιμοι να αναλάβουμε.

Γι'αυτό καλό θα είναι να περάσουμε και καμιά βόλτα και να ρίξουμε το χαρτάκι, όπου θέλουμε, όπως θέλουμε. Με το να μην συμμετέχουμε απλά δεν αναλαμβάνουμε καμία ευθύνη.

Αυτό πιστεύω εγώ.

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.
dimsis
Reporter

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Σεπ 2007 11:22    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δηλαδή για να καταλάβω θεωρείτε καλύτερο να ψηφίσεις τον οποιονδήποτε άχρηστο που ξέρεις ότι το μόνο που επιδιώκει είναι η προσωπική του καλοπέραση αλλά και ο σκοπός του (και τις περισσότερες φορές ο λόγος που εκλέγετε) να βολέψει κάποια δικά του πρόσωπα (φίλοι, συγγενείς κλπ), παρά να μη ψηφίσεις καθόλου ή να τους μαυρίσεις;

Μου ακούγεται λίγο περίεργο... σαν να λέμε "κάνε το καλό και ρίξτο στο γιαλό..." , μόνο που μας διαφεύγει ποιο είναι το καλό..

Σας φαίνεται ορθότερο να ψηφίσετε τον οποιονδήποτε άχρηστο, απλώς και μόνο για να ψηφίσετε επειδή σας έπεισαν με τις γνωστές ατάκες "τα λευκά και τα άκυρα πάνε στο πρώτο κόμμα" ή "Με το να μην συμμετέχουμε απλά δεν αναλαμβάνουμε καμία ευθύνη / είμαστε άβουλοι και άτολμοι.";

Η έχετε βρει ικανά κόμματα (γιατί αυτά ψηφίζετε στην και όχι πρόσωπα) που μπορούν να κάνουν κάτι για αυτή τη χώρα και στην τελική για εσάς τους ίδιους ως πολίτες;

Μου φαίνεται ειλικρινά αν μη τι άλλο περίεργο από τη μια να κλαιγόμαστε συνέχεια για τα νέα μέτρα ή για τα μέτρα που ΔΕΝ πήρε η εκάστοτε κυβέρνηση για τις φωτιές, για την εγκληματικότητα κλπ, και από την άλλη στο τέλος κάθε τετραετίας τα ίδια άτομα να πηγαίνουν και να ψηφίζουν ένα κόμμα που γνωρίζουν ή ότι δεν έχει καμία τύχη ή ότι δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτε προς το καλύτερο.
Να ψηφίζουμε δηλαδή απλώς για να λέμε ότι ψηφίζουμε, ακόμα και αν δεν θεωρούμε κανέναν ικανό ; ...

Μακάρι να υπήρχε πραγματικά κάποιο ελπιδοφόρο κόμμα με εντελώς φρέσκα πρόσωπα που δεν θα χρησιμοποιούσαν την πολιτική καθαρά ως επάγγελμα και ως μέσω βόλεψης και που θα μπορούσε να προσφέρει και να αλλάξει ριζικά το χάλι που έχει βαλτώσει την Ελλάδα εδώ και χρόνια. Εφόσον πιστεύετε ότι υπάρχει και το βρήκατε ψηφίστε το, αλλιώς το να ψηφίζετε για να μη βγει το άλλο κόμμα που μπορεί να είναι χειρότερο από το υπάρχων, αν μη τι άλλο δεν το βρίσκω λογικό.

Όπως δεν βρίσκω λογικό το να μη μπορώ να κατακρίνω κόμματα, επειδή δεν ψήφισα κανένα εφόσον δεν βρίσκω κάποιο που να με αντιπροσωπεύει ως άτομο και που να πιστεύω πως ειλικρινά μπορεί να προσφέρει κάτι στην χώρα μου. Δηλαδή μόνο αν ψηφίσω κάποιον μπορώ να τον κατακρίνω; Για αυτό ακούω συνέχεια ανθρώπους να βρίζουν τα κόμματα που οι ίδιοι ψήφισαν; Αυτό είναι το λογικό; Και έπειτα 2-3 μήνες πριν τις εκλογές να τους ξαναπείθουν οι ίδιοι πως θα αλλάξουν τα πράγματα στην επόμενη τετραετία και να πηγαίνουν να τους ξαναψηφίζουν για να έχουν να βρίζουν και μετά;

Δεν θέλω να τα ισοπεδώνω όλα, ούτε είμαι υπέρ της αναρχίας. Έχουν γίνει και κάποια έργα στη χώρα μας και από τα 2 κόμματα που κυβερνάνε εδώ και τόσα χρόνια την Ελλάδα, αλλά ειλικρινά πιστεύω πως συγκριτικά πάντα με τις υπόλοιπες χώρες της Ευρώπης τουλάχιστον, η Ελλάδα δεν αξίζει να βρίσκετε στο χάλι που βρίσκετε σήμερα στο οποίο την έφτασαν η λανθασμένες πολιτικές κινήσεις από άτομα που εκλέγονται μόνο χάρη στο όνομα τους ή επειδή προέρχονται από "τζάκια γενεών πολιτικών" που στην τελική αποδεικνύονται ανίκανοι να κυβερνήσουν και άχρηστοι στη δουλειά που τους ανατέθηκε από αυτούς που τους ψήφισαν και τους εμπιστεύτηκαν (και οι οποίοι επαναλαμβάνουν συνεχώς το λάθος τους βρίζοντας τους παράλληλα).

Με όποιον μιλάω πάντως από τον κόσμο που συναναστρέφομαι το ίδιο πράγμα θα σου πει: "Όλοι τους άχρηστοι είναι και κοιτάνε την μόνο την πάρτη τους" και παρόλα αυτά τους ίδιους ψηφίζουνε όπως αποδεικνύουν τα νούμερα.... και το χειρότερο; Δεν βλέπω ως στιγμής να υπάρχει φως στο τούνελ... ούτε καν πρόσωπα με όραμα και θέληση πλέον, όχι μόνο ικανά κόμματα... μακάρι να κάνω αποδειχθώ κάποια στιγμή λάθος.
delmoras

Μέλος από: 08 Μαρ 2004

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Σεπ 2007 11:35    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

"Χμμμ, εγώ πάλι είμαι της άποψης πως η ψήφος είναι δικαίωμα και όχι υποχρέωση "

Φίλε μου κάνεις μεγάλο λάθος και θα διαφωνήσω μαζί σου . Η ψήφος είναι υποχρέωση όλων όσων πιστεύουν στη δημοκρατία και αποτελεί υποχρέωση όλων να μην στερούν από κανέναν το δικαίωμα αυτό.

Σκέψου την περίπτωση που την άποψη σου συμμερίζονταν όλοι οι κάτοικοι μιας χώρας και δεν ψήφιζαν. Τότε θα έδιναν το δικαίωμα σε κακόβολους να προχωρήσουν σε κατάλυση της δημοκρατίας...

Πιστεύω πως πρέπει να το σκεφτείς λίγο καλύτερα. Είχα τις ίδιες σκέψεις με εσένα μέχρι που μου μίλησε ένας άνθρωπος που ήταν τότε στο πολυτεχνείο μου έκανε πολύ καλό στις σκέψεις μου. Φυσικά οι πολιτικοί στη χώρα μας είναι άλλου παπα ευαγγέλιο κάτι το οποίο δίνει ένα μεγάλο δίκιο στην άποψή σου...
dimsis
Reporter

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Σεπ 2007 11:49    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Σκέψου και εσύ την περίπτωση να σε υποχρεώναν να ψηφίσεις στο παρακάτω:

1) Είσαι κορόιδο
2) Είσαι μεγάλο κορόιδο
3) Είσαι εντελώς κόπανος
4) Είσαι ανεγκέφαλος

Γιατί να είμαι υποχρεωμένος να ψηφίσω υποχρεωτικά κάτι από τα παραπάνω όταν δεν έχω άλλες επιλογές ή όταν ξέρω ότι καμιά επιλογή δεν με συμφέρει;

ΥΓ: Εννοείτε πως το αυτά που έγραψα στο παράδειγμα δεν είναι για εσένα προσωπικά έτσι μη το παρεξηγήσεις. Για να δώσω το παράδειγμα τα έβαλα...
Bugman

Μέλος από: 01 Ιουλ 2003
Περιοχή: Πρέβεζα
View users profile Send email to user Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 11 Σεπ 2007 13:44    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Όπως αναφέρεται σε ανακοίνωση του Τμήματος Εκλογών της Διεύθυνσης Πολιτικών Δικαιωμάτων και Αποκέντρωσης της Ν.Α.Ι., σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 5 του άρθρου 51 του Συντάγματος και της παρ. 2 του άρθρου 6 της Εκλογικής Νομοθεσίας (Π.Δ. 96/2007) η άσκηση του εκλογικού δικαιώματος είναι υποχρεωτική και κατά συνέπεια όλοι οι εκλογείς υποχρεούνται την 16η Σεπτεμβρίου 2007 να προσέλθουν στις κάλπες και να ψηφίσουν για την ανάδειξη των βουλευτών του Ελληνικού Κοινοβουλίου.
Από την ανωτέρω υποχρέωση εξαιρούνται οι ακόλουθες κατηγορίες εκλογέων:
α). όσοι έχουν υπερβεί το εβδομηκοστό έτος της ηλικίας τους οι οποίοι αν δεν ψηφίσουν, δεν υποχρεούνται να προβούν σε καμία ενέργεια και
β). αυτοί οι οποίοι κατά την ημέρα της ψηφοφορίας θα βρίσκονται στο εξωτερικό.
Επίσης θα υπάρξουν εκλογείς που για διάφορους εξαιρετικούς λόγους δεν θα μπορέσουν να ασκήσουν το εκλογικό τους δικαίωμα σημειώνοντας ενδεικτικά:
α). Υπάλληλοι του δημοσίου για τους οποίους σοβαρές υπηρεσιακές ανάγκες δεν θα επιτρέψουν να απουσιάζουν από την Υπηρεσία τους, για να μεταβούν να ψηφίσουν στον τόπο, στους εκλογικούς καταλόγους, του οποίου είναι εγγεγραμμένοι.
β). Υπάλληλοι νομικών προσώπων δημοσίου δικαίου, νοσηλευτικών ιδρυμάτων, οργανισμών και επιχειρήσεων κοινής ωφέλειας κ.λπ. στους οποίους επίσης λόγω σοβαρών υπηρεσιακών αναγκών, δεν θα υπάρξει δυνατότητα χορήγησης άδειας μετάβασης στον τόπο άσκησης του εκλογικού δικαιώματος.
γ). Εκλογείς που δεν θα μπορούν να μεταβούν στον τόπο άσκησης του εκλογικού τους δικαιώματος για λόγους υγείας.
Με τις διατάξεις των παρ. 4 έως 8 του άρθρου 8 της νομοθεσίας για την εκλογή βουλευτών, ρυθμίζεται το θέμα των εκλογέων που δεν θα είναι εγγεγραμμένοι στους εκλογικούς καταλόγους, Ειδικότερα:
1. Εκλογείς που, χωρίς να έχουν αποστερηθεί του εκλογικού τους δικαιώματος, δεν περιλαμβάνονται για οποιαδήποτε άλλη αιτία στους εκλογικούς καταλόγους, μπορούν να ασκήσουν το εκλογικό τους δικαίωμα μέχρι το τέλος της ψηφοφορίας σε οποιοδήποτε εκλογικό τμήμα του δήμου ή της Κοινότητας στα δημοτολόγια ή Μητρώα Αρρένων των οποίων είναι γραμμένοι.
Συνεπώς όσοι έλληνες πολίτες είναι εγγεγραμμένοι σε δημοτολόγια δήμου ή κοινότητας της χώρας και δεν είναι εγγεγραμμένοι στους εκλογικούς καταλόγους των οικείων Ο.Τ.Α., έχουν τη δυνατότητα μέχρι και το πέρας της διεξαγωγής της ψηφοφορίας της 16ης Σεπτεμβρίου 2007, να απευθυνθούν στο δήμο ή την κοινότητα στα δημοτολόγια του οποίου είναι εγγεγραμμένοι και να ζητήσουν πιστοποιητικό εγγραφής τους στα δημοτολόγια, προκειμένου να μπορέσουν να ασκήσουν το εκλογικό τους δικαίωμα.
Όσοι από του πολίτες είναι εγγεγραμμένοι μόνο στα μητρώα αρρένων και όχι στα δημοτολόγια δήμου ή κοινότητας της Χώρας, μπορούν να εφοδιαστούν με πιστοποιητικό, που να βεβαιώνει την εγγραφή τους στα Μητρώα Αρρένων.
Οι κ.κ. δήμαρχοι και Πρόεδροι κοινοτήτων, θα πρέπει να εκδίδουν εις διπλούν πιστοποιητικά εγγραφής στα δημοτολόγια ή στα μητρώα αρρένων στους ενδιαφερόμενους.
Στα πιστοποιητικά που θα εκδίδουν θα υπάρχει ένδειξη ότι, «ΕΚΔΙΔΕΤΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ της 16ης Σεπτεμβρίου 2007».
2 Για να χορηγηθεί το ανωτέρω πιστοποιητικό από το Δήμαρχο ή τον Πρόεδρο της Κοινότητας ή το εξουσιοδοτημένο από αυτούς όργανο στον αιτούντα, θα πρέπει να διαπιστωθεί από αυτούς ότι ο αιτών δεν βρίσκεται εγγεγραμμένος στους εκλογικούς καταλόγους άλλου Δήμου ή Κοινότητας της χώρας.
3. Εάν ο αιτών το πιστοποιητικό εκλογέας δεν είναι εγγεγραμμένος στα δημοτολόγια ή τα Μητρώα αρρένων που συγκεκριμένου Δήμου ή Κοινότητας όπου ζητά πιστοποιητικό ή εάν είναι εγγεγραμμένος σε εκλογικό κατάλογο άλλου δήμου ή Κοινότητας της χώρας και χορηγηθεί το πιστοποιητικό , τότε ο Δήμαρχος ή ο Πρόεδρος ή το εξουσιοδοτημένο από αυτούς όργανο ευθύνεται για παράβαση καθήκοντος, σύμφωνα με το άρθρο 259 του Ποινικού Κώδικα (άρθρο 8 παρ. 8 του Π.Δ. 96/2007).
4 Επισημαίνεται εδώ ότι, δεν θα χορηγούνται πιστοποιητικά εγγραφής στα δημοτολόγια ή τα μητρώα αρρένων στους εγγραφέντες σε αυτά μετά την 30-6-2007.
5. Όσοι Δήμοι ή Κοινότητες της Χώρας, εκ παραδρομής, δεν έχουν συμπεριλάβει στην Α΄ αναθεώρηση (Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2007), τους νέους εκλογείς τους γεννηθέντες το έτος 1989, όπως προβλέπουν οι διατάξεις του άρθρου 10 της εκλογικής νομοθεσίας (Π.Δ. 96/2007), θα χορηγούν σ΄ αυτούς πιστοποιητικό παραληφθέντος σύμφωνα με τα ανωτέρω, προκειμένου να ασκήσουν το εκλογικό τους δικαίωμα.
6. Το ανωτέρω πιστοποιητικό θα προσκομίζουν οι εκλογείς στην Εφορευτική Επιτροπή, προκειμένου να τους επιτρέψει να ψηφίσουν.
skeftomilos
Script Master

Μέλος από: 07 Ιαν 2005
Βοηθήματα: 33
Νέα: 1

Περιοχή: Αθήνα
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Σεπ 2007 13:49    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

delmoras ανέφερε:
Η ψήφος είναι υποχρέωση όλων όσων πιστεύουν στη δημοκρατία και αποτελεί υποχρέωση όλων να μην στερούν από κανέναν το δικαίωμα αυτό.

Η δεύτερη υποχρέωση είναι ακαταμάχητη, αλλά η πρώτη εντελώς μαχητή. Αν είναι απαγορευμένη η αποχή δεν είναι λογικό να επιτρέπεται το λευκό και το άκυρο, αφού μετριόνται με τον ίδιο τρόπο στο τελικό αποτέλεσμα.

delmoras ανέφερε:
Σκέψου την περίπτωση που την άποψη σου συμμερίζονταν όλοι οι κάτοικοι μιας χώρας και δεν ψήφιζαν. Τότε θα έδιναν το δικαίωμα σε κακόβολους να προχωρήσουν σε κατάλυση της δημοκρατίας...

Μη σκεφτόμαστε πράγματα εκτός πραγματικότητας. Οι άνθρωποι δε σκέφτονται όλοι με τον ίδιο τρόπο.

EDIT: Όταν λέμε ότι οι Έλληνες δε θα ψήφιζαν αν δεν ήταν υποχρεωτικό, είναι σα να λέμε ότι οι Έλληνες ψηφίζουν όχι επειδή το θέλουν αλλά από το φόβο των κυρώσεων.

View users profile
myspace facebook 
ΜήνυμαΣτις: 14 Σεπ 2007 08:32    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Bugman ανέφερε:
Όπως αναφέρεται σε ανακοίνωση του Τμήματος Εκλογών της Διεύθυνσης Πολιτικών Δικαιωμάτων και Αποκέντρωσης της Ν.Α.Ι., σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 5 του άρθρου 51 του Συντάγματος και της παρ. 2 του άρθρου 6 της Εκλογικής Νομοθεσίας (Π.Δ. 96/2007) η άσκηση του εκλογικού δικαιώματος είναι υποχρεωτική και κατά συνέπεια όλοι οι εκλογείς υποχρεούνται την 16η Σεπτεμβρίου 2007 να προσέλθουν στις κάλπες και να ψηφίσουν για την ανάδειξη των βουλευτών του Ελληνικού Κοινοβουλίου.
Από την ανωτέρω υποχρέωση εξαιρούνται οι ακόλουθες κατηγορίες εκλογέων:
α). όσοι έχουν υπερβεί το εβδομηκοστό έτος της ηλικίας τους οι οποίοι αν δεν ψηφίσουν, δεν υποχρεούνται να προβούν σε καμία ενέργεια και
β). αυτοί οι οποίοι κατά την ημέρα της ψηφοφορίας θα βρίσκονται στο εξωτερικό.
Επίσης θα υπάρξουν εκλογείς που για διάφορους εξαιρετικούς λόγους δεν θα μπορέσουν να ασκήσουν το εκλογικό τους δικαίωμα σημειώνοντας ενδεικτικά:
α). Υπάλληλοι του δημοσίου για τους οποίους σοβαρές υπηρεσιακές ανάγκες δεν θα επιτρέψουν να απουσιάζουν από την Υπηρεσία τους, για να μεταβούν να ψηφίσουν στον τόπο, στους εκλογικούς καταλόγους, του οποίου είναι εγγεγραμμένοι.
β). Υπάλληλοι νομικών προσώπων δημοσίου δικαίου, νοσηλευτικών ιδρυμάτων, οργανισμών και επιχειρήσεων κοινής ωφέλειας κ.λπ. στους οποίους επίσης λόγω σοβαρών υπηρεσιακών αναγκών, δεν θα υπάρξει δυνατότητα χορήγησης άδειας μετάβασης στον τόπο άσκησης του εκλογικού δικαιώματος.
γ). Εκλογείς που δεν θα μπορούν να μεταβούν στον τόπο άσκησης του εκλογικού τους δικαιώματος για λόγους υγείας.
Με τις διατάξεις των παρ. 4 έως 8 του άρθρου 8 της νομοθεσίας για την εκλογή βουλευτών, ρυθμίζεται το θέμα των εκλογέων που δεν θα είναι εγγεγραμμένοι στους εκλογικούς καταλόγους, Ειδικότερα:
1. Εκλογείς που, χωρίς να έχουν αποστερηθεί του εκλογικού τους δικαιώματος, δεν περιλαμβάνονται για οποιαδήποτε άλλη αιτία στους εκλογικούς καταλόγους, μπορούν να ασκήσουν το εκλογικό τους δικαίωμα μέχρι το τέλος της ψηφοφορίας σε οποιοδήποτε εκλογικό τμήμα του δήμου ή της Κοινότητας στα δημοτολόγια ή Μητρώα Αρρένων των οποίων είναι γραμμένοι.
Συνεπώς όσοι έλληνες πολίτες είναι εγγεγραμμένοι σε δημοτολόγια δήμου ή κοινότητας της χώρας και δεν είναι εγγεγραμμένοι στους εκλογικούς καταλόγους των οικείων Ο.Τ.Α., έχουν τη δυνατότητα μέχρι και το πέρας της διεξαγωγής της ψηφοφορίας της 16ης Σεπτεμβρίου 2007, να απευθυνθούν στο δήμο ή την κοινότητα στα δημοτολόγια του οποίου είναι εγγεγραμμένοι και να ζητήσουν πιστοποιητικό εγγραφής τους στα δημοτολόγια, προκειμένου να μπορέσουν να ασκήσουν το εκλογικό τους δικαίωμα.
Όσοι από του πολίτες είναι εγγεγραμμένοι μόνο στα μητρώα αρρένων και όχι στα δημοτολόγια δήμου ή κοινότητας της Χώρας, μπορούν να εφοδιαστούν με πιστοποιητικό, που να βεβαιώνει την εγγραφή τους στα Μητρώα Αρρένων.
Οι κ.κ. δήμαρχοι και Πρόεδροι κοινοτήτων, θα πρέπει να εκδίδουν εις διπλούν πιστοποιητικά εγγραφής στα δημοτολόγια ή στα μητρώα αρρένων στους ενδιαφερόμενους.
Στα πιστοποιητικά που θα εκδίδουν θα υπάρχει ένδειξη ότι, «ΕΚΔΙΔΕΤΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ της 16ης Σεπτεμβρίου 2007».
2 Για να χορηγηθεί το ανωτέρω πιστοποιητικό από το Δήμαρχο ή τον Πρόεδρο της Κοινότητας ή το εξουσιοδοτημένο από αυτούς όργανο στον αιτούντα, θα πρέπει να διαπιστωθεί από αυτούς ότι ο αιτών δεν βρίσκεται εγγεγραμμένος στους εκλογικούς καταλόγους άλλου Δήμου ή Κοινότητας της χώρας.
3. Εάν ο αιτών το πιστοποιητικό εκλογέας δεν είναι εγγεγραμμένος στα δημοτολόγια ή τα Μητρώα αρρένων που συγκεκριμένου Δήμου ή Κοινότητας όπου ζητά πιστοποιητικό ή εάν είναι εγγεγραμμένος σε εκλογικό κατάλογο άλλου δήμου ή Κοινότητας της χώρας και χορηγηθεί το πιστοποιητικό , τότε ο Δήμαρχος ή ο Πρόεδρος ή το εξουσιοδοτημένο από αυτούς όργανο ευθύνεται για παράβαση καθήκοντος, σύμφωνα με το άρθρο 259 του Ποινικού Κώδικα (άρθρο 8 παρ. 8 του Π.Δ. 96/2007).
4 Επισημαίνεται εδώ ότι, δεν θα χορηγούνται πιστοποιητικά εγγραφής στα δημοτολόγια ή τα μητρώα αρρένων στους εγγραφέντες σε αυτά μετά την 30-6-2007.
5. Όσοι Δήμοι ή Κοινότητες της Χώρας, εκ παραδρομής, δεν έχουν συμπεριλάβει στην Α΄ αναθεώρηση (Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2007), τους νέους εκλογείς τους γεννηθέντες το έτος 1989, όπως προβλέπουν οι διατάξεις του άρθρου 10 της εκλογικής νομοθεσίας (Π.Δ. 96/2007), θα χορηγούν σ΄ αυτούς πιστοποιητικό παραληφθέντος σύμφωνα με τα ανωτέρω, προκειμένου να ασκήσουν το εκλογικό τους δικαίωμα.
6. Το ανωτέρω πιστοποιητικό θα προσκομίζουν οι εκλογείς στην Εφορευτική Επιτροπή, προκειμένου να τους επιτρέψει να ψηφίσουν.

Εγώ μόνο απλά προσθέτω αυτό. Η πρώτη πρόταση από μόνη της είναι το λιγότερο....ηλίθια να την πω. Είναι δυνατόν ποτέ ένα δικαίωμα, όπως χαρακτηριστικά λέει πως είναι η ψήφος να είναι και συγχρόνως υποχρεωτικό?

Κατά τ'άλλα δεν γράφει πουθενά για κυρώσεις εάν δεν πας να ψηφίσεις και για να πω και την προσωπική μου εμπειρία ένας οικογενειακός μας φίλος είχε να ψηφίσει 25 χρόνια και σουλάτσαρε στην Ευρώπη αλλά και εκτός Ευρώπης με το διαβατήριο του κανονικά, και το ανανέωνε και δεν είχε ποτέ κανένα πρόβλημα σε καμία γραφειοκρατική διαδικασία και σε καμιά συναλλαγή του με το Δημόσιο. Οπότε η παράγραφος αυτή μάλλον είναι κατάλοιπο άλλων εποχών και απλά είναι σαν να μην υπάρχει.

Τώρα το τι κάνει ο καθένας είναι δικαίωμα του και κανένας δεν μπορεί να υποχρεώσει κανέναν να πάει να ψηφίσει ή να απέχει. Εδώ μόνο προσωπικές γνώμες λέμε. Αυτά και καλημέρα σας

dimsis
Reporter

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Σεπ 2007 11:02    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Συμφωνώ σε όλα όσα γράφεις...
Και ισχύει και αυτό που λες ότι όσοι δεν ψηφίζουν δεν έχουν κυρώσεις, αλλά γιατί θα πρέπει να θεωρούμε παράνομος από την στιγμή που υπάρχει αυτός ο τρισάθλιος νόμος, έστω και χωρίς ποτέ να μου κάνουν τίποτε; Δεν είναι εντελώς παράλογο;

Δημοκρατία με αντιδημοκρατικούς νόμους υποχρεωτικής ψήφισης Αυτά μόνο στην Ελλάδα πρέπει να γίνονται...

Και τέλος... Εννοείται πως συζητάμε και ο καθένας πράττει όπως νομίζει καλύτερα. Μέσα από συζητήσεις πρέπει να "φιλτράρεις" και να κρατάς αυτά που πιστεύεις ουσιώδη και καμιά φορά τυχαίνει να σου αλλάζουν και απόψεις / γνώμη... αυτή είναι και η ουσία των συζητήσεων που κάνουμε και εδώ νομίζω.
PanosIlio
Honorary Member

View users profile
myspace facebook 
ΜήνυμαΣτις: 14 Σεπ 2007 11:06    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

dimsis ανέφερε:
Συμφωνώ σε όλα όσα γράφεις...
Και ισχύει και αυτό που λες ότι όσοι δεν ψηφίζουν δεν έχουν κυρώσεις, αλλά γιατί θα πρέπει να θεωρούμε παράνομος από την στιγμή που υπάρχει αυτός ο τρισάθλιος νόμος, έστω και χωρίς ποτέ να μου κάνουν τίποτε; Δεν είναι εντελώς παράλογο;

Δημοκρατία με αντιδημοκρατικούς νόμους υποχρεωτικής ψήφισης Αυτά μόνο στην Ελλάδα πρέπει να γίνονται...

Και τέλος... Εννοείται πως συζητάμε και ο καθένας πράττει όπως νομίζει καλύτερα. Μέσα από συζητήσεις πρέπει να "φιλτράρεις" και να κρατάς αυτά που πιστεύεις ουσιώδη και καμιά φορά τυχαίνει να σου αλλάζουν και απόψεις / γνώμη... αυτή είναι και η ουσία των συζητήσεων που κάνουμε και εδώ νομίζω.

Μα φυσικά και μόνο στην Ελλάδα γίνονται μόνο αυτά

Όπως και πολλά άλλα γίνονται μόνο στην Ελλάδα, πχ εκλογική άδεια (καλά αυτό το αναφέρω γιατί έχει παραγίνει το κακό, τέσπα είναι και άσχετο.)

Το τελευταίο το είπα προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν υπονοούσα κάτι άλλο

iffor

Μέλος από: 14 Μαη 2005
Scripts: 1

Περιοχή: Παράδεισος
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 14 Σεπ 2007 14:49    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Φίλε μου, καλώς ή κακώς, είναι νόμος και πρέπει να τον σεβόμαστε!
Αν δεν μας αρέσει είναι στο χέρι μας ( μάλλον στο χέρι της πλειοψηφίας ) να τον αλλάξει!
Εμείς είμαστε αυτοί που διατηρούν αυτόν τον νόμο, οπότε πρέπει να τον σεβαστούμε!

Βρες το 50% +1 και άλλαξε τον!
Αλλά μέχρι τότε, συμφωνούμε με αυτό που λέει η πλειοψηφία!

Δεν είναι αντιδημοκρατικός νόμος!!! Δεν θα μπορούσε να είναι!!!!

Κοίτα για να μην παρεξηγηθώ!
Εγώ είμαι σύμφωνος με την βούληση της πλειοψηφίας, έστω και αν αυτής προέρχεται από τους αντιπροσώπους της!
Αν κάτι δεν μου αρέσει, το αναφέρουμε στον αντιπρόσωπο μας, ο οποίος θα το μεταφέρει στην βουλή! Αν δεν το μεταφέρει κάνοντας τα στραβά μάτια, μπορούμε να απευθυνθούμε αλλού! κάποιος θα σε ακούσει!

Τεσπα! Θέλω να πω ότι είναι νόμος και εφόσον τον υποστηρίζει η πλειοψηφία, τον σέβομαι.
Αλλιώς να κοιτάξω με νόμιμα μέσα να τον αλλάξω!

Μην νομίζεται ότι όλοι είναι κατά του συγκεκριμένου νόμου!
Εγώ και όσους έχω ρωτήσει, η πλειοψηφία υποστηρίζει στην διατήρησή του!

Αυτά τα ολίγα από εμένα!

skeftomilos
Script Master

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Σεπ 2007 15:29    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

iffor η πλειοψηφία πράγματι δεν επιθυμεί την κατάργηση του νόμου, αλλά αν τους ρωτήσεις δεν επιθυμούν ούτε την εφαρμογή του, ούτε αυστηρά ούτε κατά περίπτωση. Κατά τον ίδιο τρόπο που όλοι συμφωνούν να είναι αυστηρά τα πρόστιμα για την παραβίαση του κόκκινου σηματοδότη, αλλά όχι να πέφτει και πρόστιμο σε κάθε παραβίαση. Μόνο στη χάση και στη φέξη, και όχι στους ίδιους αλλά μόνο σε άλλους.

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Σεπ 2007 15:42    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δυστυχώς αυτό είναι και το πρόβλημα μου. Ότι θέλω να σέβομαι τους νόμους και για αυτό υποχρεώνομαι και χάνω την ώρα μου κάθε φορά στις εκλογές και πάω και ρίχνω το άκυρο.
Γιατί όμως δεν το θεωρείς αντιδημοκρατικό τον νόμο μπορείς να μου το εξηγήσεις; Γιατί μου επιβάλλουν δια νόμου να πάω να ψηφίσω εφόσον θα έπρεπε να είχα το δικαίωμα επιλογής κατά πόσο θέλω να συμμετέχω σε κάτι τέτοιο;
Εμένα μου φέρνει λίγο στο πολύ πετυχημένο που είχα διαβάσει και είδα να το βάζουν μέχρι και σε μπλουζάκια "Be nice to America. Or we'll bring democracy to your country"...

skeftomilos +1, οι νόμοι είναι καλοί όταν ισχύουν για τους άλλους
iffor

ΜήνυμαΣτις: 14 Σεπ 2007 17:26    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μια οργανωμένη κοινωνία δεν αποφασίζει πως θα διοικείται?
Αυτό δεν το κάνει μέσα από τους Νόμους?
Οπότε αν αυτή η κοινωνία αποφασίσει ότι θέλει όλα τα μέλη της να συμμετέχουν ενεργά ( αν και όχι άμεσα ) στη διακυβέρνησή της, πως την κατηγορείς για αντιδημοκρατικές αποφάσεις?
Δημοκρατικότατη είναι η απόφαση! Είναι απόφαση πλειοψηφίας!

Να φοράω ζώνη στο αυτοκίνητο? Γιατί? Δική μου ζωή είναι!
Δεν είναι έτσι!!! Ο κοινωνία μέσα στην οποία ζω, αποφάσισε ότι το κοινό καλό είναι να υπάρχει νόμος για την υποχρέωση του κάθε μελλους της να φοράει ζώνη!

Ζούμε μέσα σε μια κοινότητα, δρούμε με βάση τις αποφάσεις της, τις οποίες μπορούμε να ανατρέψουμε με την πλειοψηφία μας! Δεν βλέπω πουθενά το παράλογο!!!
Δεν είμαστε κοινωνία "ο καθένας για την πάρτη του" και δεν θα γίνουμε! Το πιστεύω αυτό!

Αν η πλειοψηφία στο τέλος δεν θέλει να τιμωρεί ή θέλει να δώσει το δικαίωμα μη συμμετοχής όλων των μελών της στις εκλογές, κανένα πρόβλημα από έμενα!!!

Είμαστε μέλη μιας κοινότητας και πρέπει να δρούμε με βάση την πλειοψηφία και τους νόμους της.

Υπάρχει βεβαία και άλλων η άποψη ότι η πλειοψηφία δεν είναι πάντα σωστή...
Ότι δημαγωγείται εύκολα από διάφορους...
Συγνώμη, άλλα δεν είναι λόγος κατάργησης της όμως... Κάτι τέτοιο θα μας φέρει σε πολύ άσχημους καιρούς...

skeftomilos
Script Master

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Σεπ 2007 19:05    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Συμφωνώ με τον iffor ότι ο νόμος δεν είναι αντιδημοκρατικός.

dimsis είναι ανάγκη να μάθεις εσύ και όσοι άλλοι Έλληνες δεν το ξέρουν ήδη, ότι οι νόμοι δεν είναι για να τους σεβόμαστε και να τους εφαρμόζουμε αλλά για να τους καταστρατηγούμε. Η καταστρατήγηση των νόμων δεν είναι αντιδημοκρατική, αφού αυτό κάνει η πλειοψηφία.

ΜήνυμαΣτις: 14 Σεπ 2007 19:24    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

skeftomilos ανέφερε:
οι νόμοι δεν είναι για να τους σεβόμαστε και να τους εφαρμόζουμε αλλά για να τους καταστρατηγούμε. Η καταστρατήγηση των νόμων δεν είναι αντιδημοκρατική, αφού αυτό κάνει η πλειοψηφία.

Συμφωνώ!!!
Αν και εγώ θα ήμουν λίγο πιο ανοικτός λέγοντας
παράθεση:
οι νόμοι είναι για να τους σεβόμαστε, να τους εφαρμόζουμε αλλά και να τους καταστρατηγούμε εφόσον δεν μας εκφράζουν

Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 5 από 7 [101 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Nέες λύσεις SAP διευκολύνουν επιχειρήσεις στην πορεία τους προς τον ψηφιακό μετασχηματισμό 0 cordis 14 Νοε 2016 16:05
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 28 Μαρ 2017 21:35 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites