freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Hannibal Rising - Hannibal, η Αρχή

Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Κινηματογράφος - Θέατρο
Moderators:  Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [8 Μηνύματα]       Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
NAT
Honorary Member

Μέλος από: 25 Μαη 2005
Περιοχή: ..:: Not in Portland ::..
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 05 Σεπ 2007 13:19    Θέμα: Hannibal Rising - Hannibal, η Αρχή
Περιγραφή θέματος: (Στους κινηματογράφους)
Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Hannibal Rising - Hannibal, η Αρχή

Πρεμιέρα στις Ελληνικές αίθουσες: Πέμπτη, 30 Αυγούστου 2007

Είδος: Θρίλερ

Πλοκή: Β' Παγκόσμιος πόλεμος. Ο τότε νεαρός Χάνιμπαλ Λέκτερ βλέπει όλη την οικογένειά του να σκοτώνεται. Οι φρικτές αυτές εικόνες δεν τον εγκαταλείπουν ποτέ. Ο ίδιος προσπαθώντας να ξεφύγει από όλα αυτά κ να πάρει εκδίκηση για το θάνατο των δικών του, πηγαίνει στο Παρίσι, στη νεαρή θεία του Λαίδη Μουρασάκη. Τότε είναι, λοιπόν, που όλα ξεκινούν...

Η αλήθεια είναι πως ήμουν αρκετά επηρεασμένη από το γνωστό "Η σιωπή των Αμνών" κ περίμενα πολύ περισσότερα. Η ερμηνεία του νεαρού Χάνιμπαλ ήταν αρκετά καλή. Εντάξει, δεν υπάρχει σύγκριση με τον Χοπκινς, αλλά ήταν κι αυτός αρκετά καλός. Μου άρεσαν πολύ οι αντιδράσεις του σε ορισμένα σημεία.

Ηθοποιοί: Gaspard Ulliel (μεγάλος Χάνιμπαλ), Li Gong (Λαίδη Μουρασάκη), Dominic West (Επιθεωρητής Ποπίλ), Rhys Ifans (Γκρούτας), Richard Brake (Ντόρτλιχ), Kevin McKidd (Κόλνας), Stephen Walters (Μίλκο), Ivan Marevich (Γκρεντζ), Aaran Thomas (μικρός Χάνιμπαλ), Helena Lia Tachovska (Μίσα), Charles Maquignon (Χασάπης) κ.α.

Σκηνοθεσία: Peter Webber

Σενάριο: Thomas Harris

Διάρκεια: ~120 λεπτά

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε εδώ.

Μέλος από: 07 Φεβ 2005
Βοηθήματα: 11
Νέα: 16

Περιοχή: Μεσολόγγι έως το 2017
View users profile Send email to user Visit posters website
facebook linkedin twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 05 Σεπ 2007 16:54    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Διστιχως αυτο που βλέπω εγω, είναι ότι σήμερα δεν ειπάρχουν αξιόλογες τενιες θρίλερ.
Και αυτο μονο το τρειλερ που ίδα μεαπογοίτεφσε πολυ.
Θα το δω βεβεα, αλλα εχω να δώ θρίλερ-θρίλερ απο την εποχη της 6ης έσθισης.

Καλα για τενιες τρόμου δε το σιζητάω.Καμια 20σαετία εχουν να δουν τα ματια μου.

Αυτο που κανουν πλέον ειναι να πέρνουν μια τενια που ήταν πολυ καλή, και να ξαναγράφουν πάνω της.

Βλέπε hellraiser, elm street, hanibal, παρασκευη και 13.....etc..

NAT
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 05 Σεπ 2007 18:47    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Για τα ρημέηκ μιλάς ή γενικότερα ότι πάνω - κάτω οι ιδέες -σχεδόν- σε όλες τις ταινίες είναι ίδιες, οπότε καταντούν αναμενόμενες;

Μέλος από: 07 Φεβ 2005
Βοηθήματα: 11
Νέα: 16

Περιοχή: Μεσολόγγι έως το 2017
facebook linkedin twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 05 Σεπ 2007 19:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μα γιατι?Εκτος απο remake βλεπεις τενιες με δικά τους σεναρια?
Και όσες δεν ειναι remake, έχουν στιχεία απο παλεότερες τενιες.

Μιλαω παντα για τενιες thriler.Απτις αλες ιπάρχουν

NAT
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 05 Σεπ 2007 19:18    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ε κ οι άλλες τα ίδια είναι σε γενικές γραμμές. Έχεις δει ποτέ σε ρομαντική κομεντί να πεθαίνει ο πρωταγωνιστής ή η πρωταγωνίστρια; Ή σε περιπέτεια στο τέλος να κερδίζει ο "κακός";

Μέλος από: 18 Μαη 2005
Βοηθήματα: 2
Νέα: 1

Περιοχή: Κορυδαλλός
ΜήνυμαΣτις: 05 Σεπ 2007 19:29    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

NaT ανέφερε:
Ε κ οι άλλες τα ίδια είναι σε γενικές γραμμές. Έχεις δει ποτέ σε ρομαντική κομεντί να πεθαίνει ο πρωταγωνιστής ή η πρωταγωνίστρια; Ή σε περιπέτεια στο τέλος να κερδίζει ο "κακός";

Το hannibal rising μου φάνηκε πολύ πατάτα. Δε ξέρω με χάλασαν πολλά, κάθε συνέχεια και χειρότερη αλλά αυτή τη φορά ήταν ότι χειρότερο. Υπάρχουν απ'όλα πάντως και ρομαντικές ταινίες που πεθαίνει ο πρωταγωνιστής και θρίλερ με πρωτοποριακό σχετικά σενάριο. Εξάλλου στα θρίλερ δεν είναι η πρωτοπορία μόνο αλλά και ο τρόπος σκηνοθεσίας (η ατμόσφαιρα) να είναι καλά στημένη. Το saw π.χ. δεν ήταν πρωτοποριακό; (ρωτάω δεν είμαι σίγουρος).
Ria

Μέλος από: 01 Απρ 2006

View users profile
deviantART facebook 
ΜήνυμαΣτις: 05 Σεπ 2007 19:35    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εγώ σήμερα βλέπω την Σιωπή των αμνών! Όταν δω όλα τα προηγούμενα, θα το δω κι αυτό!
NAT
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 05 Σεπ 2007 19:52    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Kainourios ανέφερε:
Το hannibal rising μου φάνηκε πολύ πατάτα. Δε ξέρω με χάλασαν πολλά, κάθε συνέχεια και χειρότερη αλλά αυτή τη φορά ήταν ότι χειρότερο. Υπάρχουν απ'όλα πάντως και ρομαντικές ταινίες που πεθαίνει ο πρωταγωνιστής και θρίλερ με πρωτοποριακό σχετικά σενάριο. Εξάλλου στα θρίλερ δεν είναι η πρωτοπορία μόνο αλλά και ο τρόπος σκηνοθεσίας (η ατμόσφαιρα) να είναι καλά στημένη. Το saw π.χ. δεν ήταν πρωτοποριακό; (ρωτάω δεν είμαι σίγουρος).

To saw, το hostel κ γενικότερα πολλές ακόμη ταινίες ήταν πρωτοποριακές. Δεν τις καταδικάζω όλες. Αν έκανα κάτι τέτοιο, θα ήμουν άδικη. Απλώς, στις 10 ταινίες που θα βγουν πλέον, οι 8 είναι χάλια.

Σε όλες τις ταινίες δε μετράει μόνο η ιδέα - το σενάριο, αλλά κ το κατά πόσο καλά θα σκηνοθετηθεί η εκάστοτε ταινία. Όλα παίζουν ρόλο, κ πόσο μάλλον στα θρίλερ που πρέπει να υπάρχει μία αρμονία στο όλο σκηνικό για να μην ξεπεράσουν τα όρια της πραγματικότητας, όσο αυτό είναι εφικτό βέβαια.

Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Κινηματογράφος - Θέατρο
Τώρα είναι 07 Δεκ 2016 22:13 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites