Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

1 δισεκατ. δολλάρια χαμένα κάθε χρόνο από άκυρες διαφημίσεις

σχετικά με το Google AdSense

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 19 Σεπ 2007 13:44

http://www.cbc.ca/news/story/2007/03/02 ... 70302.html
Google says it loses $1 billion a year to false ad clicks

Η Google υποστηρίζει πως χάνει 1 δισεκατ. δολλάρια το χρόνο από "άκυρα" κλικ στις online διαφημίσεις της
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimsis την 19 Σεπ 2007 17:13, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 19 Σεπ 2007 15:03

ναι αλλα πόσα βγάζει ? για να το κάνει όλο και κάτι θα της μένει
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 19 Σεπ 2007 16:22

1 δισεκατομμύριο (?)

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 19 Σεπ 2007 20:01

μα δεν τα χανει η Google
τα χανει ο πελατης που τα πληρωνει

οποτε προς τι η φαγουρα ?

σαμπως απο την τσεπη της τα πληρωνει η Google ??

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 19 Σεπ 2007 20:29

Μα καλά, πού πάνε όλα αυτά τα λεφτά;
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 19 Σεπ 2007 21:07

αχ τα καημένα τα παιδιά μας χάνουν 1 δις τι κριμα θα βάλω την γάτα μου να φτιάξει φασολάδα από την πίκρα μου!!! 10000000000000 δις να χάσουν τα λαμόγια! ου απο δω χάμο!

αντε ρε μην αρχίσω με τα λαμόγια του adsense τώρα τα έχουμε πει τόσες φορές, φασούλι φασούλι ΟΡΙΣΤΕ ΠΩΣ ΓΕΜΙΖΕΙ ΤΟ ΣΑΚΟΥΛΙ!

1 δισεκατομμύριο δολάρια κάθε χρόνο, κλέβει δηλαδή «κλείνει» λογαριασμούς αβέρτα με μικρο ποσά εσύ δεν τον κυνηγάς γιατί λες ντεφ να γίνει μου φαγαν και 100-200-600€ δεν αξίζει να το κυνηγήσεις πιο πολλά θέλεις για δικηγόρους, Ε, λίγο από εδώ λίγο από εκεί κλείσε τον έναν κλείσε τον άλλον βάλε και κάνα bot να βαράει κάνα άκυρο κλικ που και που να τα λεφτά μας και μη πει κανείς ότι γυρνάνε στους διαφημιζόμενους πίσω, αυτοί τα πνίγουν!!

αυτά είναι της goolge τα τερτίπια, μην ασχολείστε αν είστε μικροί, αν είστε μεγάλοι εκεί παίζουν συμβόλαια, στα συμβόλαια σούζα όλοι και σεις και η google! που πα ρε καραμήτρο! :hammer: :hammer: :hammer:
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 19 Σεπ 2007 21:51

Για να μη μπερδευόμαστε, αυτά τα λεφτά η google ισχυρίζετε πως τα ΧΑΝΕΙ από τα ψεύτικα κλικ που γίνονται ώστε να εισπράξει ο γουεμάστορας τα λεφτουδάκια της μαμάς google...
Δηλαδή τα πληρώνει στους webmasters συνεργάτες της, παρόλο που είναι mufa click :p ... αυτό λένε.
Επίσης λένε πως "Google does not charge its advertisers for clicks it determines to be invalid"... αυτό που μου είχαν πει και μένα όταν με κόψαν, ότι και καλά επιστρέφουν τα χρήματα στους πελάτες (τα 200$ που ήταν να μου στείλουν όταν με βγάλαν άκυρο δλδ)

gianpan
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gianpan » 19 Σεπ 2007 23:14

telas έγραψε:αχ τα καημένα τα παιδιά μας χάνουν 1 δις τι κριμα θα βάλω την γάτα μου να φτιάξει φασολάδα από την πίκρα μου!!! 10000000000000 δις να χάσουν τα λαμόγια! ου απο δω χάμο!

αντε ρε μην αρχίσω με τα λαμόγια του adsense τώρα τα έχουμε πει τόσες φορές, φασούλι φασούλι ΟΡΙΣΤΕ ΠΩΣ ΓΕΜΙΖΕΙ ΤΟ ΣΑΚΟΥΛΙ!

1 δισεκατομμύριο δολάρια κάθε χρόνο, κλέβει δηλαδή «κλείνει» λογαριασμούς αβέρτα με μικρο ποσά εσύ δεν τον κυνηγάς γιατί λες ντεφ να γίνει μου φαγαν και 100-200-600€ δεν αξίζει να το κυνηγήσεις πιο πολλά θέλεις για δικηγόρους, Ε, λίγο από εδώ λίγο από εκεί κλείσε τον έναν κλείσε τον άλλον βάλε και κάνα bot να βαράει κάνα άκυρο κλικ που και που να τα λεφτά μας και μη πει κανείς ότι γυρνάνε στους διαφημιζόμενους πίσω, αυτοί τα πνίγουν!!

αυτά είναι της goolge τα τερτίπια, μην ασχολείστε αν είστε μικροί, αν είστε μεγάλοι εκεί παίζουν συμβόλαια, στα συμβόλαια σούζα όλοι και σεις και η google! που πα ρε καραμήτρο! :hammer: :hammer: :hammer:
εντάξει σου ακυρώσανε το λογαριασμό, το έχουμε καταλάβει αυτό εδώ και καιρό δεν χρείαζεται να το τονίζεις σε κάθε topic. Αν βγάζεις 110$ κάθε μήνα σε ένα χρόνο αν υποθέσουμε οτι κρατάει 10$ η google (δεν ξέρω πόσα κρατάει.. μπορεί λίγοτερα μπορει περισσότερα) σε ένα χρόνο θα έχει βγάλει 120$. αρα απο το να πάρει τα 110$ δικά σου και να επιστρέψει και μερικά στους διαφημηζόμενους δεν έχει νοήμα.

Αν κόψουν τώρα 10.000 άτομα σαν εσένα θα έχουν χασούρα 200.000$.
Κάλιο 10 και καρτέρι παρα 5 και στο χέρι.. δεν έχει και ανάγκη απο ρευστό η google.

Η χασούρα για την google είναι χασούρα.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 20 Σεπ 2007 01:26

μια κλασική σχέση μεταξύ διαφημιστή/broker και διαφημιστικού μέσου είναι 60-40.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 20 Σεπ 2007 02:51

εντάξει σου ακυρώσανε το λογαριασμό, το έχουμε καταλάβει αυτό εδώ και καιρό δεν χρείαζεται να το τονίζεις σε κάθε topic. Αν βγάζεις 110$ κάθε μήνα σε ένα χρόνο αν υποθέσουμε οτι κρατάει 10$ η google (δεν ξέρω πόσα κρατάει.. μπορεί λίγοτερα μπορει περισσότερα) σε ένα χρόνο θα έχει βγάλει 120$. αρα απο το να πάρει τα 110$ δικά σου και να επιστρέψει και μερικά στους διαφημηζόμενους δεν έχει νοήμα.

Αν κόψουν τώρα 10.000 άτομα σαν εσένα θα έχουν χασούρα 200.000$.
Κάλιο 10 και καρτέρι παρα 5 και στο χέρι.. δεν έχει και ανάγκη απο ρευστό η google.

Η χασούρα για την google είναι χασούρα.
όχι αδερφέ και συγνώμη αλλά θα το τονίζω όπου σταθώ κι όπου βρεθώ θα τους κράζω όταν έχει σχέση με το εν λόγω πρόγραμμα γιατί με αντιμετώπισαν σαν μαλ*****, μια χαρά έχω και γω! Το κράξιμο! τόση ζημιά μου κάνανε εγώ σε κάθε ευκαιρία να μη χωθώ; τώρα τρέχα γυρευε διαφημίσεις και κυνήγα πελάτες κάθε μέρα στα τηλέφωνα για να πληρωθείς!

επίσης αν πάρω το παράδειγμα σου δηλαδή αν με κρατούσε θα έβγαζε πολλά περισσότερα η google χαίρω πολύ και γώ θα έβγαζα και ο διαφημιζόμενος θα ήταν ευχαριστημένος αφού θα έπαιρνε τα λεφτά του πίσω από τα 20 - 40 - 1000 όσα και να ήταν άκυρα κλικ, αλλά αν αυτό που λες ισχύει τότε γιατί με κόψαν για 20 άκυρα κλικ λέω έναν αριθμό πχ; ας μου τα αφαιρούσαν από τον λογαριασμό αφού είναι τόσο σούπερ ντουπερ accurate and wow ο αλγόριθμος και όπως είπες με χρειάζονται, τότε γιατί τέτοια αντιμετώπιση; γιατί δεν είδαν το mail για το restore του account μου; γιατί δεν διάβασαν λέξη από όσα τους είπα; γιατί μιλούσα με BOT???????? συνήθως σε τέτοιες καταστάσεις η ανθρώπινη επαφή νομίζω είναι ότι καλύτερο, δεν θα ένιωθα τόσο μλκς και ας μη μου δίναν πίσω τον λογαριασμό! το πιθανότερο είναι ότι δεν θα έκραζα τόσο, αλλά η συμπεριφορά τους ήταν απαράδεκτη! :oops:

και μη μου πείτε αμα ασχολούνταν με τον καθένα μπλα μπλα μπλα. Ναι κύριε να ασχοληθείς με τον καθένα τι πάει να πει; γιατί τον πριζώνεις για συνεργασία αν δεν μπορείς ούτε καν βάλεις έναν άνθρωπο να ασχοληθεί με το θέμα όταν έρθει αυτή η στιγμή έστω για 2 λεπτά; μόνο φράγκα να τρώμε; γιατι τόση εκμετάλλευση; κατά τ' άλλα και σε ξηλώνει και στα κρυα του λουτρού να πας να κουμπουρευτεις σε παρατάει και χρήμα δεν βλέπεις και αν κατα τύχη αρχίσει να σου έρχεται επιταγή ενώ σου ακύρωσαν το account όπως έπαθα εγώ, σου μπλοκάρουν το τσέκι και τρέχα μάλωνε με τις τράπεζες εσύ σαν μλκας που είσαι ενώ τους είχες μήνες ολόκληρους στο site σου και τους διαφήμιζες για ΤΖΑΜΠΑ!

θα κράζω!

φιλικά

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 20 Σεπ 2007 03:17

cordis έγραψε:μια κλασική σχέση μεταξύ διαφημιστή/broker και διαφημιστικού μέσου είναι 60-40.
Και η αναλογία κόστους για δυσφημιστή / δυσφημιζόμενο κάπου τόση είναι. :-)
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 20 Σεπ 2007 03:59

δεν κατάλαβα, καταθέτοντας απόψεις σκέψεις και παράπονα για μια εταιρεία που μου συμπεριφέρθηκε σαν εγκεφαλικά νεκρό και μου έφαγε φράγκα και μου στέρησε το δικαίωμα να έχω έσοδα ενώ warez sites που έχουν google ads ζουν και βασιλεύουν και πλουτίζουν το λέμε και δυσφήμιση τώρα;

ας συνέλθουμε λίγο. δεν ανοίγω δα και νέα θέματα για να κράξω επίτηδες, αλλά όποτε μου δίνετε η ευκαιρία το κάνω και θα το κάνω.

αλλά και έτσι να είναι εδώ δεν ασχολήθηκαν με την πάρτη μου για win-win καταστάσεις θα ασχοληθούν άμα τους 'δυσφημίζω' την συγκεκριμένη υπηρεσία;;; αν θεωρείτε η δυσαρέσκεια 'δυσφήμιση' δηλαδή, πφφφφ, σιγά ..... το καλσοοοοοοοον!

έδειξαν περίτρανα ότι δεν ασχολούνται με την μούρη μου και χιλιάδες μούρες άλλων από Ελλάδα και εξωτερικό, δεν είμαι ο μόνος που κράζει, πίστεψε με...

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 20 Σεπ 2007 14:11

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ είχα δει τα ads πάνω από τσοντοvideo σε κάποιο community, δε θυμάμαι πιο ήταν για να το ξαναδώ.

... Φτιάξε ένα media kit και βάλτο εδώ....
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 20 Σεπ 2007 15:35

Ότι και να πούμε δεν πιστεύω ότι το ποσό ειναι ψηλότερο από τους παραδοσιακούς τρόπους διαφήμισης (πχ τηλεόραση, εφημερίδες κτλ)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google AdSense”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες