freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Παρακολούθηση αποθήκης

Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » SQL και SQL Servers (RDBMS) » MS Access
Moderators:  Super-Moderators, WebDev Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [8 Μηνύματα]       Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
ABLADE

Μέλος από: 18 Ιουλ 2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 20 Σεπ 2007 14:39    Θέμα: Παρακολούθηση αποθήκης
Περιγραφή θέματος: πρόσθεση - αφαίρεση στοιχείων σε πίνακα
Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλησπέρα,
Θέλω να κάνω μία βάση στην οποία θα παρακολουθώ την αποθήκη μου. Σκέφτηκα ότι πρέπει να υπάρχει ένας πίνακας [Υπόλοιπα] στον οποία θα προστείθονται και θα αφαιρούνται τιμές απο άλλους πίνακες. Ο πίνακας σκέφτηκα να έχει τα πεδία [προϊόν], [Υπόλοιπο], [δεσμευμένα], [παραγόμενα] όπου το υπόλοιπο είναι ο αριθμός που υπάρχει στην αποθήκη, δεσμευμένα είναι αυτά που υπάρχουν στην αποθήκη αλλά είναι για συγκεκριμένη παραγγελία και παραγόμενα αυτά για το οποία έχει δοθεί εντολή παραγωγής αλλα δεν έχουν ολοκληρωθεί. Πως μπορώ να τα συνδέσω με τις άλλες φόρμες (ή πίνακες)?

Θέλω όποιος μπορεί να μου δώσει ένα γενικό πλαίσιο λειτουργίας για να το αρχίσω και βλέπουμε... Βασικό ερώτημα είναι πως προσθέτω ή αφαιρώ στοιχεία απο ένα πίνακα σε άλλο.

ΥΓ αν υπάρχει κάποιος απο Θεσσαλονίκη ο οποίος γνωρίζει και μπορεί να μου κάνει κάποια ιδιαίτερα θα ήταν πολύ καλό.

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 20 Σεπ 2007 16:58    Θέμα: Re: Παρακολούθηση αποθήκης
Περιγραφή θέματος: πρόσθεση - αφαίρεση στοιχείων σε πίνακα
Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ABLADE ανέφερε:
Καλησπέρα,
Θέλω να κάνω μία βάση στην οποία θα παρακολουθώ την αποθήκη μου. Σκέφτηκα ότι πρέπει να υπάρχει ένας πίνακας [Υπόλοιπα] στον οποία θα προστείθονται και θα αφαιρούνται τιμές απο άλλους πίνακες. Ο πίνακας σκέφτηκα να έχει τα πεδία [προϊόν], [Υπόλοιπο], [δεσμευμένα], [παραγόμενα] όπου το υπόλοιπο είναι ο αριθμός που υπάρχει στην αποθήκη, δεσμευμένα είναι αυτά που υπάρχουν στην αποθήκη αλλά είναι για συγκεκριμένη παραγγελία και παραγόμενα αυτά για το οποία έχει δοθεί εντολή παραγωγής αλλα δεν έχουν ολοκληρωθεί. Πως μπορώ να τα συνδέσω με τις άλλες φόρμες (ή πίνακες)?

Θέλω όποιος μπορεί να μου δώσει ένα γενικό πλαίσιο λειτουργίας για να το αρχίσω και βλέπουμε... Βασικό ερώτημα είναι πως προσθέτω ή αφαιρώ στοιχεία απο ένα πίνακα σε άλλο.

ΥΓ αν υπάρχει κάποιος απο Θεσσαλονίκη ο οποίος γνωρίζει και μπορεί να μου κάνει κάποια ιδιαίτερα θα ήταν πολύ καλό.

Για να μη το παλεύεις πολύ....
Αρχείο --> Δημιουργία --> Πρότυπα --> Στον υπολογιστή μου --> Καρτέλα Βάσεις δεδομένων --> Έλεγχος Αποθήκης --> ΟΚ --> Δημιουργία
και παίξε εκεί πάνω μετά με αλλαγές.... ίσως σου λύσει τα χέρια.
Programmer

Μέλος από: 22 Σεπ 2007

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 23 Σεπ 2007 01:22    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Γεια σου... Σε γενικές γραμμές η δημιουργία μιας βάσης δεδομένων (ΒΔ), δεν είναι εύκολη υπόθεση... Αρχικά χρειάζεται σχεδιασμός... και επειδή τρώγοντας ανοίγει η όρεξη... θα ανακαλύψες (δυστυχώς εκ των υστέρων), ότι θα έπρεπε να έχεις γνώσεις (που προφανώς δεν έχεις), που δεν φανταζόσουν... Μια ΒΔ για επαγγελματική εφαρμογή χρειάζεται κάτι παραπάνω από ερασιτεχνικούς πειραματισμούς αρχαρίων...
Χρειάζεσαι λοιπόν 1) γνώσεις και ικανότητες σχεδισμού ΒΔ, 2) Γνώση χειρισμού της Access 3) γνώσεις προγραμματισμού της Access. Τίποτα λιγότερο δεν είναι ικανό να σου δώσει μια καλή, αξιόπιστη, λειτουργική εφαρμογή...

(Ο πίνακας που σκέφτηκες είναι λάθος... (έχει λάθος σχεδίαση). Δεν φτιάχνονται οι πίνακες σε μια ΒΔ με βάση το τι θέλεις τελικά να βλέπεις... Αυτό το αναλαμβάνουν οι οι φόρμες και οι αναφορές...)

τεσπα...

Το να σου δώσουμε εμείς απο εδώ τις οδηγίες και τις επεξηγήσεις για την ΒΔ που θέλεις να φτιάξεις είναι πολύ δύσκολο έως ακατόρθωτο (είναι περίπλοκοι οι λόγοι και το αντικείμενο)...

Το να μελετήσεις την Access με την βοήθεια δασκάλου θα χρειαστείς το λιγότερο ένα εξάμηνο εντατικών μαθημάτων και μελέτης... (υπολόγιζε πάνω από χρόνο για να μπορέσεις να φτιάξεις σχεδίαση στοιχειώδους επιπέδου...)

Μόνος σου (εννοείται με την βοήθεια βιβλίων), θα χρειαστείς πολύ παραπάνω... υπολόγιζε πάνω από χρόνο... (2 χρόνια να φτιάξεις σχεδίαση στοιχειώδους επιπέδου...)

Αν σε ενδιαφέρει μόνο η εφαρμογή για την δουλειά σου, δεν σε συμφέρει από άποψη χρόνου και προσπάθειας να ασχοληθείς εσύ...

Η αγόρασε κάποια ΒΔ έτοιμη ή πλήρωσε να σου την φτιάξουν....
ABLADE

ΜήνυμαΣτις: 26 Σεπ 2007 18:45    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δεν είμαι τελείως άσχετος με την Access. Έχω δημιουργήσει κάποιες μικρές βάσεις οι οποίες δουλεύουν αρκετά καλά θα έλεγα. Γενικώς όμως προσπαθώ να εισάγω συνέχεια καινούργια πράγματα. Το ξέρω ότι είναι καλύτερα να σχεδιαστούν απο την αρχή αλλά τι να κάνουμε.... κάπως πρέπει να μάθουμέ και εμείς!!! Ευχαριστώ παντως για τα σχόλια, μάλλον θα κάνω μία απο template και θα μελετήσω αυτή.

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 26 Σεπ 2007 19:22    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ABLADE ανέφερε:
Δεν είμαι τελείως άσχετος με την Access. Έχω δημιουργήσει κάποιες μικρές βάσεις οι οποίες δουλεύουν αρκετά καλά θα έλεγα. Γενικώς όμως προσπαθώ να εισάγω συνέχεια καινούργια πράγματα. Το ξέρω ότι είναι καλύτερα να σχεδιαστούν απο την αρχή αλλά τι να κάνουμε.... κάπως πρέπει να μάθουμέ και εμείς!!! Ευχαριστώ παντως για τα σχόλια, μάλλον θα κάνω μία απο template και θα μελετήσω αυτή.

Κατ' αρχή θα χρειαστείς βιβλία....
Να ψάξεις ένα βιβλίο για την σχεσιακή σχεδίαση (αν δεν την ξέρεις) οπωσδήποτε. (Δεν έχω να σου προτέινω κάποιο αλλά υπάρχουν πολλά.) Οι αρχές και οι κανόνες της σχεδίασης θα σε γλιτώσουν από πολλά σφάλματα και προβλήματα, στις ΒΔ που φτιάχνεις....

Μετά χρειάζεσαι ένα βιβλίο για το περιβάλλον της Access π..χ μια βίβλο για την Access...

Και τέλος απαιτέιται ένα βιβλίο για την vba για να γράφεις κώδικα....

Χωρίς τις γνώσεις των παραπάνω αντικειμένων δεν μπορέις να φτιάξεις ΒΔ καλή.
Το πρόβλημα είναι ότι απαιτέιται πολύς χρόνος και προσπάθεια...
Programmer

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 26 Σεπ 2007 19:30    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εδώ...
παράθεση:
Ο πίνακας σκέφτηκα να έχει τα πεδία [προϊόν], [Υπόλοιπο], [δεσμευμένα], [παραγόμενα] όπου το υπόλοιπο είναι ο αριθμός που υπάρχει στην αποθήκη, δεσμευμένα είναι αυτά που υπάρχουν στην αποθήκη αλλά είναι για συγκεκριμένη παραγγελία και παραγόμενα αυτά για το οποία έχει δοθεί εντολή παραγωγής αλλα δεν έχουν ολοκληρωθεί.

Κάνεις λάθος...

Δεν βάζουμε ποτέ σε πίνακα πεδία υπολογιζόμενα από άλλα πεδία...
Τα ευρισκόμενα στην αποθήκη και τα παραγόμενα μπορούν να υπολογίζονται από άλλα στοιχέια και να παρουσιάζονται σε φόρμες ή εκθέσεις. Αν τα βάλεις σε πίνακα προκαλέις τα λάθη στις ενημερώσεις... επίσης είναι δύσκολο να γράψεις κώδικα που θα κρατά την βάση δεδ. συνεπή με μια τέτοια σχεδίαση.
ABLADE

ΜήνυμαΣτις: 27 Σεπ 2007 11:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος. Υπάρχει εντολή η οποία αντιγράφει κάποια στοιχεία απο ένα πίνακα σε ένα άλλο? Να δημιουργώ δηλαδή νέα εγγραφή σε ένα πίνακα που να περιέχει τα στοιχεία απο ένα άλλο πίνακα ή φόρμα ή ερώτημα (οτιδήποτε) με ένα κουμπί.

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 27 Σεπ 2007 22:52    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παράθεση:
Για να γίνω πιο συγκεκριμένος. Υπάρχει εντολή η οποία αντιγράφει κάποια στοιχεία απο ένα πίνακα σε ένα άλλο? Να δημιουργώ δηλαδή νέα εγγραφή σε ένα πίνακα που να περιέχει τα στοιχεία απο ένα άλλο πίνακα ή φόρμα ή ερώτημα (οτιδήποτε) με ένα κουμπί.

Και βέβαια υπάρχει... Γίνεται με εντολή SQL (insert into...), ή με visual basic και αντικείμενο recordset... Ψαξε και διάβασε για τα θέματα (αν έίσαι σε θέση να κατανοήσεις την SQL, ή την visual basic).

Πάντως αν έχεις την ανάγκη υπολογισμού πεδίων και την αποθήκευση τους σε πίνακα κάτι δεν πάει καλά με την σχεδίαση σου...
π.χ. Αν έχεις ένα πίνακα με πελάτες, και καταγράφεις μεταξύ των άλλων και την ηλικία, αυτή δεν πρέπει να εισαχθεί σαν ηλικία στον πίνακα (γιατί αλλάζει κάθε χρόνο), αλλά σαν ημερομηνία γέννησης. Την ηλικία θα την υπολογίζεις με κώδικα ώστε να την παρουσιάζεις σε φόρμες και εκθέσεις, και να μαθαίνεις αυτό που σε ενδιαφέρει....

Πάρε βιβλία, και κάτσε να διαβάσεις... Δεν θα καταλάβεις πολλά πράγματα ρωτώντας, και εδώ δεν θα βρεις κανέναν να κάθεται να σου διδάσκει....
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [8 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » SQL και SQL Servers (RDBMS) » MS Access
Τώρα είναι 08 Δεκ 2016 11:47 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites