freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Οι δισκογραφικές εταιρίες ζητούν $220,000 για 24 τραγούδια !

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 2 από 3 [36 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: τραγούδιαεταιρίες Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3 Επόμενο

Πως κρίνετε εσείς, την απόφαση αυτή ;
Δίκαια
8%
 8%  [ 3 ]
'Αδικη
61%
 61%  [ 22 ]
Πολλά τα λεφτά..
30%
 30%  [ 11 ]
Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
0%
 0%  [ 0 ]
Total Votes : 36

ΑποστολέαςΜήνυμα
vasilis_sek

Μέλος από: 07 Οκτ 2007
Περιοχή: thessaloniki-kalamaria
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 09 Οκτ 2007 12:36    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

fiskilis ανέφερε:

καλημερα
τι δουλεια κανεις ?
και πιος ο λογος της αρνησης σου στην πνευματικη ιδιοκτησια και την προστασια της ?
για κανε το μας πιο λιανα

Καλημερα δεν εργαζομαι αυτην την στιγμη υπηρξα για καποια καλοκαιρια υπευθηνος snack bar η αντιδραση μου ειναι απολυτη για την ΑΕΠΙ και Απολλων ΑΝΩΝΥΜΕΣ εταιριες πνευματικων δικαιωματων.. Με βαση αυτο που εγινε στην αμερικη ισως να ηταν παραλογο το ποσο μονο.. Στην ελλαδα αυτο το προστιμο δεν θα πηγαινε ουτε στον καλιτεχνη ουτε στον παραγωγο παρα μονο σε μια εταιρια..Ηδη καποιοι νεοι καλιτεχνες αρχισαν να ειναι εκτος πανυγηριου πνευματικων δικαιωματων..
mrpc
WebDev Moderator

Μέλος από: 03 Μαη 2000
Βοηθήματα: 6
Νέα: 5
Scripts: 4

Περιοχή: Εξάρχεια
View users profile Visit posters website
blog portfolio picasa myspace facebook linkedin 
hi5 sync twitter deviantART digg del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 09 Οκτ 2007 13:10    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το πρόβλημα λοιπόν δεν είναι τα πνευματικά δικαιώματα. Το πρόβλημα είναι οι εταιρίες - εισπράκτορες αυτών.

Μέλος από: 16 Νοε 2005
Βοηθήματα: 9
Νέα: 3

Περιοχή: Στα αλατορυχεία της Ζουαζιλάνδης...
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 09 Οκτ 2007 15:12    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το πρόβλημα είναι, κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα, ότι οι δισκογραφικές εταιρίες δεν μπορούν να καταλάβουν το συμφέρον τους...

Αν θέλουν να πατάξουν την πειρατία ας κάνουν τα προϊόντα τους ανταγωνιστικότερα απέναντι στο τζάμπα...

Ας ρήξουν τις τιμές και ας ανεβάσουν την ποιότητα του προσφερόμενου συνοδευτικού υλικού.

Εγώ θεωρώ ότι με πιάνουν λαλάκα όταν αγοράζω ένα μουσικό CD το οποίο δεν έχει μέσα ένα αξιόλογο βιβλιαράκι και μου το χρεώνουν 20 ευρώ. Γνωρίζω ότι το κόστος κατασκευής του είναι γύρω στο 1, και πολύ λέω...

Ας κοιτάξουν τα χάλια τους και ας αφήσουν την πειρατεία... Μόνο έτσι θα μειωθεί το φαινόμενο...

Η πειρατία σκοτώνει τις δισκογραφικές...

Μέλος από: 22 Δεκ 2002

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 09 Οκτ 2007 18:17    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το cd 1 ευρώ έχει.

Το περιεχόμενο geostuff πόσο έχει;

Οι δισκογραφικές ξέρουν πολυ καλά ποιό είναι το συμφέρον τους
id12586
στις καρδιές μας

Μέλος από: 23 Ιουν 2003
Νέα: 1

Περιοχή: Far away
View users profile
blog deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 09 Οκτ 2007 18:23    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Έχει δίκιο ο geostuff.
Στα cd, δεν υπάρχει πλέον added value.
Μόνο σε metal releases, παίρνεις κάτι παραπάνω (συνήθως) απο ένα απλό δισκάκι.
Για αυτό και αυτή η αγορά έχει δεχτεί το μικρότερο πλήγμα

Μέλος από: 06 Οκτ 2007
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
ΜήνυμαΣτις: 09 Οκτ 2007 21:34    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πηγαίνεις στο σπίτι κάποιου και σου λέει έχω 500GB μουσικής και αλλα τόσα με ταινίες.
Έχει δει κάποιος κάτι αντίστοιχο με τα βιβλία?
Να πάει δηλαδή στο σπίτι κάποιου και να δει μια βιβλιοθήκη με φωτοτυπημένα βιβλία?
Όχι.
Στην μεγάλη εξάπλωση της πειρατείας έχει παίξει μεγάλο ρόλο και το forma στην μουσική.
Την εποχή του βινυλίου δεν υπήρχε τόσο μεγάλη πειρατεία. Το cd και γενικότερα η mp3 μορφή πιστεύω βοήθησε στην πτώση των πωλήσεων των εταιριών.
Και όταν λέω εταρίες δεν εννοώ μόνο της μεγάλες. Ας μην βλέπουμε τον στενό ελληνικό χώρο.
Στο εξωτερικό υπάρχουν πάρα πολλές μικρές και αξιόλογες εταιρίες οι οποίες χάνουν απο την πειρατεία και το file sharing.

Super Moderator

Μέλος από: 17 Ιαν 2004
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: σ'άλλη διάσταση
flickr facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 09 Οκτ 2007 22:34    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

όταν αγοράζεις προς 18ε το cd, και δεν έχει βιβλιαράκι, και από τα 15 κομμάτια που έχει μέσα αξίζουν τα 3, γτ να πας να το πλερώσεις; Ας ανεβάσουν την ποιότητα του προϊόντος/υπηρεσίας..

Άλλωστε υπάρχουν και κάποιοι που βγάζουν σιντί, κι όμως δηλώνουν ότι η πειρατία κάνει κακό στις δισκογραφικές, κι όχι στους μουσικούς.. άρα κάτι παραπάνω ξέρουν αυτοί από εσένα gaucho...

ΜήνυμαΣτις: 10 Οκτ 2007 00:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Η ποιότητα είναι κάτι σχετικό... πιστεύω ότι ο καθένας έχει το δικαίωμα να εκδώσει κάτι, όσο και αν δεν είναι αρεστό σε όλους.
Όμως είναι τραγικό το ότι ο καλλιτέχνης βγάζει συνήθως μόλις το 10% πάνω - κάτω από ένα CD, και πέρα από κάποια mainstream ονόματα, οι υπόλοιποι έχουν ελάχιστη προβολή. Αυτό λοιπόν δεν είναι καθαρή κλοπή;
Δηλαδή όταν αγοράσεις ένα CD 20 ευρώ, τα 2 ευρώ θα πάνε στον καλλιτέχνη και τα άλλα 18 στην εταιρεία.
Εντάξει, πες ότι πλήρωσε studio, πλήρωσε διανομή κ.λ.π... αλλα 18 ευρώ;
Και από την άλλη έχει κάποιους καλλιτέχνες οι οποίοι προσπαθούν μόνοι τους. Ο Τσακνής πριν μερικά χρόνια έβγαλε ένα CD χωρίς δισκογραφική, το έδωσε απλά για διανομή σε κάποια εταιρεία για διανομή και το πουλούσε 11 ή 12 ευρώ.
Είπε μάλιστα ότι αν έκανε καλύτερη συμφωνία με την εταιρεία που έκανε τη διανομή, θα έπεφτε και άλλο το κόστος.

Προσωπικά προτιμώ χίλιες φορές να κατεβάσω το album σε mp3, και να κρατήσω τα λεφτά μου για να δω τον καλλιτέχνη σε κάποιο live. Αγοράζω ελάχιστα cd, αλλά πάω όσο συχνότερα μπορώ σε συναυλίες.

Μέλος από: 14 Ιουν 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 10 Οκτ 2007 13:04    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Η απόφαση είναι αστεία, μόνο στην Αμερική θα μπορούσε να είχε καταδικαστεί κάποιος να πληρώσει ένα τόσο υπέρογκο ποσό, για ένα τόσο αστείο αδίκημα από το οποίο ΔΕΝ ΑΠΟΚΟΜΙΖΕΙ ΟΦΕΛΟΣ. Και αυτή ακριβώς είναι η διαφορά στην Ευρωπαϊκή νομοθεσία. Είναι φυσικά διαφορετικό να εκμεταλλεύεσαι πνευματική ιδιοκτησία άλλων και διαφορετικό να την παραβιάζεις χωρίς να το γνωρίζεις, ή έστω και εάν το γνωρίζεις αλλά δεν επωφελείσαι από αυτό.

Κατά δεύτερον νομίζω οι δισκογραφικές δεν είδαν πτώση πωλήσεων, αλλά διαφυγόντα κέρδη. Δεν πιστεύω ότι σήμερα πουλάνε λιγότερο απ' ότι πριν από 10 ή 20 χρόνια. Και πριν πολλά χρόνια για ένα κατοστάρικο το δισκοπωλείο σου αντέγραφε το δίσκο σε κασέτα, αλλά δεν την είχαν ψωνίσει τόσο.

Όσον αφορά τα GB της μουσικής με τα mp3, δεκτόν αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι εάν δεν υπήρχαν τα mp3 θα είχε αγοράσει ο οποιοσδήποτε 10.000 cd. Εγώ πιστεύω ότι για τη μουσική πρέπει να πληρώνουν οι επαγγελματίες (όπως γίνεται) και εάν θέλουν να ανοιχτούν σε ιδιώτες πρέπει το cd (όπως πολύ σωστά είπε κάποιος) να έχει added value. Αλλιώς περιμένεις με το κασετόφωνο στο ράδιο, γράφεις το κομμάτι που θες και είσαι και νόμιμος.

Κι αν θέλουν να κυνηγήσουν κάποιον, να κυνηγήσουν αυτούς που πουλάνε παράνομα αντίγραφα, όχι αυτούς που τα ανταλλάσουν με φίλους τους. Ναι και οι δύο παράνομοι είναι αλλά όχι στον ίδιο βαθμό.

Αυτό που ενοχλεί τις δισκογραφικές είναι η ευκολία διακίνησης των mp3, η μορφή δηλαδή και όχι η πράξη της πειρατείας.

Μέλος από: 25 Ιουλ 2007

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 10 Οκτ 2007 13:41    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εμένα όλα αυτά μου ακούγονται δικαιολογίες. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει τι κάνει η Χ εταιρία εαν εγώ είμαι παράνομος. Λέμε αυτούς άδικoυς ενώ εμείς ήμαστε πολύ χειρότεροι.
ATIAFEDERATION

Μέλος από: 06 Οκτ 2007
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
ΜήνυμαΣτις: 10 Οκτ 2007 14:28    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Θα έλεγα το mp3 έχει φτάσει τους ανθρώπους να μην ενδιαφέρονται τόσο για την μουσική αλλά περισσότερο για την κατανάλωση. Τι εννοώ. Κατεβάζω το αλμπουμ mp3, το παράνομο, γιατί υπάρχει και νόμιμη αγορά mp3 και αν δε μου αρέσει το πατάω και ένα delete. Και πάμε στο επόμενο αλπουμ. Πιστεύω ότι λογω της ψηφιακής μορφής που απέκτησε η μουσική έπεσε και η ποιότητα της. Γιατί δεν νομίζω ότι ένα κομμάτι mp3 μπορεί να ανταγωνιστεί σε ποιότητα και πάλι τους δίσκους βινυλίου?

Super Moderator

Μέλος από: 17 Ιαν 2004
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: σ'άλλη διάσταση
flickr facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 10 Οκτ 2007 17:49    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

gkantzel ανέφερε:
Εμένα όλα αυτά μου ακούγονται δικαιολογίες. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει τι κάνει η Χ εταιρία εαν εγώ είμαι παράνομος. Λέμε αυτούς άδικoυς ενώ εμείς ήμαστε πολύ χειρότεροι.

Από τη στιγμή που έχω πληρώσει πνευματικά δικαιώματα στην ενωση δισκογραφικών εταιριών (και όχι στους καλιτεχνες), αγοράζοντας κάποια σιντί για να γράψω τα καλοκαιρινά μου βίντεο σε vcd, δεν αισθάνομαι ότι παρανομώ...

Μέλος από: 13 Απρ 2003
Περιοχή: Μοσχάτο
ΜήνυμαΣτις: 10 Οκτ 2007 18:49    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αν παίρνει κάποιος 750 - 800 euro το μήνα και ένα διπλό cd κοστίζει 30, πόσα cd μπορεί να αγοράσει τον μήνα, αν γουστάρει πραγματικά την μουσική και θέλει να μην παρανομήσει..

Σχεδόν όλοι κατεβάζουμε μουσική απο διάφορα προγράμματα αλλά απαγορευεται να μιλάμε γιαυτά στο φόρουμ, το θέατρο του παραλόγου..
Connor MacLeod
Honorary Member

Μέλος από: 07 Φεβ 2005
Βοηθήματα: 11
Νέα: 16

Περιοχή: Μεσολόγγι έως το 2017
View users profile Send email to user Visit posters website
facebook linkedin twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 10 Οκτ 2007 19:18    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παράθεση:
Γιατί δεν νομίζω ότι ένα κομμάτι mp3 μπορεί να ανταγωνιστεί σε ποιότητα και πάλι τους δίσκους βινυλίου?

το εχω ξανα ακουσει αυτο και ομολογω οτι καθε φορα που το ξαναβλεπω/ακουω απορω.

μην συγγρινουμε τεχνολογια 1950 με 1990.
Δν κάνει...

mrpc
WebDev Moderator

ΜήνυμαΣτις: 10 Οκτ 2007 19:46    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εντάξει, έχει το βινύλιο τη μαγεία του, αλλά δεν είναι θέμα ποιότητας. Ποτέ δεν είχε καλύτερη ποιότητα από ψηφιακά μέσα, αλλά κατά κάποιον τρόπο το νιώθεις πιο ζωντανό.... Επίσης η πτώση ποιότητας που έχει, η αλλοίωση που έχει ο ήχος του, ακούγεται ωραία.

Δείτε αυτό το post από το blog του Χρήστου Πανταζή. Είναι για την νέα δουλειά των Radiohead και είναι σχετικό με την κουβέντα για τη δισκογραφία.

Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
200.000 επισκέπτες και πάνω από 1.000.000 online στο Black Friday του Media Markt! 1 cordis 01 Δεκ 2016 00:31
fiskilis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Apple, 200.000 δολάρια σε όσους καταφέρουν να εντοπίσουν κενά ασφαλείας στα συστήματά της 1 cordis 23 Αυγ 2016 21:48
dimitrismaritakis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 22 Ιαν 2017 18:12 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites