freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Οι δισκογραφικές εταιρίες ζητούν $220,000 για 24 τραγούδια !

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 3 από 3 [36 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: τραγούδιαεταιρίες Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3

Πως κρίνετε εσείς, την απόφαση αυτή ;
Δίκαια
8%
 8%  [ 3 ]
'Αδικη
61%
 61%  [ 22 ]
Πολλά τα λεφτά..
30%
 30%  [ 11 ]
Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
0%
 0%  [ 0 ]
Total Votes : 36

ΑποστολέαςΜήνυμα
Kainourios
Ruby Moderator

Μέλος από: 18 Μαη 2005
Βοηθήματα: 2
Νέα: 1

Περιοχή: Κορυδαλλός
View users profile Send email to user Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 10 Οκτ 2007 22:51    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

LightForce ανέφερε:
Αν παίρνει κάποιος 750 - 800 euro το μήνα και ένα διπλό cd κοστίζει 30, πόσα cd μπορεί να αγοράσει τον μήνα, αν γουστάρει πραγματικά την μουσική και θέλει να μην παρανομήσει..

Σχεδόν όλοι κατεβάζουμε μουσική απο διάφορα προγράμματα αλλά απαγορευεται να μιλάμε γιαυτά στο φόρουμ, το θέατρο του παραλόγου..

Πέστα! Όντως ρε παιδιά, στο κάτω κάτω δεν έβγαλε κανένα κέρδος απ'αυτό η κοπέλα... γενικά ο νόμος περί πνευματικών δικαιωμάτων μπάζει αρκετά. Δηλαδή αν εγώ ανοίξω τη τοστιέρα μου, δω πως φτιάχτηκε και φτιάξω μια ίδια δεν παραβιάζω τα πνευματικά δικαιώματα αυτού που την έφτιαξε με τον ίδιο τρόπο που γίνεται και στα mp3;

Υ.Γ.: Όσο για τα βιβλία που είπε κάποιος και τα 500GB, μην ορκίζεσαι... Καλό ε!
ATIAFEDERATION

Μέλος από: 06 Οκτ 2007
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 10 Οκτ 2007 23:08    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Connor MacLeod ανέφερε:
παράθεση:
Γιατί δεν νομίζω ότι ένα κομμάτι mp3 μπορεί να ανταγωνιστεί σε ποιότητα και πάλι τους δίσκους βινυλίου?

το εχω ξανα ακουσει αυτο και ομολογω οτι καθε φορα που το ξαναβλεπω/ακουω απορω.

μην συγγρινουμε τεχνολογια 1950 με 1990.
Δν κάνει...

Και ποιος σου ειπε οτι η κοπή βινυλίου έχει μείνει τόσο πίσω?
Δεν ξέρω απο πότε έχεις να πας σε δισκοπωλείο.
Εκτός και αν πιστεύεις ότι τόσες εταιρίες που κυκλοφορούν βινύλιο κόβουν ακόμα στα μηχανήματα που έκοβαν και παλιά.

Ninja Tune Records, Compost Records, Warp Records, Kompakt Records κλπ.

Μέλος από: 11 Ιουλ 2002

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Οκτ 2007 13:04    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

λοιπον ,τωρα που ξεσπαθωσαν οι δισκογραφικες και θελουν να κανουν εντυπωσεις ας τους κανουμε και εμεις το ιδιο. Ας προτρεψουμε τους καλλιτεχνες να πουλανε την μουσικη τους μονο μεσω Ιντερνετ...

Μέλος από: 25 Ιουλ 2007

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Οκτ 2007 19:08    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Kainourios ανέφερε:
LightForce ανέφερε:
Αν παίρνει κάποιος 750 - 800 euro το μήνα και ένα διπλό cd κοστίζει 30, πόσα cd μπορεί να αγοράσει τον μήνα, αν γουστάρει πραγματικά την μουσική και θέλει να μην παρανομήσει..

Σχεδόν όλοι κατεβάζουμε μουσική απο διάφορα προγράμματα αλλά απαγορευεται να μιλάμε γιαυτά στο φόρουμ, το θέατρο του παραλόγου..

Πέστα! Όντως ρε παιδιά, στο κάτω κάτω δεν έβγαλε κανένα κέρδος απ'αυτό η κοπέλα... γενικά ο νόμος περί πνευματικών δικαιωμάτων μπάζει αρκετά. Δηλαδή αν εγώ ανοίξω τη τοστιέρα μου, δω πως φτιάχτηκε και φτιάξω μια ίδια δεν παραβιάζω τα πνευματικά δικαιώματα αυτού που την έφτιαξε με τον ίδιο τρόπο που γίνεται και στα mp3;

Υ.Γ.: Όσο για τα βιβλία που είπε κάποιος και τα 500GB, μην ορκίζεσαι... Καλό ε!

Συμφωνώ ότι ο νόμος περί πνευματικών δικαιωμάτων έτσι όπως (δεν) εφαρμόζεται, καλύτερα να μην υπήρχε.

Το παράδειγμα με την τοστιέρα όμως δεν το θεωρώ κατάλληλο. Κατ'αρχάς για να 'χακάρεις' μια τοστιέρα θα σου φάει μέρες ενώ τα mp3 με 1 κλικ τα διαμοιράζεις κατά χιλιάδες σε όλο τον κόσμο.

Θεωρώ ότι:
κλεψιά ---> αδικία.
όχι κλεψιά-->μην με δουν--->μην φάω ποινή --> ... ---> .....----->.....------>

Με την 2η λογική παρανομώ στο net και είμαι νόμιμος στην καθημερινότητα (αυτό κάνουμε οι περισσότεροι.)
Lemark

Μέλος από: 06 Οκτ 2007

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Οκτ 2007 15:36    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Οι Nine Inch Nails έκαναν την καλύτερη δουλειά πάντως!

Μέλος από: 10 Δεκ 2004
Νέα: 1

View users profile Visit posters website
deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 18 Οκτ 2007 17:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Γεγονόντα:
*Η Βιομηχανία μουσικής περνάει κρίση
*Τα CD κακής ποιοτητας και πανακριβα γ' αυτά που προσφέρουν τα "φορτώνουν" στην πειρατία
*Θεωρούν οτι ο νομος τους δινει το δικαίωμα να παραβιαζουν την ιδιωτηκή ζωη καποιου με την υποψια οτι διακινει το προιόν τους χωρις αδεια.
*Αν αποδειχτεί οτι συμβαίνει κατι τετοιο (που φυσικα και συμβαίνει σε ολους μας σχεδον) φροντιζουν να "γονατισουν οικονομικα" το φουκαρα που πιαστηκε στα διχτια για παραδειγματησμο όλων.
*Τετοια πρακτική αποτελεί καταχρηση εξουσίας και καταπάτηση ατομικών δικαιωματων καθώς και ακύρωση της δημοκρατιας -εστω και σαν ενοια - οπου αυτή υφησταται.
*Υπαρχουν παρα πολλές δισκογραφικές /και κατωχυρωτες πνευματικών δικαιωματών, με αποτελσμα να δυσκολεύονται να αυτοσυντηρηθουν, και να πεύτουν στο επίπεδο των "νταβατζήδων"
*οπως ανεφερε καποιος παραπάνω το οτι καποιος εχει 10.000 κομματια mp3 δε σημαινει οτι αν
επερεπε να τα πληρώσει θα είχε αγορασει και τα αντοιστηχα cd
* O Λογος υπαρξης της μουσικής ως υλοποιηση είναι η ψυχική /νοητική ευχαριστηση του ατόμου που την ακούει / οι πρακτικές εταιριών όπως αυτή που αναφέρει το άρθρο πχ ακυρώνουν καθε ένοια ευχαρίστησης στον τελικο ακροατη.
*Η λέξη παράνομο εχει εκφυλιστεί στις μερες μας - η κοπέλα του αρθου που διασύρεται κανονικά - Δεν διακινούσε και "κοκαίνη" ουτε δολοφόνησε καποιον για να αποκτήσει τα mp3 που διακινούσε
*Οι ΗΠΑ Εχουν επίσης σαφέστατους και αυστηρότατους νόμους κατα της πορνίας αλλά παράληλα έχουν και τη μεγαλύτερη και συνεχώς αναπτυσσόμενη βιομηχανία πορνό
*Τετοια βλέπουν και οι "δικοί μας" -στο άρθρο αναφερομαι- και αρχίζουν να τους μπαίνουν ιδεές και κάνουν όρεξη -Λές και αν στη θεσή της κοπέλας του αρθρου ήταν καποιος "δικός μας" φοιτητάκος δικός μας ας πουμε οι δισκογραφικές θα έπαιρναν 220,000 ευρώ
*Εκτός απο σπάνιες περιπτώσεις - συνήθως συλλογές- δεν εχω δεί πρόσφατα μουσικό cd που να έχει πάνω απο 3-4 κομμάτια που να θέλω να ακουσω -δεν είναι κίνητρο για εμένα να αγοράσω το cd, αυτό.
*Ολοι οι προλαλήσαντες (με ελαχιστους να εξαιρούνται) μου δινεται η εντύπωση οτι βγάζουν πολιτικό λογο διότι-- ερχονται βόλτα γύρω απο την ουσία και την αγγιζουν διακριτηκά περιστρεφοντας την προς την κατεύθηνση που θέλουν--
* Και κλείνοντας ...

"Αχ, ΘεΕ ΜΟΥ τι Να ΚΑΝΩ που δεν ξέρω ΝΑ ΟΔΗΓΩ Αεροπλάνο..."
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 3 από 3 [36 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
200.000 επισκέπτες και πάνω από 1.000.000 online στο Black Friday του Media Markt! 1 cordis 01 Δεκ 2016 00:31
fiskilis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Apple, 200.000 δολάρια σε όσους καταφέρουν να εντοπίσουν κενά ασφαλείας στα συστήματά της 1 cordis 23 Αυγ 2016 21:48
dimitrismaritakis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 28 Μαρ 2017 23:34 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites