freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Με χειροπέδες οι administrators σελίδων με torrents

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 3 από 3 [45 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: torrentsσελιδων Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3
ΑποστολέαςΜήνυμα
nosfer

Μέλος από: 28 Δεκ 2007

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 28 Δεκ 2007 01:36    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cordis ανέφερε:
ποίο cd κάνει 30ε και πόσα παίρνει ο τραγουδιστής; ο παραγωγός; το studio; ο μελοποιός; ο στιχουργός; ο γραφίστας; ο χειριστής της μηχανής που 'καίει' τα cds; ο ηχολήπτης; ο διαφημιστής;

Όλους αυτούς και ακόμα περισσότερους κλέβεις όταν αγοράζεις πειρατικά cds, και όλα τα άλλα είναι απλά για να μην αισθάνεσαι ενοχές.

φίλε cordis, εξαιτίας τις δουλειάς μου βλέπω τι γίνετε στις φαρμακευτικές εταιρίες
και άρχισα να απεχθάνομαι ότι έχει ΑΕ πίσω από το brand του και πουλάει σε πολλά αντίγραφα χωρίς κόστος υλικού .

ξέρεις και εσύ όπως και εγώ ότι τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι διαφορετικά απλά με αυτήν την κατάσταση φτάνουν στο MAX κέρδος

Μέλος από: 10 Φεβ 2006
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 28 Δεκ 2007 01:53    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

δεν μου αρεσει η πειρατεια, οχι γιατι ειμαι μεγαλοεπιχειρηματιας ή τα τσεπωνω ή σεβομαι τις πολυεθνικες.. απλα γουσταρω να ακουσω τον καλλιτεχνη και να δω τις εικονες που εχει μεσα στο σιντι.. και νιωθω οτι με αυτο τον τροπο τον ενισχυω ωστε να κανει κατι που μου αρεσει.. ιδιως για καλλιτεχνες που δεν εχουν καθημερινες εμφανισεις σε κλαμπ αλλα παιζουν για την παρτη τους,

και οσο αφορα τα προγραμματα μου αρεσει να μπορω να κανω απντειτ και αν το σιντι που μου πουλησε η καθε εταιρεια δεν μου αρεσει να τους παρω τηλεφωνο και να τους/ να τους στειλω email και να παραθεσω τα σχολια μου.

βεβαια αν ηταν να σαλπαρω σε πειρατικο με τον καπταιν τζιμη οπως λεει και ο Βασιλης, θα το σκεφτομουν σοβαρα...

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 28 Δεκ 2007 03:18    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

georgemakaronis ανέφερε:
αι νιωθω οτι με αυτο τον τροπο τον ενισχυω ωστε να κανει κατι που μου αρεσει.. ιδιως για καλλιτεχνες που δεν εχουν καθημερινες εμφανισεις σε κλαμπ αλλα παιζουν για την παρτη τους,

ο μονος λόγος που έχω μερικά αυθεντικά cd σπίτι μου .

πριν χρονια έτυχε να έχω ένα αυθεντικό cd windows XP, δεν τα είχα πάνω από τρίμηνο και καίγεται η motherboard στο pc μου ,
αλλάζω motherboard και κάνω format στο δίσκο, βάζο πάλι windows και παο να τα κάνω validate και δεν τα κατάφερα γιατί λέει " αυτό το cd έχει ήδη χρησιμοποιηθεί σε άλλο pc"
με τα πειρατικά δεν είχα ποτε τέτοιο πρόβλημα , βεβαια τώρα δεν χρησιμοποιώ ούτε αυτά , άντε να ψάχνεις cracks και σαχλαμάρες ,linux ftw, windows βλέπω ποια μονο μέσα σε virtual machines
A πάνω σε αυτό, δεν γουστάρουν την πειρατεία , αλλα όταν φεύγει ο κόσμος από αυτούς (έστω και όχι νόμιμος χρηστης ) στέλνουν mails του τύπου "why you NEED live messenger" etc

για τους έλληνες καλλιτέχνες η ανταμοιβή τους από τα cd είναι η αναγνωρισιμότητα(έτσι κλείνουν καλύτερα μαγαζιά καλύτερα συμβόλαια κτλπ) αν δεν υπήρχε η πειρατεία δεν θα γινόταν γνωστοί ούτε το 20% από αυτούς που υπάρχουν σήμερα

δεν λέω ότι είναι σωστό αυτό που κάνω ούτε το παίζω τιμωρός στις μεγαλοβιομηχανίες , αλλα σε μια κοινωνία που όλοι κοιτάζουν να κερδίσουν με λαμογιές και αλητείες (βλέπε Free internet , 11880,χωρίς πάγιο OTE,δωρεάν πιστωτικές κάρτες) που ο μεγάλος μονο έχει δικαίωμα λόγου , κοιτάω και εγώ το κέρδος μου.

και μην ξεχνάς ότι με το πειρατικο του καπταιν τζιμη πήραμε το EURO

Μέλος από: 28 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 2
Νέα: 1

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 28 Δεκ 2007 13:25    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μάλλον έχετε μπερδέψει λίγο την τέχνη με το εμπόριο.

Ο Χ τραγουδιάρης που κλείνει τα συμβόλαια με τις Πίστες της Αθήνας και τραβιέται από εκπομπή σε εκπομπή είναι καθαρό εμπόριο και είναι θύμα των δισκογραφικών εταιριών που τον προωθούν όπως θέλουν αυτοί για το μέγιστο κέρδος.

Να χέσω αυτή την τέχνη.
Αυτό δεν είναι τέχνη. Είναι παιχνίδι με την νοημοσύνη του κόσμου.

Συμφωνώ με κάτι Τάκι Τσαν, Active Member (όπως αναφέρθηκε πιο πάνω - δεν το γνωρίζω προσωπικά το θέμα) κλπ που γράφουν την μουσική τους ανεξάρτητα και την βάζουν στο ίντερνετ.
Το πραγματικό τους κοινό θα κατεβάσει την μουσική τους για την μουσική τους.

Ούτε για την 'καλή' - brainwave - διαφήμιση που θα παίζει 24/7 στο κάθε καναλι, ούτε το spam που θα βλέπουμε παντού στους δρόμους με αφίσες ούτε γιατί στο εξώφυλλο μας πέταξε τα βυζιά έξω η Χ άκυρη πατσαβούρα.

Δεν είμαι υπέρ της πειρατείας.
Και εμένα η δουλειά μου μέσω των πνευματικών δικαιωμάτων μπορεί να προστατευθεί.

Και αν το δούμε και από μία άλλη οπτική, ας πάρουμε για παράδειγμα το Lost και το Heroes.

Έχει γίνει πάταγος παγκοσμοίως με αυτές τις σειρές.
Αν τα επισόδεια δεν κυκλοφορούσαν στο internet λεπτά μετά την επίσιμη κυκλοφορία τους στην αμερικάνικη tv ώστε να τα κατεβάζουν από κάθε γωνιά της Γης πιστεύετε θα είχαν τέτοια επιτυχία;
Δεν λέω παίζονται στα κανάλια τις κάθε χώρας (και έχουν χεστεί και από εκεί στο τάλιρο στο Holywood) αλλά δεν νομίζω ο πραγματικός σάλος να έγινε όταν η ΝΕΤ έπαιξε το Lost ToolTimes at work

Ακόμα και η πειρατία είναι ένα τεράστιο marketing για τις μεγαλοεταιρίες.
Τα windows θα είχαν τέτοια άνθιση αν τα είχαν κλειδώσει σωστά και δεν μπορούσε κανείς να τα αντιγράψει;
Τα υπόλοιπα software;
Γενικότερα το copyrighted material; (κάποτε θυμάμαι κλειδώνανε τα Audio CDs να μην διαβάζονται από cdrom drives)

Τα πάντα έχουν σπάσει.
Γιατί; Επειδή δεν βρίσκουν τρόπο να τα κλειδώσουν;
Ή επειδή τους συμφαίρει;

Τα πάντα είναι εμπόριο, μην σας ξεγελάνε οι γραβατωμένοι που δήθεν και καλά κυνηγάνε τους 'πειρατές'. Αν δεν υπήρχαν οι 'πειρατές' δεν θα υπήρχαν ούτε οι γραβατωμένοι. Think about it

Μέλος από: 16 Νοε 2005
Βοηθήματα: 9
Νέα: 3

Περιοχή: Στα αλατορυχεία της Ζουαζιλάνδης...
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 28 Δεκ 2007 13:32    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ίσως ο λόγος που γίνεται αυτή η διαμάχη και το κυνήγι της πειρατείας είναι και αυτός που λες εσύ Cha0s...

Για φαντάσου να έγερνε η ζυγαριά προς την μια πλευρά... Για να μην γίνει αυτό πρέπει να τηρούντε κάποια όρια... Μέρος αυτών των ορίων είναι και το κυνήγι των πειρατών...

Αυτά...

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 28 Δεκ 2007 13:37    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εγώ είπα... λυπάμαι μόνο τους καιμένους που έχουν δέσει οι Μπάτσοι.

Όλα τα άλλα (το κυνηγητό, οι εντυπώσεις και δεν ξέρω και γω τι άλλο) με αφήνουν αδιάφορο.
Από εποχής Napster το ίδιο πράγμα ειναι δεν έχει αλλάξει κάτι.

Κλείνει το ένα βγαίνει το άλλο.

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 478
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 28 Δεκ 2007 16:58    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

nosfer ανέφερε:
φίλε cordis, εξαιτίας τις δουλειάς μου βλέπω τι γίνετε στις φαρμακευτικές εταιρίες
και άρχισα να απεχθάνομαι ότι έχει ΑΕ πίσω από το brand του και πουλάει σε πολλά αντίγραφα χωρίς κόστος υλικού .

Φίλε μου, μη κάνεις το λάθος να συγκρίνεις τις φαρμακευτικές με όλη την υπόλοιπη αγορά. Δε βρομάει πουθενά αλλού όσο εκεί που είσαι τώρα. Έχω περάσει από φαρμακευτική, στην παρακολούθηση των "σεμιναρίων", και σε διαβεβαιώνω ότι την δυσωδία των "χημικών" της βιομηχανίας που είσαι δεν την έχει καμία άλλη.

nosfer

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 28 Δεκ 2007 23:40    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cordis ανέφερε:

Φίλε μου, μη κάνεις το λάθος να συγκρίνεις τις φαρμακευτικές με όλη την υπόλοιπη αγορά. Δε βρομάει πουθενά αλλού όσο εκεί που είσαι τώρα. Έχω περάσει από φαρμακευτική, στην παρακολούθηση των "σεμιναρίων", και σε διαβεβαιώνω ότι την δυσωδία των "χημικών" της βιομηχανίας που είσαι δεν την έχει καμία άλλη.

δεν δουλεύω σε φαρμακοβιομηχανία, είμαι νοσηλευτής.
Aπλά βλέπω τι είναι διατεθειμένοι να κάνουν για να κερδίσουν , ποσο τα πουλάνε εκεί που τους παίρνει , και ποσο τα πουλάνε εκεί που δεν τους παίρνει ...
αυτό βεβαια δεν γίνετε επειδή κάποιος έχει σατανικό μυαλό και αποφάσισε να κερδίσει , είναι μελετημένα από οικονομολόγους όπως ακριβώς συμβαίνει σε κάθε άλλη εταιρία .
επειδή η φαρμακοβιομηχανίες πουλάνε χωρίς να έχουν ανάγκη να δείξουν σε σένα ότι είναι καλές δεν τις κάνει χειρότερες από τις άλλες , είναι ακριβώς τo ίδιο πράγμα.

είναι μερικά τσιράκια μεσα σε ενα δοματιο και σπάνε το κεφάλι τους πώς θα σου αρπαχουν λιγα ευρo ακομα , όταν βρούν τον τρόπο τον παρουσιάζουν στον αφέντη τους με σχεδιάγραμμα που έχουν όμορφα χρώματα , και αυτός βγάζει απλά μερικά εκατομμύρια ακόμα. τά τσιράκια το πολύ πολύ να πάρουν κανα bonus ...
παντού σκέφτονται μονο πως να αρπάξουν τα περισσότερα από τον εκάστοτε πελάτη
μην έχεις αυταπάτες....

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 28 Δεκ 2007 23:46    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Με μπέρδεψες με το last post σου...

Συμφωνείς ή διαφωνείς με τον cordis;

Το ύφος μου δείχνει ότι διαφωνείς αλλά το νόημα ότι συμφωνείς

Μπερδεύτηκα

Μέλος από: 10 Μαη 2007
Scripts: 2

Περιοχή: Ioannina
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 29 Δεκ 2007 00:09    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

to thema ... peri mousikhs toulaxiston einai oti kevoune oso mporoune .... 25-40 evro kanei oti travaei ... analoga me to poso travaei .... eno alla diskakia ta vriskeis me 10 euro ....

se afta den yparxei o tragoudisths/grafistas/kofths/studio/xeirisths ????
souidia ta nea einai mish timh apo ellada .... ekei den yparxoun aftoi??
kai milame gia ta idia cd.
h souidia endiktika giati eixa sxetikh syzitish teleftea ....
(prostheste kai thn diafora misthou ellada souidia ...
einai akoma ligotero apo mish timh etc...)

Last edited by Alice_Cooper on 29 Δεκ 2007 00:17, edited 1 time in total
nosfer

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 29 Δεκ 2007 00:12    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Cha0s ανέφερε:
Με μπέρδεψες με το last post σου...

Συμφωνείς ή διαφωνείς με τον cordis;

Το ύφος μου δείχνει ότι διαφωνείς αλλά το νόημα ότι συμφωνείς

Μπερδεύτηκα

Aυτό που λέει ο cordis είναι σκέτος ρατσισμός !!!!
Eίμαι κατά τον διακρίσεων στις μεγάλες εταιρίες, όλες τα ίδια σκατά είναι .

Μέλος από: 22 Δεκ 2002

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 29 Δεκ 2007 11:45    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

nosfer ανέφερε:

Aυτό που λέει ο cordis είναι σκέτος ρατσισμός !!!!
Eίμαι κατά τον διακρίσεων στις μεγάλες εταιρίες, όλες τα ίδια σκατά είναι .

Ωραία ,

Παραιτήσου μη κάθεσαι στη δουλειά.
nosfer

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 29 Δεκ 2007 14:28    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

gaucho ανέφερε:

Ωραία ,

Παραιτήσου μη κάθεσαι στη δουλειά.

oεo ? είμαι νοσηλευτής είπα παραπάνω
δουλεύω σε νοσοκομείο , δύσκολη δουλειά , αλλα είμαι χαρούμενος για το κοινωνικό έργο που επιτελεί.
μην μπαίνετε στην λογική ότι η πειρατεία με την μορφή που την ασκεί η μάζα επηρεάζει την δουλειά του βιοπαλαιστή προγραμματιστή.
μπείτε στα μεγάλα site για torrents και δείτε τι κυκλοφορεί μέσα.
επηρεάζει την δουλειά του διευθυντή που μέσα σε ένα χρόνο θέλει να πάρει βίλα κότερο και 5 αμάξια να έχει να αλλάζει. είναι αυτός ποιο έξυπνος από σένα ?
σεβασμός στον καταναλωτή για να τους σεβαστεί και αυτός

Μέλος από: 18 Μαρ 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 29 Δεκ 2007 23:50    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

είναι γενικό το φαινόμενο... σεβασμό ψάχνεις, μέσα σε κάθε οικογένεια μήπως βλέπεις να σέβεται ένας τον άλλο... όσο για την πειρατεία στο web μπορεί να ισχύουν άλλα δεδομένα από αυτά που ισχύουν επί τόπο χέρι χέρι... το τελευταίο ελέγχεται έτσι εύκολα; και τέλος μια άκρως φιλοσοφική ερώτηση μόνο το τελευταίο;

και τέλος, τέλος... από όσο θυμάμαι το κατέβασμα (όχι όμως το ανέβασμα) mp3s στην ελβετιά είναι νόμιμο εφόσον γίνεται για προσωπική χρήση, ισχύει κάτι τέτοιο σε άλλη χώρα ή στην ελλάδα?

αν είναι κάποιος τρελαμένος με τα mp3s και θέλει να κατεβάζει νόμιμα, μπορεί να μεταναστεύσει στην ελβετία και να κατεβάζει mp3s, καλά είναι να συμβουλευτεί όμως πρώτα ένα δικηγόρο διότι τα νομικά δεδομένα δεν μένουν σταθερά για πάντα.

βγάλτε άκρη πρώτα και μην λέτε οτιδήποτε που μπορεί να χαρακτηριστεί ως παρανομία αν δεν προσδιορίζετε τα πράγματα στο νομικό πλαίσιο που εμπίμπτουν...
silo

Μέλος από: 22 Οκτ 2006

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 01 Ιαν 2008 05:15    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Eixa diabasei se ena forum, opou enas tupas eixe bittorrent tracker, kai elege oti tou esteile mia etairia me tainies e-mail na ton euxaristhsoun, giati to 90% ton referer erxotan apo to site tou. Mhpws h peirateia den einai kai toso kakh ? Otan mas pinoun to (mob:P)aima einai kala ?
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 3 από 3 [45 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Τώρα είναι 18 Ιαν 2017 05:50 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites