freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Πρόταση στην Ε.Ε για μειωμένο ΦΠΑ στους Η/Υ !

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 3 [39 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: πρότασηΦΠΑ Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  1, 2, 3 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
ALKIVIADES
Honorary Member

Μέλος από: 07 Απρ 2005
Νέα: 71

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 02 Νοε 2007 21:52    Θέμα: Πρόταση στην Ε.Ε για μειωμένο ΦΠΑ στους Η/Υ ! Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το ελληνικό Υπουργείο Οικονομίας και Οικονομικών, κατέθεσε στην Ε.Ε και πάλι (όπως και το 2004) την πρόταση μείωσης του ΦΠΑ στη χώρα μας, από 19% σε 10%, στα γεωργικά μηχανήματα, τα κράνη και τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές .

Στην πρόταση του υπουργείου όμως διασαφηνίζεται ότι ο νέος μειωμένος ΦΠΑ σχετικά με την κατηγορία των ηλεκτρονικών υπολογιστών, θα αφορά τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές (hardware) εκείνους οι οποίοι παραδίδονται σε μαθητές, φοιτητές ή σε πανεπιστημιακά ιδρύματα και σχολές εκπαίδευσης και επαγγελματικής κατάρτισης .

Μια μείωση της τάξης του 9% φυσικά και θα είναι καλοδεχούμενη απο το σύνολο των φορολογουμένων, αν η Ε.Ε κάνει τελικά την πρόταση αυτή δεκτή . Μάλιστα αν κάτι τέτοιο γίνει αποδεκτό, η εφαρμογή του νέου μειωμένου ΦΠΑ στις παραπάνω κατηγορίες, είναι πιθανόν να φανεί στην αγορά -πρακτικά- από τις αρχές του νέου έτους 2008 .

Βέβαια, ένα ερώτημα που γεννάται, είναι το τι θα γίνει με τους υπόλοιπους Η/Υ που δεν "καλύπτονται" από το πλαίσιο της πρότασης , θα ισχύει για εκείνους ο παλιός φόρος προστιθέμενης αξίας ; Γιατί μια τέτοια σημαντική μείωση να μην ισχύσει για όλους του Η/Υ ανεξαιρέτως ;

Tα σχόλια όπως πάντα δικά σας..

* Διαβάστε σχετικά με το θέμα άρθρα στον ελληνικό ηλεκ. τύπο : ana-mpa.gr | emea.gr | euro2day.gr

Μέλος από: 23 Ιουν 2003
Βοηθήματα: 6
Νέα: 1

Περιοχή: Far away
View users profile
blog deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 02 Νοε 2007 21:56    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ακόμα πιο σημαντικό είναι να γίνει μείωση ή και κατάργηση του ΦΠΑ στα κράνη.

Honorary Member

Μέλος από: 21 Φεβ 2003
Templates: 1

Περιοχή: Μια εδώ.. Μια εκεί.. Σήμερα είμαι εδώ!!!
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 02 Νοε 2007 22:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

θα ξανά πάω σχολείο άμα βγει κάτι τέτοιο για pc

Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 02 Νοε 2007 22:11    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Είναι άραγε, τόσο δύσκολο να εφαρμοστεί το 10% για όλους τους Η/Υ (hardware) γενικότερα ;

* ..βέβαια και στα κράνη, σε μια χώρα θλιβερή πρωταθλήτρια των τροχαίων ατυχημάτων είναι κάτι.

ΜήνυμαΣτις: 02 Νοε 2007 22:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ναι είναι τόσο δύσκολο.
Αν εγώ είμαι μια εταιρία που φτιάχνω hardware σε κάποια άλλη χώρα,
πως θα δικαιολογήσω το φπα που για την πρώτη ύλη είναι 19-21% και να το πουλήσω στην Ελλάδα με 10%

Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 02 Νοε 2007 23:01    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

..απλά να μαθαίνομε

σε κάθε περίπτωση μια τέτοια μείωση 9% κάτω, εάν επιτευχθεί θα είναι όντως σημαντική ..επιστροφή στα θρανία όπως λές και σύ sibas

ΜήνυμαΣτις: 02 Νοε 2007 23:17    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Να ένας ακόμα λόγος που είναι τόσο δύσκολο να εφαρμοστεί, φαντάσου ότι ανοίγω μια σχολή εκπαίδευσης και αγοράζω 10.000 hardware και βάλε, την επόμενη μέρα κλείνω το μαγαζί και ανοίγω εισαγωγές εξαγωγές, θα κάνω λεφτά μόνο από την διαφορά του φπα.

Reporter

Μέλος από: 09 Μαρ 2003
Βοηθήματα: 3

Περιοχή: Agrrrrrrrrrr...... γάβ γάβ!!
flickr 
ΜήνυμαΣτις: 03 Νοε 2007 08:48    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

sibas ανέφερε:
Ναι είναι τόσο δύσκολο.
πως θα δικαιολογήσω το φπα που για την πρώτη ύλη είναι 19-21% και να το πουλήσω στην Ελλάδα με 10%

δέν χρειάζεται να δικαιολογήσεις κάτι, ο έμπορος [κερδίζει - αγοράζει - πουλάει - υπολογίζει] ένα προϊόν μόνο στην καθαρή αξία και όχι στην μικτή αξία μαζί με τον ΦΠΑ.

Η τιμή με ΦΠΑ απασχολεί μόνο τον τελικό καταναλωτή ο έμπορος το κέρδος που είναι να βγάλει θα το υπολογίσει στην καθαρή αξία

Μέλος από: 22 Μαη 2007

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 03 Νοε 2007 10:42    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Στις ΗΠΑ δεν υπάρχει ΦΠΑ για τους υπολογιστές με αιτιολογία την ανάπτυξη της τεχνολογίας (αλλά εκεί όταν λένε τεχνολογία το αντιλαμβάνονται ολιστικά επειδή στην ουσία αυτοί τα φτιάχνουν)
dimsis
Reporter

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 03 Νοε 2007 10:48    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αν και κανονικά ΔΕΝ θα έπρεπε να υπάρχει καν ΦΠΑ σε υπηρεσίες διαδικτύο και υπολογιστές (hardware και software), και αυτό καλοδεχούμενο είναι, ΕΣΤΩ και για μαθητές μόνο... που κακώς κάνουν συνεχώς τέτοιες διακρύσεις (το κάνανε και με τους φορητούς για τους καλύτερους, και με το φθηνό internet για φοιτητές κλπ)
Garakatsamol
Honorary Member

Μέλος από: 07 Μαη 2007

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 03 Νοε 2007 12:16    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

sibas ανέφερε:
Ναι είναι τόσο δύσκολο.

Ίσως να κάνω και λάθος αλλά νομίζω ότι η Ελλάδα προτείνει να πέσει ο ΦΠΑ σε όλη την ΕΕ, αλλιώς προφανώς θα υπάρχουν τέτοιες επιπλοκές
sibas
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 03 Νοε 2007 12:30    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

hik-hok ανέφερε:
δέν χρειάζεται να δικαιολογήσεις κάτι, ο έμπορος [κερδίζει - αγοράζει - πουλάει - υπολογίζει] ένα προϊόν μόνο στην καθαρή αξία και όχι στην μικτή αξία μαζί με τον ΦΠΑ.

Εγώ που είμαι η εταιρία και πουλήσω στον έμπορο (σε εσένα),
και το hardware μου κάνει 100 ευρώ, δεν θα σε επιβαρύνω με το 19% του φπα που πρέπει να αποδώσω?
Έτσι σε σένα θα φτάσει 119 ευρώ, ασχέτως του ότι εκπίπτει το φπα,
όταν το πουλήσεις εσύ 100 ευρώ + την προμήθεια σου + 10% φπα θα υπάρχει μια διαφορά 9%
γιατί θα πρέπει να σου επιστρέψουν το 19% από την αρχική αγορά.
Λες να είναι το κράτος που θα έχει αυτή την χασούρα?
Δηλαδή θα σου επιστρέψουν το 19% από την αγορά έκανες και θα πάρουν στο ίδιο προϊόν 10% όταν το πουλήσεις. Let me think...

Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 03 Νοε 2007 13:16    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

..oπότες sibas, το καλύτερο που θα μπορούσε να συμβεί θα ήταν ένα π.χ 10% σε όλα προϊόντα ή αλλιώς ένα 10% ΦΠΑ για όλα τα πράγματα , οπότε τα προβλήματα που αναλύεις - απ όσο μπορώ να καταλάβω και γώ με τη σειρά μου - τότες δε θα υπήρχαν .

Μ
ήπως η λύση είναι μειωμένος ενιαίος ΦΠA ; γιατί κάτι τέτοιο δεν γίνεται ;

ΜήνυμαΣτις: 03 Νοε 2007 15:05    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Και θα χάσει το κάθε κράτος 9% από κάθε είδος...
Δεν ξέρω τι νομίζετε εσείς αλλά εγώ πιστεύω ότι τέτοια πράγματα μόνο σε σειρά επιστημονικής φαντασίας γίνονται.
Μόνο με κανένα πόλεμο θα αλλάξουν αυτά.

Reporter

Μέλος από: 09 Μαρ 2003

Περιοχή: Agrrrrrrrrrr...... γάβ γάβ!!
flickr 
ΜήνυμαΣτις: 03 Νοε 2007 15:12    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

sibas ανέφερε:
hik-hok ανέφερε:

Εγώ που είμαι η εταιρία και πουλήσω στον έμπορο (σε εσένα),
και το hardware μου κάνει 100 ευρώ, δεν θα σε επιβαρύνω με το 19% του φπα που πρέπει να αποδώσω?
Έτσι σε σένα θα φτάσει 119 ευρώ, ασχέτως του ότι εκπίπτει το φπα,
όταν το πουλήσεις εσύ 100 ευρώ + την προμήθεια σου + 10% φπα θα υπάρχει μια διαφορά 9%
γιατί θα πρέπει να σου επιστρέψουν το 19% από την αρχική αγορά.
Λες να είναι το κράτος που θα έχει αυτή την χασούρα?
Δηλαδή θα σου επιστρέψουν το 19% από την αγορά έκανες και θα πάρουν στο ίδιο προϊόν 10% όταν το πουλήσεις. Let me think...

Δεν τα έχεις καταλάβει καλά

αν αγοράσω κάτι 100€ + 19% ΦΠΑ (19€) = 119 € είμαι πιστωτικός στην εφορία 19€ φπα

την μέρα που το πουλάω π.χ. 130€ + 10%ΦΠΑ (13€) = 143 € είμαι χρεωστικός γι αυτό 13€

άρα άν αυτές είναι οι μοναδικές κινήσεις της εταιρίας μου είμαι πιστωτικός 6 ευρά στην εφορία

ΦΠΑ αγοράς 19€ - ΦΠΑ πώλησης 13€ = 6 € πιστωτικός

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Έξι στους 10 διεθνείς τραπεζικούς οργανισμούς ανοιχτοί σε συνεργασίες με fintech startups 0 cordis 06 Δεκ 2016 17:56
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Η Amanda από την Ελλάδα ανάμεσα στις ομάδες που θα διαγωνιστούν στους Τελικούς Imagine Cup 0 cordis 07 Ιουλ 2016 13:04
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Το Netflix κλείνει την πρόσβαση στους Proxy Users που παρακάμπτουν τους περιορισμούς χώρας 2 cordis 16 Ιαν 2016 13:35
andreaslll Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Απαραίτητο το tag < blink > στους τίτλους για καλή κατάταξη στις μηχανές αναζήτησης. 5 cordis 02 Απρ 2015 20:51
gi0rg0s Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 23 Μαρ 2017 00:11 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites