Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

Form to Email with attachment file

Μια περιοχή όπου τα μέλη μας μπορούν να βάζουν τα PHP scripts που έχουν φτιάξει και θέλουν να τα μοιραστούν με τα υπόλοιπα μέλη.

Συντονιστές: Super-Moderators, WebDev Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
alex_begos

Δημοσίευση από alex_begos » 26 Μάιος 2009 13:26

Άλλαξα το to mail.php σε contact.php και έπρεπε να κάνω τις ανάλογες αλλαγές και στο send_mail.php. ευχαριστώ φίλε μου πολύ…

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 02 Ιουν 2009 16:42

Ωραίος.

Βέβαια παίζει έτοιμη Pear Class που κάνει αυτή τη δουλειά και υποστηρίζει και αποστολή μέσω remote smtp server ώστε να μην επιβαρύνεται ο server.

http://pear.php.net/package/Mail
http://pear.php.net/package/Mail_Mime

Γενικά παίζουν πολύ δυνατές κλάσεις στο pear.php.net
Πλέον αν θέλω κάτι advanced, τσεκάρω πρώτα εκεί ώστε να μην ανακαλύπτω τον τροχό από την αρχή :P
During times of universal deceit, telling the truth becomes a revolutionary act.

dimitris_riave

Δημοσίευση από dimitris_riave » 10 Ιουν 2009 22:08

Χρειάζονται και κάποιες ρυθμίσεις στο php.ini , έτσι;;;

Ποιες ακριβώς για να δω αν τα εχω σωστά;; ας κάνει ένας τον κόπο να τις γράψει...

αν κάνω αυτές τις ρυθμίσιες και ανεβάσω το script σε έναν τοπικό server - στο PC μου-, πάλι θα πρέπει να παίζει έτσι;;

εγώ έκανα αλλαγές στο κομμάτι του php.ini που λέει :

[mail function]
; For Win32 only.
SMTP = smtp.mail.yahoo.com
smtp_port = 25

; For Win32 only.
sendmail_from = mymail@yahoo.gr

Ξέρετε αν παίζει με το smtp του yahoo, και ΑΝ πρέπει να κάνω ρυθμίσεις μέσα απο το λογαριασμό μου;;(του ΥΑΗΟΟ εννοώ).

Για να στείλω το mail, δε θα πρέπει να συνδεθώ με το λογαριασμό μου;; Εννοώ, δε θα πρέπει να γράφω και τα στοιχεία εισόδου του e mail λογαριασμού μου;; username & password;;

Απορίες.... :D
ΜΗΝ κάνεις σε ΑΛΛΟΥΣ,
ότι ΔΕΝ θέλεις να ΣΟΥ κανουν...

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 11 Ιουν 2009 00:41

Απο local δεν ξέρω αν μπορείς να στείλεις.

Σε κανονηκό server το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να ανοίξεις το αρχείο send_email.php και εκεί που λέει

Κώδικας: Επιλογή όλων

$admin_email =   "my@mail.gr";
να βάλεις το mail που θες να λαμβάνεις τα μηνύματα αντί του my@mail.gr.

dimitris_riave

Δημοσίευση από dimitris_riave » 11 Ιουν 2009 11:21

Στην πρώτη φόρμα, στο πεδίο που λέει email, είναι το mail αυτού που ΣΤΕΛΝΕΙ TO MAIL, σε περίπτωση που θέλουμε να του απαντήσουμε;;;
ΜΗΝ κάνεις σε ΑΛΛΟΥΣ,

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 11 Ιουν 2009 17:17

Το mail που στέλνει ο χρήστης από την φόρμα, εσύ το λαμβάνεις σαν αποστολέα οπότε απαντάς κανονικά όπως σε όλα τα εισερχόμενα μηνύματά σου.

Απορία
Έχεις εγκαταστήσει το script και αν ναι έχεις καταλάβει τι κάνει?

dimitris_riave

Δημοσίευση από dimitris_riave » 11 Ιουν 2009 17:47

vassilism έγραψε:Το mail που στέλνει ο χρήστης από την φόρμα, εσύ το λαμβάνεις σαν αποστολέα οπότε απαντάς κανονικά όπως σε όλα τα εισερχόμενα μηνύματά σου.

Απορία
Έχεις εγκαταστήσει το script και αν ναι έχεις καταλάβει τι κάνει?

Τώρα το ανέβασα και πήρα χαμπάρι τι κάνει..... :D

Μεγάλη αλητεία που δεν παίζει απο τον local server (apache).. ΓΙΑΤΙ;;;

(με αυτό το script, γίνεται ΚΑΠΟΙΟΣ να στείλει και spam...) λέμε τώρα... :lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitris_riave την 15 Ιουν 2009 11:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΜΗΝ κάνεις σε ΑΛΛΟΥΣ,

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 11 Ιουν 2009 18:23

dimitris_riave έγραψε: Μεγάλη αλητεία που δεν παίζει απο τον local server (apache).. ΓΙΑΤΙ;;;
Δεν ξέρω αλλά ίσως γίνετε, δεν έχω ασχοληθεί για να σου πω σίγουρα αλλά και να μπορείς να στέλνεις τι χρησιμότητα έχει?
dimitris_riave έγραψε:με αυτό το script, γίνεται ΚΑΠΟΙΟΣ να στείλει και spam...) λέμε τώρα... :lol:
Και βέβαια μπορεί, όπως μπορεί σε όλες τις φόρμες επικοινωνίας και όχι μόνο.

Το θέμα είναι ότι τέτοια σκριπτάκια τα κάνουμε βοηθήματα για να βοηθήσουμε νέους στο χώρο που ασχολούνται με τον προγραμματισμό με σκοπό την δημιουργία και όχι να τα χρησιμοποιούν σαν «εργαλεία» για spam κ.λ.π.

dimitris_riave

Δημοσίευση από dimitris_riave » 11 Ιουν 2009 18:32

vassilism έγραψε:
dimitris_riave έγραψε: Μεγάλη αλητεία που δεν παίζει απο τον local server (apache).. ΓΙΑΤΙ;;;
Δεν ξέρω αλλά ίσως γίνετε, δεν έχω ασχοληθεί για να σου πω σίγουρα αλλά και να μπορείς να στέλνεις τι χρησιμότητα έχει?
dimitris_riave έγραψε:με αυτό το script, γίνεται ΚΑΠΟΙΟΣ να στείλει και spam...) λέμε τώρα... :lol:
Και βέβαια μπορεί, όπως μπορεί σε όλες τις φόρμες επικοινωνίας και όχι μόνο.

Το θέμα είναι ότι τέτοια σκριπτάκια τα κάνουμε βοηθήματα για να βοηθήσουμε νέους στο χώρο που ασχολούνται με τον προγραμματισμό με σκοπό την δημιουργία και όχι να τα χρησιμοποιούν σαν «εργαλεία» για spam κ.λ.π.
Τελικά παίζει και με local server.... Πρέπει κάποιος να ρυθμίσει στο php.ini αρχείο, για SMTP server, τον SMTP server του ISP του. (και την θύρα, ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ )

π.χ για FORTHNET . mailgate.forthnet.gr..

Τα πάντα όλα....
ΜΗΝ κάνεις σε ΑΛΛΟΥΣ,

chrispass07
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από chrispass07 » 12 Ιουν 2009 16:32

vassilism να σαι καλά!
Σε ευχαριστούμε πάρα πολύ για τη βοήθεια και τον χρόνο σου.

Έψαχνα άρκετό καιρό για ενα form to e-mail που να σου δείνει την επιλογή για file upload και χαίρομαι που το βρήκα εδώ.

:respect:

Άβαταρ μέλους
stevebat
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από stevebat » 08 Σεπ 2009 14:50

Εγω οταν γραφω ελληνικα στην φορμα στο email μου ερχονται κινεζικα!!!! Τι πρεπει να αλλαξω???

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 08 Σεπ 2009 16:30

bouzouste έγραψε:Εγω οταν γραφω ελληνικα στην φορμα στο email μου ερχονται κινεζικα!!!! Τι πρεπει να αλλαξω???
Πήγαινε στο αρχείο send_email.php, άνοιξέ το με το notepad++ και αποθήκευσέ το utf8 χωρίς BOM.

Μετά πήγαινε και στη γραμμή 7 και κάνε τη μεταβλητή $headers έτσι:

$headers = "From: $check_email\r\n" . "MIME-Version: 1.0\r\n" . "Content-Type: multipart/mixed; charset=utf-8; \r\n" . " boundary="{$mime_boundary}""; 
Επίσης εκεί που λέει:

$message = "This is a multi-part message in MIME format.\n\n" . "--{$mime_boundary}\n" . "Content-Type: text/plain; charset="iso-8859-7"\n" . "Content-Transfer-Encoding: 7bit\n\n" . $message . "\n\n"; 
Κάνε το έτσι:

$message .= "This is a multi-part message in MIME format.\n\n" . "--{$mime_boundary}\n" ."Content-Type: text/html; charset=utf-8; \n" .  "Content-Transfer-Encoding: 7bit\n\n" . $message . "\n\n";

Άβαταρ μέλους
stevebat
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από stevebat » 08 Σεπ 2009 17:35

vassilism έγραψε:
bouzouste έγραψε:Εγω οταν γραφω ελληνικα στην φορμα στο email μου ερχονται κινεζικα!!!! Τι πρεπει να αλλαξω???
Πήγαινε στο αρχείο send_email.php, άνοιξέ το με το notepad++ και αποθήκευσέ το utf8 χωρίς BOM.

Μετά πήγαινε και στη γραμμή 7 και κάνε τη μεταβλητή $headers έτσι:

$headers = "From: $check_email\r\n" . "MIME-Version: 1.0\r\n" . "Content-Type: multipart/mixed; charset=utf-8; \r\n" . " boundary="{$mime_boundary}""; 
Επίσης εκεί που λέει:

$message = "This is a multi-part message in MIME format.\n\n" . "--{$mime_boundary}\n" . "Content-Type: text/plain; charset="iso-8859-7"\n" . "Content-Transfer-Encoding: 7bit\n\n" . $message . "\n\n"; 
Κάνε το έτσι:

$message .= "This is a multi-part message in MIME format.\n\n" . "--{$mime_boundary}\n" ."Content-Type: text/html; charset=utf-8; \n" .  "Content-Transfer-Encoding: 7bit\n\n" . $message . "\n\n";
Σε ευχαριστώ πολυ!!!!! Δουλεψε!! Ηθελα κατι ακομα μηπως ξερετε πως μπορω να το κανω ετσι ωστε στο email που μου ερχετε να μου διχνει την ip και το dns αυτου που εστειλε το μηνυμα???

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 08 Σεπ 2009 18:51

Για την ip δοκίμασε να αλλάξεις την $message με το εξής:

$ip=@$REMOTE_ADDR; 
$message = "IP:" .  "$ip" .  "\n"."Onoma:" .$_POST['name']."\n". "Til:".$_POST['tel']     ."\n". "Minima:".$_POST['message']; 
Για το dns δεν κατάλαβα τι ενοείς.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP τα δικά μας scripts”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες