freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Εφορία και AdSense

Forum index » Internet Marketing και Διαφήμιση » Διαφημίσεις στις σελίδες μας » Google AdSense
Moderators:  Super-Moderators, WebDev Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 4 [60 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: adsense Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  1, 2, 3, 4 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
dimis283

Μέλος από: 11 Ιουν 2006

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Νοε 2007 17:55    Θέμα: Εφορία και AdSense Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Για το θέμα που βάζω έκανα ένα search εδώ και στο νετ αλλά δεν βρήκα ικανοποιητική απάντηση.
Θα ήθελα να μάθω τι γίνεται με την εφορία και τα χρήματα από το AdSense.
Πρέπει να τα δηλώσουμε στην εφορία?
Βασικά φτιάχνω ένα site για μένα και σκέφτομαι να βάλω το AdSense (δεν έχω δική μου επιχείρηση.)
Ξέρει κανείς τι γίνεται-έτσι κι αλλιώς τα χρήματα φορολογούνται από ότι κατάλαβα στην έδρα του google.
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 477
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 12 Νοε 2007 21:16    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

για να είσαι νόμιμος πρέπει να τα δηλώσεις, όπως όλα τα χρήματα που κερδίζεις με κάποιον τρόπο.

dimis283

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Νοε 2007 21:33    Θέμα: google Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Συμφωνώ, δεν έχω πρόβλημα να τα δηλώσω αλλά το πως.
Δίνει βεβαίωση για πελάτες του εξωτερικού το google?
Από ότι είδα ζητάει το "id" της εφορίας μόνο αν είσαι κάτοικος ΗΠΑ.
fiskilis
Honorary Member

Μέλος από: 16 Νοε 2003
Βοηθήματα: 1
Νέα: 15

Περιοχή: Athens
View users profile Send email to user Visit posters website
blog cv portfolio deviantART flickr picasa 
myspace facebook linkedin hi5 sync twitter 
friendfeed deviantART digg del.icio.us skype 
ΜήνυμαΣτις: 12 Νοε 2007 22:07    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ξερεις η εφορια συνηθως αμα δηλωνεις εισοδηματα και ειναι να σε δαγκωσει δεν ειναι και πολυ τυπικη να σου ζητα αποδειξεις !!

εκτος αυτου θα εχεις το υπολοιπο της επιταγης που θα σου ερθει να καταθεσεις σαν αποδεικτικο οταν με το καλο εισπραξεις απο τον Γουγλη !!

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 13 Νοε 2007 21:38    Θέμα: Adsense Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Και θα βάλω ένα αντίγραφο της επιταγής στη δήλωση?
Τότε όλοι θα εκδίδανε επιταγές θα τις δίνανε σε συγγενικά πρόσωπα και θα τις δηλώνανε στην εφορία, αν έιναι έτσι θα το κάνω κι αυτό....
fiskilis
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 13 Νοε 2007 21:49    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

rota ton ligisti sou

Μέλος από: 04 Αυγ 2003

View users profile Send email to user
flickr twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 15 Νοε 2007 23:18    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μα αν δεν κόβω απόδειξη ή τιμολόγιο τι να δηλώσω;

Μέλος από: 18 Μαρ 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 08 Δεκ 2007 21:47    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

μπορείς να τα δηλώσεις κόβεις δεν κόβεις και ίσως να σε συμφέρει κιόλας αν το ψάξεις καλά... ειδικά για adcents η γνώμη μου είναι να δηλωθούν όλα τα έσοδα... αν σε βάλει χέρι η εφορία θα πληρώσεις εκτώς από τις τσουχτερές... και τους τόκους εξ αιτίας των εσόδων που πήγες να κρύψεις ή που αμέλησες να δηλώσεις σε προηγούμενες χρονιές, αν τρέχει κάτι τέτοιο την έβαψες... ένας καλός λογιστής θα σε κατατοπήσει για την ισχύουσα νομοθεσία, τι και πως πρέπει να κινηθείς για να είσαι στην ασφαλή οδό...

Last edited by smiley on 08 Δεκ 2007 22:01, edited 1 time in total
dimis283

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 08 Δεκ 2007 22:01    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δηλαδή εσύ δεν ξερεις πως και τι...Αν είναι να το κάνω σίγουρα θα ρωτήσω κανένα λογιστή.
Απλά μου κάνει εντύπωση το ότι σίγουρα το έχουν διαβάσει άνθρωποι που έχουν ads του google και κανείς δεν είπε ακριβώς τι έχει κάνει αυτός , οπότε αυτό κάτι σημαίνει....
smiley

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 08 Δεκ 2007 22:13    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

από τη στιγμή που παίρνεις επαναλαμβανόμενα έσοδα με σκοπό το κέρδος πρέπει να δηλωθούνε... μόνο αυτό ξέρω και όσο αφορά το adsents είναι αυτή η περίπτωση... αν κατά αυτό τον τρόπο καλύπτεις μόλις τα έξοδα σου (server, internet) είναι πάλι κάτι άλλο... κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, που να ξέρω για όλες τις περιπτώσεις... για αυτό υπάρχουν οι λογιστές... αυτά μπορώ να πω προς το παρών και ίσως κάποιους να τους φανούν ωφέλημα... ο λογιστής μου ξέρει καλύτερα
dimis283

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 10 Δεκ 2007 19:04    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Έχω γνωρίσει κάποιον που (με τα λεγομενά του πάντα) είχε μιλήσει σε έναν φίλο του για το google κι αυτός ανέβασε ένα site με photos ενός γνωστού διεθνώς μοντέλου (που δεν θυμάμαι...)κι έβαλε google ads.Και με αυτόν τον τρόπο κερδίζει ένα σεβαστό ποσό μιας και λόγω του ονόματος η σελίδα του έχει αρκετή επισκεψιμότητα (και μάλλον είναι ψηλά στο search των μηχανών)....
Αυτός είπε (και μάλλον έχει δίκιο) ότι δεν δίνουν κάποιο χαρτί για την εφορία (με ότι σημαίνει αυτό, δηλαδή ότι αυτός μάλλον δεν θα δήλωνε τίποτα-για τον φίλο δεν ξέρω σίγουρα μιας και δε μου είπε).
Και την λογική ότι ποιός θα ψάξει κάποια μικροποσά που έρχονται σε κάποιο λογαριασμό την ξέρουμε..
smiley

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Δεκ 2007 14:56    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

καθένας δηλώνει εισοδήματα... η google δηλώνει τα δικά της και εγώ και εσύ τα δικά σου... απλά επειδή το adsense έχει έδρα Αμερική δεν πάει να πει τίποτα πως δεν φορολογούντε στην Ελλάδα... υπάρχουν κάποιες λεπτομέριες αν τρέχεις adsense σαν εταιρία ή σαν ιδιότης... και από χώρα σε χώρα έχει διαφορές, πράγμα που δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να δηλωθούνε τα εισοδήματα... εισόδημα είναι εισόδημα δεν παίζει ρόλο από που έρχεται την στιγμή που το υλοποιείς και το έχεις και φαίνεται στον τραπεζικό σου λογαριασμό στο όνομά σου και αν τους μπεις στο μάτι και σε ζητήσουν ίσως να πρέπει να παρουσιάσεις μηνιαίες αναφορές του λογαριασμού σου... για το τελευταίο δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο τους δίνεται το δικαίωμα αυτό...
dimis283

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Δεκ 2007 20:28    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Οκ, αυτά τα ξέρουμε και βασικά δεν βλέπω και λόγο αντιπαράθεσης, όπως είπαμε ένας λογιστής ξέρει καλύτερα και όσοι το έχουν ψάξει αλλά αλίμονο αν ένα ποσό φορολογείται από όλες τις χώρες που περνάει (νομίζω ότι υπάρχει και νόμος που λέει για αυτό-ότι ένα ποσό φορολογ. μια φορά μόνο κλπ-φαντάσου πόσα χρήματα στέλνουν έξω οι μετανάστες).
Αυτά και μιας και κανείς δεν αναφέρει τον τρόπο που πρέπει να δηλωθούν κάποια χρήματα που ο άλλος δεν δίνει βεβαίωση (οποιοδήποτε τύπου-ακόμα κι αν είναι είναι Ελλάδα....) αν είναι να το κάνω θα ρωτήσω λογιστή για να είμαι οκ.
mastro

Μέλος από: 21 Μαη 2007

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Δεκ 2007 15:52    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Στο περίπου και δεν ισχύει πάντα, δεν αξίζει να ανοίξεις εταιρία, έστω και ατομική, μόνο και μόνο για ~300 ή παρακάτω ευρώ, σου τα τρώει το ηλίθιο ΤΕΒΕ. Αν βγάζει περισσότερα τότε καλό είναι να το κάνεις.

Για ατομική εταιρία πληρώνεις 100-200 ευρώ χαρτόσημα και γραφειοκρατικά και το ΤΕΒΕ είναι γύρω στα 300-400 ευρώ το δίμηνο. Αυτά μου είπε λογιστής <- πατέρα <- φίλου...

ΜήνυμαΣτις: 12 Δεκ 2007 16:19    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

αν εισαι ηδη μισθωτος καπου αλλου μπορεις να εχεις δελτιο παροχης χωρις να πληρωνεις ΤΕΒΕ με την επιλογη αυσφαλιστικου φορεα το ΙΚΑ ρωτα τον λογιστη σου σχετικα

Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 4 [60 Μηνύματα] Σελίδα:  1, 2, 3, 4 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Internet Marketing και Διαφήμιση » Διαφημίσεις στις σελίδες μας » Google AdSense

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Αποκλεισμός λογαριασμού από Adsense 31 life 07 Δεκ 2016 22:24
frying pal Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Redirect σε Virus Page (Google AdSense - Android smartphones) 9 vassilism 18 Ιουλ 2016 22:36
seeder Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Εχει αλλάξει ο τρόπος πίστωσης των κερδων Adsense? 4 fiskilis 19 Ιουν 2016 13:13
fiskilis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Σχετικά με το Google Adsense και άλλες εταιρίες 1 man1987 25 Φεβ 2016 16:45
formes Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Google adsense 8 philos 27 Ιαν 2016 23:54
historicalface Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 09 Δεκ 2016 02:01 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites