freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Εφορία και AdSense

Forum index » Internet Marketing και Διαφήμιση » Διαφημίσεις στις σελίδες μας » Google AdSense
Moderators:  Super-Moderators, WebDev Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 2 από 4 [60 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: adsense Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
smiley

Μέλος από: 18 Μαρ 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Δεκ 2007 21:45    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

για δελτίο παροχής πληρώνεις μοναδικά ένα ποσό και αυτό ήταν ή πρέπει να πληρώνεις ετησίως για να το έχεις; αν πληρώνεις μοναδικά ένα πάγιο ποσό, ποιό είναι να το ξέρουμε;
grtt1000

Μέλος από: 07 Φεβ 2008

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 07 Φεβ 2008 10:37    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εμένα πάντως μου ήρθε πριν λίγο καιρό ένα μήνυμα από το Google, το οποίο έλεγε πως όταν δήλωσα το site μου είχα πει ότι ήταν για μη κερδοσκοπικούς σκοπούς και μουπαρακρατούσαν ΦΠΑ 21% στην ιρλανδία. Επειδή το έλεγξαν λέει, και είδανότι είναι κερδοσκοπικού χαρακτήρα, θα μου επιστρέψουν το ΦΠΑ διότι υπόκειμαι σε ΦΠΑ στην Ελλάδα..

Αυτά
fiskilis
Honorary Member

Μέλος από: 16 Νοε 2003
Βοηθήματα: 1
Νέα: 15

Περιοχή: Athens
View users profile Send email to user Visit posters website
blog cv portfolio deviantART flickr picasa 
myspace facebook linkedin hi5 sync twitter 
friendfeed deviantART digg del.icio.us skype 
ΜήνυμαΣτις: 07 Φεβ 2008 10:44    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

καλοφαγωτα

θα κερασεις ??

Μέλος από: 27 Νοε 2007
Περιοχή: naxos town,greece.
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 28 Φεβ 2008 16:22    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ρε παιδια μηπως τελικα αυτα τα λεφτα δεν δηλωνονται.Υπαρχει καποιος που τα δηλωνει?Και εαν ναι,πως και που?Εγω πιστευω οτι το 90% δεν τα δηλωνει και ο λογιστης μου μου ειπε οτι δεν χρειαζεται...Μπορει καποιος να απαντησει υπευθηνα και με αποδειξεις για να το κλεισουμε μια και καλη το θεμα?

Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 28 Φεβ 2008 16:36    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

εγω παντως (....) δηλωνω

βαλε οτι θες μεσα στην παρενθεση

ΜήνυμαΣτις: 28 Φεβ 2008 19:36    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

(....)

Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 475
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 28 Φεβ 2008 20:17    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δεν υπάρχει έσοδο που να μη δηλώνεται. Ακόμα και ο πατέρας σου να σου δώσει, θέλει γονική παροχή.
Ο λογιστής σου πρέπει να είναι λίγο άσχετος και ίσως και επικίνδυνος.
Βρες κάποιον που να ξέρει τι είναι adsence.
Το αν κάποιος θέλει να μείνει παράνομος είναι δικό του θέμα και απολαμβάνει και το αντίστοιχο ρίσκο.

scoobby

ΜήνυμαΣτις: 28 Φεβ 2008 20:44    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Βασικα ο λογιστης που ρωτησα πρεπει να ειναι ασχετος περι τετοιων θεματων...ΑΛΛΑ
1)εαν υπηρχαν πολλοι που τα δηλωνουν δεν νομιζεις οτι θα ειχαν ποσταρει εδω η καπου αλλου λεγοντας πως και τι?για αυτους που δεν τα δηλωνουν το καταλαβαινω γιατι δεν ποσταρουν!
2)Δεν υπάρχει έσοδο που να μη δηλώνεται. Ακόμα και ο πατέρας σου να σου δώσει, θέλει γονική παροχή.
Ξερεις κανεναν που να δηλωνει σαν γονικη παροχη τα λεφτα που του δινει ο πατερας του????

Με λιγα λογια και για να μιλουσουμε για την πρακτικη και οχι την θεωρια του θεματος μονο μεσω του ποθεν εσχες αντιμετωπιζεις προβλημα και εαν το ποσο υπερβενει ας πουμε τα 5000 τον χρονο...
το ιδιο γινεται και με τα λεφτα του πατερα μονο εαν σου πουνε που τα βρηκες η εαν υπαρχει η πιθανοτητα να σε ρωτησουν κανει γονικη παροχη για να εχει το κεφαλι του ησυχο.
Εγω δεν εχω αρχισει να λαμβανω ποσα απο τον γκουκλ για αυτο ρωταω ευθεως τι πρεπει να κανουμε και πως!Εαν καποιος-καποιοι ξερουν ας πουν!
Πολυ φοβαμαι οτι απο της συχνες αντιπαραθεσεις μας θα με κανεις banned from the forum administrator

ΜήνυμαΣτις: 28 Φεβ 2008 21:54    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το ότι κάποιοι ή ακόμα και οι περισσότεροι, όπως λες, δε τα δηλώνουν, όπως δε δηλώνουν και τις γονικές παροχές, κατά τα λεγόμενά σου, δε νομιμοποιεί κάποια από αυτές τις καταστάσεις. Όποιος πιαστεί να κάνει ή το ένα ή το άλλο θα έχει τουλάχιστον οικονομικές κυρώσεις και ότι άλλο γράφει ο νομοθέτης για αυτές τις παρανομίες.

Πληροφορίες για παράνομες ενέργειες δε δίνονται από αυτό το forum. Η μόνη πληροφορία που μπορείς να πάρεις είναι αυτή που σου έδωσα, δηλαδή να ενημερωθείς από κάποιον λογιστή που να είναι σοβαρός. Από εκεί και πέρα οι ενέργειες που θα κάνεις είναι δικό σου θέμα.

Οι αντιπαραθέσεις είναι αυτές που μας κάνουν καλύτερους, εάν συμφωνούσαμε σε όλα δε θα είχαμε τίποτα να πούμε.

scoobby

ΜήνυμαΣτις: 28 Φεβ 2008 23:29    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

αυτο περιμενω και εγω να ακουσω...αυτοι που κινηθηκαν νομιμα ποιες διαδικασιες πρεπει να κανω,εας ειναι και σε πμ...

Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 29 Φεβ 2008 06:48    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

λοιπον επειδη μερικες φορες μου φαινεται οτι δεν Googleζετε δειτε τι βρηκα μεσα σε 15 δευτερολεπτα

παράθεση:
Κοινότητα Λογιστών Βήμα συζητήσεων _ Διάφορα θέματα φορολογίας εισοδήματος _ ΕΣΟΔΑ ΑΠΟ ΧΡΗΣΗ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΩΝ ΠΑΚΕΤΩΝ ΣΕ WEBSITES ΙΔΙΩΤΩΝ

Δημοσιευμένο από: dubnik Jan 25 2008, 03:55 PM

Τελευταία έχει αρχίσει και γίνεται δημοφιλής η χρήση διαφημιστικών προγραμμάτων, όπως Google Adsense/Adwords, Adbrite, Text-link-ads, Shopping-ads κτλ (τα παραπάνω αναφέρονται ενδεικτικά) σε websites ιδιωτών. Να σημειωθεί ότι με τη χρήση των εν λόγω πακέτων, όλες οι συναλλαγές, ενοικιάσεις διαφημιστικού χώρου κτλ γίνονται διαμέσου της εκάστοτε εταιρίας και δεν υπάρχει απ'ευθείας συναλλαγή μεταξύ "ιδιοκτήτη website - διαφημιζομένου".

Οι ερωτήσεις μου έχουν να κάνουν με θέματα σωστής δήλωσης των εσόδων που προκύπτουν από τη χρήση τέτοιων πακέτων σε websites, τα οποία διαχειρίζονται ιδιώτες, χωρίς να έχουν κάνει έναρξη επαγγέλματος και χωρίς να ανήκουν επαγγελματικά στον χώρο της παροχής υπηρεσιών internet, κατασκευής ιστοσελίδων, διαφήμισης κτλ.

Ερωτήσεις:

* Προκειμένου ένας ιδιώτης να προβεί στη χρήση ενός τέτοιου διαφημιστικού προγράμματος στο website του και να έχει έσοδα από αυτό, θα πρέπει προηγουμένως να έχει προβεί σε κάποια ενέργεια με την οποία θα αποδεικνύει ότι είναι ο κάτοχος του website; Ας πούμε κάτι σαν "τίτλο ιδιοκτησίας" ή κάτι αντίστοιχο;

* Είναι αναγκαίο για τον ιδιώτη να κάνει έναρξη επαγγέλματος για να μπορεί να έχει και να δηλώνει στην εφορία έσοδα μέσω διαφημιστικών πακέτων όπως τα παραπάνω; Δεν αναφέρομαι στην περίπτωση όπου θα συναλλάσσεται ο ίδιος με ενοικιαστές διαφημιστικού χώρου, στην οποία είναι δεδομένο ότι θα πρέπει να γίνει έναρξη ατομικής επιχείρησης ώστε να μπορεί να εκδίδει αποδείξεις κτλ.

* Δεδομένου ότι οι πληρωμές προς τον ιδιώτη-ιδιοκτήτη του website γίνονται από τις παραπάνω εταιρίες είτε με αποστολή τσεκ είτε με απ'ευθείας μεταφορά σε ηλεκτρονικούς λογαριασμούς υπηρεσιών όπως το Paypal, αποτελούν τα παρακάτω στοιχεία επαρκή αποδεικτικά των πληρωμών προς τον ιδιώτη και κατά συνέπεια των εσόδων του από την ενοικίαση διαφημιστικού χώρου μέσω των παραπάνω εταιριών;
- Σε περίπτωση τσεκ: Φωτοτυπία τσεκ και απόδειξη κατάθεσης σε τραπεζικό λογαριασμό του ιδιώτη.
- Σε περίπτωση Paypal: Εκτύπωση αναλυτικών στοιχείων πληρωμής από το ιστορικό συναλλαγών του λογαριασμού Paypal.
Τί από τα παραπάνω χρειάζεται να κατατεθεί στην Εφορία;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

ΥΓ: Δεν είμαι λογιστής, αλλά φοιτητής οικονομικών. Ελπίζω να γίνουν δεκτά τα ερωτήματα και να μην διαγραφούν, καθώς είναι πολύ επίκαιρα και θα αρχίσουν να ενδιαφέρουν πολύ κόσμο.

============================

Δημοσιευμένο από: a.a. Jan 25 2008, 04:06 PM
αγαπητε φιλε
εχει υποβληθει σχετικο ερωτημα στο υπουργειο
ως BLOGGER σε συνεργασία με site που συγκεντρωνει τις νεες δημοσιευσεις των blog, μου αποστάλθηκε και σχετικο παραστατικο που διαβιβαστηκε σε στελεχος του υπουργείου για απάντηση στα παραπανώ περίπου ερωτήματα σου.

============================

Δημοσιευμένο από: a.a. Feb 8 2008, 01:11 PM
Η πρωτη απαντηση απο το υπουργειο αφορα μονο τους επαγγελματιες

α)Η παραχώρηση χώρου ιστοσελίδας στο internet σε τρίτους με σκοπό τη διαφήμισή τους, θεωρείται παροχή υπηρεσιών και πρέπει να εκδίδονται προς κάθε αντισυμβαλλόμενο, πελάτη - επιτηδευματία, θεωρημένα τιμολόγια παροχής υπηρεσιών (έγγραφο 1040021/254/21.4.1999).

β)Τα έσοδα από διαφήμιση μέσω διαδικτυακού τόπου (website), τρίτων επιχειρήσεων, αποτελούν εισόδημα Δ΄ πηγής (από εμπορικές επιχειρήσεις) και πρέπει να εκδίδεται Τ.Π.Υ. και ως εκ τούτου επί του ποσού της αμοιβής δεν διενεργείται από την καταβάλλουσα την αμοιβή επιχείρηση, παρακράτηση φόρου με συντελεστή 20% (έγγραφο 1004598/53 Π.Σ./0015/29.1.2003).

γ)Για την εκμετάλλευση ηλεκτρονικού βιβλίου (e-book) και ηλεκτρονικών ψηφιακών πινάκων (e-picture), μέσω internet, εκδίδεται Τ.Π.Υ. προς επιτηδευματίες και Α.Π.Υ. προς ιδιώτες καθόσον, σύμφωνα με κοινή θέση των κρατών - μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, τα προϊόντα τα οποία στην ενσώματη μορφή τους αντιμετωπίζονται ως παράδοση αγαθών, όταν τίθενται στη διάθεση του λήπτη σε ψηφιακή μορφή μέσω ηλεκτρονικού δικτύου θεωρούνται παροχή υπηρεσιών (έγγραφο 1058218/422/2.9.2002).

Για ιδιωτες δεν το εχουν αντιμετωπισει
στην ευκολη απάντηση ενος στελέχους της διοικησης "ας ανοιξουν βιβλια" του εξιγηθηκε οτι για το ΤΕΒΕ μονο θελουν περιπου 300 με 350 € το μηνα και δεν θα εχουν εσοδα πανω απο 250 το μηνα
η απαντηση ηταν ακρως δικαστηριακη
"ο.κ. συζητητε"

Η λύση που συζητηθηκε απο ελεγκτες ΔΟΥ ηταν πιο απλη
αφου υπαρχουν τα αποδεικτικα και το ποσο ειναι κατω απο 5000 € το χρονο (ειναι το οριο για τη τηρηση βιβλιων)
Υπευθυνη δηλωση με τα αποδεικτικα απο το ιντερνετ πισω για το ποσο εκκαθαρισης που εχει λαβει ο καθε ενας
η απαντηση - λυση αυτη προοθηθηκε αρμοδιως ωστε να δουμε τι θα γινει

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?act=Print&client=prin...;f=88&t=51294

ΜήνυμαΣτις: 29 Φεβ 2008 11:36    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δεν λέει κάπου ότι είναι νόμιμο να μη τα δηλώνεις, αλλά ότι υπάρχουν διάφορες γνώμες και όχι συγκεκριμένο νομικό πλαίσιο για το πως...

fiskilis
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 29 Φεβ 2008 11:43    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

εαν ειναι Ιδιωτης και τα εσοδα κατω απο 5000 ευρω τον χρονο δεν εχει υποχρεωση να τα δηλωσει ειναι το νοημα που βγαζω παντως εγω !!

ΜήνυμαΣτις: 29 Φεβ 2008 12:21    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παράθεση:
Η λύση που συζητηθηκε απο ελεγκτες ΔΟΥ ηταν πιο απλη
αφου υπαρχουν τα αποδεικτικα και το ποσο ειναι κατω απο 5000 € το χρονο (ειναι το οριο για τη τηρηση βιβλιων)
Υπευθυνη δηλωση με τα αποδεικτικα απο το ιντερνετ πισω για το ποσο εκκαθαρισης που εχει λαβει ο καθε ενας
η απαντηση - λυση αυτη προοθηθηκε αρμοδιως ωστε να δουμε τι θα γινει

scoobby

ΜήνυμαΣτις: 29 Φεβ 2008 16:50    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ευχαριστω fiskilis...

Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 2 από 4 [60 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Internet Marketing και Διαφήμιση » Διαφημίσεις στις σελίδες μας » Google AdSense

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Αποκλεισμός λογαριασμού από Adsense 30 life 25 Οκτ 2016 23:35
ailouros Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Redirect σε Virus Page (Google AdSense - Android smartphones) 9 vassilism 18 Ιουλ 2016 22:36
seeder Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Εχει αλλάξει ο τρόπος πίστωσης των κερδων Adsense? 4 fiskilis 19 Ιουν 2016 13:13
fiskilis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Σχετικά με το Google Adsense και άλλες εταιρίες 1 man1987 25 Φεβ 2016 16:45
formes Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Google adsense 8 philos 27 Ιαν 2016 23:54
historicalface Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 06 Δεκ 2016 19:56 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites