freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Εφορία και AdSense

Forum index » Internet Marketing και Διαφήμιση » Διαφημίσεις στις σελίδες μας » Google AdSense
Moderators:  Super-Moderators, WebDev Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 3 από 4 [60 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: adsense Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 476
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 29 Φεβ 2008 20:29    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

εμένα;

scoobby

Μέλος από: 27 Νοε 2007
Περιοχή: naxos town,greece.
ΜήνυμαΣτις: 29 Φεβ 2008 20:38    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ennoeitai...

Μέλος από: 26 Μαρ 2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
ΜήνυμαΣτις: 18 Απρ 2008 06:44    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Παιδάκια... επειδή υπάρχει και συνέχεια την βάζω για να μη μπερδευτεί κανείς

παράθεση:
Δημοσιευμένο από: a.a. Mar 23 2008, 07:25 PM

τελικη απαντηση απο το υπουργειο (και τον καθ υλη αρμοδιο)

ειναι υποχρεωτικη η εναρξη επαγγελματος με βαση τον ελληνικο νομο
αυτο συμβαινει γιατι η δραστηριοτητα ειναι συνεχεις και οχι περιστασιακη
αρα η προταση μας να κατατηθενται οι αποδειξεις που εκδιδει το google με μια υπευθυνη δηλωση για τα εισαοδηματα αυτα δεν μπορει να ισχυσει σε αυτην την περιπτωση

αυτα και ας ελπισουμε να το συζητησουν σοβαρα το θεμα γιατι καταλαβαινουν και αυτοι οτι:
α) δεν συμφαιρει κανεναν να κανει εναρξη λογο ΤΕΒΕ (ετσι κι αλλιως φορολογια δεν μπορουν να εχουν αλλα μπορει να μην τους ζητηθει να κρατουν βιβλια)
β) με την εξαπλωση των blogs ενα μεγαλο ποσο (οχι οσο το θεμου αλλα μεγαλο) δεν καταγραφεται στα φορολογικα εσοδα του κρατους (μαυρο χρημα που λεμε!!!)

Πηγή

Ουσιαστικά αυτό που καταλαβαίνω εγώ, είναι πως η ερώτηση και ο προβληματισμός έχει φτάσει μέχρι το Υπουργείο, αλλά όπως βλέπουμε λογική απάντηση και λύση δεν υπάρχει

Οποιοδήποτε νοήμων άτομο θα μπορούσε να κατανοήσει πως είναι αδιανόητο για κάποιον να κάνει έναρξη επαγγέλματος και να πληρώνει 300 ευρώ για κάθε 100 ευρώ που κερδίζει.

Ελπίζω να κατανοούν ότι είναι αστείο να σου ζητάνε να μην βγάζεις χρήματα επειδή δε βάζουν τον κώλο τους κάτω να βρουν μια ενδιάμεση λύση που θα καλύψει το κενό αυτό, το οποίο ουσιαστικά δημιουργείται από τον γνωστό ελληνικό τεχνολογικό μεσαίωνα μας.

Προσωπικά ΔΕΝ πιστεύω πως υπάρχει άτομο που έχει δηλώσει μέχρι τώρα αυτά τα χρήματα. Κι αυτό δε συμβαίνει επειδή θέλει να κρύψει κάποιος τα χρήματα αυτά, αλλά επειδή δεν τον βοηθάει κανείς (πες με ελληνικό κράτος, εφορία, λογιστές) να τα δηλώσει.

Οπότε όπως καταλαβαίνετε το "Ρώτα το λογιστή σου" έχει καταντήσει πλέον ανέκδοτο.

Honorary Member

Μέλος από: 18 Ιουλ 2002
Περιοχή: Mr Wonderful
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 18 Απρ 2008 15:42    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

fefeli ανέφερε:

Προσωπικά ΔΕΝ πιστεύω πως υπάρχει άτομο που έχει δηλώσει μέχρι τώρα αυτά τα χρήματα. Κι αυτό δε συμβαίνει επειδή θέλει να κρύψει κάποιος τα χρήματα αυτά, αλλά επειδή δεν τον βοηθάει κανείς (πες με ελληνικό κράτος, εφορία, λογιστές) να τα δηλώσει.

Οπότε όπως καταλαβαίνετε το "Ρώτα το λογιστή σου" έχει καταντήσει πλέον ανέκδοτο.

kai omos eiparchei/oun atoma pou ta echoun dilosei... ego ksero toulachiston dio

kai episis ama echei katantisi anekdoto to "Ρώτα το λογιστή σου" tote se ligo mporei na katantisei anekdoto "as proseches..."

psakse vres enan logisti... kai ochi enan pou "echei gnoseis logistikis" and/or to "paizei logistis"

fefeli

ΜήνυμαΣτις: 19 Απρ 2008 03:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

KGP όλο το πρωί μιλούσα με εφοριακούς και ελεγκτές από 3 εφορίες. Κανείς δε γνώριζε τίποτα και στο τέλος μου είπαν να μην τα δηλώσω προς το παρόν

Αν αυτά τα δυο άτομα τα έχουν δηλώσει όντως και έχουν τόσο μαγκίτες λογιστές, ας έρθουν να μας πουν ποιοι είναι οι λογιστές τους για να αποκτήσουν και πελατεία.

Και δε σου μιλάώ για επαγγελματίες που βγάζουν τα άντερα τους ε; Για την πλειοψηφία των απλών ερατιτεχνών μιλάω.

Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 19 Απρ 2008 13:09    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

oi erasitechnes den vgazoun ta antera tous -ante kana splinantero...- kai oi epaggelmaties vgazoun?

me "εφοριακούς και ελεγκτές " pou opos diloneis milises tha emathes ti prepei na kaneis etsi oste na pareis episimi apantisi kai na min trecheis se erasitechnes kai epaggelmaties logistes

fefeli

ΜήνυμαΣτις: 18 Μαη 2008 02:50    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δεν πήρα επίσημη απάντηση KGP
Από την εφορία απλώς ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ

Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 18 Μαη 2008 03:24    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

diladi sou estilan apo tin eforia episimi protokolimeni epistoli/email/fax etc kai sou apantisan oti den gnorizoun tipota? poli tha ithela na to do

Hermeia
Honorary Member

Μέλος από: 01 Αυγ 2004
Βοηθήματα: 4

Περιοχή: Αθήνα
ΜήνυμαΣτις: 18 Μαη 2008 05:28    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Απαίτησε από την εφορία να σου δώσουν έγγραφη απάντηση - με πρωτοκολημένη αίτησή σου - γιατί ό,τι και να σου λένε στα λόγια (που τα παιρνει ο αέρας), δεν καλύπτεσαι από τα πιθανά προφορικά λάθη τους

Μέλος από: 20 Φεβ 2002
Περιοχή: Τρίπολη
View users profile Send email to user Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 25 Μαη 2008 14:44    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μακάρι να βρει κάποιος άκρη με αυτό το θέμα.
Έω ρωτήσει 10 λογιστές και κανένας δεν γνωρίζει τίποτα.
Μέσα στη βδομάδα θα πάω μια βόλτα από την ΔΟΥ αλλα δεν νομίζω να βγάλω άκρη ούτε εκεί.

Μέλος από: 15 Δεκ 2006

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 27 Μαη 2008 12:15    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Υπάρχει και η εξής λογική την οποία προσπαθώ να δω εάν και καιτα πόσο ισχύει αλλά επίσης δεν έχω ακόμα ξεκάθαρη απάντηση.

Σε περίπτωση που έχεις μια σελίδα με adsense στεγασμένη εκτός Ελλάδας ισχύουν τα εξής.

Συνεργάζεσαι με μια εταιρία εξωτερικού (google) η οποία αποδίδει φόρους στην χώρα της και σε αμείβει για μια υπηρεσία που τις προσφέρεις.

Εάν διαφημίζονται Έλληνες επιχειρηματίες/σελίδες κτλ μέσω του Adsense δεν είναι κάτι που το αποφασίζεις ή ελέγχεις εσύ. Η αμοιβή σου και η συνεργασία σου γίνεται απευθείας απο την Google στην οποία επινοικιάζεις χώρο.

Το φυσικό αντικείμενο (server) και τα δεδομένα της σελίδας βρίσκονται εκτός Ελλάδας.

Με όλα τα παραπάνω ίσως είναι πολύ πιθανόν να μπορείς νόμιμα να παρακαμψεις πλήρως την φορολογία απο το Ελληνικό κράτος.

Για να το πούμε σαν πιο απλό παράδειγμα έστω ότι εγώ έχω μια πιτσαρία στην Νέα Υόρκη. Μου ανήκει μια επιχείρηση η οποία είναι νόμιμη στο κράτος που βρίσκεται και πληρώνει φόρους στο κράτος που βρίσκεται. Δεν είμαι υποχρεωμένος να δηλώσω ή να φορολογηθώ απο το Ελληνικό κράτος.

Απο την στιγμή που η google δουλεύει νόμιμα στην χώρα της και εσύ συνεργάζεσαι με αυτήν χωρίς την μεσολάβηση εισαγωγής/εξαγωγής προιόντων αλλά με την παροχή υπηρεσίας η οποία λαμβάνει χώρα εκτός της Ελλάδας για ποιόν λόγο να πληρώνεις εφορία;

Οι συζητήσεις που έκανα μέχρι στιγμής δεν οδήγησαν σε κάποιο ξεκάθαρο αποτέλεσμα. Δείτε και εσείς μήπως βγάλουμε κάποια άκρη με αυτήν την μέθοδο.

Μικρές Αγγελίες
Δημιουργία Ιστοσελίδας
Bugman

Μέλος από: 01 Ιουλ 2003
Περιοχή: Πρέβεζα
ΜήνυμαΣτις: 27 Μαη 2008 16:07    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

To GOOGLE μπορεί να είναι στην Αμερική αλλά στην Ευρώπη επιχειρεί με EU ΑΦΜ. Κάθε πράξη με το Google ενημερώνει το σύστημα VIES. Για μικροποσά δεν υπάρχει πρόβλημα. Όμως αν κάποιος πληρώνει διαφήμιση στο google πρέπει να έχει ενημερώσει την εφορία ότι ασκεί ενδοκοινοτικές συναλλαγές, εννοείται ότι έχει ανοίξει μια επιχείρηση με έδρα (απαιτεί συμβόλαιο για επαγγελματική στέγη ή να δηλώσει κανείς ιδιόκτητο χώρο ως επαγγελματική στέγη) και ασφαλιστικές εισφορές στο ΤΕΒΕ (διαφορετικά δεν μπορεί να θεωρήσει βιβλία). Όποιος δεν έχει θεωρημένα βιβλία ΔΕΝ μπορεί να κάνει συναλλαγές παρά μόνο να αγοράζει ως ιδιώτης...και να πληρώνει ΦΠΑ. Η διαφορά της αγοράς για έναν επαγγελματία είναι ότι το ΦΠΑ εκπίπτει, ότι κάποιες αγορές θεωρούνται πάγια (είναι μηχανήματα) και ως εκ τούτου θα υπολογιστούν ως αξία που μειώνεται σταδιακά, θα έχει αποθηκή υλικών (δεν είναι πάντα απαραίτητο), θα έχει ταμειακή μηχανή, θα έχει λογιστή για να κάνει τις δηλώσεις τόσο για το ΦΠΑ όσο και για το σύστημα VIES.
To Google δεν ασχολείται με το ΦΠΑ όταν ο άλλος είναι επαγγελματίας ή επιχείρηση, το αφήνει στον υπόχρεο να το αποδώσει αγοραστή, στην χώρα του . Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν ενημερώνει το VIES ότι πούλησε χωρίς ΦΠΑ. Για να γίνει κόμπλα πρέπει να έχει ο έλεγκτής μαζί του μια λίστα με όλες τις δοσοληψίες που γνωστοποιήθηκαν στο VIES και να την παρεμβάλει με τις εγγραφές του βιβλίου εσόδων εξόδων. Κάθε παράβαση σε απλή εγγραφή στο βιβλίο εσόδων εξόδων είναι 600 ευρώ και έτσι αν κάποιος δεν δηλώσει δέκα παραστατικά εκτός από το ότι θα πληρώσει τον αναλογούντα φόρο που θα έχει κλέψει...θα πληρώσει 6000 εθρώ πρόστιμο...με διαπραγμάτευση πάμε στο ένα τρίτο: 2000 ευρώ. Δεν τους ενδιαφέρει αν τα παραστατικά είναι για δέκα ευρώ ή για ένα...ταρίφα 600 ευρώ η παράβαση!

Κάθε φορά λοιπόν που κάποιος κερδίζει από το Adsense και δεν το γράφει στο βιβλίο εσόδων...γίνεται υποψήφιος για 600 ευρώ πρόστιμο (200 μετά από διαπραγμάτευση), και φυσικά το φόρο που αναλογεί με όλες τις προσαυξήσεις. Η εφορία κάποια στιγμή άμα στριμωχθεί από χαμηλές εισροές εσόδων θα αρχίσει τις καμπάνες....Μια λίστα από το VIES και μια επίσκεψη....στο τόπο κατοικίας, και συνάμα παράνομης εργασίας, αρκούν για να σε κάνουν να τρέχεις για χιλιάρικα (η εφορία δεν έρχεται για φραγκοδίφραγκα, θα χτυπήσουν αφού δουν να μαζεύει κάποιος ένα καλό ποσό).

Υπάρχει ένα όριο εσόδων που αν δεν το περνάς δεν κάνεις δήλωση. Αυτό δεν σημαίνει ότι μπορείς να παρακρατείς το ΦΠΑ (για αγορές από το εξωτερικό που δεν παρακτηρήθηκε ΦΠΑ). Η μη απόδοση ΦΠΑ έχει βαριές συνέπειες. (1.5% τόκο το μήνα άμα αργήσεις να το δώσεις...εφόσον το έχεις περασμένο στα βιβλία...αν δεν το έχεις περασμένο....την έβαψες...600 κάθε ΜΗ εγγραφή ΦΠΑ).
Το 600 μπορεί να έχει μεγαλώσει και άλλο, μην το υπολογίζεται....τόσο...

Last edited by Bugman on 03 Ιουν 2008 10:56, edited 1 time in total
George - Linkwise

Μέλος από: 03 Απρ 2008

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 27 Μαη 2008 17:55    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ξέρω ότι το θέμα με το adsense απασχολεί περισσότερους, αλλά μήπως υπάρχει κάποια σχετικά ενημέρωση και για το Adwords;

Εμείς ως επιχείρηση διαφημίζουμε στο google και πληρώνουμε κάποια χρήματα. Μετά εγώ πώς αποδεικνύω στην εφορία ότι έκανα αυτά τα έξοδα; Στέλνει το google τιμολόγια; Χλωμό..

Τί κάνουν οι επιχειρήσεις σ'αυτή την περίπτωση;
Το ίδιο πρόβλημα έχω και με το facebook link to facebook αλλά ας λύσουμε το google και βλέπουμε.

(Το ξέρω πως το συγκεκριμένο subforum είναι για adsense, απλά είπα να μην ανοίξω άλλο παρεμφερές θέμα)

Μέλος από: 15 Δεκ 2006

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 27 Μαη 2008 20:34    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που λες.
Καταρχήν όμως διευκρίνισε μου κάτι, Αμερική ή Ευρώπη δεν έχει σημασία.
Εάν εγώ έχω μια επιχείρηση εκτός Ελλάδας σε ποιον αποδίδω φόρους. Στην Ελλάδα ή έξω;

Δεύτερον , λες ότι από την στιγμή που έχεις βιβλία και είσαι νόμιμος πρέπει να αποδόσεις ΦΠΑ για τα κέρδη σου. Το ίδιο πρέπει να ισχύει και για τα έξοδα. Θα δεχτούν από την εφορία απόδειξη πληρωμής στο adwords ως έξοδο; Δεν νομίζω... Εδώ σου κόβουνε άλλα και άλλα πολύ πιο βασικά.
Από την στιγμή που δεν αναγνωρίζουν το έξοδο, πως περιμένουν να φορολογήσουν το έσοδο;

Δεν σε αμφισβητώ απλά προσπαθώ να το ξεκαθαρίσω για να είμαι σίγουρος.

Μικρές Αγγελίες
Δημιουργία Ιστοσελίδας
Bugman

Μέλος από: 01 Ιουλ 2003
Περιοχή: Πρέβεζα
ΜήνυμαΣτις: 27 Μαη 2008 21:20    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Bεβαίως εκδίδει τιμολόγια το Google...
μπορείς να τα τυπώσεις όποτε θες...και να τα περάσεις γιατί βλέπω τις εξακοσάρες να πέφτουν σαν το χαλάζι. Να αλλάξεις και στα στοιχεία της επιχείρησης το σημείο που λέει "θα κάνω ενδοκοινοτικές συναλλαγές..." ώστε ο λογιστής να ενημερώνει το VIES.
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 3 από 4 [60 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Internet Marketing και Διαφήμιση » Διαφημίσεις στις σελίδες μας » Google AdSense

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Αποκλεισμός λογαριασμού από Adsense 30 life 25 Οκτ 2016 23:35
ailouros Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Redirect σε Virus Page (Google AdSense - Android smartphones) 9 vassilism 18 Ιουλ 2016 22:36
seeder Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Εχει αλλάξει ο τρόπος πίστωσης των κερδων Adsense? 4 fiskilis 19 Ιουν 2016 13:13
fiskilis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Σχετικά με το Google Adsense και άλλες εταιρίες 1 man1987 25 Φεβ 2016 16:45
formes Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Google adsense 8 philos 27 Ιαν 2016 23:54
historicalface Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 07 Δεκ 2016 10:35 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites