Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

Πλήθος αποτελεσμάτων στην Access

Συζητήσεις για την τοπική βάση δεδομένων Access της Microsoft

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Black_Angel

Δημοσίευση από Black_Angel » 14 Νοέμ 2007 10:43

Έχω κάνει μια φόρμα αναζήτησης, η οποία μετά την εισαγωγή των κριτηρίων (στο πάνω μέρος της) εξάγει αποτελέσματα (στον υπόλοιπο χώρο της κάτω από τα κριτήρια). Με ποιό τρόπο μπορώ στο υποσέλιδο της φόρμας να εμφανίσω με έναν απλό αριθμό το πλήθος των αποτελεσμάτων; Επισυνάπτω τη βάση δεδομένων μόνο με τα στοιχειώδη που χρειάζονται για να μου απαντήσει κάποιος (πίνακες, η φόρμα, ο κώδικας της φόρμας). Απλά μετονομάστε το επισυναπτόμενο αρχείο από ότι είναι σε προέκταση .mdb. Ευχαριστώ και περιμένω.
Συνημμένα
test.jpg
(588 KiB) Μεταφορτώθηκε 2324 φορές

Άβαταρ μέλους
koYkoY

Δημοσίευση από koYkoY » 14 Νοέμ 2007 12:35

Δημιούργησε ένα textbox στο υποσέλιδο της φόρμας και βάλε ως προέλευση στοιχείου ελέγχου =Φόρμες!ΌνομαΦόρμας.RecordsetClone.RecordCount

Black_Angel

Δημοσίευση από Black_Angel » 14 Νοέμ 2007 13:42

Μπράβο ρε Κούκου! Αϊτός είσαι. Ευχαριστώ πολύ. Να'σαι καλά. Και έχε το νου σου. Θα ποστάρω άλλη μια απορία (και τελευταία). Χαιρετίσματα :kaloe:

Black_Angel

Δημοσίευση από Black_Angel » 15 Νοέμ 2007 07:52

Κρίμα Κούκου. Δυστυχώς δουλεύει για όσο δεν έχω σώσει ακόμα τη φόρμα. Μόλις τη σώζω αλλάζει αυτόματα στην έκφραση που μου έστειλες το όνομα της φόρμας από "Αναζήτηση" σε [Form]. Οπότε σε κανονική προβολή (όχι σχεδίασης) δε φαίνεται ο αριθμός που δείχνει την καταμέτρηση των εγγραφών, αλλά το εξής: "#Όνομα;". Καμιά ιδέα;

Άβαταρ μέλους
koYkoY

Δημοσίευση από koYkoY » 15 Νοέμ 2007 17:33

Κάπου πρέπει να κάνεις κάποιο ορθογραφικό λάθος - και μάλλον αυτό γίνεται στο όνομα της φόρμας. Ξαναδοκίμασε να γράψεις την έκφραση χωρίς να ξεχάσεις το = στην αρχή της πρότασης. Επίσης περίκλυσε το όνομα της φόρμας με [ ].

Black_Angel

Δημοσίευση από Black_Angel » 15 Νοέμ 2007 20:59

Τελικά η λύση ήρθε μάλον τυχαία. Εσύ μου έδωσες την έκφραση "=Φόρμες!ΌνομαΦόρμας.RecordsetClone.RecordCount". Σβύνοντας διαδοχικά και αντικαθιστώντας πειραματιζόμενος, "έπιασε" η έκφραση "=Form.RecordsetClone.RecordCount".
Άρα δε χρειαζόταν κανένα ονομα φόρμας ή δήλωση, αλλά απλά η λέξη "Form" που απλούστατα δήλωνε την ενεργή φόρμα (αυτή στην οποία βρισκότανε στο υποσέλιδό της η έκφραση). Όλα μέλι-γάλα λοιπόν... :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “MS Access”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες