freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Άγνωστες λέξεις

Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Λογοτεχνία, Βιβλία & Κόμικς
Moderators:  Super-Moderators, cdhyper
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 10 [143 Μηνύματα]       Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  1, 2, 3, ..., 8, 9, 10 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
Sheena
Honorary Member

Μέλος από: 06 Σεπ 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Νοε 2007 15:32    Θέμα: Άγνωστες λέξεις
Περιγραφή θέματος: Γράψτε εδώ τις άγνωστες λέξεις και όποιος ξέρει την σημασία τους τις απαντά.
Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Επειδή πολύ συχνά κάποιοι από μας αγνοούν την σημασία ορισμένων λέξεων ή ορολογιών άνοιξα ένα θέμα για να τις γράφουμε και όποιος γνωρίζει να τις απαντά και να δίνει παραθέσεις γι' αυτές. (links όπου μπορούμε να αντλήσουμε περισσότερες πληροφορίες.)

Βάζω την πρώτη, εύκολη για μένα, αλλά την αγνοεί ο Connor. (Οι άγνωστες λέξεις του Connor!)

Απόφθεγμα: σύντομος λόγος με τον οποίο διατυπώνει κάποιος συμπεράσματα από εμπειρίες. Κατ΄επέκταση ρητό.

Επίσης πολύ σωστά διατυπώνει την σημασία της λέξης ο χρήστης του παρακάτω link:

Απόφθεγμα - σύντομη ρήση στην οποία διατυπώνονται κρίσεις ως αξιώματα, απόψεις που θεωρούνται ότι έχουν αδιαμφισβήτητο κύρος και συνήθως διδακτικό χαρακτήρα.
http://www.pegas.gr/sofia/sofiatx.htm

Ακόμη ψάξε στο http://el.wiktionary.org/wiki/%CE%B1%CF%80%CF%8C%CF%86%CE%B8%CE%B5%CE%B3%CE%BC%CE%B1

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Last edited by Sheena on 15 Νοε 2007 11:34, edited 2 times in total
Connor MacLeod
Honorary Member

Μέλος από: 07 Φεβ 2005
Βοηθήματα: 11
Νέα: 16

Περιοχή: Μεσολόγγι έως το 2017
View users profile Send email to user Visit posters website
facebook linkedin twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 14 Νοε 2007 15:55    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παράθεση:
αλλά την αγνοεί ο Connor.

Εχω μάθει να κάνω την ζωη μου ευκολοτερη και όχι δισκολοτερη!
γιαυτο μαρέσουν τα αγγλικα, οι υπολογιστες και τα απλα πραματάκια.

Δν είθελα ποτε να γίνω μαθηματικος ή φιλόλογος και να δισκολεύω και άλους ανθρώπους!

ευχαριστώ πάντος που μου είπες την συμασία της, για να μπορεσω να καταλάβω τι ελεγες!

Sheena
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Νοε 2007 16:34    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ούτε εγώ ήθελα να γίνω φιλόλογος. Μ' αρέσει να γνωρίζω την γλώσσα που μιλάω, γιατί τελικά είναι πολύ ωραία γλώσσα.

deninho
Super Moderator

Μέλος από: 17 Ιαν 2004
Βοηθήματα: 1
Νέα: 3

Περιοχή: σ'άλλη διάσταση
View users profile Visit posters website
flickr facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 14 Νοε 2007 16:53    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αν δεν κάνω λάθος, ο μόνο φιλόλογος στην παρέα είναι ο cdhyper.. Όλοι οι άλλοι δεν έχουμε σχέση με τον κλάδο, παρά ταύτα μιλάμε σωστά ελληνικά και γνωρίζουμε τις περισσότερες λέξεις

Μέλος από: 23 Ιουν 2001
Βοηθήματα: 4
Νέα: 4

Περιοχή: Φωτονερόπετρα
ΜήνυμαΣτις: 14 Νοε 2007 23:27    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μία λέξη που μου σπάει τα νεύρα που δεν την κατέχει κανείς και όλοι οι πολιτικοί και δημοσιογράφοι την χρησιμοποιούν:

έωλος = αυτός που απέμεινε από προηγούμενη μέρα / μπαγιάτικος.

Όλοι μα όλοι την μπερδεύουν με τον Αίολο, τον θεό του ανέμου. Λένε πχ "Αυτή η φράση σας είναι έωλη" και νομίζουν ότι λένε "αυτή η φράση σας είναι λόγια του ανέμου" ή "αυτή η φράση σας είναι αστήρικτη" ενώ στην πραγματικότητα λένε "αυτή η φράση σας είναι μπαγιάτικη".

cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 477
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 14 Νοε 2007 23:35    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

τι λες τώρα!

georgemakaronis

Μέλος από: 10 Φεβ 2006
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 15 Νοε 2007 01:10    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

καταρκηθμευω..βρισκεται σε ενα ποιημα του Ελυτη και δεν ξερω τι σημαινει αλλα μου αρεσε για την επλασε ο ποιητης..

Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 15 Νοε 2007 09:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μπράβο cdhyper που επισημαίνεις τέτοια θέματα. Μπορώ να αναφέρω χιλιάδες άλλα τέτοια που χρησιμοποιούμε χωρίς να ξέρουμε τι σημαίνουν, αλλά επειδή το ακούσαμε από κάποιον και μας εντυπωσίασε ως λέξη, τη χρησιμοποιούμε άστοχα.

Πάρε για παράδειγμα την λέξη "Γολγοθάς", πόσο άστοχα χρησιμοποιείται από τους δημοσιογράφους. Μήπως έχει πάει κανείς τους να δει από κοντά τον Γολγοθά ή μήπως τελικά έχει διαβάσει τι ήταν ο Γολγοθάς; Σαφέστατα υπάρχουν και άλλα τέτοια παρόμοια.

Για μένα η εκμάθηση των αρχαίων ελληνικών ήταν η πρόκληση να μάθω να χειρίζομαι καλύτερα την γλώσσα που μιλώ, τα ελληνικά, και να ξέρω τη σημασία των λέξεων καθώς και από που προέρχονται. Δεν με ενδιέφερε να γίνω φιλόλογος, αλλά ήθελα να μάθω την γλώσσα μου. Τελικά την αγάπησα πάρα πολύ.

Το άλλο παράδοξο που ακούω συχνά είναι η κρητική διάλεκτος και πως "δεν τα καταλαβαίνω τα κρητικά". Τρομάρα σου απαντώ εγώ. Αν ήξερες αρχαία ελληνικά ή έστω ελληνικά καλά, θα τα καταλάβαινες τα κρητικά. Αφού στην ουσία χρησιμοποιούν πολλές λέξεις έτσι όπως λέγονταν στην αρχαιοελληνική.

Sheena
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 15 Νοε 2007 09:53    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Επίσης ένα καλό site που μου το σύστησε συνάδελφος είναι το www.asprilexi.com που παρέχει ερμηνεία ελληνικών λέξεων και άλλα πολλά.

patriot
Honorary Member

Μέλος από: 20 Αυγ 2002
Βοηθήματα: 6

Περιοχή: Σπίτι μου!
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 15 Νοε 2007 10:57    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Sheena28 ανέφερε:
Μπράβο cdhyper που επισημαίνεις τέτοια θέματα.

Συμφωνώ και επαυξάνω. κλαπ.. κλαπ... κλαπ.. κλαπ.. κλαπ... κλαπ.. Εγώ ούτε που την ήξερα την λέξη!

παράθεση:
Πάρε για παράδειγμα την λέξη "Γολγοθάς", πόσο άστοχα χρησιμοποιείται από τους δημοσιογράφους. Μήπως έχει πάει κανείς τους να δει από κοντά τον Γολγοθά ή μήπως τελικά έχει διαβάσει τι ήταν ο Γολγοθάς; Σαφέστατα υπάρχουν και άλλα τέτοια παρόμοια.

Βασικά η λέξη αυτή είναι εβραϊκη και σημαίνει "κρανίου τόπος" γιατί πολύ απλά δεν ήταν παρά ένας άδειος χωρίς δέντρα λόφος. Σκέτη πέτρα.

παράθεση:
Για μένα η εκμάθηση των αρχαίων ελληνικών ήταν η πρόκληση να μάθω να χειρίζομαι καλύτερα την γλώσσα που μιλώ, τα ελληνικά, και να ξέρω τη σημασία των λέξεων καθώς και από που προέρχονται. Δεν με ενδιέφερε να γίνω φιλόλογος, αλλά ήθελα να μάθω την γλώσσα μου. Τελικά την αγάπησα πάρα πολύ.

Κάπως έτσι νιώθω και εγώ! Ούτε μέσα στο μυαλό μου να ήσουν!!

παράθεση:
Το άλλο παράδοξο που ακούω συχνά είναι η κρητική διάλεκτος και πως "δεν τα καταλαβαίνω τα κρητικά". Τρομάρα σου απαντώ εγώ. Αν ήξερες αρχαία ελληνικά ή έστω ελληνικά καλά, θα τα καταλάβαινες τα κρητικά. Αφού στην ουσία χρησιμοποιούν πολλές λέξεις έτσι όπως λέγονταν στην αρχαιοελληνική.

Το κακό με τις διαλέκτους είναι ότι δεν τις έχει συνηθίσει το αυτί μας. Άμα συνηθίσουμε καταλάβουμε.

ΥΓ: Μήπως να έκανες edit το θέμα και αν έβαζες έναν ποιο περιγραφικό τίτλο; Π.χ "Ερωτήσεις και επεξήγηση αγνώστων λέξεων;" ή κάτι τέτοιο; Νομίζω πως σαν θέμα θα είναι χρήσιμο άρα πρέπει να είναι και ευρέως κατανοητό.

georgemakaronis
Το ποίημα του Ελύτη για ποιο θέμα μίλαγε; Μήπως για την θεά Αφροδίτη;

Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 15 Νοε 2007 11:10    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

patriot ανέφερε:
Sheena28 ανέφερε:

Βασικά η λέξη αυτή είναι εβραϊκη και σημαίνει "κρανίου τόπος" γιατί πολύ απλά δεν ήταν παρά ένας άδειος χωρίς δέντρα λόφος. Σκέτη πέτρα.

Το γνωρίζω, patriot. Βρέθηκα εκεί πριν 11 χρόνια περίπου.

patriot ανέφερε:
Το κακό με τις διαλέκτους είναι ότι δεν τις έχει συνηθίσει το αυτί μας. Άμα συνηθίσουμε καταλάβουμε.

Σε αυτό έχεις δίκιο. Αλλά τελικά δεν είναι όλοι διάλεκτοι. Πολλές φορές είναι η ίδια η γλώσσα μας και επειδή εμείς πολύ συχνά δεν γνωρίζουμε λέξεις την "κάνουμε διάλεκτο". Βέβαια αυτό δεν μπορεί να γενικευτεί, μια και διάλεκτοι υπάρχουν, αλλά δεν είναι όλες όσες ονομάζουμε έτσι.

patriot ανέφερε:
ΥΓ: Μήπως να έκανες edit το θέμα και αν έβαζες έναν ποιο περιγραφικό τίτλο; Π.χ "Ερωτήσεις και επεξήγηση αγνώστων λέξεων;" ή κάτι τέτοιο; Νομίζω πως σαν θέμα θα είναι χρήσιμο άρα πρέπει να είναι και ευρέως κατανοητό.

Σωστή η παρατήρησή σου. Έβαλα έναν γενικό τίτλο, αλλά αν το θέμα προσδιρίζεται καλύτερα από έναν πιο περιγραφικό τίτλο, τότε θα πρέπει να ακούσω πολλές απόψεις και να το συνεννοηθώ με τον moderator του τομέα αυτού για να το αλλάξουμε.

patriot
Honorary Member

Μέλος από: 20 Αυγ 2002
Βοηθήματα: 6

Περιοχή: Σπίτι μου!
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 15 Νοε 2007 11:21    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Sheena28 ανέφερε:
Το γνωρίζω, patriot. Βρέθηκα εκεί πριν 11 χρόνια περίπου.

Ωω, μα αυτό είναι υπέροχο!! Από πολλές απόψεις. Δεν αναφέρω μόνο την θρησκευτική (που μάλλον είναι και η ποιο γνωστή) αλλά γενικότερα. Η ετυμολογία των γλωσσών, μας προσφέρει καλύτερο νόημα σε πράγματα που έχουμε ακούσει από παιδιά. Αυτό μπορεί να αποδειχτεί χρήσιμο σε μελλοντικές συζητήσεις.

παράθεση:
Αλλά τελικά δεν είναι όλοι διάλεκτοι. Πολλές φορές είναι η ίδια η γλώσσα μας και επειδή εμείς πολύ συχνά δεν γνωρίζουμε λέξεις την "κάνουμε διάλεκτο". Βέβαια αυτό δεν μπορεί να γενικευτεί, μια και διάλεκτοι υπάρχουν, αλλά δεν είναι όλες όσες ονομάζουμε έτσι.

Να... έτυχε να γνωρίζω λίγο την Μυτιληνιάτικη διάλεκτο (έχω πάει στην Μυτιλήνη και γι' αυτό) και έτσι πήγε εκεί το μυαλό μου όταν είπες "διάλεκτο". Δεν θεώρησα ότι δεν γνωρίζω την ελληνική γλώσσα μιας και τυχαίνει η μισή μου οικογένεια να αποτελείται από καθηγητές!

παράθεση:
Σωστή η παρατήρησή σου. Έβαλα έναν γενικό τίτλο, αλλά αν το θέμα προσδιρίζεται καλύτερα από έναν πιο περιγραφικό τίτλο, τότε θα πρέπει να ακούσω πολλές απόψεις και να το συνεννοηθώ με τον moderator του τομέα αυτού για να το αλλάξουμε.

Σωστά.... Δεν νομίζω να έχει κανείς αντίρρηση πάντως....

Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 15 Νοε 2007 11:38    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Άλλαξα ήδη την περιγραφή του θέματος και θεωρώ ότι έτσι προσδιορίζω το θέμα καλύτερα. Το θέμα θα το αφήσω έτσι όπως το έθεσα αρχικά. Η περιγραφή του τα λέει όλα.

cdhyper
Literature Moderator

Μέλος από: 23 Ιουν 2001
Βοηθήματα: 4
Νέα: 4

Περιοχή: Φωτονερόπετρα
ΜήνυμαΣτις: 15 Νοε 2007 14:47    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Λοιπόν, μου βαλες ιδέα και θα αναφέρω σιγά σιγά αυτά που με ενοχλούν και σε επίπεδο φράσεων, όχι μόνο λέξεων.

"Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιον" <---- ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

Η σωστή παροιμιώδης φράση αποκύημα της αρχαίας ελληνικής διανόησης είναι το "ΟΥΔΕΝ ΚΑΙΝΟΝ ΥΠΟ ΤΟΝ ΗΛΙΟΝ" που σημαίνει "τίποτα καινούριο δεν υπάρχει κάτω από τον ήλιο". Οι αρχαίοι Έλληνες με αρχή τους Ίωνες κοσμολόγους και τον Αναξίμανδρο είχαν κυκλική αντίληψη του χρόνου. Δεν πίστευαν όπως οι χριστιανοί ότι από κάπου ξεκίνησε ο χρόνος και κάποτε θα τελειώσει με τη δευτέρα παρουσία. Έτσι δικαιολογείται και η φράση αυτή. Τίποτα δεν είναι πραγματικά νέο, αλλά παρουσιάζεται συνέχεια το ίδιο με κάποιες παραλλαγές.

cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 477
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 15 Νοε 2007 15:27    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

το έβαλα και στην Λογοτεχνία για να το κρατήσουμε ωραίο.

Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 10 [143 Μηνύματα] Σελίδα:  1, 2, 3, ..., 8, 9, 10 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Λογοτεχνία, Βιβλία & Κόμικς
Τώρα είναι 09 Δεκ 2016 02:01 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites